Domů     Objevte všechny krásy Broumovska
Objevte všechny krásy Broumovska

Broumovsko je neprávem opomíjeným, ale postupně objevovaným regionem v Královéhradeckém kraji na samé hranici s Polskem. Vydejte se poznávat Broumovský výběžek, který nabízí svým obyvatelům i návštěvníkům nesčetné krásy.

Ať už obdivovaná skalní města, skvostné barokní památky v čele s Klášterem Broumov nebo hluboké a tiché lesy sevřené horami.

Srdcem Broumovska je město Broumov, které usiluje o zisk prestižního titulu Evropské město kultury 2028. Ve finále se utká s Českými Budějovicemi.

V centru Broumova se vypíná impozantní broumovský klášter, který se díky Vzdělávacímu a kulturnímu centru Broumov stal střediskem kulturního dědictví.

V klášteře můžete celoročně navštívit prohlídkový okruh s historickými interiéry, volně přístupnou klášterní zahradu, klášterní kavárnu Café Dientzenhofer, restauraci U Tří růží nebo Dětskou galerii Lapidárium.

Pravidelně tu pořádají interaktivní prohlídky skriptoria s knihovnou, degustace vín v benediktinských sklepích nebo organizují trhy s regionálními produkty.

Přímo v barokním komplexu navíc máte možnost se ubytovat, a to v renovovaných mnišských celách Domu hostů.

Klášter Broumov
Klášter Broumov

Jedenáct perel v krajině

Klášter Broumov ale není zdaleka jedinou barokní perlou v regionu. Nachází se tu soubor nazvaný Broumovská skupina kostelů od stavitelů Kryštofa Dientzenhofera a jeho syna Kiliána Ignáce Dientzenhofera.

Tento soubor staveb se v roce 2022 stal národní kulturní památkou. Celkem se jedná o jedenáct kostelů, které tvoří vzájemně provázaný architektonický soubor výjimečný zejména díky svému urbanistickému působení v krajině.

Hřbitovní kostel Panny Marie
Hřbitovní kostel Panny Marie

Dokonalé tesařské dílo

Zcela unikátní je také další církevní stavba v Broumově – hřbitovní kostel Panny Marie. Je jednou z nejstarších dřevěných sakrálních staveb ve střední Evropě, pochází pravděpodobně z roku 1450. Kostel je výjimečný nejen svým stářím, ale i technikou stavby.

Nenajdete v něm jediný hřebík, celá jeho trámová konstrukce lodi a kněžiště, stropu a krovů, na které je nasazena vysoká zvonice, tvoří jeden celek, dokonalé tesařské dílo.

Vesnice monumentálních památek

Z hlediska architektury byste si během své návštěvy Broumovska měli povšimnout také takzvaných statků broumovského typu.

Byly postaveny ve stylu klasicismu ve druhé polovině 19. století a typické jsou pro ně monumentální, bohatě zdobené štíty orientované do silnice.

Prohlédnout si je můžete například ve vesnici Křinice, která je od roku 1995 vesnickou památkovou rezervací a dodnes jedinou památkově chráněnou vesnicí na Broumovsku.

Bohužel se mnoho těchto statků, stejně jako kostely z Broumovské skupiny kostelů, nachází v zuboženém stavu a potřebují opravu.

Dětský ráj tisíce věží

Na Broumovsku se nebudou nudit ani vaše nejmenší ratolesti. Takřka povinností je návštěva přírodní rezervace Adršpašsko-teplických skal, které je okouzlí tisíci skalními věžemi, výhledy a pojmenovanými skalními útvary.

Nezapomeňte však, abyste si zejména v exponované turistické sezoně do Adršpašských skal koupili svůj lístek pro vstup a na parkování předem online. Ušetříte tím nejen svoje peníze, ale také čas.

Vzhůru do Ocelového města!

Zárukou skvěle stráveného času s dětmi je návštěva Muzea stavebnice Merkur v Polici nad Metují. Tato tradiční česká stavebnice vznikla v roce 1920 a její inovovaný systém se v nezměněné podobě zachoval dodnes.

Součástí expozice je nejen herna, ve které si vyzkoušíte svoji zručnost při práci se stavebnicí, ale také Ocelové město, největší model z Merkuru zapsaný do Guinnessovy knihy rekordů.

Mlýn Dřevíček
Mlýn Dřevíček

Třetí princ čeká v podzemí

Nedaleko odtud se nachází jediný plně funkční obilný vodní mlýn ve východních Čechách – Mlýn Dřevíček, který si vaši pozornost také zaslouží, nebo Měděný důl Bohumír, do něhož můžete sfárat a projít se pod zemí trasou dlouhou 400 metrů.

Nejen v případě nepříznivého počasí se skvěle zabavíte na Zámku Adršpach s jeho stálou expozicí o životě na zámku nebo ve zdejším muzeu horolezectví.

A na motivy pohádky Třetí princ s Libuší Šafránkovou, která se v Adršpachu natáčela, tu mají v tajemném zámeckém sklepení připravenou dokonce speciální únikovou hru.

Do pivovaru s celou rodinou

Milovníci piva jistě ocení exkurzi do Pivovarského muzea v areálu olivětínského pivovaru Opat. Vedle prohlídky pivovaru spojenou s ochutnávkou místních piv mohou absolvovat i prohlídku stálé expozice pivovarnictví zaměřenou na historii pivovaru.

Během návštěvy je k vidění například kancelář nejdůležitější osoby celého pivovaru – sládka. Prohlídku si užijí i rodiny s dětmi, protože na nejmladší návštěvníky čeká alchymista Opatus a jeho skřítkové.

Foto: Archiv institucí, Shutterstock
Související články
Sklářské město Kamenický Šenov je se sklem navždy spojeno a sklo určovalo běh jeho života i v jiných oblastech. Třeba v architektuře, kterou dnes můžeme obdivovat díky vzniku městské památkové zóny. Přestože Kamenický Šenov známe jako synonymum sklářství, v době založení města ještě do sklářské slávy hodně chybělo. Spíše zemědělská obec Sonow se poprvé připomíná v roce 1352, ale teprve po třiceti
Město Telč je prodchnuto slavnou historií, takže když je zdejší kostel nejstarším ve městě, něco už to znamená. Přesně takový je kostel Matky Boží na Starém městě, z jehož věže už po staletí zní starobylý zvon jménem Panna Marie. O tom, že historické jádro Telče je městskou památkovou rezervací a je zapsáno do Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO, se samozřejmě všeobecně ví. V centru pozo
Nejvýznamnější gotická stavba Opavy se majestátně tyčí na Rybím trhu už osm století. Věž konkatedrály Nanebevzetí Panny Marie se svou výškou vyrovná věži dómu svatého Václava v Olomouci. Pověst praví, že v dobách, kdy se v Opavě začal stavět chrám nanebevzetí Panny Marie, žili ve městě dva bratři. Oba byli stavitelé a oba se zamilovali do stejné dívky. Protože ona sama nevěděla, kterému dát předn
Městečko Chřibská leží už hodně blízko u německých hranic, ale odsunutí na okraj našeho zájmu si rozhodně nezaslouží. Vždyť třeba zdejší výjimečné vodopády jezdí obdivovat turisté z celé republiky. Vodopády si většinou představujeme jako proudy vody, stékající a poskakující po prudkém svahu, často plném balvanů a proláklin, které způsobují pěnění vody. Navštívíme-li pozoruhodné vodopády u městečk
Obec Kuželov na severním svahu hřebene Bílých Karpat stojí v krásné krajině, ale vodními toky, a tedy ani vodními mlýny, okolí právě neoplývá. V roce 1842 se tak obec problémy s mletím obilí rozhodla vyřešit jednou provždy. Kuželovitá stavba větrného mlýna holandského typu v našich krajích není právě obvyklá, ale funkci mlýn rozhodně plnil. Jeho stavba si vyžádala 300 koňských fůr kamene. Mlýn s
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Velikonoční menu v restauraci The Artisan
iluxus.cz
Velikonoční menu v restauraci The Artisan
Jaro přináší nejen probouzející se život do přírody, ale i do kuchyně restaurace The Artisan v pražském hotelu Marriott. Pro letošní Velikonoce připravil šéfkuchař David Rejhon speciální menu, které s
Všechno jsme spolu zvládli
nejsemsama.cz
Všechno jsme spolu zvládli
Když už jsem myslela, že se budu soustředit na sebe a budu si užívat klidný život po všech trápeních, syn mi zaklepal na dveře s tím, že se dostal do obrovských potíží a jde mu o život. Celý život jsem si přála jen to, aby se moje děti měly dobře. Po dramatickém rozvodu s manželem, který nás
Záhada Terakotové armády: Působili na čínském císařském dvoře sochaři z antického Řecka?
enigmaplus.cz
Záhada Terakotové armády: Působili na čínském císařském dvoře sochaři z antického Řecka?
Když byl v roce 1974 v Číně objeven soubor osmi tisíc keramických soch, zpráva o tomto neuvěřitelném nálezu se rozletěla do světa. Dnes tuto unikátní kolekci známe pod označením Terakotová armáda. Byl
Nikdy jí tu faleš neodpustíme!
skutecnepribehy.cz
Nikdy jí tu faleš neodpustíme!
Kolegyni jsem považovala za svůj vzor. Nakonec jsem zjistila, že za líbivou fasádou se skrývá zlá a zákeřná osoba, která se ničeho neštítí. Anna byla sociální pracovnice, stejně jako já. Pracovaly jsme společně na oddělení péče o seniory. Na začátku naší spolupráce jsme si rozuměly skvěle. Byla vnímavá, empatie z ní přímo sršela, a především měla vždy dobré rady, jak se postarat o pacienty.
5 vyvrácených mýtů o čaji: Jeho domovinou není Čína
historyplus.cz
5 vyvrácených mýtů o čaji: Jeho domovinou není Čína
„Čajovník je zřejmě nejstarší kulturní rostlinou světa. Pochází z Číny, kde se pěstuje asi 2500 let,“ uvádí současná autorka Viola von Wachendorfová. I další knihy, popisující dějiny pěstování čaje, začínají podobnými příběhy. Bylo to ale tak doopravdy?   Některé legendy kladou počátky pěstování čaje dokonce ještě mnohem dál do minulosti. „Louis Lewin (německý farmakolog, žijící
Dům roku, který se zrodil ve sklepě
rezidenceonline.cz
Dům roku, který se zrodil ve sklepě
Když tato zajímavá rezidence získala celosvětové prvenství ve světové soutěži International Architecture Award 2008, bylo to pro její tvůrce velké překvapení. Návrh totiž vznikl v nevytápěném suterénním ateliéru, kde tehdy tříčlenný tým dnes slavného architekta Roberta Konieczného skončil po své nepříliš úspěšné předchozí kariéře. Měl za sebou osm let chudoby, spaní v autě na staveništích, pouze
Na dvoře Ludvíka XIV.: Servíruje se bešamel a vidlička je ďáblův nástroj
epochaplus.cz
Na dvoře Ludvíka XIV.: Servíruje se bešamel a vidlička je ďáblův nástroj
Lžíce, vidlička a nůž, to je základ příboru, který běžně používáš u stolu. Tušíte ale, že to zdaleka není samozřejmost? Cesta vidličky k jídelnímu stolu byla docela složitá a ještě v 18. století se ještě leckde musíte obejít bez ní. Třeba u královského stolu. Na dvoře francouzského krále Ludvíka XIV. (1638–1715), přezdívaného „král Slunce“ se
Měsíční Grand Canyon? Obří kaňony vznikly během několika minut
21stoleti.cz
Měsíční Grand Canyon? Obří kaňony vznikly během několika minut
Při pohledu na Grand Canyon v Arizoně si snadno představíme, jak jej po miliony let vyřezávala voda, pomalu formující tuto dechberoucí krajinu. Ale co kdyby podobné kaňony vznikly během několika minut
Bernášková utekla manželovi za kamarádem?
nasehvezdy.cz
Bernášková utekla manželovi za kamarádem?
Sotva skončilo patnáctileté manželství herečky Jany Bernáškové (44) ze seriálu ZOO Nové začátky, už začínají vyplouvat na povrch pikantní detaily. A povídá se, že režiséra a scenáristu Rudolfa Merkn
Tajemný Klášterec nad Orlicí: Ďáblové pod omítkou svatostánku?
epochalnisvet.cz
Tajemný Klášterec nad Orlicí: Ďáblové pod omítkou svatostánku?
Kostel Nejsvětější Trojice najdeme v podhůří Orlických hor, v obci Klášterec nad Orlicí. Historie tohoto původně gotického kostela sahá hluboko do minulosti. Uvnitř kostela, v oblouku mezi kněžištěm a chrámovou lodí, nacházejí restaurátoři nápis: ,,Chrám tento Nejsv. a nerozdílné Trojice Boží vystavěn jest v Létu 453 od Narození Božího“. Je tedy možné, že se může jednat o
Kroupové rizoto s houbami
tisicereceptu.cz
Kroupové rizoto s houbami
Pokud chcete použít sušené hříbky, namočte je asi hodinu předem. Suroviny 300 g čerstvých hub 300 g ječných krup 2 stroužky česneku 2 lžíce másla 2 lžíce olivového oleje 50 ml bílého vína
Pomocníci pro teplou snídani
panidomu.cz
Pomocníci pro teplou snídani
Zvláště teď v zimě přijde teplé sousto po ránu vhod. Velmi snadno se o takovou snídani postarají vaflovače nebo topinkovače. Jen si musíte koupit ten správný přístroj. Především je třeba zvážit, pro kolik porcí teplou snídani připravovat. I mezi obyčejnými topinkovači a vaflovači je rozdíl v tom, kolik kousků umí najednou připravit. Pro pohodlí a
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz