Těžko říci, koho prvního napadlo vyšplhat na gigantické, až čtyřicet metrů vysoké pískovcové bloky nedaleko dnešního Mnichova Hradiště, rozhlédnout se do kraje a vybudovat tu takřka nedobytnou pevnost.
Dnes víme, že lidé zde určitě žili už v době kamenné ve 3. tisíciletí před naším letopočtem.
Až někdy po polovině 13. století na sedmi strmých skalách 140 metrů nad údolím Jizery vznikl opravdový hrad. Jeho stavby na vrcholcích byly sice jen dřevěné, ale skály pod nimi vydaly za všechny silné zdi.
Hrad měl za úkol hlídat důležitou pojizerskou stezku a v době, kdy střelné zbraně ještě neměly pozdější účinnost, byl vlastně nedobytný. Jeho majitelé si měkké pískovcové skály začali rychle přizpůsobovat.
Vykutali do nich mnoho obytných i skladovacích prostor, kterým dnes říkáme světničky a napočítáme jich tu osmnáct. Jednotlivé skalní bloky bývaly propojeny dřevěnými můstky a dodnes jsou zřetelná místa, kde se o skálu opíraly dřevěné konstrukce. Dřevěná byla i mohutná roubená věž, chránící vstup do hradu.
Návštěva kaple i vězení
I nedobytná pevnost ale dosloužila a v průběhu 15. století už byly Drábské světničky opuštěné. A tak jejich objevování nastalo až po staletích.
Dnes tu návštěvník může spatřit nejen ony světničky, které daly celé lokalitě jméno, ale také zbytky pěti chodeb nebo základy sedmi vrcholových dřevěných staveb.
Unikátní je především skalní kaple s oltářem vytesaným ve skále, který byl pro současníky znovuobjeven až v roce 1921. Kaple je dlouhá sedm metrů, strop se klene ve čtyřmetrové výši a je v ní kamenná lavice.
Zajímavý je také nejjižnější pískovcový masiv, kterému se říká Sloup. V tomto úzkém a vysokém bloku najdeme vytesanou světničku, která zřejmě sloužila jako vězení.
Zatímco ve středověku byl vstup do hradu možný pouze po visutém můstku z jedné ze sousedních skal, dnešní turisté mají přístup podstatně jednodušší.
Někdy kolem roku 1830 pro ně totiž vznikla nová cesta, vedoucí pohodlně přitesanou spárou, kde bylo zhruba před sto lety rozšířeno i schodiště.
Na jaký výšlap se cítíte?
Drábské světničky jsou zdaleka nejvyhledávanějším místem Českého ráje. Pokud si k nim budeme chtít udělat výlet, máme hned několik možností, kde začít.
Nejkratší a nejschůdnější cesta vede po modře značené turistické trase z nedaleké obce Dneboh, o něco delší cesta nás čeká, zvolíme-li za výchozí místo parkoviště Na Krásné vyhlídce za obcí Mužský.
Odtud budeme mít na výběr dvě cesty – přímou modrou a náročnější červenou, kde nám ovšem budou odměnou překrásné výhledy z výšky. A pokud se budeme cítit na delší výšlap, pak pro nás bude ideální červeně značená, téměř pětikilometrová trasa od hradu Valečov.
Tajemný poklad obra Drába
A jak získaly Drábské světničky své jméno? Podle místní pověsti zde kdysi dávno žil obr řečený Dráb, který se živil krádežemi dobytka i obilí. Pro jistotu se ovšem pro kořist vydával daleko, aby ho místní lidé neodhalili.
Těm se to však nakonec stejně podařilo, obra lstí přemohli a odvezli ho kamsi daleko, odkud už netrefil zpátky. Zbyl po něm jen poklad ukrytý kdesi v lesích, který se však dodnes nikomu nepodařilo nalézt.