Domů     Hrad Kámen: Historie s vůni benzinu
Hrad Kámen: Historie s vůni benzinu

Na hradech býváme zvyklí vídat expozice dobového nábytku, sbírek obrazů nebo kolekcí historických zbraní, o záplavách loveckých trofejí nemluvě. Hrad Kámen je samozřejmě má také, ale navíc se stal sídlem zcela jiného druhu exponátů. Sídlí v něm totiž Muzeum motocyklů.

Hrad Kámen i stejnojmenná vesnička pod ním pochází z poloviny 13. století a jméno mu dalo skalisko, na kterém se tyčí.

Sledovat všechny šlechtické majitele, kteří si v průběhu staletí hrad vzájemně prodávali, by asi čtenáře nelibující si v historických detailech poněkud nudilo, a tak se spokojme s tím, že vzhledem k době svého vzniku by hrad měl být gotický.

Pohled na něj ale ukazuje něco docela jiného. Je to tím, že někdy v polovině 17. století, kdy byl hrad už notně poznamenán věkem, ho další z řady vlastníků přestavěli na barokní zámek.

Ani barokní tvary na objektu ale zase tak zřetelně nevidíme, protože po dvou stech letech dostal další z majitelů nápad vtisknout zámku novogotickou podobu.

Tahle přestavba se protáhla až pěkných pár let do 20. století, kdy už zbývalo sotva pár desetiletí do okamžiku, kdy se Kámen stal v roce 1948 majetkem státu.

Domů po padacím můstku

Při prohlídce hradu nesmíme vynechat Starý palác, mohutnou věž vystavěnou už v první polovině 13. století na nejvyšším a nejméně přístupném místě skály. Protože podloží neposkytovalo příliš mnoho možností, dostal půdorys nepravidelný lichoběžníkový tvar.

V přízemí kdysi zaujala místo zbrojnice a zásobárna, v patře se bydlelo. Z obranných důvodů byl přístup možný jen po padacích můstcích. Bydlení v patře bylo na svou dobu komfortní.

Velký sál osvětlovala řada oken s kamennými sedáky po stranách, aby si panstvo mohlo nerušeně užívat krásný výhled, zdi pak byly obloženy dřevem, aby lépe udržovaly teplo.

Dnes si tu můžeme prohlédnout nejen model hradu v jeho středověké podobě, ale také expozici hodin z 18. století.

Princezna nadanou malířkou
Princezna nadanou malířkou

Je tu ovšem také jižní, už spořádaně čtvercová věž. Ta se pyšní Rytířským sálem s dvojitou křížovou klenbou z poloviny 16. století, který sloužil k reprezentaci momentálního majitele hradu.

Dnes se tu konají společenské události včetně svateb, ostatně je tu vystavena i svatební korouhev zhotovená v roce 1881 u příležitosti sňatku rakouského korunního prince Rudolfa a Štěpánky Belgické.

Vynechat bychom neměli ani hradní kapli Korunování Panny Marie se sousoším kalvárie, nebo lovecký salón připomínající tradici myslivosti ne zdejším panství.

Na sklonku 19. století se mohl Kámen pochlubit jednou z největších kolekcí jeleních a srnčích parohů v Čechách. Navštívíme také knihovnu se 600 svazky ukládanými zde od 18. století.

Jejím nejvzácnějším exponátem je Millerova mapa Čech z roku 1720, ve své době a ještě dlouhá léta potom největší a nejpodrobnější svého druhu.

Kulturní vyžití šlechty připomíná i hudební salón zařízený v duchu pozdního biedermeieru ve 2. polovině 19. století a nechybí třeba ani vzácný kufříkový gramofon z 1. poloviny 20. století.

Pokud vás zaujmou vystavené portréty, pak stojí za to vědět, že jejich autorem není žádný významný umělec, ale princezna Constance z Blankensteinu.

Nejdelší motocykl světa

Ale nyní už nahlédněme do zdejšího ráje motocyklů. Pro takový účel má hrad docela příhodnou polohu.

Leží totiž nedaleko Pacova, kde se v roce 1904 zrodila myšlenka založit Mezinárodní motocyklovou federaci FIM, což se pak také ještě téhož roku v Paříži podařilo.

Navíc přímo pod hradem na začátku 20. století vedla trať slavného motocyklového závodu, Pacovského okruhu, prvního svého druhu na území Čech.

V roce 1974 Národní technické muzeum zrovna hledalo prostory, kam by umístilo exponáty, které už se do jeho hlavní pražské budovy ani nevešly. A tady bylo místa dost.

Když se Muzeum motocyklů otevíralo, už se mohlo pochlubit několika výjimečnými a vzácnými kousky, a další přibývaly a přibývaly.

Stály tu slavné motocykly Slavia z dílny firmy Laurin a Klement, návštěvníky okouzlovala kuriózní Čechie-Böhmerland z roku 1927 schopná svézt tři pasažéry, která je dodnes nejdelším sériově vyráběným motocyklem historie.

Policisté jezdili na Nanuku

Dnes si tu můžeme prohlédnout nejen řadu modelů velkých českých firem JAWA a ČZ, ale i méně známé veterány Poustka, Praga BD, Ogar nebo Premier Sachs.

V poslední době se pak expozice dočkala dalších cenných přírůstků v podobě nejvýkonnějšího předválečného stroje ČZ 500, unikátního motokola s přídavným motorem ČZ Orion City nebo policejního motocyklu JAWA 350 zvaného Nanuk z roku 1964 s originální laminátovou kapotáží a plexisklem.

Pro sportumilovné návštěvníky pak možná bude zlatým hřebem sbírky legendární motocykl JAWA DOHC z roku 1961, na kterém brázdil tratě mistrovství světa náš slavný závodník František Šťastný.

Vzácná symbióza historie a techniky

Motocykly samozřejmě doplňují vitríny s historickými trofejemi nebo součástkami k motocyklovým veteránům i historických pracovním strojům.

Muzeum nezapomíná ani na malé návštěvníky, pro které připravuje speciální program napříč hradem v duchu motocyklového závodu. A jak se silné stroje hodí do hradních komnat?

Motocykly tvoří spolu s původním mobiliářem z přelomu 19. a 20. století v historických prostorách originální spojení, které ale vůbec nepůsobí rušivě. Jsou to přece všechno krásné výtvory lidského umu, jen každý z trochu jiného oboru.

Foto: Shutterstock
Štítky:
Související články
Malebné město Třebíč se rozprostírá uprostřed podhůří kopcovité krajiny Českomoravské vrchoviny. Třebíč mění svoji tvář po celý rok a nabízí vyžití v každém ročním období. Třebíčské památky lákají k návštěvě řadu turistů a jsou klenotem pro místní obyvatele. Jedinečnost třebíčských památek dokládá zápis baziliky sv. Prokopa a židovské čtvrti s židovským hřbitovem na Seznam světového kulturního a
Majestátní Kašperk je nejvýše položeným královským hradem v Čechách a jeho návštěvu bychom si neměli nechat ujít nejen pro jeho unikátní dispozici a bohatou historii, ale i pro úžasné výhledy na šumavskou krajinu, které se nabízejí přímo z hradu nebo z jeho okolí. Už v době vlády krále Jana Lucemburského se hornické městečko Kašperské Hory dočkalo nebývalého rozkvětu. Jak bohatlo a zvyšoval se po
Celé generace hradních pánů toto místo obývaly, zvelebovaly a bránily a díky tomu si my, jejich vzdálení potomci, můžeme užívat krásu staré architektury vetknuté do jednoho z nejmalebnějších koutů přírody. Historii hradu Velhartice se podařilo vysledovat až k jeho založení na sklonku 13. století, stoprocentně potvrzeného však máme prvního oficiálního majitele, kterým se v roce 1318 stal Bušek z V
Odolal požárům, nezískal ho utiskovatel Chodů Lomikar, sloužil ke skladování soli, seděli v něm úředníci a učily se v něm děti. To všechno ve své historii zažil Chodský hrad, v němž dnes chodské tradice nalezly ten nejlepší domov. Tam, kde dnes leží Domažlice, bývala ještě v polovině 13. století nikterak významná osada, do níž se čas od času sjížděli lidé z okolí na trhy. Král Přemysl Otakar II.
Když se otevřou brány památek, začne se psát nová kapitola. Hrady, zámky, kostely i zapomenuté zříceniny vítají návštěvníky a znovu vyprávějí své příběhy. Vysočina zve k objevování míst, kde minulost mluví k přítomnosti a kde se mezi zdmi z kamene a legend odehrává nezapomenutelný zážitek. Objevte hrady, zámky a místa, která nespí – jen čekala, až je někdo znovu uslyší. Příběhy, které nezap
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Vavřín: Pocta pro vítěze i ceněné koření
epochaplus.cz
Vavřín: Pocta pro vítěze i ceněné koření
V obchodě si ho kupujeme v podobě nenápadných suchých listů, které přidáváme při vaření do různých jídel. Samotná dřevina má přitom vznešenost nejen v názvu, ale také ve své historii. Uctívají ji panovníci i umělci, neobejdou se bez ní dokonce ani ve slavné delfské věštírně. A může podpořit zdraví! Vavřínové věnce známe jako poctu pro
Konec zápachu v bytě
panidomu.cz
Konec zápachu v bytě
Možná už se vám to také stalo. Vejdete do bytu a…. cítíte nepříjemný odér, který se line prostorem. Jen nemůžete přijít na to, odkud se bere. V případě, že se váš nos vzbouří a signalizuje nelibý pach, se zkuste zaměřit na 7 nejčastějších důvodů, proč to u vás doma smrdí. 1. Odpadkový koš Používání igelitových
Originální stavba navzdory velké vodě
rezidenceonline.cz
Originální stavba navzdory velké vodě
Okouzlující dům, postavený v povodňovém pásmu na předměstí Byron Bay v oblasti Queensland na východě Austrálie, musel vyhovět přísným stavebním regulím, aby jej nezničily v těchto končinách celkem běžné povodně. Příjemné subtropické klima v pobřežní oblasti australského Queenslandu spolu s nekonečnými písečnými plážemi a národními parky učarovaly také majitelům Northern Rivers Beach House, kteří se obrátili na známé architektonické
S nohama jako konve moc parády bohužel neuděláte
nejsemsama.cz
S nohama jako konve moc parády bohužel neuděláte
V horkém počasí začnou otékat nohy i zdravým lidem. Pocity těžkých nohou jsou nepříjemné a mohou pokazit celý den a místo toho, abyste si teplé dny užívala, trpíte. Vše se dá ale napravit! I když je většina lidí přesvědčena o opaku, nejsou oteklé nohy ani zdaleka problémem pouze starších nebo obézních lidí. Nepříjemně otéct mohou nohy komukoli. Zvlášť rizikové je dlouhé
Ze šperkovnice vycházely zvuky
skutecnepribehy.cz
Ze šperkovnice vycházely zvuky
S manželem jsme zakoupili starou šperkovnici, a pak ji vystavili v obývacím pokoji na komodě. Od té doby se doma začaly dít podivné věci. Když jsme si s manželem pořídili malý byt, nijak jsme s jeho zařizováním nepospíchali. Nechtěli jsme nic uspěchat. Společně s manželem Pavlem jsme přemýšleli, jaké doplňky by byly do obýváku nejvhodnější. Toulali jsme se tehdy na výletě v Kroměříži, když jsme v zapadlé
Ztracené poklady Kypru: Co způsobilo rozdělení středomořského ostrova?
enigmaplus.cz
Ztracené poklady Kypru: Co způsobilo rozdělení středomořského ostrova?
V roce 1974 proběhla invaze turecké armády na ostrov Kypr. Vyvrcholilo tím problematické soužití mezi kyperskými Řeky a kyperskými Turky. Ostrov je stále rozdělen. Část ostrova nyní zahrnuje území Kyp
Vodnice je poklad v domácí apotéce
epochalnisvet.cz
Vodnice je poklad v domácí apotéce
Její druhý název je brukev řepák, ale také se jí lidově říkalo kvaka nebo rabská řepa, to prý podle uherského města Rábu, protože prý snáší podobné vlhké podnebí, jako je tam.   Určitě jste se s ní už setkali, třeba na trzích, někdy i v obchodech. Její bulvy jsou bílé, nahoře někdy fialové a chutí
Nechá se Švandová připravit o luxusní život?
nasehvezdy.cz
Nechá se Švandová připravit o luxusní život?
Když si herečka Jana Švandová (77) brala movitého developera Pavla Satorieho (75), šla hlavně po jistotě. Jenže co když o jejího muže teď usiluje jiná žena se stejným záměrem? Herečka Jana Švandová
Kuřecí prsa ve slaninovém kabátku
tisicereceptu.cz
Kuřecí prsa ve slaninovém kabátku
Nikdy není na škodu zkombinovat více druhů masa. Ingredience 4 ks kuřecích prsou 15 plátků slaniny 1 vejce 100 g strouhanky 100 g nastrouhaného sýru sůl a pepř Postup Nejprve si tři p
Kam se ztratilo tělo Prokopa Holého?
historyplus.cz
Kam se ztratilo tělo Prokopa Holého?
Je neděle pozdě odpoledne, 30. května 1434. Kolem táhlého hřbetu Lipské hory u vesnice Lipany se zvedá prach. Jízdní oddíly umírněných husitů pronikají otevřenou vozovou hradbou táboritů a sirotků a převrátí osm dalších bojových vozů. Za nimi se hrnou pěší, kteří kolem sebe mávají meči a cepy… Právě v těchto rozhodujících okamžicích, kdy proti sobě bojují
Klid v hlavě, sen v duši a mládí v buňkách: Jak nám příroda pomáhá spát a nestárnout
21stoleti.cz
Klid v hlavě, sen v duši a mládí v buňkách: Jak nám příroda pomáhá spát a nestárnout
Usnout včas, spát celou noc, probudit se svěží – pro mnohé sen. Doslova. Ve světě, kde se večerní ticho mění v modré světlo displejů a hlava neumí přestat přemýšlet ani v jednu ráno, se kvalitní spáne
Džob: Graffiti, život a tikající styl s Mühle Glashütte
iluxus.cz
Džob: Graffiti, život a tikající styl s Mühle Glashütte
Letní filmovou sezónu oživuje snímek Džob, závěrečný díl trilogie, kterou režisér Tomáš Vorel započal Gymplem a pokračoval Vejškou. Hrdinové Kolman (Jiří Mádl) a Kocourek (Tomáš Vorel ml.) dospěli – j
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz