Do tepla, nebo na čerstvý vzduch? Můžete si vybrat, i v tomto čase jsou přístupné některé památky a samozřejmě muzea, lákavé ale mohou být i atrakce pod širým nebem.
Vila Löw-Beer
Vyhlášeným brněnským skvostem je vila Tugenhat. Milovníci arcitektury by si ale neměli nechat ujít i mnohem méně známou vilu, ktera stojí hned naproti pod svahem.
Dal ji postavit továrník Moritz Fuhrman, ale letech 1913–1939 patřila Alfredovi Löw-Beerovi, židovskému velkoprůmyslníkovi a obchodníku s textilem, a jeho ženě Marianně Löw-Beerové, což byli rodiče Grety Tugendhat.
V roce 1940 zabavili vilu Němci pro potřeby gestapa. Po roce 1948 byla znárodněna. Dnes vila slouží jako muzeum s expozicí Svět brněnské buržoazie v období od druhé poloviny 19. století až do počátku 20. století.
Zvonková cesta
Zatímco mrňatům stačí ke spokojenému klouzání kdejaký kopeček, dospělí většinou chtějí něco speciálního – třeba upravené tratě a svahy, kde vám sáňky zapůjčí a ještě vás od cíle dovezou zpátky do kopce na místo startu.
Jedním z takových míst je 3,5 km dlouhá sáňkařská cesta, která se vine od vysílače na vrcholku Černé hory jejím úbočím, zdolává převýšení 560 m a končí v Janských Lázních.
Říká se jí Zvonková cesta, protože na starých sáňkách-rohačkách se tu jezdilo už před sto lety a malé zvonky, jimiž byly sáňky ověšeny, svým cinkotem varovaly další výletníky i obyčejné kolemjdoucí před nebezpečím úrazu.
A kdo snad nemá vlastní saně, ten si je může půjčit na dolní stanici lanovky. Pak už stačí jen vyjet kabinkovou lanovkou Černohorský Express na Černou horu a kousek od horní stanice nasednout na saně či boby. Začátek sánkařské trasy najdete nedaleko horní stanice lanovky.
Na brusle do přírody
Hořínský kanál: Jako někde na holandském venkově protkaném vodními kanály si budete připadat při bruslení na 4 km dlouhém Hořínském kanále (mezi Mělníkem a Vraňany) a blízké pískovně Baraba. Pokud moc nemrzne, budou bezpečné spíše pískovny nežli kanál.
Priessnitzovy lázně: Pokud bude Paní zima vládnout přísnou rukou, můžete se vydovádět na osvětleném lázeňském kluzišti. A budete-li mít štěstí, zažijete i opravdovou diskotéku nebo karneval na ledě pod hvězdnou oblohou.
Jiřická tůň: Bruslení na Jiřické tůni u Kostelce nad Labem je vděčným námětem pro pěkně strávené odpoledne nedaleko Prahy. Tůň je asi 1,5 km dlouhá, uprostřed se nacházejí dva zalesněné ostrůvky.
Pokud tůň projedete tam a zpět a neopomenete objet také oba ostrůvky, můžete ujet kolem 4 kilometrů.
Čertovy hlavy, Klátilka, Had a Harfenice
Za kamennými sochami, které do skály vytesaly lidské ruce, se můžete vydat do lesů mezi Liběchovem a obcí Želízy. Jejich autorem je místní sochař Václav Levý. K fantastické přírodní galerii pod širým nebem vás dovede z Liběchova modrá turistická značka.
Uvidíte obří Čertovy hlavy, umělou jeskyni Klátilka s postavami z českých národních dějin (například husitské válečníky Jana Žižku a Prokopa Holého nebo spící Blanické rytíře).
Když se pak dáte „po žluté“ směrem na Štětí, narazíte na Hada s přeťatou hlavou a na malou jeskyňku Harfenici s velkými lidskými tvářemi a vyblednutým reliéfem ženy s harfou.
Muzeum krajky ve Vamberku
Chcete se jít podívat na něco opravdu krásného, co dokáže lidská lidka vyrobit? Pak se vydejte do Vamberku, města s dlouhou krajkářskou tradicí. Expozice zdejšího muzea dokumentuje vývoj české krajky od 18. století až do současné doby.
Představuje staré lidové krajky, vývoj krajkářství pod vlivem odborného školství od konce 19. století a ukazuje i díla, která reprezentovala stát na světových výstavách EXPO Brusel 1958 a EXPO Montreal 1967. Samostatnou část expozice tvoří soubor unikátních děl českých umělců současné doby.
Součástí expozice je i interaktivní dílna, kde se návštěvník bude moci pomocí videoprojekce seznámit s různými výrobními technikami a procesem vzniku krajky.