Domů     Jičín: Šťastné pohádkové město plné historie
Jičín: Šťastné pohádkové město plné historie
od 5.2.2024
1

Město Jičín si za staletí své existence získalo mnoho přídomků. Bylo to Šťastné město či Pohádkové město, ale bez ohledu na názvy to bylo vždy město plné architektonických památek a slavné historie, která na návštěvníka dýchne na každém kroku.

Už někdy kolem roku 1300 byl Jičín královským městem a jeho význam se v dalších stoletích jen upevňoval.

Vládnoucí šlechtické rody jako Vartenberkové, Trčkové z Lípy nebo Smiřičtí se postaraly o zvelebování a výstavbu dodnes obdivovaných architektonických památek.

Až po bitvě na Bílé hoře si Jičín za své sídlo vybrala zřejmě nejvýznamnější osobnost – vojevůdce a politik Albrecht z Valdštejna.

Jičín – Terra Felix

Za Albrechtových dob zažil Jičín dlouhé období rozkvětu. Nový pán zakládal další a další budovy, razil v Jičíně vlastní mince, rozšířil předměstí a přidal zcela novou čtvrť zvanou Nové město.

Zval renomované zahraniční umělce, kteří pak po sobě zanechávali nesmrtelná sochařská, malířská či kamenická díla.

Albrecht z Valdštejna nechal dokonce vypracovat nový územní plán, jeden z prvních v rámci celé střední Evropy, podle kterého se měl Jičín téměř trojnásobně rozšířit. Ne nadarmo se v Albrechtových dobách Jičínu začalo přezdívat Terra Felix neboli Šťastná země.

Bohužel po jeho smrti bylo město vypleněno švédskými vojsky a bylo třeba ho budovat znovu.

Stále krásné jako kdysi

Ale přicházela i lepší období, například časy první republiky.

Podobu města tehdy hodně ovlivnil architekt Čeněk Musil se svými funkcionalistickými budovami, město navíc zakoupilo od rakouského šlechtického rodu Trauttmansdorffů některé významné památky jako zámek, Valdštejnovu lodžii nebo vrch Zebín v barokní kaplí sv.

Maří Magdalény z roku 1700. Historické centrum Jičína pak uniklo i všudypřítomným přestavbám měst v období socialismu.

Nejvýznamnější architektonické skvosty včetně náměstí lemovaného podloubím tak můžeme stále obdivovat takřka v původní podobě a v nezměněném prostředí.

Jak si poradit s Napoleonem

V Jičíně rozhodně nesmíme vynechat zdejší Valdštejnský zámek, i když architektoničtí šťouralové by nás určitě opravili, že vzhledem k umístění objektu v centru města se mu správně nemá říkat zámek, ale palác.

Jeho původní renesanční křídlo vystavěl už na počátku 17. století rod Smiřických. Dnes už si samozřejmě nikdo nevšimne, že zámek byl v roce 1620 vážně poškozen výbuchem střelného prachu.

Albrecht z Valdštejna totiž potom spolu s architektem Andreou Spezzou všechny škody opravil a přidal navíc další křídla a přilehlé budovy jako konírny, jízdárnu či zbrojnici.

Do historie pak jičínský zámek zasáhl v roce 1813, kdy tu pobýval císař František I. a právě tady vedl zásadní jednání se svými zahraničními partnery – ruským carem Alexandrem I. a pruským králem Fridrichem Vilémem III. o společném postupu v napoleonských válkách.

V zámku dnes sídlí kromě Městského informačního centra také Regionální muzeum a galerie, při jehož návštěvě máme možnost se podívat nejen na volně přístupná nádvoří, ale i do interiéru tohoto Valdšetejnova paláce.

Kouzelný svět stromů

Jedinečnou barokní památkou Jičína je také Valdštejnská lodžie na úpatí kopce Zebína – reprezentativní příměstské sídlo Albrechta z Valdštejna s okolním parkem zvaným Libosad.

Albrecht sice svůj letohrádek vystavěl, ale příliš ho nevyužíval, a ani v dalších stoletích se stavba nestala právě centrem jičínského dění. Až v posledních letech díky probíhajícím rekonstrukcím se lodžii opět vrací zašlá sláva.

Můžeme se o tom přesvědčit třeba při tradiční Slavnosti stromů, která se v okolí Valdštejnské lodžie koná 21. října coby fantaskní oslava světa stromů pro celou rodinu s výtvarnými dílnami, divadly a představením o stromových bytostech.

Za pohádkou, jídlem i hudbou

Do Jičína se ovšem můžeme vydat i při jiných příležitostech. Protože každé malé dítě v této zemi ví, že v jičínském lese Řáholci žije loupežník Rumcajs, určitě nikoho nepřekvapí, že právě v tomto městě se koná tradiční festival Jičín, město pohádky.

Letos ve dnech 13. -17. září nás v zámeckém parku čeká už 32. ročník. Pokud už jsme třeba z pohádek vyrostli, a navíc rádi ochutnáváme dobroty všeho druhu, měli bychom se do Jičína vydat o něco dříve, přesněji 12. srpna.

Jen tak totiž nepřijdeme o jičínský Food Festival, osmý ročník přehlídky vynikajícího jídla i pití opět v prostorách zámeckého parku.

A prohlídku města jako celku můžeme spojit s hudebními zážitky 21. června, v den letního slunovratu, kdy celý Jičín ožívá v rámci Svátku hudby. Takřka na každém kroku tu narazíme na amatérské i profesionální muzikanty, kteří zaplní městské ulice i náměstí svými tóny.

Foto: Shutterstock
reklama
Související články
Jedním z mála dochovaných pevnostních objektů v Olomouci je Korunní pevnůstka ležící vlastně v samém centru města. Budována byla od roku 1754 na území bývalé obce Závodí před středověkými městskými hradbami a tvoří ji několik objektů postavených v průběhu 18. i 19. století. Pevnost obklopuje mohutný zemní val určený k rozmístění děl, jehož podpěrná cihlová zeď dosahuje výška 4,7 metru. Těch děl
Máte pocit, že vás v Čechách už nic nepřekvapí? Nechte se zlákat na výlet do královského města Kolína. Ať už přijedete na kole, vlakem, autem či dorazíte pěšky, čeká na vás řada krásných, dosud málo objevených míst. Historie kolínské židovské komunity Kolínský židovský klenot, Jeruzalém na Labi, představuje ojedinělý soubor židovských památek, bývalá židovská čtvrť právem náleží k nejcennějším
Rožnov leží pod Radhoštěm, a ten bychom rozhodně na svých cestách po tomto kraji minout neměli. Na jeho vrcholku stojí výjimečná kaple svatého Cyrila a Metoděje s byzantskou kopulí, vysvěcená už v roce 1898. Je to jedna z nejvýše položených církevních staveb na našem území a přestože si toho na první pohled sotva povšimneme, stojí jednou polovinou na rožnovské straně kopce a druhou na straně fr
Hrad přímo uprostřed města Česká Lípa býval kdysi od svého vzniku ve 13. století sevřen dvěma rameny řeky Ploučnice, a to ještě k jeho obraně přispívaly i okolní močály a bažiny. Lávka v oněch dobách sahala jen do půli řeky, pak už musela návštěva využít lodičku. Regulace řeky ve 20. století postupně odsoudila hrad k životu na suchu, i když čerpadla v jeho sklepeních jsou připomínkou, že voda t
Pohádková krása zrcadlená ve vodní hladině! Vodní hrady a zámky zrcadlící se na hladině bývaly nedobytnými baštami i pohodlnými luxusními šlechtickými sídly a dnes jsou perlami české krajiny, za kterými putují statisíce turistů. A snad nejvýraznější mezi nimi je zámek Červená Lhota. Jméno podle ďábelské legendy Pro to, aby se jejich tvrz změnila ve vodní, museli stavitelé Červené Lhoty n
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Přinese Lutovské rozvod konečně klid?
nasehvezdy.cz
Přinese Lutovské rozvod konečně klid?
Moderátorka Iveta Lutovská (41) si může konečně oddychnout. Rozvodové řízení s podnikatelem Jaroslavem Vítem (47), které se táhlo několik měsíců a bylo pro ni velmi bolestivé, je u konce a ona je opět
Výstava Na led! představuje hokej a bruslení  v obrazech
iluxus.cz
Výstava Na led! představuje hokej a bruslení v obrazech
Fenoménu hokeje a bruslení ve výtvarném umění se věnuje výstava Národní galerie Praha (NGP), která pro návštěvníky znovu otevírá Palác Kinských na Staroměstském náměstí. Výstava představí téměř sto pr
Původ známých pohádek: Znásilnění, mučení a smrt ve velkém
21stoleti.cz
Původ známých pohádek: Znásilnění, mučení a smrt ve velkém
Pohádky, které dnes známe a milujeme, jsou oproti svým původním verzím jen slabými odvary. Jádra mrazivých nebo lechtivých příběhů, z nichž kdysi povstaly, v nich nicméně přetrvávají dodnes.  
Krásné nohy? Žádný problém!
nejsemsama.cz
Krásné nohy? Žádný problém!
Nohy vás nosí celý den, a tak byste jim měla věnovat náležitou pozornost. Jenom tak se vyhnete nejrůznějším problémům. Následující návod platí pro všechny nehty na nohou, ale pro palce především, zde je riziko zarůstání největší. Nejdříve dopřejte prstu teplou koupel a do vody přijdete hodně soli. Horká voda změkčí kůži kolem nehtu a sůl pomůže s dezinfekcí
Bil se kardinál Harrach za církevní restituce?
historyplus.cz
Bil se kardinál Harrach za církevní restituce?
Hlavou se kardinálovi honí temné myšlenky. Nejraději by všechno vzdal a užíval si klidu. Neustálé lavírování mezi snahou utužit v zemi katolickou víru a nezpronevěřit se svému svědomí ho ničí. Nakonec se ale rozhodne znovu bojovat.   „Násilím se ničeho dosáhnout nedá,“ povzdechne si v tichu své pracovny kardinál Arnošt Vojtěch z Harrachu (1598‒1667). Ještě že arcibiskupství získalo
6 nejbizarnějších vozidel
epochaplus.cz
6 nejbizarnějších vozidel
Kabina, sedačky, volant a nejčastěji 4 kola. Auta či vozidla však nemusejí vypadat vždy takto! Jaké nejbláznivější nápady vznikly v hlavách designérů a techniků, ale nakonec se neujaly? 1/ Přidat kola! OctoAuto (1911) Na počátku 20. století jsou silnice samá díra. Auto se špatně ovládá a kola dostávají zabrat! „Čtyři jsou málo,“ domnívá se americký
Města zaplavily gangy malých kolportérů
epochalnisvet.cz
Města zaplavily gangy malých kolportérů
„Mnoho mužů může najít zaměstnání prodejem novin.“ Těmito slovy začíná Benjamin Day, vydavatel deníku New York Sun, v roce 1833 inzerát, v němž hledá kolportéry pro své noviny…K jeho překvapení se však nepřihlásí žádný dospělý, ale desetiletý chlapec!   Za prvního kolportéra, pouličního prodavače novin, lze považovat irského imigranta Bernarda Flahertyho (1824–1876), jenž zareagoval na
Její smrt nikdy nepřebolí
skutecnepribehy.cz
Její smrt nikdy nepřebolí
Nikdy to nevymažu z hlavy. Ten den, kdy jsem se šla rozloučit s mojí dcerou. Neskutečná bolest, když víte, že je to poslední rozloučení. Monika byla zdravá, chytrá a krásná holčička. Nebyly s ní velké problémy v pubertě, když dospěla, byla úspěšná. Měla život před sebou Měla své plány. Vystudovala, našla si dobré místo a potkala Honzu, s nímž se chtěli vzít.
Pečená jehněčí kýta na česneku
tisicereceptu.cz
Pečená jehněčí kýta na česneku
Francouzi nadají dopustit na pečené jehně na česneku s rozmarýnovými bramborami. Ingredience 1 jehněčí kýta s kostí 5 stroužků česneku olivový olej sůl, pepř 5 snítek rozmarýnu 1 kg malých
Nenašel snad duch zavražděného prezidenta až do dnešních dnů klid?
enigmaplus.cz
Nenašel snad duch zavražděného prezidenta až do dnešních dnů klid?
Duch bývalého 16. amerického prezidenta Abrahama Lincolna prý bývá poměrně často spatřován, jak bloudí ve washingtonském Bílém domě… [gallery ids="141907,141906,141908"] Věštecký sen Paní Lincolnov
Bohémský interiér s pařížským šarmem
rezidenceonline.cz
Bohémský interiér s pařížským šarmem
Zcela nový projekt, vybavený odborníky na design z LUXXU, byl promyšlen do nejmenších detailů a evokuje francouzskou klasiku s dotekem historie. Exkluzivní realizace je tak ztělesněním pronikavého kouzla a elegance půvabné metropole země galského kohouta a jejího životního stylu. Hned po vstupu do nitra charismatického bytu je téměř hmatatelně cítit vůni panujícího avantgardního stylu –
Než začnete malovat…
panidomu.cz
Než začnete malovat…
Také se tak díváte po stěnách a říkáte si, že by to chtělo vymalovat? To se stává často, když nám slunce posvítí do oken. A také je jaro a začátek léta k malování nejvhodnější. Barva bude dobře schnout a nebude zas takové horko. I když ono samo malování je tak trochu alchymie, nesmí to schnout moc