Domů     Karlovy Vary: Kdo má kolonádu, je nejlepší!
Karlovy Vary: Kdo má kolonádu, je nejlepší!

Mlýnská kolonáda – první karlovarská kolonáda byla na sklonku 18. století ještě dřevěná, ale brzy se ukázalo, že díky možnosti pobývat u pramenů i v nepříznivém počasí se návštěvníci jen hrnou a Nový pramen, nad nímž tehdejší kolonáda stála, byl najednou mnohem vyhledávanější než ostatní.

Takže bylo jasné, že kolonáda je praktická věc. V letech 1871 až 1881 tak Karlovy Vary dostaly zcela novou, už kamennou kolonádu postavenou podle projektu věhlasného českého architekta Josefa Zítka.

Ten se původně hodně rozmáchl a navrhl tak monumentální stavbu, že mu jeho úžasné, ale drahé nápady městská rada rovnou zamítla.

Zítek se ale nevzdal, projekt přepracoval a zjednodušil a 132 metrů dlouhá kolonáda vycházející z antických vzorů se konečně mohla začít stavět.

Přesto si prosadil alespoň část ze svého původního dvojpodlažního projektu, a tak si můžeme vystoupat na střechu promenádní haly nesené 124 sloupy na rozlehlou horní vyhlídkovou terasu.

Nechybí místo pro lázeňský orchestr a sochařská výzdoba z rukou slavných autorů představující jednotlivé měsíce v roce. Zastřešuje celkem pět karlovarských pramenů – Mlýnský, Libuše, Rusalka, Pramen knížete Václava a Skalní pramen.

Pro nás, kteří Mlýnskou kolonádu obdivujeme, je poněkud nepochopitelné, že tehdejší karlovarští občané vesměs novou stavbu odsuzovali a měli pocit, že se do zdejšího prostředí nehodí.

Vřídlo se vrací pod svou střechu

Vřídelní kolonáda

Tuto poměrně moderní kolonádu najdeme v samotném centru města na pravém břehu řeky Teplé, kterou ale také částečně přemosťuje. Kryje nejznámější karlovarský pramen Vřídlo, se svou teplotou 73 stupňů nejteplejší termální pramen u nás.

Výtrysk Vřídla dosahuje výšky až 12 metrů. Voda z Vřídla se původně roznášela pacientům na pokoje, ale v polovině 18. století se přišlo na to, že pití minerální vody přímo u pramenů je mnohem účinnější.

Pacienti byli pro, ale nehodlali se vystavovat nepřízni počasí. Nejrůznější altány či gloriety pomáhaly, ale kolonáda je přece jen kolonáda. nad Vřídlem se jich za dobu jeho existence vystřídalo několik od dřevěné přes litinovou až po empírovou.

Ta současná, železobetonová a prosklená, pochází z roku 1975 a předpokládá se, že bude sloužit nejméně osmdesát let. Velkoryse navržený prostor počítá i s prodejnami suvenýrů či s pořádáním výstav. Mnoho zajímavého se skrývá pod podlahou kolonády.

Je tam systém pro rozvod a čerpání termální vody a pro veřejnost je připravena i exkurze do staré části vřídelního podzemí. V současnosti je sice hlavní sál s gejzírem Vřídla pro veřejnost uzavřen z důvodu rekonstrukce, ale ta by měla skočit už letos.

Vřídlo mimo jiné dostane novou podzemní akumulační nádrž a také nerezovou vnitřní mísu lemovanou kamenným prstencem.

Duch pramenů se skrývá před pohledy

Karlovy vary mají celkem pět kolonád a my bychom při návštěvě města neměli vynechat ani ty méně známé.

* Litinová Sadová kolonáda pochází z konce 19. století a bohužel je pouze fragmentem té původní, otevřené roku 1880. Původně přiléhala k Blanenskému pavilonu, který se dnešních dnů nedočkal.

Sama kolonáda ale ano, a to především díky nákladné rekonstrukci z počátku tohoto tisíciletí. Vyvěrá v ní kromě Sadového pramenu také Hadí pramen a Pramen Svoboda.

* Tržní kolonáda je sice dřevěná, ale díky rekonstrukci je dnes snad ještě krásnější než v době svého vzniku.

Bohatě vyřezávaná budova ve švýcarském stylu je dílem vídeňských architektů a postavena byla v roce 1883. Budova je proslulá skvělou akustikou, a proto se v ní často pořádají koncerty U zdejšího pramene si prý léčil i sám císař Karel IV. a po něm dnes také pramen nese jméno.

* Kousek nad Tržní kolonádou stojí Zámecká kolonáda skrývající Dolní zámecký pramen a Horní zámecký pramen.

Secesní budova v roce 1912 nahradila starou dřevěnou konstrukci, v roce 2001 byl zchátralý objekt přebudován a dnes je součástí objektu zvaného Zámecké lázně. Určitě bychom rádi viděli také monumentální reliéf Ducha pramenů vytvořený přímo ve skále.

Připomíná legendu, podle níž dobrý duch zdejších léčebných pramenů zaklel do skály všechny nebezpečné živly ohrožující prameny a sám dodnes žije v podzemí, kde na své prameny dává osobně pozor.

Pokud prý návštěvník sáhne na Duchovy vousy a vysloví tajné přání, určitě se mu splní. Dnes je Duch pramenů bohužel v části objektu, který je přístupný pouze hostům Zámeckých lázní, a tak si budeme muset počkat na některý z dnů otevřených dveří.

Hotel Thermal v novém

Mezi plejádou historických lázeňských budov v Karlových Varech vyčnívá moderní šestnáctipodlažní hotel, který dostal jméno Thermal.

Dokončen byl v roce 1976 a od počátku se s ním počítalo nejen coby s ubytovacím zařízením s 273 pokoji, ale i jako s kongresovým centrem a místem konání mezinárodního filmového festivalu. Stavbě padlo za oběť třicet historických domů a trvala celých devět let.

Součástí Thermalu je rovněž unikátní vyhřívaný bazén postavený přímo na skále. Část vody v něm tvoří i voda vřídelní. Po rozsáhlé rekonstrukci byl hotel včetně bazénu znovu uveden do provozu v loňském roce.

Zdroje informací: Karlovy Vary : nejslavnější české lázně, autoři Stanislav Burachovič a Stanislav Wieser, karlovyvary.cz a Wikipedia.org
Foto: Shutterstock, Thermal - Melc.Tomas CC BY-SA 4.0
Související články
Sklářské město Kamenický Šenov je se sklem navždy spojeno a sklo určovalo běh jeho života i v jiných oblastech. Třeba v architektuře, kterou dnes můžeme obdivovat díky vzniku městské památkové zóny. Přestože Kamenický Šenov známe jako synonymum sklářství, v době založení města ještě do sklářské slávy hodně chybělo. Spíše zemědělská obec Sonow se poprvé připomíná v roce 1352, ale teprve po třiceti
Město Telč je prodchnuto slavnou historií, takže když je zdejší kostel nejstarším ve městě, něco už to znamená. Přesně takový je kostel Matky Boží na Starém městě, z jehož věže už po staletí zní starobylý zvon jménem Panna Marie. O tom, že historické jádro Telče je městskou památkovou rezervací a je zapsáno do Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO, se samozřejmě všeobecně ví. V centru pozo
Nejvýznamnější gotická stavba Opavy se majestátně tyčí na Rybím trhu už osm století. Věž konkatedrály Nanebevzetí Panny Marie se svou výškou vyrovná věži dómu svatého Václava v Olomouci. Pověst praví, že v dobách, kdy se v Opavě začal stavět chrám nanebevzetí Panny Marie, žili ve městě dva bratři. Oba byli stavitelé a oba se zamilovali do stejné dívky. Protože ona sama nevěděla, kterému dát předn
Městečko Chřibská leží už hodně blízko u německých hranic, ale odsunutí na okraj našeho zájmu si rozhodně nezaslouží. Vždyť třeba zdejší výjimečné vodopády jezdí obdivovat turisté z celé republiky. Vodopády si většinou představujeme jako proudy vody, stékající a poskakující po prudkém svahu, často plném balvanů a proláklin, které způsobují pěnění vody. Navštívíme-li pozoruhodné vodopády u městečk
Obec Kuželov na severním svahu hřebene Bílých Karpat stojí v krásné krajině, ale vodními toky, a tedy ani vodními mlýny, okolí právě neoplývá. V roce 1842 se tak obec problémy s mletím obilí rozhodla vyřešit jednou provždy. Kuželovitá stavba větrného mlýna holandského typu v našich krajích není právě obvyklá, ale funkci mlýn rozhodně plnil. Jeho stavba si vyžádala 300 koňských fůr kamene. Mlýn s
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Velikonoční menu v restauraci The Artisan
iluxus.cz
Velikonoční menu v restauraci The Artisan
Jaro přináší nejen probouzející se život do přírody, ale i do kuchyně restaurace The Artisan v pražském hotelu Marriott. Pro letošní Velikonoce připravil šéfkuchař David Rejhon speciální menu, které s
Všechno jsme spolu zvládli
nejsemsama.cz
Všechno jsme spolu zvládli
Když už jsem myslela, že se budu soustředit na sebe a budu si užívat klidný život po všech trápeních, syn mi zaklepal na dveře s tím, že se dostal do obrovských potíží a jde mu o život. Celý život jsem si přála jen to, aby se moje děti měly dobře. Po dramatickém rozvodu s manželem, který nás
Záhada Terakotové armády: Působili na čínském císařském dvoře sochaři z antického Řecka?
enigmaplus.cz
Záhada Terakotové armády: Působili na čínském císařském dvoře sochaři z antického Řecka?
Když byl v roce 1974 v Číně objeven soubor osmi tisíc keramických soch, zpráva o tomto neuvěřitelném nálezu se rozletěla do světa. Dnes tuto unikátní kolekci známe pod označením Terakotová armáda. Byl
Nikdy jí tu faleš neodpustíme!
skutecnepribehy.cz
Nikdy jí tu faleš neodpustíme!
Kolegyni jsem považovala za svůj vzor. Nakonec jsem zjistila, že za líbivou fasádou se skrývá zlá a zákeřná osoba, která se ničeho neštítí. Anna byla sociální pracovnice, stejně jako já. Pracovaly jsme společně na oddělení péče o seniory. Na začátku naší spolupráce jsme si rozuměly skvěle. Byla vnímavá, empatie z ní přímo sršela, a především měla vždy dobré rady, jak se postarat o pacienty.
5 vyvrácených mýtů o čaji: Jeho domovinou není Čína
historyplus.cz
5 vyvrácených mýtů o čaji: Jeho domovinou není Čína
„Čajovník je zřejmě nejstarší kulturní rostlinou světa. Pochází z Číny, kde se pěstuje asi 2500 let,“ uvádí současná autorka Viola von Wachendorfová. I další knihy, popisující dějiny pěstování čaje, začínají podobnými příběhy. Bylo to ale tak doopravdy?   Některé legendy kladou počátky pěstování čaje dokonce ještě mnohem dál do minulosti. „Louis Lewin (německý farmakolog, žijící
Dům roku, který se zrodil ve sklepě
rezidenceonline.cz
Dům roku, který se zrodil ve sklepě
Když tato zajímavá rezidence získala celosvětové prvenství ve světové soutěži International Architecture Award 2008, bylo to pro její tvůrce velké překvapení. Návrh totiž vznikl v nevytápěném suterénním ateliéru, kde tehdy tříčlenný tým dnes slavného architekta Roberta Konieczného skončil po své nepříliš úspěšné předchozí kariéře. Měl za sebou osm let chudoby, spaní v autě na staveništích, pouze
Na dvoře Ludvíka XIV.: Servíruje se bešamel a vidlička je ďáblův nástroj
epochaplus.cz
Na dvoře Ludvíka XIV.: Servíruje se bešamel a vidlička je ďáblův nástroj
Lžíce, vidlička a nůž, to je základ příboru, který běžně používáš u stolu. Tušíte ale, že to zdaleka není samozřejmost? Cesta vidličky k jídelnímu stolu byla docela složitá a ještě v 18. století se ještě leckde musíte obejít bez ní. Třeba u královského stolu. Na dvoře francouzského krále Ludvíka XIV. (1638–1715), přezdívaného „král Slunce“ se
Měsíční Grand Canyon? Obří kaňony vznikly během několika minut
21stoleti.cz
Měsíční Grand Canyon? Obří kaňony vznikly během několika minut
Při pohledu na Grand Canyon v Arizoně si snadno představíme, jak jej po miliony let vyřezávala voda, pomalu formující tuto dechberoucí krajinu. Ale co kdyby podobné kaňony vznikly během několika minut
Bernášková utekla manželovi za kamarádem?
nasehvezdy.cz
Bernášková utekla manželovi za kamarádem?
Sotva skončilo patnáctileté manželství herečky Jany Bernáškové (44) ze seriálu ZOO Nové začátky, už začínají vyplouvat na povrch pikantní detaily. A povídá se, že režiséra a scenáristu Rudolfa Merkn
Tajemný Klášterec nad Orlicí: Ďáblové pod omítkou svatostánku?
epochalnisvet.cz
Tajemný Klášterec nad Orlicí: Ďáblové pod omítkou svatostánku?
Kostel Nejsvětější Trojice najdeme v podhůří Orlických hor, v obci Klášterec nad Orlicí. Historie tohoto původně gotického kostela sahá hluboko do minulosti. Uvnitř kostela, v oblouku mezi kněžištěm a chrámovou lodí, nacházejí restaurátoři nápis: ,,Chrám tento Nejsv. a nerozdílné Trojice Boží vystavěn jest v Létu 453 od Narození Božího“. Je tedy možné, že se může jednat o
Kroupové rizoto s houbami
tisicereceptu.cz
Kroupové rizoto s houbami
Pokud chcete použít sušené hříbky, namočte je asi hodinu předem. Suroviny 300 g čerstvých hub 300 g ječných krup 2 stroužky česneku 2 lžíce másla 2 lžíce olivového oleje 50 ml bílého vína
Pomocníci pro teplou snídani
panidomu.cz
Pomocníci pro teplou snídani
Zvláště teď v zimě přijde teplé sousto po ránu vhod. Velmi snadno se o takovou snídani postarají vaflovače nebo topinkovače. Jen si musíte koupit ten správný přístroj. Především je třeba zvážit, pro kolik porcí teplou snídani připravovat. I mezi obyčejnými topinkovači a vaflovači je rozdíl v tom, kolik kousků umí najednou připravit. Pro pohodlí a
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz