Domů     Anglický hrad Lumley. Turisty láká na ducha zavražděné šlechtičny
Anglický hrad Lumley. Turisty láká na ducha zavražděné šlechtičny

Je to na první pohled celkem nenápadné sídlo, jakých na území Anglie najdeme celou řadu. Jenže ve skutečnosti patří anglický hrad Lumley k nejstrašidelnějším místům Spojeného království. Alespoň podle těch, kteří tam údajně byli svědky paranormálních jevů. Řádí snad mezi stovky let starými kamennými zdmi přízrak z časů dávno minulých?

V hotelu vybudovaném v majestátní hradní budově poblíž severoanglického Durhamu je klid. Hosté, mezi kterými jsou především členové australského kriketového týmu, spokojeně spí ve svých pokojích a zdá se, že půjde o další klidnou noc.

Tedy do chvíle, kdy se rozlétnou dveře do pokoje, ve kterém odpočívá australský hráč Brett Lee (*1976). Ten se rychle probouzí a zjišťuje, že ve dveřích stojí jeho kolega Shane Watson (*1981).

V očích má děs a oznamuje, že v pokoji spatřil skutečně divné věci. Odmítá se vrátit a nakonec stráví zbytek noci na podlaze Leeho pokoje. Není jediný, kdo té noci spatřil něco divného.

Tisková mluvčí týmu Belinda Dennett později novinářům tvrdí, že v hotelu spatřila přízraky.

„Když jsem se probudila ve čtyři hodiny, podívala jsem se z okna a spatřila průvod bílých průsvitných lidí procházejících kolem,“ prohlásila s tím, že později spatřila, jak jeden přízrak nahlíží do jejího pokoje. Je to důkaz, že v anglickém hradu Lumley dodnes straší?

Prochází se po zámku duch šlechtičny jménem Lily? Foto: tudorsociety.com
Prochází se po zámku duch šlechtičny jménem Lily? Foto: tudorsociety.com

MNOHO SVĚDKŮ

Výše popsaná událost se odehrála v roce 2005. A i když ji mnozí novináři dodnes neberou vážně, hráči se zaklínají, že si nic nevymysleli. A lovci záhad, kteří se o hrad Lumley už delší dobu zajímají, jim věří.

Členové kriketového týmu totiž nejsou ani zdaleka první, kdo tvrdí, že v hradní budově přeměněné na útulný hotel straší. O paranormálních jevech v tomto sídle se hovoří už desítky let.

Nejvíce nahlášených incidentů přišlo v 90. letech, kdy do sídla zamířili i mnozí lovci duchů.

Kupříkladu Angličan Brian Smith, který společně se svými přáteli strávil noc v zamřížovaném sklepení pod hradem, kde byl údajně svědkem celé řady nevysvětlitelných jevů.

Mnoho výpovědí od dalších lidí lze najít i na internetu – Zvláštní nepochopitelné zvuky, plížící se stíny či přízračné postavy pohybující se v šeru. To všechno je údajně realita hradu Lumley. Má všechno na svědomí nějaký konkrétní duch?

Hrad Lumley je na první pohled sídlem se silnou atmosférou. Foto: www.telegraph.co.uk
Hrad Lumley je na první pohled sídlem se silnou atmosférou. Foto: www.telegraph.co.uk

ZAVRAŽDILI JI MNIŠI?

Podle záhadologů souvisí tajemné jevy se spletitou historií sídla. To zakládá anglický šlechtic Ralph Lumley (?–1400) v druhé polovině 14. století.

Nejprve jako rodinné sídlo, které však později mění na hrad plný temných chodeb, rozsáhlých sklepů a ponurých místností osvětelných pouze světlem z krbu. Dle místní legendy tam žije společně s ním také jeho první žena – lady Lily z Lumley.

Zpočátku oddaná katolička, která však časem začne podporovat lollardy – náboženské hnutí snažící se o reformu katolické církve. Vše skončí tragicky, když šlechtičnu v jejím vlastním sídle zavraždí dvojice katolických mnichů.

„Zabili ji v její ložnici a její tělo hodily do hluboké kamenné studny. Tam bylo nalezeno až po mnoha letech,“ vypráví legendu anglický záhadolog a spisovatel Darren W. Ritson. Připoutal tento hrozný čin ducha šlechtičny na věky k tomuto zámku?

Foto: tudorsociety.com
Foto: tudorsociety.com

PROCHÁZÍ SE PO ZÁMKU?

Sám Ritson upozorňuje, že existuje ještě jedna verze příběhu, ve které žena umírala dlouhou dobu svržená do katakomb pod zámkem.

Ostatně právě z nich je prý dodnes slyšet pláč a naříkání a právě tam mnozí návštěvníci cítí návaly nepříjemné negativní energie a mrazení, které se může proměnit až ve slabost či dokonce způsobit mdloby. Jenže ani v jiných částech hotelu nejste v bezpečí.

„Říká se, že se Lily zjevuje také v dalších částech sídla. Každou noc prý vychází její přízrak ze studny a prochází hradem až do brzkých ranních hodin. Pokud zůstanete v hotelu, můžete uslyšet její kroky v nočním tichu,“ dodává badatel.

Právě její duch je tak podle záhadologů tím, co před 14 lety vyděsilo členy kriketového týmu. Je ale opravdu jediný? Vždyť zmíněná Belinda Dennett hovořila o tom, že spatřila celý zástup přízraků…

Foto: www.telegraph.co.uk, tudorsociety.com
Štítky:
Související články
V hlubinách jáchymovských dolů vzniká každou zimu neobyčejná podívaná. Mrazivý vzduch a kapající voda zde vytvářejí fascinující ledové útvary připomínající křišťálové sochy. Toto jedinečné „ledové království“ však s příchodem jara rychle mizí – a zůstávají po něm jen fotografie a vzpomínky. Zima dokáže v přírodě vytvářet n
Šumavské bylinné lázně v Kašperských Horách jsou vzácné. Tradice zdejšího léčitelství se tu pojí s moderním pojetím wellness. A u toho nesmíte chybět. Jsou naprosto výjimečné a přitom vlastně totálně obyčejné. Na nic speciálního si nehrají a právě proto lidi okouzlují. Bylinné lázně leží přímo v historickém centru městečka nedaleko řeky Otavy, po
Dne 27. ledna 2025, tedy v den, kdy si připomínáme oběti šoa, byl na vernisáži v Městském muzeu ve Františkových Lázních představen model synagogy, která byla nacisty zničena v roce 1938. Do lázeňského města se tak více než symbolicky vrátil židovský svatostánek. Autorem modelu je Bohuslav Karban z Aše. Připomeňme si nyní některé události spojené s touto významnou stavbou. [gallery ids="917
K nejzajímavějším návštěvnickým cílům Slavkovského lesa patří historický cínový důl Jeroným nedaleko zaniklého horního města Čistá. Dolovat se v něm začalo už ve středověku. Národní kulturní památka je dnes přístupná veřejnosti a hojně vyhledávaná turisty, kteří si zde mohou učinit poměrně konkrétní představu o namáhavé práci tehdejších horníků. [gallery ids="91631,91630,91632,91633,91634,91635,9
Už samotný pohled na hrad Beckov, tyčící se vysoko na skalním ostrohu nad řekou Váh na Slovensku, dokáže vyvolat zvláštní neklid. Strmé hradby, z nichž se otevírá dechberoucí výhled do krajiny, se staly i svědky tragédie – právě odsud měl jeden z prvních pánů hradu ukončit svůj život. K hradu se váže celá řada pověstí a u většiny z nich najdeme nějaké to zrnko pravdy. Většina z nich vypráví o t
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Objev kostry obřího dinosaura v Thajsku odhaluje skrytou kapitolu evoluce
21stoleti.cz
Objev kostry obřího dinosaura v Thajsku odhaluje skrytou kapitolu evoluce
To, že i v jihovýchodní Asii se vyskytovali velcí dinosauři, dokazovaly jen ojedinělé nálezy obřích kostí. Nyní se však týmu vedenému paleontologem a odborníkem na dinosaury Sitou Manitkoonem z Mahasa
Tipy pro skvělou náladu
nejsemsama.cz
Tipy pro skvělou náladu
Během pohybu se v těle uvolňují látky, které mají na starost dobrou náladu. Jenže jak to udělat, když bolí klouby? Poradíme vám. Většina lidí se při prvním zabolení kloubů vzdává toho, co mají rádi, a tím je cvičení či oblíbený sport. Toto omezení ale vůbec není nutné. Důvodem bolesti kloubů je zpravidla několik chyb, kterých je
Věděla jsem, co se stane
skutecnepribehy.cz
Věděla jsem, co se stane
Není asi člověk, který by alespoň jednou za život nezatoužil mít nadpřirozené schopnosti. Mně se to před deseti lety na krátkou dobu přihodilo. Celý život jsem byla přesvědčená o tom, že magie a kouzla patří jen do pohádek a že ve skutečném životě se nic nadpřirozeného stát nemůže. Jenže jsem se spletla. Musíte to sami
Pudink v prášku, aneb když se dezert z laboratoře přestěhuje do sáčku
epochaplus.cz
Pudink v prášku, aneb když se dezert z laboratoře přestěhuje do sáčku
Pudink dnes vypadá jako jedna z nejjednodušších věcí na světě: otevřít sáček, nasypat prášek do mléka, zamíchat a za chvíli je hotovo. Jenže cesta ke kuchyňskému zázraku začíná alergií jedné anglické ženy na vejce a pokračuje přes chemickou laboratoř vyjadřuje touhu lidí uvařit něco dobrého bez toho, aby u sporáku strávili půl života. Kalendář ukazuje
Polišenská výrazně hubne a má k tomu pádný důvod…
nasehvezdy.cz
Polišenská výrazně hubne a má k tomu pádný důvod…
Je za tím větší drama, než by se mohlo zdát? Herečku ze seriálu Polabí Lucii Polišenskou (40) lidé chválili, jak báječně hubne. Skutečně se do toho opřela a svěřila se do rukou fitness trenéra a die
Kruhy v obilí: Kdo vytváří tajemné obrazce?
enigmaplus.cz
Kruhy v obilí: Kdo vytváří tajemné obrazce?
Ráno je pole ještě obyčejné. O několik hodin později se ale v obilí objevuje dokonalý kruh, několik propojených prstenců nebo geometrický obrazec, který je ze země téměř nemožné přečíst. Zpráva se šíř
Káva, tentokrát pro zdraví
panidomu.cz
Káva, tentokrát pro zdraví
Divíte se? Přesto je to tak. Medicína otočila a změnila názor na kávu. Kde dřív nabádala k opatrnosti nebo přímo varovala, tam dnes naopak doporučuje. Samozřejmě s mírou… Co se změnilo? Ukázalo se, že studie o vlivu kávy na zdraví – a že jich byly stovky- neměly dostatečně promyšlenou metodiku. Jinak řečeno, neoddělovaly působení kávy
Ohromující sídlo krále pohádek
rezidenceonline.cz
Ohromující sídlo krále pohádek
Nemovitost Los Feliz, postavená společností slavného tvůrce v roce 1932, patří od roku 2011 rusko-kazašskému filmaři Timuru Bekmambetovovi, žijícímu převážně v Izraeli. Ten aktuálně ikonický dům Walta Disneyho v Los Angeles, kde vytvořil například filmy Popelka a Pinocchio, nabízí k pronájmu za 40 000 dolarů měsíčně.   Poté, co pohádkovou vilu za 3,7 milionu dolarů
Švýcarská mechanika Favre Leuba potkala haute couture dům Gaurav Gupta
iluxus.cz
Švýcarská mechanika Favre Leuba potkala haute couture dům Gaurav Gupta
Jedna z nejstarších švýcarských hodinářských značek a jeden z nejvýraznějších současných návrhářů haute couture otevírají společnou kapitolu. Hodinářská značka Favre Leuba spojila síly s Gauravem Gupt
Vědci na stopě deváté planety: Skrývá se uvnitř Sluneční soustavy dosud nespatřený obr?
epochalnisvet.cz
Vědci na stopě deváté planety: Skrývá se uvnitř Sluneční soustavy dosud nespatřený obr?
Vědci již delší dobu předpokládají, že se někde za Neptunem skrývá dosud neobjevená devátá planeta. Existují sice náznaky vypovídající ve prospěch této teorie, ale jednoznačné důkazy stále chybějí. Ten zatím nejpřesvědčivější přichází v podobě dvou infračervených snímků pořízených s odstupem 23 let.   Kolik je planet v našem slunečním systému? Správná odpověď je osm, i
Jak se hřešilo v socialistickém Las Vegas?
historyplus.cz
Jak se hřešilo v socialistickém Las Vegas?
Komplex Haludovo Palace Hotel patří k nejambicióznějším projektům své doby a je určen pro boháče z celého světa. Na jugoslávském ostrově Krk vyrůstá díky penězům amerického vydavatele erotického časopisu, který věří, že by se jeho „palác hříchů“ mohl stát pomyslným mostem mezi Východem a Západem. Jugoslávie diktátora Josipa Broze Tita (1892–1980) byla specifickým státem, který
Čerstvý okurkový salát s ovocem
tisicereceptu.cz
Čerstvý okurkový salát s ovocem
V našich poměrech může tento salát vypadat poněkud exoticky, ale dobře vychlazený přináší skvělé osvěžení a hlavně je zdravý. Ingredience 1 salátová okurka 1 avokádo 4 kiwi, hrstička listů baz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz