Domů     Běžecké trasy v Kašperských horách. Proběhněte Královskou cestu
Běžecké trasy v Kašperských horách. Proběhněte Královskou cestu
od 18.1.2022
1

Důležité město pro všechny milovníky bílé stopy v této oblasti je město Javorník na Šumavě. Nástupní místo na celou řadu tras se nachází v centru Javorníka u sochy K. Klostermanna.

Od této sochy se vydáme technicky udržovanou cestou, která vede podél lyžařského areálu.

Ve chvíli, kdy dojedeme ke stanici menšího vleku se dáme na východ a pokračujeme tak dlouho, než se dostaneme ke Královské cestě. Trasa poté odbočuje vlevo až ke křižovatce „Nad Krankoty“. Nyní si můžeme vybrat, jakou trasou budeme pokračovat.

My se vydáme dále po stopách králů. Pokračujeme tedy severním směrem po úbočí Královského kamene, pozorujeme nádhernou zasněženou krajinu, až dorazíme ke Žďánovskému okruhu. Nyní se nám opět nabízí dvě varianty.

Pozitivní je, že se nemůžeme splést, obě cesty totiž míří do stejného cíle, tedy do bývalé vesnice Žďánov. Tady máme opět na výběr, buď se vydáme přes louky dolů přímo do Kašperských hor, nebo budeme pokračovat rovně a dorazíme až ke královskému hradu Kašperk.

Pro ty, kterým už kručí v břiše, může být ideálním cílem proslavená restaurace v penzionu Rychta na Račánku. Délka této tratě v jednom směru je 10 km, při nejdelší variantě je trasa tam i zpět dlouhá 24,6 km.

Kubova huť
Kubova huť

Ve stopách Olympijské vítězky

Jedním z nejznámějších lyžařských areálů na Šumavě je dozajista Zadov – Churáňov.

Tento areál je mezi běžkaři dobře znám hlavně z toho důvodu, že se zde pravidelně konají různé závody a donedávna byly tyto tratě i druhým domovem naší nejznámější běžkyně na lyžích, Kateřiny Neumannové.

První Světový pohár se zde jel již v roce 1983. Celková délka zdejších tratí dosahuje až 50 km. Největší výhodou zdejších tratí je upravenost a návaznost.

Výhodou areálu je zase skvělé dopravní napojení a moderní služby s pestrou paletou hotelů a služeb všeho druhu. Cílů jsme si mohli vybrat vskutku mnoho, ale nakonec zvítězila stará známá Kvilda.

Celá trasa měří 10 kilometrů, je skvěle upravovaná a zvládnout by ji měl i méně zdatný běžkař. Zhruba 200 metrů od stadionu se napojíme na modrou turistickou značku, jenž nás dovede až na křižovatku nazvanou poeticky „Zlatá studna“.

Když po chvíli vyjedeme z lesa, naskytne se nám nádherný pohled na pláně u Horské Kvildy. Pod námi se rozprostírá zasněžená krajina, z níž se hrdě tyčí vrchy zdejších kopců.

Poté co přejdeme Kvildu – Zhůří nás trasa navede na cestu kolem potoka a skrz překrásné pláně. Zde máme možnost vystoupat na dřevěnou rozhlednu, a ještě jednou se pokochat pohledem na okolní krajinu.

Až se rozhodneme pokračovat, bude nám trvat už jen necelé tři kilometry, abychom dorazili do Kvildy. Zajímavostí je, že tato obec, ležící 1065 m.n.m. je nejvýše položenou obcí v České Republice.

Kvilda je plně vybavená obec, která nám nabízí řadu možností na občerstvení a několik zajímavých budov, mezi nimiž ční kostel sv. Štěpána. Cest zpět do Churáňova je hned několik, můžeme si vybrat dle délky i obtížnosti;

my si zvolili tu nejkratší a nejjednodušší, vedoucí přes Nové Hutě. Výlet na Kvildu můžeme jen doporučit, úprava je skvělá, občerstvení podél trati je výborné a každý by přece aspoň jednou měl zavítat do nejvýše položené obce v České Republice.

Z Modravy až k Březníku

Tato trasa patří k těm lehčím, kterou by měl zvládnout prakticky každý. Celková délka je 17 km. Výlet zahájíme v obci Modrava, odkud se vydáme po modré, směr „Březník“. Čeká nás skoro osmikilometrové, ale mírné, stoupání.

Cestou pozorujeme typickou šumavskou krajinu, protkanou hustými lesy a průzračnými potůčky a projedeme i přes Modravský most. Lesy postupně řídnou a před námi se otevře široké Luzenské údolí, které nás dovede až k samotě Březník.

O osudech obyvatel této samoty psal Karel Klostermann ve svém stěžejním díle „Ze světa lesních samot“. Z Březníku se vrátíme 2 km zpět k rozcestí „Na Ztraceném“, kde se dáme vpravo po žluté.

Poté stoupáme zhruba další 2 km k dalšímu rozcestníku a dáme se na Filipovu Huť. Terén je mírně zvlněný, zajímavostí je, že v této oblasti roste velmi kvalitní dřevo používající se na výrobu hudebních nástrojů.

Poté co projedeme malebnou Filipovu Huť, nás čeká již pouze finální 2,5 kilometrové klesání až do Modravy.

Objevme legendární Pancířský hřbet

Jak už název napovídá, tento výlet není pro úplné nováčky, kteří se chystají projet svou první stopu, nýbrž pro trochu zkušenější lyžníky. Oblast, kterou si chceme prohlédnout, se nazývá Železnorudsko. Celková délka této trasy je kolem 32 km.

Tuto misi odstartujeme na odstavném parkovišti v Nové Hůrce. Vyjedeme po modré, směr Slatinný potok, po pravé straně silnice najdeme stopu, z které asi po 1,5 km odbočíme vlevo a po modré pokračujeme dále.

Po krátkém stoupání do sedla pod Gerlovou pasekou spatříme první krásný výhled této vyjížďky. Odtud sjedeme do krásného údolí Křemelné. Stoupajíc po modré se blížíme k Hadímu vrchu.

Během stoupání si už můžeme všimnout, jak se před námi rozprostírá Pancířský hřbet – cíl naší trasy.

Nejdříve odbočíme na zelenou lyžařskou trasu, směr Můstek a z Hadího vrchu sjíždíme po louce k silnici E 53. Musíme si dávat pozor, abychom neodbočili do lesa, kam nás lákají další běžkařské trasy. Za silnicí pokračujeme rovně ke křižovatce U obrázku.

Nenechte se zmást krátkým stoupáním, protože následuje opatrný sjezd. Nyní jsme se ocitli pod mohutným Pancířským hřbetem. Při mírném sjezdu si užíváme pohled na přírodní rezervaci „Městské rokle“.

Ano, jak se mohlo zdát, toto byl klid před příslovečnou bouří. Čeká nás totiž největší výšlap přímo k nejvyššímu místu našeho výletu, kterým je vrchol Můstku měřící 1234 metrů.

Teď je na čase dát si hřebenovku kolem Habru a hned poté finální, pouhých 500 metrů dlouhý výšlap na Pancíř. Zde nás čeká milé přivítání, rozhledna i upravená horská chata.

Z rozhledny doporučujeme pohled na jih, jelikož při dobrém počasí můžete spatřit samotné Alpy. Po občerstvení sjíždíme podél lanovky. Pokud ještě nemáme dost krásných scenérií, zastavíme se u hotelu a prohlédneme si pohraniční hory.

Pod hotelem se napojíme na lyžařskou trasu ve směru Nový Brunst – Háj, na rozcestí u Nového Brunstu – zadní hájovna sjedeme přes louky k hájovně a pokračujeme až ke Gerlově Huti. Za silnicí E 53 se vydáme podél Hůrecké silnice.

Závěr naší trasy je ve znamení lehkého klesání. Musíme říci, že výlet to je náročnější, ale stojí rozhodně za to!

Ubytování Šumava a ubytování Beskydy Vám nabízí chalupy pro menší i větší skupiny hostů.

Foto: Shutterstock

Foto:
Lokalita:
reklama
Související články
29.4.2024
Před deseti lety zámek Zbiroh způsobil senzaci svou expozicí nazvanou Tvář Leonarda da Vinci – Příběh rytířského řádu templářů. Výstava trvala půl roku a většina jejích exponátů na místě zůstala, takže dnes může nová expozice znovu připomenout historii templářského řádu spojenou se zámkem. Výstavě dominuje takzvaná Lukánská deska – autoportrét Leonarda da Vinci, dílo, které bylo na zbirožském zá
22.4.2024
Přejdeme-li od katedrále ulicí 1. máje a přes Náměstí republiky, po necelém kilometru se před námi otevře pohled na další významnou olomouckou církevní památku – kostel svatého Mořice. Dech bere exteriér, ale i interiér kostela. Ten je svou kapacitou 4000 věřících největší gotickou svatyní na Moravě a první písemná zmín
16.4.2024
Tato olomoucká zajímavost nemá dlouhou historii jako gotické nebo barokní památky, ale za prohlídku určitě také stojí. Vodopád na skále v Bezručových sadech vysoký osm metrů vznikl až v roce 1965 u příležitosti květinové výstavy Flora Olomouc a měl tehdy být jen reklamou na kvalitu vodních čerpadel. Voda v něm cirkuluje v uzavřeném okruhu, jehož součástí je podzemní nádrž, celkový objem vody dos
15.4.2024
Technická památka Vodojemy Žlutý kopec se 21. března za přítomnosti zástupců města slavnostně naplno otevřela veřejnosti. Investice města 150 milionů korun zpřístupnila tři podzemní nádrže a také veřejný park na povrchu. TIC BRNO, který bude vodojemy nadále provozovat, připravil spolu s partnery na první víkend 22.–24. března bohatý vizuální program. Poté je budete moci navštívit vždy od středy do
10.4.2024
Dost možná jste zaslechli v rámci bájí o exotickém moravském východě zkazku, kterak Moraváci prakticky neustále popíjejí, ba co víc, nutí k tomu neustále všechny okolo, zejména pak návštěvníky regionu. Již okřídlený vtip je, že Valach má promile v krvi až tehdy, když dva dny nic nepije. Také není pravidlem, a jen občas se na veselicích stane, že se praktikuje (zřejmě z nedostatečných zásob jedno
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Kde leží hrob abatyše Mlady?
historyplus.cz
Kde leží hrob abatyše Mlady?
Archeologové důkladně prozkoumávají ostatky, vyzvednuté z hrobu č. 110 na pohřebišti svatojiřského kláštera na Pražském hradě. Dlouhá léta se vědci domnívali, že patří abatyši Anežce Přemyslovně, nevlastní sestře Přemysla Otakara I., která zemřela roku 1228. Teď se ale zdá být všechno jinak… Datování kosterních ostatků, odhalených v hrobě č. 110, určuje, že jejich majitel či
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
epochalnisvet.cz
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
Vědci nalezli v třetihorním baltském jantaru důkazy, že nejen vzhled hmyzu, ale také jeho chování je konzervováno desítky milionů let. Přibližně před 40 miliony let se termití pár druhu Electrotermes affinis zrovna věnoval námluvám, když uvízl v lepkavé pryskyřici stromu a navždy zůstal uvězněn ve zkamenělém jantaru. Tato dosud jediná známá fosilie páru termitů poskytla
Asijské nudle s vepřovým masem
tisicereceptu.cz
Asijské nudle s vepřovým masem
Co nesmí chybět v žádném asijském pokrmu? Především chilli, které dodá pokrmu ten správný říz, čerstvé bylinky, křupavá zelenina a sezamová semínka. Suroviny 200 g vepřových nudliček (například
Na talíř, když šéfkuchař ho dává…
panidomu.cz
Na talíř, když šéfkuchař ho dává…
… králem všech květin je špenát, zpíval kdysi slavný zpěvák. Špenát je ale vskutku populární listová zelenina, která se používá téměř ve všech světových kuchyních. Z dětství si jej určitě pamatujete jako poměrně neoblíbenou přílohu k masu a naopak milované jídlo Pepka námořníka, kterému plechovka špenátu vždycky spolehlivě pomohla dodat mimořádné síly. Vědci docela nedávno
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
nejsemsama.cz
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
Tehdy jsem byla sama ještě dítě! Pozdě jsem litovala, že jsem své miminko dala k adopci, ale neměla jsem na výběr. Po letech si mě však našlo! Je to tak dávno, a přesto se na to nedá zapomenout! Stále to strašně bolí. Bylo mi šestnáct, když jsem se zamilovala do vojáka, který sloužil v našem městě. Myslela jsem
Vranová Lhota a Vraní Hora: Skutečně jsou tato bývalá sídla útočištěm duchů?
enigmaplus.cz
Vranová Lhota a Vraní Hora: Skutečně jsou tato bývalá sídla útočištěm duchů?
Obec Vranová Lhota leží v údolí říčky Třebůvky v okrese Svitavy. V obci stojí tvrz, o níž první písemná zmínka pochází z roku 1406. Jedná se o původní středověkou stavbu s gotickou a renesanční přesta
Milionářské sny o medu
iluxus.cz
Milionářské sny o medu
Milionáři často dostanou, co chtějí, a Sir Jim Ratcliffe, spolumajitel Manchester United, je toho dokonalým příkladem. Po osmnáctiměsíčním boji o plánování vyhrál spor se sousedem ohledně úlů a teniso
Záhada mých skvrn na rukou
skutecnepribehy.cz
Záhada mých skvrn na rukou
Od dětství jsem trpěla záhadnou nemocí. Nikdo mi nedokázal pomoci. Až minulý život ukázal příčinu. Prvně se mi to stalo jako miminku a s naprostou pravidelností se ten nevysvětlitelný „problém“ opakoval každý rok – vždy ve stejném období. Tu záhadnou nemoc nedokázal nikdo nikdy rozluštit, až do mých třiatřiceti let. Do roka a do dne V čem spočívala ta
U viru ptačí chřipky byly zjištěny nové mutace
21stoleti.cz
U viru ptačí chřipky byly zjištěny nové mutace
Podle nové, dosud nerecenzované studie získal virus ptačí chřipky, který momentálně šíří mléčnými farmami ve Spojených státech, desítky nových mutací. A to včetně těch, které jej mohou učinit schopněj
Zavražděná Otýlie Vranská: Kdo rozporcoval mrtvou dívku v kufrech?
epochaplus.cz
Zavražděná Otýlie Vranská: Kdo rozporcoval mrtvou dívku v kufrech?
Nádražák lehce nadzvedne víko opuštěného kufru a sáhne dovnitř. Snad se mu podaří nahmatat třeba občanský průkaz. Jeho ruka však narazí na něco měkkého, poddajného. A studeného. „Myslel jsem, že sahám na kus masa,“ sdělí později kriminalistům. V podstatě to tak bylo. Je mladá i pohledná. A tak se Slovenka Otýlie Vranská vydá hledat štěstí
Je zamilovaný do Kohoutové?
nasehvezdy.cz
Je zamilovaný do Kohoutové?
Někdy se stává, že se do sebe během natáčení zamilují dva herečtí kolegové. Možná je to i případ Bereniky Kohoutové (33) a Filipa Blažka (50), kteří hrají zamilovanou dvojici v seriálu Jedna rodina.