Kraj obklopující hlavní město láká každoročně tisíce návštěvníků do hlubokých lesů, k nedobytným hradům i skvostným zámkům. Toulat se můžete mezi skalami, obdivovat technické památky i malebná náměstí.
Itálie v Kosmonosích
Loreta byla postavena v Kosmonosích u Mladé Boleslavi na místě dřevěného kostelíka. Je tvořena střední obdélníkovou budovou Santa Casa a jejím vzorem byla první stavba tohoto typu v italském městě Loreto.
Stěny Santa Casy jsou zdobeny reliéfy ze života Panny Marie, výklenky zkrášlují sochy proroků. Přímo v oltáři kaple sv. Martina je k vidění polychromovaná socha sv. Martina. Interiér je dále zdoben imitacemi originálních fresek z italského Loreta.
Santa Casa je obklopena ambity, které se otevírají do nádvoří řadou polokruhovitých arkád. Na východní straně je postavena barokní kaple sv. Martina oválného tvaru, která je zaklenutá kopulí byzantského typu. Pod ní se nachází krypta. Severně od Lorety stojí čtyřpatrová zvonice z roku 1673.
Vzkvétá do krásy
V současné době je zámek Jemniště soukromé sídlo, které se v restituci vrátilo potomkům jednoho z nejstarších šlechtických rodů v zemi – Sternberkům.
Současné Jemniště je určeno nejen k prohlídkám historické budovy zámku, ale poskytuje i ubytování v zámeckých apartmánech, disponuje spa, restaurací s pestrou nabídkou domácích specialit a útulnou kavárnou. Dopřejte si procházku parkem.
Byl obnoven systém cest, došlo k založení skalky, vřesoviště, přírodního rybníčku, k opravě libosadu, čestného nádvoří a vstupní lipové aleje.
Za kocourkem
Středočeské Hrusice jsou rodištěm Josefa Lady, a na černého kocoura a další postavy z Ladových pohádek narazíte na mnoha místech. Projít si můžete stezku Pohádkové Hrusice.
Trasa je inspirovaná pohádkami oblíbeného spisovatele, a informační panely jsou na nejvýznamnějších pohádkových místech a obsahují úryvky z Ladových knih. Jeden z panelů je u rodného domu spisovatele.
Za návštěvu stojí i hrusický původně románský kostel svatého Václava. Ve věži kostela jsou dva zvony. Příjemným místem k odpočinku je Park Josefa Lady s jeho bustou.
Město na řece Berounce
Beroun je příjemné město. Většina návštěvníků nejdříve zamíří Plzeňskou bránou na Husovo náměsí, kde jsou mimo jiných akcí pořádány také oblíbené a hojně navštěvované hrnčířské trhy.
Pražskou bránou se dá dojít k řece Berounce, kde je možnost hezkých procházek. Když se vrátíte na náměstí, navštivte kostel s. Jakuba. K nejcennějším zde patří obrazy sv. Jakuba a sv.
Jana Nepomuckého od Jana Petra Molitora, dále oltářní sochy nebo rokoková kazatelna z roku 1754 od pražského řezbáře Josefa Šnábla.
Medvědárium
Na Městské hoře v Berouně je možno využít rozhlednu a podívat se na město z výšky. Na svahu Městské hory stojí medvědárium se třemi ložnicemi a výběhem o rozloze téměř 25 arů.
Obyvateli medvědária byli medvědí bratři Matěj, Vojta a Kuba, které znají nejen děti z večerníčku Václava Chaloupka Méďové. V současné době tu zbývá už jen medvěd Kuba.
Medvěda má ve znaku i místní pivovar, kde se můžete nejen dobře najíst, ale odvézt si i zásobu originálního piva domů.
Klid v přírodě
Nedaleko Staré Lysé býval kdysi rybník Hladoměř. Před lety zde vznikla soustava tůní. Mokřad Hladoměř, jak zní oficiální název, je 700 m dlouhý a rozkládá se na ploše asi 10 hektarů. Lokalita by měla zpět přilákat ptactvo, ryby a obojživelníky.
Mělo by jít o oddechovou zónu pro pozorování přírody. Kolem mokřadů vede příjemná cesta, v horkých dnech zde můžete narazit i na opalující se skupinky využívající pohodlný vstup do vody k osvěžení.
Procházka parkem
Zámek v Lysé nad Labem sice slouží jako domov seniorů, ale přilehlý park je přístupný.
Zámecký park se skládá z francouzského libosadu a anglického parku.
Francouzský park je doplněn bohatou sochařskou výzdobou z dílen žáků Matyáše Bernarda Brauna a Ignáce Františka Platzera.
Zámecký park je součástí památkově chráněného barokního zámeckého areálu z 18. století.
Spolu s architektonickými dominantami objektů zámku, bývalého kláštera bosých augustiniánů a kostela sv. Jana Křtitele vytváří jedinečné panorama.
Navštivte Úvaly
Kousek za Prahou leží městečko Úvaly. Příjemná je procházka kolem Mlýnského rybníku stezkou do Masarykova háje. Jedna z cest mezi stromy vás zavede k rozhledně Vinice. Ta je otevřena každý den a vstup na ni je zdarma.
Lesoparkem lze dojít na Náměstí Arnošta z Pardubic, navštívit můžete kostel Zvěstování Panny Marie.
Korunka
Ocelová rozhledna Korunka se 118 schody a 30 metry výšky stojí na vrcholu příkrého zalesněného kopce Červená hlína nad řekou Berounkou, v nadmořské výšce 467 m n. m. u obce Černolice v Brdech.
Sestává ze dvou nakloněných mimoběžných křižujících se rotačních hyperboloidů, kterými prochází svislé vřetenové schodiště. Z výšky uvidíte Brdy, Berounsko, vysílač Cukrák, Prahu, Černošice, meandr řeky Berounky, Říp, Šumavu a možná i Krkonoše.
Své jméno dostala rozhledna podle místních obyvatel, kterým vrchní díl stavby připomíná korunu.
Muzeum v přírodě
Třebíz je malá obec na rozhraní středních a severních Čech s velmi cenným středem. Na severní straně návsi se nachází výstavný Cífkův statek s barokním štítem a klenutou bránou. V těsném sousedství je Šubrtův statek s obytným stavením ze začátku 19. století.
Menší usedlosti včetně rodného domku spisovatele Václava Beneše Třebízského jsou na východní a západní straně návsi.
Maková hora
U Smolotel na Příbramsku najdeme významné poutní místo – Makovou horu s s barokním kostelem sv. J. Křtitele a P. Marie Karmelské z 18. století.
Poutní místo leží ve vzdálenosti asi 2,5 kilometru vzdušnou čarou od levého břehu Vltavy, přesněji od přehradní hráze vodní nádrže Orlík.
Na vrchol Makové hory vede červeně značená turistická cesta a naučná stezka Okolím Smolotel. Celkem sedm informačních tabulí je rozmístěno na zhruba 6,5 km dlouhém okruhu. Zastavení se zabývají významnými historickými památkami a místní přírodou.
Reliéfy ve skalách
Obec Želízy proslula především skalními reliéfy, největší slávu sklízejí známé Čertovy hlavy. Ale v okolí najdete víc podobných zajímavostí, například jeskyni Klácelka. Areál jeskyně se nachází na svahu nad silnicí na Želízy.
Před samotnou jeskyní je okrouhlý prostor nazývaný Blaník, tvořený čtyřmi stěnami pískovcových skal propojených kovanými mřížemi s brankami.
Ve skalách jsou ze strany dvora vytesány v životní velikosti postavy Zdeňka Zásmuckého, Jana Žižky, Prokopa Holého a několik dalších reliéfů. Vstup do jeskyně je upraven do podoby ornamentálně rámovaného obdélného portálu s drapériovým obloukem.
Vchod je chráněn dvoukřídlou ocelovou mříží. Vpravo vedle vstupu je oválné okno, také s mříží. Na stěně naproti vchodu je vytesán letopočet 1845 a na blízké skalce je vytesán kalich.
Rozhlédněte se
Rozhledna Hradišť stojí na návrší nad obcí Kadlín, asi 7 km od Mšena. Na masivním kamenném podstavci byla vybudována dřevěná opláštěná konstrukce se schodištěm a krytou vyhlídkou ve výšce 15 metrů. Celá stavba je vysoká 19,1 metru.
Uvidíte Bezděz, Ralsko, Ještěd, Jizerské hory, ale také Krkonoše. Dále např. Milešovku v Českém středohoří, Říp a poblíž Vrátenskou horu s rozhlednou v Polomených horách.
K rozhledně vás přivede cesta z obce Kadlín a abyste nezabloudili, s orientací vám pomohou dřevěné šipky s popisem.
Věž otevřela rakev
Kostel svaté Kateřiny v Chotči je jednoduchá barokní stavba z konce 17. století se dvěma nezvykle nízkými věžemi, situovaná na návrší nad obcí s výhledem do kraje.
Původně jej zdobily dvě vysoké věže, ale poté, co se jedna částečně zřítila, byly obě věže sníženy na stejnou výšku. Při zřícenívěže část padajícího zdiva rozdrtila desku hrobky i rakev s pozůstatky správce velkostatku.
Mumifikované tělo bylo údajně zkroucené a zuby mělo zahryznuté do pravé ruky. Byl pan správce pohřben zaživa?
Zábava na mnoho způsobů
Monínec proslul jako zimní středisko, zábava se tu ale koná i v létě.
V místním Aktivity parku si užijete vodní maxiskluzavku, obří kuličkovou dráhu, na přírodním koupališti si půjčíte paddleboard, vyzkoušíte jízdu na voru, čeká vás i aquazorbing. Konají se zde bitvy v elektrolodičkách, vybavených vodní pistolí.
Kdo chce jezdt, má k dispozici elektrokola a elektrokoloběžky. Pro nejmenší tu mají trampolínu, pro větší lukostřelbu, lanový park nebo discgolf.
Maxihmyz
Tohle se bude dětem určitě líbit. Zajímavou naučnou stezku mají v parku u zámku Kačina. Je nazvána Ze života hmyzu a malé broučky nemusíte hledat v trávě. Čekají na vás vyrobení ze dřeva a v nadživotní velikosti.
Uvidíte majku fialovou, mravence, motýla, kovaříka a další. U každého druhu je zajímavé povídaní. Samozřejmě máte možnost potkat i malinké originály, vážky nebo šídla jistě uvidíte u místních vodních ploch, na loukách není těžké pozorovat motýli a další hmyz.
Na návštěvu k prezidentovi
Barokní zámek v obci Lány nedaleko Prahy je oficiálním letním sídlem prezidentů České republiky. Návštěvníci mohou od března 2023 zavítat také do 1. patra zámku. Seznámí se s reprezentačním patrem zámku a jeho historií.
Průvodci věnují zvláštní pozornost památce T. G. Masaryka a zámku Lány jako sídlu hlavy státu.
Rozlehlý a velmi příjemný zámecký park byl založen okolo roku 1770. Jeho dnešní podoba je ovlivněna úpravami J. Plečnika, jehož nejvýraznější stopou je především zeď na východní straně při hrázi rybníka, jejíž součástí je impozantní kašna.
Tvoří jí pět dórských sloupů zdobených bronzovými lvími hlavami, z nichž vytéká voda do kašny a jako jeden mohutný proud spadá do rybníka.
Dům plný vody
Dvěstě metrů od vodní nádrže Švihov v obci Hulice stojí Vodní dům. Uvidíte organismy, které nejsou pozorovatelné pouhým okem, v akváriích tu mají ryby, a ve vodním baru zjistíte, že každá voda má jinou chuť.
Mokřadní život ukáže přírodní scenérii na břehu řeky Želivky včetně zvukové kulisy hlasů ptáků a žab.
Kromě expozice uvnitř si mohou návštěvníci hrát s vodou i venku – v atriu Vodního domu čekají na děti i dospělé hravé vodní herní prvky, a hlavně v létě si malí návštěvníci cachtání pořádně užívají.
Znovu se probouzí do původní krásy
Trochu stranou turistického ruchu stojí zámek Stránov. Dnešní romantický vzhled získal zámek při novorenesanční přestavbě na konci 19. století.
Zámek v roce 1917 koupil prezident Škodových závodů a senátor parlamentu Josef Šimonek a s rodinou zde žil až do znárodnění v roce 1950. Po znárodnění byl zámek využíván jako dětský domov a v předzámčí sídlilo JZD. Úpravy z tohoto období byly hodně necitlivé.
Od roku 2003 je Stránov opět v rukou rodu Šimonků. Ze sedmi set kusů zámeckého mobiliáře jich bylo později původním majitelům navráceno pouhých čtyřicet. Postupně zde probíhají rekonstrukce interiérů i exteriérů zámku. V roce 2013 přibyla také stylová zámecká kavárna.