Domů     Karlovy Vary: Kdo má kolonádu, je nejlepší!
Karlovy Vary: Kdo má kolonádu, je nejlepší!

Mlýnská kolonáda – první karlovarská kolonáda byla na sklonku 18. století ještě dřevěná, ale brzy se ukázalo, že díky možnosti pobývat u pramenů i v nepříznivém počasí se návštěvníci jen hrnou a Nový pramen, nad nímž tehdejší kolonáda stála, byl najednou mnohem vyhledávanější než ostatní.

Takže bylo jasné, že kolonáda je praktická věc. V letech 1871 až 1881 tak Karlovy Vary dostaly zcela novou, už kamennou kolonádu postavenou podle projektu věhlasného českého architekta Josefa Zítka.

Ten se původně hodně rozmáchl a navrhl tak monumentální stavbu, že mu jeho úžasné, ale drahé nápady městská rada rovnou zamítla.

Zítek se ale nevzdal, projekt přepracoval a zjednodušil a 132 metrů dlouhá kolonáda vycházející z antických vzorů se konečně mohla začít stavět.

Přesto si prosadil alespoň část ze svého původního dvojpodlažního projektu, a tak si můžeme vystoupat na střechu promenádní haly nesené 124 sloupy na rozlehlou horní vyhlídkovou terasu.

Nechybí místo pro lázeňský orchestr a sochařská výzdoba z rukou slavných autorů představující jednotlivé měsíce v roce. Zastřešuje celkem pět karlovarských pramenů – Mlýnský, Libuše, Rusalka, Pramen knížete Václava a Skalní pramen.

Pro nás, kteří Mlýnskou kolonádu obdivujeme, je poněkud nepochopitelné, že tehdejší karlovarští občané vesměs novou stavbu odsuzovali a měli pocit, že se do zdejšího prostředí nehodí.

Vřídlo se vrací pod svou střechu

Vřídelní kolonáda

Tuto poměrně moderní kolonádu najdeme v samotném centru města na pravém břehu řeky Teplé, kterou ale také částečně přemosťuje. Kryje nejznámější karlovarský pramen Vřídlo, se svou teplotou 73 stupňů nejteplejší termální pramen u nás.

Výtrysk Vřídla dosahuje výšky až 12 metrů. Voda z Vřídla se původně roznášela pacientům na pokoje, ale v polovině 18. století se přišlo na to, že pití minerální vody přímo u pramenů je mnohem účinnější.

Pacienti byli pro, ale nehodlali se vystavovat nepřízni počasí. Nejrůznější altány či gloriety pomáhaly, ale kolonáda je přece jen kolonáda. nad Vřídlem se jich za dobu jeho existence vystřídalo několik od dřevěné přes litinovou až po empírovou.

Ta současná, železobetonová a prosklená, pochází z roku 1975 a předpokládá se, že bude sloužit nejméně osmdesát let. Velkoryse navržený prostor počítá i s prodejnami suvenýrů či s pořádáním výstav. Mnoho zajímavého se skrývá pod podlahou kolonády.

Je tam systém pro rozvod a čerpání termální vody a pro veřejnost je připravena i exkurze do staré části vřídelního podzemí. V současnosti je sice hlavní sál s gejzírem Vřídla pro veřejnost uzavřen z důvodu rekonstrukce, ale ta by měla skočit už letos.

Vřídlo mimo jiné dostane novou podzemní akumulační nádrž a také nerezovou vnitřní mísu lemovanou kamenným prstencem.

Duch pramenů se skrývá před pohledy

Karlovy vary mají celkem pět kolonád a my bychom při návštěvě města neměli vynechat ani ty méně známé.

* Litinová Sadová kolonáda pochází z konce 19. století a bohužel je pouze fragmentem té původní, otevřené roku 1880. Původně přiléhala k Blanenskému pavilonu, který se dnešních dnů nedočkal.

Sama kolonáda ale ano, a to především díky nákladné rekonstrukci z počátku tohoto tisíciletí. Vyvěrá v ní kromě Sadového pramenu také Hadí pramen a Pramen Svoboda.

* Tržní kolonáda je sice dřevěná, ale díky rekonstrukci je dnes snad ještě krásnější než v době svého vzniku.

Bohatě vyřezávaná budova ve švýcarském stylu je dílem vídeňských architektů a postavena byla v roce 1883. Budova je proslulá skvělou akustikou, a proto se v ní často pořádají koncerty U zdejšího pramene si prý léčil i sám císař Karel IV. a po něm dnes také pramen nese jméno.

* Kousek nad Tržní kolonádou stojí Zámecká kolonáda skrývající Dolní zámecký pramen a Horní zámecký pramen.

Secesní budova v roce 1912 nahradila starou dřevěnou konstrukci, v roce 2001 byl zchátralý objekt přebudován a dnes je součástí objektu zvaného Zámecké lázně. Určitě bychom rádi viděli také monumentální reliéf Ducha pramenů vytvořený přímo ve skále.

Připomíná legendu, podle níž dobrý duch zdejších léčebných pramenů zaklel do skály všechny nebezpečné živly ohrožující prameny a sám dodnes žije v podzemí, kde na své prameny dává osobně pozor.

Pokud prý návštěvník sáhne na Duchovy vousy a vysloví tajné přání, určitě se mu splní. Dnes je Duch pramenů bohužel v části objektu, který je přístupný pouze hostům Zámeckých lázní, a tak si budeme muset počkat na některý z dnů otevřených dveří.

Hotel Thermal v novém

Mezi plejádou historických lázeňských budov v Karlových Varech vyčnívá moderní šestnáctipodlažní hotel, který dostal jméno Thermal.

Dokončen byl v roce 1976 a od počátku se s ním počítalo nejen coby s ubytovacím zařízením s 273 pokoji, ale i jako s kongresovým centrem a místem konání mezinárodního filmového festivalu. Stavbě padlo za oběť třicet historických domů a trvala celých devět let.

Součástí Thermalu je rovněž unikátní vyhřívaný bazén postavený přímo na skále. Část vody v něm tvoří i voda vřídelní. Po rozsáhlé rekonstrukci byl hotel včetně bazénu znovu uveden do provozu v loňském roce.

Zdroje informací: Karlovy Vary : nejslavnější české lázně, autoři Stanislav Burachovič a Stanislav Wieser, karlovyvary.cz a Wikipedia.org
Foto: Shutterstock, Thermal - Melc.Tomas CC BY-SA 4.0
Související články
Kraj obklopující hlavní město láká každoročně tisíce návštěvníků do hlubokých lesů, k nedobytným hradům i skvostným zámkům. Toulat se můžete mezi skalami, obdivovat technické památky i malebná náměstí. Itálie v Kosmonosích Loreta byla postavena v Kosmonosích u Mladé Boleslavi na místě dřevěného kostelíka. Je tvořena střední obdélníkovou budovou Santa Casa a jejím vzorem byla první stavba to
Pojďte se s námi toulat labyrinty uliček, objevovat malebná zákoutí kontrastující se syrovostí hradeb, nádherně zdobené renesanční domy, majestátní radnici a pozůstatky hradu nebo nejstarší vodní nádrž ve střední Evropě. Rok 2020 je pro město na řece Lužnici přelomový. Chystají se tu totiž velkolepé oslavy 600 let od založení města. Tehdy se rozhodli stoupenci husitského hnutí založit centrum náb
Olomouc se může pochlubit mnoha pamětihodnostmi, ale o jedné zvláštnosti návštěvníci města příliš nevědí. Stojí zde totiž neobvyklý počet kašen. Zdejší soubor barokních kašen byl dokonce zařazen mezi národní kulturní památky. Dnes bychom ve městě napočítali kašen na pět desítek, i když některé si přece jen zaslouží větší pozornost než ostatní. Ty barokní jsou považovány za evropský unikát také pr
Broumovsko je neprávem opomíjeným, ale postupně objevovaným regionem v Královéhradeckém kraji na samé hranici s Polskem. Vydejte se poznávat Broumovský výběžek, který nabízí svým obyvatelům i návštěvníkům nesčetné krásy. Ať už obdivovaná skalní města, skvostné barokní památky v čele s Klášterem Broumov nebo hluboké a tiché lesy sevřené horami. Srdcem Broumovska je město Broumov, které usiluje o
Jan Blažej Santini je tvůrcem, který po sobě zanechává skutečně hluboký odkaz. Lze říci, že kde se objeví jeho stavba, jde rázem ruku v ruce s mocnou energií. Které jeho další objekty jsou plné tajemství? Kostel Nanebevzetí Panny Marie Kde: Kladruby Navštívit benediktinský klášter v Kladrubech ležících asi sedm kilometrů od západočeského Stříbra je skutečně silný zážitek. A to doslova. Zdejší k
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Bylinky pro lepší spánek a psychickou pohodu
panidomu.cz
Bylinky pro lepší spánek a psychickou pohodu
Špatně usínáte? Přes den jste zase ve stresu, nervózní a neklidní? Není divu, v dnešní době se to týká téměř každého z nás. Ale než sáhnete po tabletce, zkuste to jinak. Pomoci vám mohou bylinky. Samozřejmě i s nimi musíte zacházet opatrně a jejich účinek může být pozvolnější, ale zase jsou k organismu šetrnější. Použít
Nejzáhadnější rytina všech dob: Lze Melancholii vůbec rozluštit?
epochalnisvet.cz
Nejzáhadnější rytina všech dob: Lze Melancholii vůbec rozluštit?
Rok 1514 je v životě německého renesančního umělce Albrechta Dürera nesmírně krutý. Umírá mu jeho milovaná matka. „Smutek, který jsem kvůli ní cítil, se nedá ani popsat,“ zaznamenává si tehdy. A pak stvoří Melancholii I, mědiryt zhruba ve formátu A4, který dodnes mate historiky umění.   Podle znalce renesančních umělců Giorgia Vasariho (1511–1574) Dürerova Melancholie
Opečené škubánky s mákem
tisicereceptu.cz
Opečené škubánky s mákem
Jednoduché sladké jídlo připravené z mouky a brambor buď milujete, nebo nenávidíte. Specifickou chuť jídlu propůjčuje také mák, kterým se šišky sypou. Potřebujete 1 kg brambor 220 g hladké mouk
Nový život pro starobylou usedlost
rezidenceonline.cz
Nový život pro starobylou usedlost
Původní lovecký zámeček, už tak trošku trochu staromódní, byl zcela zrekonstruován, aby se proměnil v elegantní, moderní a příjemné útočiště. Jsou místa, která nás okouzlí na první pohled; mají ono těžko uchopitelné kouzlo přitažlivosti. Stejně tak tomu bylo i s malým, tak trochu zanedbaným zámečkem, vzdáleným několik málo kilometrů západně od francouzského Lyonu. Když mladí manželé poprvé tuto romantickou stavbu
Konec muže nenásilného odporu: Mahátma Gándhí
epochaplus.cz
Konec muže nenásilného odporu: Mahátma Gándhí
Mahátma Gándhí, známý jako „Velký duch“, byl jedním z nejvýznamnějších vůdců indického boje za nezávislost. Jeho filozofie nenásilného odporu inspirovala miliony lidí po celém světě. Přestože jeho život skončil tragicky, jeho odkaz žije dál jako symbol míru a svobody. Po první světové válce je stále více lidem zřejmé, že se éra britské koloniální velmoci chýlí
Blboun nejapný 2.0: Bude se mít kam vrátit?
21stoleti.cz
Blboun nejapný 2.0: Bude se mít kam vrátit?
Když u břehů Mauriciu poprvé přistála evropská loď, námořníci se mohli potrhat smíchy: Jídlo jim tam chodilo samo naproti! Ptáci velcí jako krocani se dali bezelstně ubíjet, neutíkali a svá vejce nech
Šťastná novinka u Marešů?
nasehvezdy.cz
Šťastná novinka u Marešů?
Během dovolené v Las Vegas zamířil moderátor Leoš Mareš (48) do tetovacího salónu a na ruku si nechal zvěčnit jména svých tří dětí – Jakuba, Matěje a Alex. Pochlubil se tím svým fanouškům, kteří
Nakonec neskončím sama!
skutecnepribehy.cz
Nakonec neskončím sama!
Když mi zemřel milovaný muž, nikoho jiného jsem si nehledala. Cesty osudu jsou někdy ale nevyzpytatelné. Roky jsem žila sama. Manžel mi zemřel na rakovinu. V den desátého výročí jeho úmrtí jsem uklízela knihovnu. Když jsem vzala do ruky jeho nejoblíbenější knížku o letadlech, vypadl z ní zvláštní vzkaz a peníze. Boj prohrál Nikdy v životě jsem netrpěla tolik jako
Jak se vyhnout nachlazení? Pomůže strava a otužování!
nejsemsama.cz
Jak se vyhnout nachlazení? Pomůže strava a otužování!
Podzim přináší nejen chlad, ale i virózy a nachlazení a další nemoci. Můžete se jim ale vyhnout, když posílíte svou imunitu. Imunitní systém, pokud dobře funguje, nás chrání před škodlivými mikroorganismy. Pokud ale dojde k jeho oslabení, je potřeba mu pomoci. Jezte s rozmyslem Pestrý jídelníček je jedním z nejdůležitějších předpokladů. Zařaďte do něj co nejvíce čerstvé zeleniny a
Středověké hrady krále Václava IV.: Historické legendy i strašidelné příběhy ze současnosti…
enigmaplus.cz
Středověké hrady krále Václava IV.: Historické legendy i strašidelné příběhy ze současnosti…
Bezprostřední příčinou ke stavbě nového hradu Točníka byl bezpochyby požár, který roku 1395 poškodil původní králův hrad Žebrák. Nedlouho poté si tedy začal král Václav IV. stavět honosnější a pohodln
Ruský Kolumbus: Na moře ho znovu vyhnala carevna
historyplus.cz
Ruský Kolumbus: Na moře ho znovu vyhnala carevna
Loď dánského kapitána si proráží cestu chladnými vlnami stále dál na sever. Všichni s napětím hledí kupředu. Postaví se lodi do cesty pevnina? Žádná tu ale není a cesta je volná. Svět se konečně dozví, že Asie není spojena s Amerikou. Rodina celního inspektora, do níž se v dánském přístavním městě Horsens narodil chlapec Vitus Bering (1681–1741),
V nové kavárně na Pankráci zaplatíte kryptoměnami
iluxus.cz
V nové kavárně na Pankráci zaplatíte kryptoměnami
V OC Arkády Pankrác byla otevřena unikátní kavárna BITmarkets Café by CAFÉ LEVEL, která propojuje lásku ke kvalitní kávě s fascinujícím světem kryptoměn a technologických inovací. Návštěvníci si zde m
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz