Domů     Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku

Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny.

Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali první zmínku o boskovickém hradu.

A protože Boskovice se pyšní kromě hradu i zámkem a obě významné architektonické památky od sebe nedělí ani půl kilometru, můžeme se k nim vydat současně. Adresu si nespleteme, protože oba historické objekty sídlí ve stejné ulici, která nese symbolické jméno: Hradní.

Ptáčník už není bosý

Jedna z pověstí vypráví, že kdysi v lesích, kde později vznikl boskovický hrad, bydlel chudý ptáčník jménem Velen.

Ke dveřím jeho chaloupky jednou během lovu zabloudil unavený brněnský kníže, a protože mu laskavý Velen nabídl přístřeší i jídlo, povýšil ho do šlechtického stavu a daroval mu celý okolní les. Velen si na místě své chaloupky postavil hrad.

Kdoví, jestli je ale pravda, že si jednou spokojeně povzdychl: „Už nikdy nebudu chodit bosko více!“

Co šlechtic, to architekt

Historie o Velenovi mlčí, zato nás informuje o Jimramovi z Boskovic, který už byl znám v roce 1222. Tehdy ale ještě hrad nestál, vznikl až o pár desetiletí později. Hrad od počátku zřejmě nebyl výrazně opevněn, protože byl hned několikrát dobyt a poničen.

Až páni z Kunštátu ho kolem roku 1400 dali pořádně dohromady. Přicházeli další a další majitelé a každý měl svou představu o stavebních úpravách.

Šlechtické rody se měnily a postupně tvořily z boskovického hradu neopakovatelnou kombinaci stylů s originální atmosférou.

Domy vybudované z hradu

O mnoho změn se postarali rytíři ze Zástřizl, za jejichž časů dostal hrad pohodlnější renesanční tvář. V roce 1568 třeba nechali vybudovat honosný portál hradní brány.

Zástřizlové však také odešli, jako mnoho majitelů před nimi, a hrad se dostal do vlastnictví Waltera Františka Ditrichštejna. Ten se raději přestěhoval do nového paláce v centru, kterému se začalo říkat Rezidence, a odsoudil tím hrad k zániku.

V roce 1733 už záznamy uvádějí, že hrad nemá střechy, a od té chvíle se rozběhl nezadržitelný proces proměny pyšného sídla ve zříceninu.

Možná trochu radosti to přineslo obyvatelům Boskovic, pro které se hrad stal vítaným zdrojem stavebního kamene pro jejich nové příbytky.

Kolo, které čerpá vodu

Atmosféra opevněného rytířského sídla ale boskovickému hradu zůstala. Vysoko položený areál stále láká k prohlídce i k výhledům do daleka.

Milovníci historie mohou hradní komplex procházet donekonečna a stále nacházet nové a nové, detaily vyprávějící o životě na hradě i o etapách jeho stavební historie.

Obdiv si zaslouží třeba dochovaná nádrž na vodu se šlapacím kolem z roku 1671. Je hluboká 26 metrů a voda do ní proudí z další nádrže, umístěné před hradem chodbou vytesanou ve skále. Vnější nádrž už je ale dávno zasypaná. Mechanismus s kolem o průměru 3,6 metru je jediný funkční v České republice.

Co bylo dřív, bašta, nebo hrad?

Při pohledu na boskovický hrad si povšimneme ve vzdálenosti přibližně 200 metrů poněkud stranou stojících pozůstatků bašty, součásti původního předsunutého opevnění z přelomu 15. a 16. století.

Historikové se stále nemohou shodnout, zda byla bašta vystavěna jako nová, nebo zda se jedná o pozůstatek jiného objektu, možná sousedního a staršího hradu.

V roce 1707 ovšem podlehla explozi střelného prachu, a tak se do dnešních dnů zachovaly jen zbytky obvodových zdí.

Pro návštěvu hradu můžeme využít parkoviště v Hradní ulici a potom se k cíli vydat buď po silnici, nebo po turistické trase obcházející hradní kopec. Před první bránou jsou umístěny stojany pro kola, takže ani cyklisté nepřijdou zkrátka.

Klášter zasvěcený barvám

Po prohlídce hradu se můžeme vydat k zámku. Ne každý zámek je zámkem od samého počátku.

Ten boskovický býval kdysi dominikánským klášterem, založeným v roce 1682. Když se ovšem císař Josef II. pustil do svých reforem, jejichž součástí bylo i rušení klášterů, opuštěný areál odkoupili Ditrichštejnové, i když zpočátku ne právě pro reprezentativní účely.

Zřídili tu totiž manufakturu na výrobu barev. Jenže krásná stavba si zasloužila lepší využití, a přišli na to i noví majitelé.

Zámek Boskovice
Zámek Boskovice

Kostel se zmenšuje v kapli

Byl to František Xaver Ditrichštejn, kdo v letech 1819–1826 nechal bývalý klášter přestavět na zámek. Neobešlo se to bez bourání a přistavování.

Za oběť jim padl především kostel, který se výrazně zmenšil a proměnil v kapli, klášterní areál dostal podobu čtyřkřídlé empírové budovy s vnitřním arkádovým dvorem, v dalších letech se pak Ditrichštejnové věnovali dokončování interiéru, což pojali velkoryse především ve vstupní části, která se nyní pyšnila monumentálním trojramenným schodištěm. A nezanedbali ani okolí, kde vznikl anglický park.

Co s nebezpečnými arkádami?

Až do znárodnění v roce 1950 to zde ale Ditrichštejnové nedotáhli. Poslední století totiž zámek spravoval rod Mensdorff-Pouilly. Tento rod si ovšem zámek nezakoupil.

Přešel na něj díky tomu, že Terezie Rosa Ditrichštejnová se provdala za hraběte Alfonse Fridricha Mensdorff-Pouilly. Noví majitelé ale zámku asi nevěnovali tolik pozornosti jako jejich předchůdci.

V roce 1916 se zřítila část západního křídla a pro jistotu byly pak zazděny vzdušné a romantické arkády, které nyní dostaly nyní zcela jinou podobu, protože v zazděných obloucích zůstala pouze nově vytvořená okna.

V předválečném i válečném období sloužil zámek jen jako kasárna postupně pro československé, německé i sovětské vojáky. Až po znárodnění se sem nastěhovalo Muzeum Boskovicka a veřejnost mohla využít první prohlídkovou trasu.

O prohlídky turisté nepřišli ani po roce 1991, kdy byl zámek rodu Mensdorff-Pouilly v restituci vrácen.

Glóbus je světovým unikátem

Co tedy v zámku můžeme vidět? Úchvatné jsou především reprezentační prostory v prvním patře. Velký sál zaujímá dvě podlaží a stále ještě má původní šachovnicovou podlahu z roku 1830 a iluzivní výmalbu na stěnách.

Velkým zážitkem je také návštěva Salonu bitev s rozměrnými výjevy válek s Turky na buvolích kůžích.

Je tu také barokní knihovna s 11 tisíci svazky, kde můžeme obdivovat nejen vzácný intarzovaný nábytek z poloviny 17. století, ale třeba i měděný glóbus hvězdné oblohy ze stejného období.

Hvězdná obloha je na něm zobrazena pomocí heraldických znaků a glóbus je jedním z pouhých tří obdobných exemplářů na světě. Raritou je také rokokové dětské divadélko, dar královny Viktorie, nebo miniaturní nábytek pro děti. Zámecká kaple sv.

Jana Sarkandera, která kdysi vznikla přestavbou zadního traktu kostela, je stále působivá díky své valené klenbě s lunetami a malovanými ornamenty.

Která podoba parku je lepší?

Zámek má ale také řadu míst mimo hlavní budovu. Spojuje je sala terrena, otevírající se velkými francouzskými okny do parku. Dnes je vítaným místem k pořádání svatebních obřadů stejně jako Velký sál nebo zámecký park.

Vydat se pak můžeme parkem k jízdárně v novogotickém stylu z roku 1870 s cimbuřím a lomenými okny, v parku stojí také historický skleník z roku 1829 s prosklenými arkádami na toskánských sloupech. Rekonstruovaná budova dnes slouží k výstavám.

Park se vlastně skládá ze dvou poněkud odlišných částí. Prostor kolem samotného zámku je úpravnější, v jižní části se pak krajina mění v přírodní lesopark s mnoha vzácnými dřevinami.

Kupte si lístek od pana hraběte

Zámek Boskovice je mezi podobnými českými objekty výjimečný i v jiném ohledu. Příslušníci rodu Mendsdorff-Pouilly na něm totiž stále žijí i za turistického provozu. Návštěvníci je mohou běžně potkávat v prostorách zámku, na nádvoří nebo v parku.

A hrabě Hugo Mensdorff-Pouilly, který se v Boskovicích v roce 1929 narodil, se také s oblibou zaskočí podívat do pokladny.

Foto: hrad a zámek Boskovice
Předchozí článek
Další článek
Související články
Kraj obklopující hlavní město láká každoročně tisíce návštěvníků do hlubokých lesů, k nedobytným hradům i skvostným zámkům. Toulat se můžete mezi skalami, obdivovat technické památky i malebná náměstí. Itálie v Kosmonosích Loreta byla postavena v Kosmonosích u Mladé Boleslavi na místě dřevěného kostelíka. Je tvořena střední obdélníkovou budovou Santa Casa a jejím vzorem byla první stavba to
Pojďte se s námi toulat labyrinty uliček, objevovat malebná zákoutí kontrastující se syrovostí hradeb, nádherně zdobené renesanční domy, majestátní radnici a pozůstatky hradu nebo nejstarší vodní nádrž ve střední Evropě. Rok 2020 je pro město na řece Lužnici přelomový. Chystají se tu totiž velkolepé oslavy 600 let od založení města. Tehdy se rozhodli stoupenci husitského hnutí založit centrum náb
Olomouc se může pochlubit mnoha pamětihodnostmi, ale o jedné zvláštnosti návštěvníci města příliš nevědí. Stojí zde totiž neobvyklý počet kašen. Zdejší soubor barokních kašen byl dokonce zařazen mezi národní kulturní památky. Dnes bychom ve městě napočítali kašen na pět desítek, i když některé si přece jen zaslouží větší pozornost než ostatní. Ty barokní jsou považovány za evropský unikát také pr
Broumovsko je neprávem opomíjeným, ale postupně objevovaným regionem v Královéhradeckém kraji na samé hranici s Polskem. Vydejte se poznávat Broumovský výběžek, který nabízí svým obyvatelům i návštěvníkům nesčetné krásy. Ať už obdivovaná skalní města, skvostné barokní památky v čele s Klášterem Broumov nebo hluboké a tiché lesy sevřené horami. Srdcem Broumovska je město Broumov, které usiluje o
Jan Blažej Santini je tvůrcem, který po sobě zanechává skutečně hluboký odkaz. Lze říci, že kde se objeví jeho stavba, jde rázem ruku v ruce s mocnou energií. Které jeho další objekty jsou plné tajemství? Kostel Nanebevzetí Panny Marie Kde: Kladruby Navštívit benediktinský klášter v Kladrubech ležících asi sedm kilometrů od západočeského Stříbra je skutečně silný zážitek. A to doslova. Zdejší k
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Bylinky pro lepší spánek a psychickou pohodu
panidomu.cz
Bylinky pro lepší spánek a psychickou pohodu
Špatně usínáte? Přes den jste zase ve stresu, nervózní a neklidní? Není divu, v dnešní době se to týká téměř každého z nás. Ale než sáhnete po tabletce, zkuste to jinak. Pomoci vám mohou bylinky. Samozřejmě i s nimi musíte zacházet opatrně a jejich účinek může být pozvolnější, ale zase jsou k organismu šetrnější. Použít
Nejzáhadnější rytina všech dob: Lze Melancholii vůbec rozluštit?
epochalnisvet.cz
Nejzáhadnější rytina všech dob: Lze Melancholii vůbec rozluštit?
Rok 1514 je v životě německého renesančního umělce Albrechta Dürera nesmírně krutý. Umírá mu jeho milovaná matka. „Smutek, který jsem kvůli ní cítil, se nedá ani popsat,“ zaznamenává si tehdy. A pak stvoří Melancholii I, mědiryt zhruba ve formátu A4, který dodnes mate historiky umění.   Podle znalce renesančních umělců Giorgia Vasariho (1511–1574) Dürerova Melancholie
Opečené škubánky s mákem
tisicereceptu.cz
Opečené škubánky s mákem
Jednoduché sladké jídlo připravené z mouky a brambor buď milujete, nebo nenávidíte. Specifickou chuť jídlu propůjčuje také mák, kterým se šišky sypou. Potřebujete 1 kg brambor 220 g hladké mouk
Nový život pro starobylou usedlost
rezidenceonline.cz
Nový život pro starobylou usedlost
Původní lovecký zámeček, už tak trošku trochu staromódní, byl zcela zrekonstruován, aby se proměnil v elegantní, moderní a příjemné útočiště. Jsou místa, která nás okouzlí na první pohled; mají ono těžko uchopitelné kouzlo přitažlivosti. Stejně tak tomu bylo i s malým, tak trochu zanedbaným zámečkem, vzdáleným několik málo kilometrů západně od francouzského Lyonu. Když mladí manželé poprvé tuto romantickou stavbu
Konec muže nenásilného odporu: Mahátma Gándhí
epochaplus.cz
Konec muže nenásilného odporu: Mahátma Gándhí
Mahátma Gándhí, známý jako „Velký duch“, byl jedním z nejvýznamnějších vůdců indického boje za nezávislost. Jeho filozofie nenásilného odporu inspirovala miliony lidí po celém světě. Přestože jeho život skončil tragicky, jeho odkaz žije dál jako symbol míru a svobody. Po první světové válce je stále více lidem zřejmé, že se éra britské koloniální velmoci chýlí
Blboun nejapný 2.0: Bude se mít kam vrátit?
21stoleti.cz
Blboun nejapný 2.0: Bude se mít kam vrátit?
Když u břehů Mauriciu poprvé přistála evropská loď, námořníci se mohli potrhat smíchy: Jídlo jim tam chodilo samo naproti! Ptáci velcí jako krocani se dali bezelstně ubíjet, neutíkali a svá vejce nech
Šťastná novinka u Marešů?
nasehvezdy.cz
Šťastná novinka u Marešů?
Během dovolené v Las Vegas zamířil moderátor Leoš Mareš (48) do tetovacího salónu a na ruku si nechal zvěčnit jména svých tří dětí – Jakuba, Matěje a Alex. Pochlubil se tím svým fanouškům, kteří
Nakonec neskončím sama!
skutecnepribehy.cz
Nakonec neskončím sama!
Když mi zemřel milovaný muž, nikoho jiného jsem si nehledala. Cesty osudu jsou někdy ale nevyzpytatelné. Roky jsem žila sama. Manžel mi zemřel na rakovinu. V den desátého výročí jeho úmrtí jsem uklízela knihovnu. Když jsem vzala do ruky jeho nejoblíbenější knížku o letadlech, vypadl z ní zvláštní vzkaz a peníze. Boj prohrál Nikdy v životě jsem netrpěla tolik jako
Jak se vyhnout nachlazení? Pomůže strava a otužování!
nejsemsama.cz
Jak se vyhnout nachlazení? Pomůže strava a otužování!
Podzim přináší nejen chlad, ale i virózy a nachlazení a další nemoci. Můžete se jim ale vyhnout, když posílíte svou imunitu. Imunitní systém, pokud dobře funguje, nás chrání před škodlivými mikroorganismy. Pokud ale dojde k jeho oslabení, je potřeba mu pomoci. Jezte s rozmyslem Pestrý jídelníček je jedním z nejdůležitějších předpokladů. Zařaďte do něj co nejvíce čerstvé zeleniny a
Středověké hrady krále Václava IV.: Historické legendy i strašidelné příběhy ze současnosti…
enigmaplus.cz
Středověké hrady krále Václava IV.: Historické legendy i strašidelné příběhy ze současnosti…
Bezprostřední příčinou ke stavbě nového hradu Točníka byl bezpochyby požár, který roku 1395 poškodil původní králův hrad Žebrák. Nedlouho poté si tedy začal král Václav IV. stavět honosnější a pohodln
Ruský Kolumbus: Na moře ho znovu vyhnala carevna
historyplus.cz
Ruský Kolumbus: Na moře ho znovu vyhnala carevna
Loď dánského kapitána si proráží cestu chladnými vlnami stále dál na sever. Všichni s napětím hledí kupředu. Postaví se lodi do cesty pevnina? Žádná tu ale není a cesta je volná. Svět se konečně dozví, že Asie není spojena s Amerikou. Rodina celního inspektora, do níž se v dánském přístavním městě Horsens narodil chlapec Vitus Bering (1681–1741),
V nové kavárně na Pankráci zaplatíte kryptoměnami
iluxus.cz
V nové kavárně na Pankráci zaplatíte kryptoměnami
V OC Arkády Pankrác byla otevřena unikátní kavárna BITmarkets Café by CAFÉ LEVEL, která propojuje lásku ke kvalitní kávě s fascinujícím světem kryptoměn a technologických inovací. Návštěvníci si zde m
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz