Domů     Běžkařská trasa: Šumavský svět přírody je nám otevřen
Běžkařská trasa: Šumavský svět přírody je nám otevřen

„Není krásnější země v celé střední Evropě nad Čechy, není krásnějšího pohoří nad Šumavu.“ To jsou slova básníka Adolfa Heyduka (1835–1923), který se ve svém díle Šumavě často věnoval.

Pokud se následujícími stránkami necháme k návštěvě Šumavy inspirovat, tak určitě zjistíme, že jeho slova jsou pravdivá.

Celá oblast Šumavy je chráněná, nicméně zvláštní význam má její část zvaná Národní park Šumava. Vznikl v roce 1991. Jeho největším bohatstvím, a také předmětem ochrany, jsou především rozsáhlá rašeliniště a smrkové i bukové pralesy.

Také díky nim se Šumavě říká zelená střecha Evropy. Nalezneme zde i několik endemitů, tedy živočišných druhů, které se nenacházejí nikde jinde na světě. Jde o několik druhů hmyzu.

Například zvonečníka černého (Phyteuma nigrum), který žije na Horské Kvildě.

Tři dny na Šumavské magistrále

V minulosti sloužila Šumavská magistrála především jako „dopravní“ tepna spojující důležitá místa v tomto regionu. Dnes již plní funkci spíše rekreační. Nabízí asi 450 kilometrů běžeckých tras. Dnešní magistrála vede od Železné Rudy až k Lipnu.

Během několika dnů po ní můžeme projet opravdu celou Šumavou! Troufnete si na to? Epocha na cestách vám přináší tip na jednu opravdu dlouhou běžkařskou túru pro náročné sportovce, kteří zvládnou několik dní po sobě ujet pár desítek kilometrů.

– Den první

Odvážnou cestu začneme nejspíše v Železné Rudě, v hlavním lyžařském středisku západní části Šumavy. Magistrála startuje nedaleko centra města pod sjezdovkou Samoty.

Začíná tříkilometrovým stoupáním na rozcestí Zámecký les, poté se stáčí zpět na sever ke křižovatce Gerlova Huť. Nyní máme v nohách 8,5 kilometru.

Gerlova Huť
Gerlova Huť

Dále magistrála opět stoupá na bývalou Hůrku a dále pokračuje přes Vysoké Lávky a Formberk až do Prášil, kde můžeme v případě špatného počasí nebo únavy také přenocovat.

Pokud nám ale zbývá dost sil, je lepší pokračovat pod horou Poledník, na níž stojí úžasná stejnojmenná rozhledna. Mírným sjezdem zamíříme na rozcestí Bavorská cesta a pak na Javoří Pilu, kde nás čeká dost ostrý sjezd.

Nyní si užíváme krásnou vyhlídkovou cestu podél Javořího potoka, která vede až do Modravy. Zde doporučujeme zakončit vydatný první den putování (nocleh si musíme rozhodně zarezervovat dopředu, protože Modrava je hojně navštěvovaná lokalita). V nohách máme krásných 40 kilometrů.

– Pohled až do Alp

Z Modravy druhý den pokračujeme mírným stoupáním směrem do Březníka. Dva kilometry před ním odbočíme na rozcestí Na ztraceném vlevo. Nyní je třeba si utáhnout opasky, protože nás čeká stoupání na nejvyšší místo našeho putování, tedy až na Černou horu (1272 m.

n. m.). jde o plochou kupu s rozsáhlou náhorní plošinou, takže stoupání není ani tak prudké, jako spíše vleklé. Při dobré viditelnosti můžeme z vrcholku vidět i 300 kilometrů vzdálené Alpy. Sjíždíme k rozcestí U pramenů Vltavy a pak stoupáme pod horu Stráž. Opět sjíždíme na Bučinu, odkud můžeme znovu při dobré viditelnosti vidět Alpy.

Magistrála pak pokračuje na Ždárské sedýlko a dlouhým sjezdem do obce Strážný. Zde je vhodné po náročném dni přespat. Celkově jsme urazili již téměř 70 kilometrů.

Přesto, že Strážný není tak navštěvovaný jako Modrava, doporučujeme si i zde zamluvit ubytování předem.

– Poslední den na magistrále

Zahajujeme náš třetí a poslední den přejezdu Šumavy. Dnes nás čeká zhruba čtyřicet kilometrů. Ze Strážného zamíříme kolem čerpací stanice AGIP na hraniční přechod.

Zvlněným terénem pokračujeme přes bývalou osadu Dolní Cazov na Mlaka a dále přes Krásnou Horu do Nového Údolí. Zde se určitě také občerstvíme, protože nás čeká 25 kilometrů bez jakéhokoli zázemí.

Doposud jsme se mohli celý den kochat krásnými výhledy, protože trasa vedla mimo lesy, nyní bude cesta obtížnější.

– Zamíříme až do Rakouska?

Z Nového Údolí stoupáme k Schwanzenberskému plavebnímu kanálu. Po pěti kilometrech k němu dorazíme, pak nás čeká naprostá rovinka až k rozcestí Hučina.

Schwanzenberský plavební kanál
Schwanzenberský plavební kanál

Poté už zvlněným terénem míříme na Říjiště a dále na Seitzovu cestu. Pak nás čeká již jen závěrečný sjezd na Josefův Důl a následně rovinka při plavebním kanálu kolem penzionu Marie až na hraniční přechod Pestřice/Sonnenwald.

Zde končíme, a pokud nemáme ještě dost, můžeme pokračovat dál na Rakouské území…

Krátká projížďka podél Vydry

Především pro svou nenáročnost, je na Šumavě velmi populární i běžecká trasa vedoucí z Horské Kvildy přes Turnerovu chatu až do Filipovy huti. Začneme v Horské Kvildě na rozcestníku u Hamerského potoka.

Projedeme příjemnou 3,6 kilometru dlouhou rovinku až k mostu v Antýglu, kde si můžeme chvíli odpočinout v místním přístřešku.

Další kilometr a půl pokračujeme stále rovně k Klostermannově mostu přes řeku vydru (do níž se Hamerský potok vlévá těsně za mostem v Antýglu).

Tento 30 metrů dlouhý a dva metry široký most nese jméno po známém šumavském spisovateli, Karlu Klostermannovi (1848–1923) a zpřístupňuje cestu přes vydru, v níž v minulosti procházel Podhammerský sedlák z jeho díla.

Turnerova chata
Turnerova chata

– Stylový oběd

Po dalším kilometru a půl dorážíme na místo naší nejpříjemnější zastávky na této trase. Turnerova chata je jediná veřejnosti přístupná chata v I. Zóně Národního parku Šumava.

Jde o stylovou roubenku z konce třicátých let, která se nám zachovala v původní podobě. Uvnitř dnes nalezneme bar a restauraci s krbem (v létě využijeme i terasu).

Rozhodně si nesmíme nechat ujít ochutnávku zdejší lokální kuchyně, k níž přijde vhod i pár doušků piva Klostermann. Jen se připravme na to, že ceny jídel jsou poměrně vysoké.

Čeňkova pila
Čeňkova pila

– Závěr v elektrárně

Pokračujeme další čtyři kilometry povodím Vydry až na Čeňkovu pilu, kde náš výlet končí. Na Čeňkově pile však můžeme navštívit volně přístupnou expozici Šumavská energie ve zdejší elektrárně. Nabízí pohled do historie hydroenergetiky na Šumavě.

Nalezneme zde modely vodních elektráren Vydra a elektrárny na Černém jezeře, dále model Vchynicko-tetovského plavebního kanálu a přívodního potrubí k elektrárně Vydra.

Foto:
Lokalita:
Předchozí článek
Související články
Zlaté Hory leží na severovýchodě okresu Jeseník při hranicích s Polskem. Zdejších bezmála čtyři tisíce obyvatel celoročně rozšiřují zástupy turistů, kterým má region rozhodně co nabídnout. Tajemné podzemí Nevšedním a nezapomenutelným zážitkem je návštěva Poštovní štoly přibližně šest kilometrů od Zlatých Hor. Překvapivě zachovalá štola určená původně k těžbě zlata, stříbra či mědi pocházející z
Představte si, že šlapete klidnou cestou lemovanou hustými lesy, míjíte tiché lázeňské parky i tajemná rašeliniště, dýcháte čerstvý vzduch a máte čas jen pro sebe, pro své myšlenky, nebo pro radost dětí, které vás nadšeně předjíždějí. Přesně takové chvíle vám nabízí cykloregion Česko-bavorské lázně. Ať už milujete kopce, rovinky, nebo jen ten pocit volnosti, kdy vás cesta vede dál a dál, tady s
Česká republika je rájem vodáků, kteří si užívají nejen projížděk po nejznámějších řekách, ale také výlety do jejich romantického okolí. Vodácký výlet tak nabízí nejen sportovní zážitek, ale i zcela jiný pohled na pamětihodnosti na okolních březích. Romantika mezi hrady a skalami Berounka O Berounce se říká, že je nejvhodnější řekou pro vodácké začátečníky. Splavná bývá téměř po celém svém toku
Zakladatel moderního českého sochařství a učitel J. V. Myslbeka byl ve svém tvoření plodný. Jeho zajímavá díla naleznete v Česku i za hranicemi. V lese, ve skalách, na hřbitovech, v chrámech… Tvorba Václava Levého má široký záběr a zajímavé motivy. Lesní sochy Had, Harfenice a kaplička Začátek výletu si naplánujte v obci Želízy. Od koupaliště se vydejte po cyklotrase 0057. Na rozcestí Zimořský
V roce 1864 se na okraji Jindřichova Hradce rodí restaurace podle plánů architekta Josefa Zítka (1832–1909), který se později proslaví stavbou Národního divadla. Jde o jeho první velkou zakázku v Čechách.  Financuje ji hrabě Černín a jméno jí dává po svém synovi Rudolfovi. Součástí jednoduché, ale přitom promyšlenou budovu. Její součástí je i taneční sál pro velké plesy.    [caption id="atta
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Variabilní hra s koupelnovým nábytkem
rezidenceonline.cz
Variabilní hra s koupelnovým nábytkem
V koupelně se zdržujeme stále déle, relaxujeme zde a zbavujeme se stresu. Proto klademe velké nároky na dokonalou sanitu i esteticky působivý nábytek. Koupelna bezprostředně navazuje na ložnici, a proto stejně jako celý moderní interiér mění svůj vzhled. Proměňuje se ve vzdušnou místnost, která vedle praktického využití nabízí také estetický zážitek. Nábytek tvoří variabilní řady skříněk,
Entomoterapie: Když člověka léčí hmyz
21stoleti.cz
Entomoterapie: Když člověka léčí hmyz
Žádná novinka to vlastně není, určité druhy hmyzu se k léčení používaly už ve starověku a tato zkušenost se leckde uchovala dodnes v lidové tradici. Jenže medicína si musela pár století počkat na vývo
Tisacali: Vesnice ukrytá v obří jeskyni!
epochalnisvet.cz
Tisacali: Vesnice ukrytá v obří jeskyni!
Na obzoru se objeví plachetnice. Nepřátelé! Je jedno, jestli to jsou Římané nebo Kartáginci. Tak či onak přicházejí loupit a vraždit. Skupina lidí prchá tajnou stezkou do kopce. Tam, ve skrytu před kýmkoliv, je město, které je jejich poslední nadějí…   Je horký den roku 1910. Ettore Pais (1856–1939), slavný italský archeolog, se vydává na
První surfařská cestovka slaví plnoletost: 18 let na vlnách
iluxus.cz
První surfařská cestovka slaví plnoletost: 18 let na vlnách
Surfová kancelář Surf-Trip, kterou založili sourozenci Olivovi, naučila za 18 let surfovat tisíce lidí z Česka i Slovenska. Z původně malých surfových kempů vyrostla ve stabilní cestovní kancelář s me
Sklenice plné dobrot
panidomu.cz
Sklenice plné dobrot
Začalo ono krásné období plné chutí a vůní, většinou tak krátké a pomíjející. Ale co si trochu uložit do skleniček na horší časy? Jahodový džem s květy z černého bezu (4 sklenice 250 ml) 1 kg zralých sladkých jahod, 200–250 g cukru, 20 g jablečného pektinu, 100 g květů černého bezu (10–12 květenství) 1) Květy
Černobyl: Město, které se stalo smrtícím monstrem a lákadlem pro dobrodruhy
epochaplus.cz
Černobyl: Město, které se stalo smrtícím monstrem a lákadlem pro dobrodruhy
26. dubna 1986 otřásly jadernou elektrárnou v Černobylu dvě mohutné exploze, které navždy změnily osud města Pripjať a okolní krajiny. Tato nejhorší jaderná katastrofa v historii lidstva proměnila kdysi prosperující oblast v uzavřenou zónu, kde se život zastavil a příroda pomalu přebírá svou vládu. Navzdory tragické minulosti je dnes Černobyl poměrně bezpečnou destinací pro organizované
Tragický sen nás zachránil…
skutecnepribehy.cz
Tragický sen nás zachránil…
S manželem jsme byli před lety na služební cestě v Německu a druhý den jsme měli dál pokračovat vlakem. Naše plány nakonec změnil děsivý sen. Pokud nám hrozí vážné nebezpečí, dobré síly nám mohou poslat poselství, které plně oceníme až se zpětnou platností. Sama jsem něco takového zažila, takže vím, o čem mluvím. Varování před katastrofou Během spánku můžeme
Bojí se, že jí Němec uteče za jinou?
nasehvezdy.cz
Bojí se, že jí Němec uteče za jinou?
Ještě ani neproběhla svatba s partnerkou Petrou Hebkou, a herec Marek Němec (44) už se chlubí výrazným prstýnkem na prsteníčku. Zvídavým lidem v jeho okolí to nedalo spát a ptali se, jestli to nen
Steaky ze svíčkové
nejsemsama.cz
Steaky ze svíčkové
U steaků platí, že se pečou z každé strany tak dlouho, jak jsou vysoké v cm. Pokud máte tedy 3 cm vysoké maso, pečte z každé strany 3 min, aby bylo propečené akorát. Ingredience na 4 porce: 4 plátky ze svíčkové (vysoké 3 cm) 2 lžičky hrubé soli 2 lžičky drceného barevného pepře olivový olej Postup: Maso opláchněte
Letní bruschetta s rajčaty
tisicereceptu.cz
Letní bruschetta s rajčaty
Báječná jednoduchá pochoutka, kterou zvládnete za chvíli a s minimem ingrediencí. Ingredience chléb či bagety 4 rajčata 1 svazek čerstvé bazalky sůl a pepř 3 stroužky česneku olivový olej
Záhadné zmizení kolonie Roanoke: Osadníci, kteří se vypařili do neznáma
enigmaplus.cz
Záhadné zmizení kolonie Roanoke: Osadníci, kteří se vypařili do neznáma
V roce 1587 zmizela celá anglická kolonie na ostrově Roanoke bez jediné stopy. Osadníci, včetně žen a dětí, se jednoduše vypařili z povrchu zemského. Co se stalo s těmito lidmi a proč po sobě nezanech
4 podlé zrady v egyptském válečnictví: Soupeře ochromí klisna i kočky
historyplus.cz
4 podlé zrady v egyptském válečnictví: Soupeře ochromí klisna i kočky
Faraon Thutmose III. je inteligentní a velkorysý, jedná s rozvahou. Jestli ale něco nesnáší, je to neúspěch. Jeho vojevůdce Džehuti dobře ví, že svého pána nesmí zklamat. Když hrozí, že se obléhání blízkovýchodního města Joppa potáhne příliš dlouho, musí vymyslet lest. Řadu let vyrůstal ve stínu své nevlastní matky, královny Hatšepsut (vláda v letech asi
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz