Domů     Bečov nad Teplou: Po stopách tajemství relikviáře sv. Maura
Bečov nad Teplou: Po stopách tajemství relikviáře sv. Maura
od 23.1.2020
1

Pokud se nemůžete rozhodnout, jestli navštívit raději romantický hrad, nebo spíš pohádkový zámek, vydejte se do Bečova nad Teplou. Je tu totiž hrad i zámek, které se navíc mohou pyšnit naprosto unikátními poklady nedozírné ceny.

Největším pokladem na Bečově je bezesporu stříbrem, zlatem a drahokamy vykládaný relikviář svatého Maura. Osm století starý klenot románských zlatníků je svou unikátností a hodnotou srovnatelný s českými korunovačními klenoty.

Některé rytiny z drahých kamenů, kterými je ozdoben, jsou téměř dva tisíce let staré. K jeho moderní historii se váže navíc velmi dramatický příběh, který jako kdyby vypadl z nějaké špionážní detektivky.

Co se odehrálo na pozadí objevu, který je považován za jeden z největších za celé minulé století?

Tajemný obchodník

Příběh se začíná odvíjet v roce 1984. Tehdy české úřady oslovil tajemný obchodník z USA jménem Danny Douglas. Jeho požadavek byl vskutku zvláštní.

Měl totiž zájem pro svého klienta odkoupit od státu určitou historickou památku, která je ukryta na území Československé socialistické republiky kdesi v oblasti západních Čech. Úřadům za ni nabídl 250 tisíc dolarů, což tehdy byla velmi zajímavá částka.

Tak zajímavá, že se do vyjednávání vložila kriminálka, která začala pátrat po tom, jaký že to poklad je u nás zakopaný. Policisté k tomu měli několik indicií.

Vzácný předmět měl být velký přibližně jako konferenční stolek a jeho skrýš se nacházela zhruba 100 kilometrů vzdušnou čarou od Norimberku. Na stopu je však přivedla kniha z roku 1932, která popisovala zvláštní relikvář uložený na zámku v Bečově nad Teplou. Právě on všem dostupným indiciím odpovídal.

Skrýš pod podlahou

V listopadu 1985 pak na hrad dorazil tým odborníků a kriminalistů, aby vypátral skrýš pokladu. Druhý den pak několik lidí shlíželo do jámy pod dřevěnou podlahou hradní kaple Navštívení Panny Marie.

V mezeře mezi podlahou a skalním podkladem ležela skříňka, která už od prvního pohledu byla ve velmi špatném stavu. Nicméně první ohledání experty z Uměleckoprůmyslového muzea ukázalo, že se jedná o památku nevyčíslitelné hodnoty.

Její prodej do zahraničí tak nepřipadal v úvahu a v 90. letech byl relikviář odevzdán restaurátorům a zapsán na seznam národních kulturních památek. Jeho opravy byly ale neuvěřitelně náročné, restaurátoři museli vymyslet úplně nové techniky práce.

Stovky dílů bylo třeba opravit nebo nahradit. Nakonec vyrobili nové ořechové jádro schránky, které nahradilo původní zničené dřevo dubové. Na hřebeni střechy relikviáře byly opět doplněny chybějící křišťálové koule. Než byl relikviář hotov, uplynulo dlouhých deset let.

Šlechtici a kolaboranti

Kdo a proč ale poslal amerického obchodníka Douglase, aby poklad v Bečově vypátral? Jeho klienty byli původní majitelé relikviáře, kterým byl šlechtický rod Beaufortů.

Jejich předek Alfred de Beaufort skříňku s ostatky svatých koupil v roce 1838 od církve za dva a půl tisíce zlatých a nechal ji zrestaurovat a opravit, aby ji pak uložil právě na svém zámku v Bečově nad Teplou.

Tam také relikviář zůstal až do konce druhé světové války, kdy museli Beaufortové z tehdejšího Československa uprchnout, neboť za okupace spolupracovali s nacisty. Vzít s sebou při útěku rozměrný relikviář nebylo možné, a tak jej ukryli v hradní kapli.

Po čtyřiceti letech se jej pak pokusili anonymně získat zpět.

Skříňka byla vyrobena belgickými mistry řemeslníky již ve 13. století, aby do ní klášter ve městě Florennes mohl uložit ostatky svatého Jana Křitele a francouzského kněze Maura, který byl v 1. století popraven kvůli šíření křesťanství.

Eleonořin diadém

Relikviář ale není jediným pokladem, který u nás po Beaufortech zbyl. Teprve loni se totiž na zámek vrátila briliantová korunka šlechtičny Eleanor, která byla dcerou hradního pána Friedricha.

Byl to právě on, kdo přivezl v roce 1838 unikátní relikviář na bečovský zámek. A podobně jako relikviář, po válce se kdesi ztratila i korunka jeho dcery.

Opět po ní začal až po řadě desetiletí pátrat kastelán Bečova Tomáš Wizovský s historikem Františkem Maryškou a dalšími odborníky.

Její stopu objevili v poválečných seznamech zabaveného majetku na zámku v Křimicích, který byl později pronajat Škodovým závodům v Plzni. Všechny cennosti z něj byly přesunuty na zestátněný zámek Kozel.

Tam jedinečný diadém skončil v papírové krabici, aniž by si byl někdo vlastně vědom jeho ceny. Inventární záznamy z šedesátých let se zmiňují o rozlomené čelence z bílého kovu, neznámého původu. Dokonce byla tehdy považována za divadelní atrapu!

Šperk za miliony

Vzácný diadém byl přitom vyroben ve druhé polovině 19. století šperkaři z oblasti dnešního Německa, Rakouska nebo Belgie. Čelenka zhotovená ze žlutého zlata byla navíc přikryta silnou vrstvou stříbra a osazena více než pěti sty diamanty.

Šperk byl navíc původně uložen v kazetě, kam byl ukládán rozložený na dvě části. Zvláštností je také to, že kazeta zřejmě obsahovala více sad drahokamů, které bylo na vrcholcích korunky možné měnit podle toho, jak barevně ladily.

Dosud neobjevené náhradní diamanty, smaragdy, rubíny, safíry a perly měly zřejmě daleko větší hodnotu než samotný šperk, který i tak znalci ohodnotili na dva miliony korun.

Zpět na zámku

Není divu, že se s korunkou nechtěla šlechtična jen tak rozloučit, což také dokazují její dopisy, které na konci padesátých let posílala francouzskému velvyslanectví v Praze. Chtěla mít alespoň možnost nosit ji, pokud bude v Čechách.

Eleonor ale zemřela dříve, než o její žádosti bylo rozhodnuto. Nakonec byl šperk vypátrán a dnes si jej můžete prohlédnout v zámecké expozici. Jeden z nejzachovalejších českých hradů ale toho dokáže nabídnout daleko více.

Jeho historie sahá až do začátku 14. století a díky tomu, že už za renesance přestal sloužit jako sídlo, byl uchráněn dalších přestaveb. Uchovala se tu tak řada památek po práci středověkých stavitelů.

Zámek vybudovaný v 18. století na základech původního barokního opevnění je ozdoben okrasnými terasami s bazény a fontánami. Jeho sklepy pak ukrývají také unikátní sbírku 133 lahví prvotřídního vína, koňaku a šampaňského v hodnotě minimálně 20 milionů korun!

Lahve z 19. století byly objeveny pod podlahou kaple společně se slavným relikviářem.

Jiří Mareček

Foto: Wikiedia, Archiv
reklama
Související články
16.10.2023
Na louce jižně za obcí návštěvníka překvapí kamenný kruh, který jako by z oka vypadl megalitickým památníkům typické například pro anglický venkov. Kruh z 25 obřích kamenů o průměru 30 metrů tu v roce 2008 vytvořil místní stavbař Václav Jílek. Všechny žulové balvany pocházejí ze vzdálenosti maximálně 15 kilometrů od Holašovic a mají různou velikost, ten největší o hmotnosti 19 tun stojí samo
Jsou památky, které nás na místě, kde stojí, docela překvapí. Kdo by třeba uprostřed západočeských lázní čekal výstavný pravoslavný chrám v byzantském stylu? To, že západočeské lázně jsou už dlouho cílem hostů z Ruska, je všeobecně známo. Bylo tomu tak už v 19. století, kdy se sem ruští návštěvníci i pacienti jen hrnuli. V Mariánských Lázních se jim líbilo, ale postrádali důležitou věc: pravoslav
25.8.2023
Fascinující svět optických klamů s více než 150 interaktivními a hlavně zábavnými exponáty. To vše si můžete užít v největším muzeu trikových iluzí v Praze. A věřte, že perfektní zábavu si tu užije opravdu každý bez rozdílu věku. Vydejte se za jedinečným zážitkem do nejzábavnějšího českého muzea. Pořídíte si fakt legrační fotky a videa. “Je to svět neskutečných optických klamů, kde se stane
8.8.2023
Letní archeologický výzkum v Kateřinské jeskyni v Moravském krasu přinesl, stejně jako loni, zajímavé objevy. „V takzvané Bezejmenné chodbě byly nalezeny nástroje – štípaná industrie z rohovce. Jejich stáří se nyní bude zkoumat. Jednou z teorií je, že jsou dokonce z mladšího paleolitu. V téže chodbě se také našly dva úlomky z břidlice s plastickou rytinou postav. Je to naprostý unikát a archeo
8.6.2023
Jen o pár kilometrů od Krašova nás uprostřed lesů zaujme vypínající se věž zříceniny hradu Libštejn. Byl založen ve 14. století a svého času býval také proslulým vězením. Pro obléhání však neměl ideální umístění, protože sice stál na vysokém kopci, ale několik ještě vyšších bylo poblíž, takže odtud mohlo nepřátelské dělostřelectvo pálit ostošest. V období vrcholného středověku se hrad skládal z 
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Vášnivý románek s kolegou?
nasehvezdy.cz
Vášnivý románek s kolegou?
Pohledná herečka ze seriálu Ulice Kristýna Hrušínská (38) je sice vdaná za režiséra Matěje Balcara (32), ovšem už delší dobu se povídá, že mají velkou krizi. Právě to byl nejspíš důvod, proč se ta
Být pouze sami se sebou…
panidomu.cz
Být pouze sami se sebou…
Umíte jen tak sedět, vypnout myšlenky a jen „být“? I když se to na první pohled nezdá, je to docela těžké, ale pro duševní rovnováhu nesmírně důležité. Neustálý tok informací, pracovní vytížení, lidé kolem nás, povinnosti, koníčky, zábava… To všechno nás neustále obklopuje a zahlcuje naše vědomí. Myšlenky pracují na plné obrátky a soustředí nás
Jak se moje máma bála, že zůstanu na ocet
skutecnepribehy.cz
Jak se moje máma bála, že zůstanu na ocet
Bylo mi pětadvacet a moje máma se proměnila v dohazovačku. Naháněla mi ženichy ze všech stran. Její intriky mi ale přinesly jen samou ostudu. Když jsem byla mladá, nebylo zvykem, aby byla holka na vesnici ještě v pětadvaceti svobodná. A přesně to jsem byla já, neprovdaná, a navíc nezadaná. Pro moji mámu katastrofa. Propadla panice, že zůstanu na ocet, a došla
Snaží se Vydra zachránit manželství?
nasehvezdy.cz
Snaží se Vydra zachránit manželství?
V poslední době se v médiích spekulovalo o tom, že si herec Václav Vydra (67) našel mladší milenky. Podle našeho tajného zdroje z blízkého okolí herce se to měla jeho manželka Jana Boušková (69) d
Za krásami Švýcarska: Poznejte zemi hor, sýrů a čokolády
epochanacestach.cz
Za krásami Švýcarska: Poznejte zemi hor, sýrů a čokolády
Která místa navštívit ve Švýcarsku? Není nic snazšího než si přečíst naše doporučení. Máte chuť na pravý alpský sýr z horských pastvin? Jste na správném místě. Jenom je lepší si ho koupit na trhu. A čokoláda hořká i mléčná také patří k této zvláštní horské zemi. Můžete se i projet čokoládovým expresem až do firmy
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Děsivá předpověď Isaaca Newtona: Skončí svět v roce 2060?
enigmaplus.cz
Děsivá předpověď Isaaca Newtona: Skončí svět v roce 2060?
Zákon všeobecné gravitace, zákony pohybu a mnoho dalších nejen fyzikálních objevů, to je monumentální odkaz, který po sobě zanechal Sir Isaac Newton. Zabýval se ale i nadpřirozenem a v jeho textech se
Nová éra kosmických stanic: Starlab a Evropa si potřásly rukou
21stoleti.cz
Nová éra kosmických stanic: Starlab a Evropa si potřásly rukou
Mezinárodní vesmírná stanice stárne, k odchodu na odpočinek jí zbývá několik posledních let. Svět tak přijde o unikátní laboratoř, která nemá na Zemi/orbitě obdoby. Není ale všem dnům mikrogravitačníh
Svět v číslech: Pohádkové adventní trhy
epochaplus.cz
Svět v číslech: Pohádkové adventní trhy
K adventu neodmyslitelně patří také trhy. Někde sázejí na klasiku, jinde zvolí originálnější pojetí. Ale každé místo a akce má své neopakovatelné kouzlo. 1298 Vánoční trhy se konají už od pozdního středověku v německy mluvících částech Evropy a v mnoha částech bývalé Svaté říše římské. Zřejmě nejstarší zmínka pochází z roku 1298 a týká se
Suzuki představuje zcela nový Swift
iluxus.cz
Suzuki představuje zcela nový Swift
Suzuki představuje zcela nový Swift v jeho již čtvrté novodobé globální generaci. Ikonický model značky Suzuki se vyvinul v chytrý kompaktní vůz s ostrým designem, nejpokročilejšími bezpečnostními fun
Ukrajinský boršč s hovězím masem
tisicereceptu.cz
Ukrajinský boršč s hovězím masem
Věděli jste, že skvělý boršč je ve skutečnosti nikoliv ruskou, ale ukrajinskou specialitou! Je dokonce zapsán jako dědictví UNESCO. Můžete si jej připravit třeba tímto způsobem. Suroviny 200 g z
Vražedná mlha si vyžádala 12 000 obětí
epochalnisvet.cz
Vražedná mlha si vyžádala 12 000 obětí
Zima roku 1952 je neobvykle tuhá. Lidé v Londýně jsou nuceni neustále topit, uhelné elektrárny jednou naplno, před pár dny navíc proběhla výměna elektrických tramvají za dieselové autobusy. Ráno 5. pr