Domů     Hrad Kámen: Historie s vůni benzinu
Hrad Kámen: Historie s vůni benzinu
od 30.6.2023
1

Na hradech býváme zvyklí vídat expozice dobového nábytku, sbírek obrazů nebo kolekcí historických zbraní, o záplavách loveckých trofejí nemluvě. Hrad Kámen je samozřejmě má také, ale navíc se stal sídlem zcela jiného druhu exponátů. Sídlí v něm totiž Muzeum motocyklů.

Hrad Kámen i stejnojmenná vesnička pod ním pochází z poloviny 13. století a jméno mu dalo skalisko, na kterém se tyčí.

Sledovat všechny šlechtické majitele, kteří si v průběhu staletí hrad vzájemně prodávali, by asi čtenáře nelibující si v historických detailech poněkud nudilo, a tak se spokojme s tím, že vzhledem k době svého vzniku by hrad měl být gotický.

Pohled na něj ale ukazuje něco docela jiného. Je to tím, že někdy v polovině 17. století, kdy byl hrad už notně poznamenán věkem, ho další z řady vlastníků přestavěli na barokní zámek.

Ani barokní tvary na objektu ale zase tak zřetelně nevidíme, protože po dvou stech letech dostal další z majitelů nápad vtisknout zámku novogotickou podobu.

Tahle přestavba se protáhla až pěkných pár let do 20. století, kdy už zbývalo sotva pár desetiletí do okamžiku, kdy se Kámen stal v roce 1948 majetkem státu.

Domů po padacím můstku

Při prohlídce hradu nesmíme vynechat Starý palác, mohutnou věž vystavěnou už v první polovině 13. století na nejvyšším a nejméně přístupném místě skály. Protože podloží neposkytovalo příliš mnoho možností, dostal půdorys nepravidelný lichoběžníkový tvar.

V přízemí kdysi zaujala místo zbrojnice a zásobárna, v patře se bydlelo. Z obranných důvodů byl přístup možný jen po padacích můstcích. Bydlení v patře bylo na svou dobu komfortní.

Velký sál osvětlovala řada oken s kamennými sedáky po stranách, aby si panstvo mohlo nerušeně užívat krásný výhled, zdi pak byly obloženy dřevem, aby lépe udržovaly teplo.

Dnes si tu můžeme prohlédnout nejen model hradu v jeho středověké podobě, ale také expozici hodin z 18. století.

Princezna nadanou malířkou
Princezna nadanou malířkou

Je tu ovšem také jižní, už spořádaně čtvercová věž. Ta se pyšní Rytířským sálem s dvojitou křížovou klenbou z poloviny 16. století, který sloužil k reprezentaci momentálního majitele hradu.

Dnes se tu konají společenské události včetně svateb, ostatně je tu vystavena i svatební korouhev zhotovená v roce 1881 u příležitosti sňatku rakouského korunního prince Rudolfa a Štěpánky Belgické.

Vynechat bychom neměli ani hradní kapli Korunování Panny Marie se sousoším kalvárie, nebo lovecký salón připomínající tradici myslivosti ne zdejším panství.

Na sklonku 19. století se mohl Kámen pochlubit jednou z největších kolekcí jeleních a srnčích parohů v Čechách. Navštívíme také knihovnu se 600 svazky ukládanými zde od 18. století.

Jejím nejvzácnějším exponátem je Millerova mapa Čech z roku 1720, ve své době a ještě dlouhá léta potom největší a nejpodrobnější svého druhu.

Kulturní vyžití šlechty připomíná i hudební salón zařízený v duchu pozdního biedermeieru ve 2. polovině 19. století a nechybí třeba ani vzácný kufříkový gramofon z 1. poloviny 20. století.

Pokud vás zaujmou vystavené portréty, pak stojí za to vědět, že jejich autorem není žádný významný umělec, ale princezna Constance z Blankensteinu.

Nejdelší motocykl světa

Ale nyní už nahlédněme do zdejšího ráje motocyklů. Pro takový účel má hrad docela příhodnou polohu.

Leží totiž nedaleko Pacova, kde se v roce 1904 zrodila myšlenka založit Mezinárodní motocyklovou federaci FIM, což se pak také ještě téhož roku v Paříži podařilo.

Navíc přímo pod hradem na začátku 20. století vedla trať slavného motocyklového závodu, Pacovského okruhu, prvního svého druhu na území Čech.

V roce 1974 Národní technické muzeum zrovna hledalo prostory, kam by umístilo exponáty, které už se do jeho hlavní pražské budovy ani nevešly. A tady bylo místa dost.

Když se Muzeum motocyklů otevíralo, už se mohlo pochlubit několika výjimečnými a vzácnými kousky, a další přibývaly a přibývaly.

Stály tu slavné motocykly Slavia z dílny firmy Laurin a Klement, návštěvníky okouzlovala kuriózní Čechie-Böhmerland z roku 1927 schopná svézt tři pasažéry, která je dodnes nejdelším sériově vyráběným motocyklem historie.

Policisté jezdili na Nanuku

Dnes si tu můžeme prohlédnout nejen řadu modelů velkých českých firem JAWA a ČZ, ale i méně známé veterány Poustka, Praga BD, Ogar nebo Premier Sachs.

V poslední době se pak expozice dočkala dalších cenných přírůstků v podobě nejvýkonnějšího předválečného stroje ČZ 500, unikátního motokola s přídavným motorem ČZ Orion City nebo policejního motocyklu JAWA 350 zvaného Nanuk z roku 1964 s originální laminátovou kapotáží a plexisklem.

Pro sportumilovné návštěvníky pak možná bude zlatým hřebem sbírky legendární motocykl JAWA DOHC z roku 1961, na kterém brázdil tratě mistrovství světa náš slavný závodník František Šťastný.

Vzácná symbióza historie a techniky

Motocykly samozřejmě doplňují vitríny s historickými trofejemi nebo součástkami k motocyklovým veteránům i historických pracovním strojům.

Muzeum nezapomíná ani na malé návštěvníky, pro které připravuje speciální program napříč hradem v duchu motocyklového závodu. A jak se silné stroje hodí do hradních komnat?

Motocykly tvoří spolu s původním mobiliářem z přelomu 19. a 20. století v historických prostorách originální spojení, které ale vůbec nepůsobí rušivě. Jsou to přece všechno krásné výtvory lidského umu, jen každý z trochu jiného oboru.

Foto: Shutterstock
Štítky:
reklama
Související články
Hned po korunovačních klenotech je relikviář svatého Maura považován za nejcennější movitou památku v České republice. A to se přitom zdálo, že tenhle románský skvost už je pro další generace nenávratně ztracen. Všechno začalo na počátku 13. století ve Francii. Biskup Gérard de Rumigny, působící v severofrancouzském městě Cambrai, byl neúnavný v hledání svatých relikvií. Nashromáždil jich hned ně
Je to už sedm století, co na skalnatém kopci v Javořických vrších vzniklo lovecké sídlo pánů z Hradce. O své přežití do dnešních časů musel sice bojovat, ale ten boj vyhrál a patří mezi perly celého kraje. Podle pověsti si pán zdejšího kraje zatoužil vystavět na skále hrad, ale nedostávalo se mu peněz. Upsal proti duši ďáblu, který za to slíbil vybudovat sídlo za jedinou noc. A hned se pustil do
Gotická Vlkova věž v centru města Znojma je místem zasvěceným vínu. Platí to již 12 let a za tu dobu si zde vína s označením VOC Znojmo zvykli ochutnávat a nakupovat nejen místní, ale i četní turisté, kteří do našeho města zavítají často právě kvůli vínu. Již od 1. dubna, kdy Informační centrum VOC Znojmo zahajuje 12. sezónu, Vlkova věž opět vítá své návštěvníky, ať už jde o jednotlivce, kteří z
Kolonáda Maxima Gorkého je se svými 180 metry je nejdelší lázeňskou kolonádou v republice a na rozdíl od mnoha jiných není kamenná, ale litinová. Neobarokní konstrukce na sklonku 19. století nahradila původní starší kolonádu, její jednotlivé části byly odlity v železárnách Blansko a montovány přímo na místě. Mariánské Lázně: Procházka za zpěvu fontány O vybudování kolonády podle projektu víd
Podle pověsti získal Zbiroh své jméno, když se do zdejších lesů vydala na lov šlechtická družina, zabloudila a byla nucena venku přenocovat. Když se lovci ráno probudili, všude kolem ležely jelení parohy, které pán nařídil sesbírat. A tak se zrodil Zbiroh. Jestli je na dávné pověsti něco pravdy, už asi nezjistíme, zvěře ale v okolních brdských lesích pobíhá stále dost a dost. Samotný zámek Zbiroh
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Nejpodivnější žákyně, kterou jsem učila
skutecnepribehy.cz
Nejpodivnější žákyně, kterou jsem učila
Chodila do sedmé třídy, byla velký samotář, podivín a věděla všechno dopředu – i své známky i to, že se stane neštěstí. Nikdy se nemýlila. Ve třídě bylo ticho jako v hrobě. Právě se ke svému cíli blížila hodina matematiky a žáci 7 C. psali náročný test. Následující hodinu jsem měla volno, a tak jsem se v kabinetě chtěla pustit do kontroly
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Salát z červeného zelí a pomeranče
tisicereceptu.cz
Salát z červeného zelí a pomeranče
Tenhle salát potěší nejen tělo, ale díky své krásné barvě i oči. Potřebujete 1 menší červené zelí 2 červené cibule 1 jablko 250 g vařené červené řepy 50 g vlašských ořechů 1 pomeranč 3 lží
Čína vysílá SOS: Její města se propadají!
21stoleti.cz
Čína vysílá SOS: Její města se propadají!
Nejhorší noční můry vědců se pomalu naplňují. Téměř polovina čínských měst se propadá, a to zejména kvůli čerpání vody a zvyšující se hmotnosti rychle se rozrůstajících městských oblastí. Jen nejlidna
Každá někdy „potřebujeme“
nejsemsama.cz
Každá někdy „potřebujeme“
Mluvit o potížích souvisejících s toaletou není vždy snadné. Jako by neměla močový měchýř každá žena. Jeho správná funkce může odrážet vaše celkové zdraví. Jak stárneme, mění se i močový měchýř. Elastická tkáň močového měchýře se stává méně pružnou, a měchýř najednou nedokáže pojmout tolik moči jako dříve. Musíte tedy chodit častěji na záchod. Navíc ochabuje stěna močového měchýře a svaly pánevního
Kníže Konrád II. Ota: Posmrtně ho uvařili?
historyplus.cz
Kníže Konrád II. Ota: Posmrtně ho uvařili?
Zadumaně si prohlíží fresky na stěnách rotundy sv. Kateřiny. Připomínají mu slavnou minulost jeho rodu. I Konrád II. Ota by se rád do historie dynastie Přemyslovců zapsal výrazným písmem. Ctižádost mu k tomu nechybí… Ambiciózní povahu nejspíš zdědil po svém otci. Konrád II. Ota (1136/1141–1191) totiž přichází na svět jako dědic vládce znojemského údělu Konráda
Low Key: Nová kolekce kabelek Louis Vuitton
iluxus.cz
Low Key: Nová kolekce kabelek Louis Vuitton
Louis Vuitton uvádí novou kolekci kabelek Low Key, která zaujme elegantním a sofistikovaným designem. V úvodu se představují dva modely, které vynikají minimalistickým přístupem a nadčasovým stylem Lo
Argentinské případy UFO: Proč se vrací na stejná místa?
enigmaplus.cz
Argentinské případy UFO: Proč se vrací na stejná místa?
Záhada jednoho z nejzvučnějších případů UFO v zemi, pokřtěného tiskem jako argentinský případ Roswell, dodnes přetrvává v paměti argentinských ufologů i ufologů z různých částí světa. Byl tak pojmenov
Prstýnek za miminko je pro Kaňokovou také zásnubní?
nasehvezdy.cz
Prstýnek za miminko je pro Kaňokovou také zásnubní?
Dokonalé štěstí prožívá herečka Beáta Kaňoková (35) ze seriálu Zlatá labuť, která má ve svém partnerovi, kameramanovi Tomášovi Kotasovi (35), velkou oporu. Anonymní zdroj z jejich blízkého okolí nám
Tanzanit: Nejkrásnější modrý kámen
epochaplus.cz
Tanzanit: Nejkrásnější modrý kámen
Většina drahých kamenů má za sebou stovky či tisíce let, po které je lidé obdivují. Může být proto překvapením, že od objevu jednoho z nejvzácnějších drahokamů uplynulo teprve 57 let. Na světě přitom existuje jen jediný jeho zdroj a očekává se, že bude vyčerpán během následujících 20 až 30 let. Jak název tohoto kamene napovídá,
Vytvořte si svou rustikální nádobu
panidomu.cz
Vytvořte si svou rustikální nádobu
Zahradní koryta a kamenné nádoby jsou dnes velmi módní. Ale trh je prakticky vyčerpaný a nedají se téměř sehnat. Udělejte si jejich imitaci, která je téměř k nerozeznání od originálu. Ozdobte se zahradu vlastnoručně vyrobenými nádobami z umělého kamene. Můžete si ho udělat sami. Z hmoty, které se říká hypertufa. A co víc, můžete si vymyslet, jaký bude
Pátrání po biblických záhadách pokračuje: Zničil město Sodoma asteroid?
epochalnisvet.cz
Pátrání po biblických záhadách pokračuje: Zničil město Sodoma asteroid?
Slavný biblický příběh o zničení hříšných měst Sodoma a Gomora zná téměř každý. Až do současnosti si ale odborníci lámali hlavu nad tím, jestli si autor této části Bible událost vymyslel, nebo vycházel z něčeho, co se skutečně událo. Podle nejnovějších archeologických objevů se ale zdá, že se celá zkáza stala přesně tak, jak tvrdí Bible!