Když se husité blížili kdysi k Třebíči, nechal opat místního kláštera všechny cennosti uschovat do podzemí kláštera. Cenný poklad čeká dodnes na svého objevitele…
Město Třebíč však není zajímavou lokalitou jen kvůli neobjevenému pokladu. Může se také pochlubit jedinečnou, kompletně dochovanou židovskou čtvrtí v Evropě. Je jedinou židovskou památkou, registrovanou organizací UNESCO, mimo území Izraele.
Židé tu žili už ve středověku
Komu se podaří navštívit židovskou čtvrť v tomto západomoravském městečku, zdá se mu, že se ocitne v jiném světě. Křivolaké uličky, malé domky, dvory s nízkými vchody a náměstíčko, velké jako dlaň. Židovská čtvrť v Třebíči vypadá jako zmenšený svět.
Židé zde měli svojí radnici, chudobinec, nemocnici, hřbitov, školu, dvě synagogy, rabínův dům a spoustu obchůdků. Zápisky o třebíčských Židech nacházíme i v Martyrylogii, židovské pamětní knize, v Norimberku.
Židovské ghetto v Třebíči je pravděpodobně nejzachovalejším v celé Evropě. Práva Židů byla však značně omezena a prakticky za všechno museli platit. „Chceš mít Žide děti, plať! Chceš se ženit, plať!“ nařizovali tehdy konšelé. Napoleonovi museli dokonce zaplatit výpalné za celé město.