Domů     Jičín: Šťastné pohádkové město plné historie
Jičín: Šťastné pohádkové město plné historie

Město Jičín si za staletí své existence získalo mnoho přídomků. Bylo to Šťastné město či Pohádkové město, ale bez ohledu na názvy to bylo vždy město plné architektonických památek a slavné historie, která na návštěvníka dýchne na každém kroku.

Už někdy kolem roku 1300 byl Jičín královským městem a jeho význam se v dalších stoletích jen upevňoval.

Vládnoucí šlechtické rody jako Vartenberkové, Trčkové z Lípy nebo Smiřičtí se postaraly o zvelebování a výstavbu dodnes obdivovaných architektonických památek.

Až po bitvě na Bílé hoře si Jičín za své sídlo vybrala zřejmě nejvýznamnější osobnost – vojevůdce a politik Albrecht z Valdštejna.

Jičín – Terra Felix

Za Albrechtových dob zažil Jičín dlouhé období rozkvětu. Nový pán zakládal další a další budovy, razil v Jičíně vlastní mince, rozšířil předměstí a přidal zcela novou čtvrť zvanou Nové město.

Zval renomované zahraniční umělce, kteří pak po sobě zanechávali nesmrtelná sochařská, malířská či kamenická díla.

Albrecht z Valdštejna nechal dokonce vypracovat nový územní plán, jeden z prvních v rámci celé střední Evropy, podle kterého se měl Jičín téměř trojnásobně rozšířit. Ne nadarmo se v Albrechtových dobách Jičínu začalo přezdívat Terra Felix neboli Šťastná země.

Bohužel po jeho smrti bylo město vypleněno švédskými vojsky a bylo třeba ho budovat znovu.

Stále krásné jako kdysi

Ale přicházela i lepší období, například časy první republiky.

Podobu města tehdy hodně ovlivnil architekt Čeněk Musil se svými funkcionalistickými budovami, město navíc zakoupilo od rakouského šlechtického rodu Trauttmansdorffů některé významné památky jako zámek, Valdštejnovu lodžii nebo vrch Zebín v barokní kaplí sv.

Maří Magdalény z roku 1700. Historické centrum Jičína pak uniklo i všudypřítomným přestavbám měst v období socialismu.

Nejvýznamnější architektonické skvosty včetně náměstí lemovaného podloubím tak můžeme stále obdivovat takřka v původní podobě a v nezměněném prostředí.

Jak si poradit s Napoleonem

V Jičíně rozhodně nesmíme vynechat zdejší Valdštejnský zámek, i když architektoničtí šťouralové by nás určitě opravili, že vzhledem k umístění objektu v centru města se mu správně nemá říkat zámek, ale palác.

Jeho původní renesanční křídlo vystavěl už na počátku 17. století rod Smiřických. Dnes už si samozřejmě nikdo nevšimne, že zámek byl v roce 1620 vážně poškozen výbuchem střelného prachu.

Albrecht z Valdštejna totiž potom spolu s architektem Andreou Spezzou všechny škody opravil a přidal navíc další křídla a přilehlé budovy jako konírny, jízdárnu či zbrojnici.

Do historie pak jičínský zámek zasáhl v roce 1813, kdy tu pobýval císař František I. a právě tady vedl zásadní jednání se svými zahraničními partnery – ruským carem Alexandrem I. a pruským králem Fridrichem Vilémem III. o společném postupu v napoleonských válkách.

V zámku dnes sídlí kromě Městského informačního centra také Regionální muzeum a galerie, při jehož návštěvě máme možnost se podívat nejen na volně přístupná nádvoří, ale i do interiéru tohoto Valdšetejnova paláce.

Kouzelný svět stromů

Jedinečnou barokní památkou Jičína je také Valdštejnská lodžie na úpatí kopce Zebína – reprezentativní příměstské sídlo Albrechta z Valdštejna s okolním parkem zvaným Libosad.

Albrecht sice svůj letohrádek vystavěl, ale příliš ho nevyužíval, a ani v dalších stoletích se stavba nestala právě centrem jičínského dění. Až v posledních letech díky probíhajícím rekonstrukcím se lodžii opět vrací zašlá sláva.

Můžeme se o tom přesvědčit třeba při tradiční Slavnosti stromů, která se v okolí Valdštejnské lodžie koná 21. října coby fantaskní oslava světa stromů pro celou rodinu s výtvarnými dílnami, divadly a představením o stromových bytostech.

Za pohádkou, jídlem i hudbou

Do Jičína se ovšem můžeme vydat i při jiných příležitostech. Protože každé malé dítě v této zemi ví, že v jičínském lese Řáholci žije loupežník Rumcajs, určitě nikoho nepřekvapí, že právě v tomto městě se koná tradiční festival Jičín, město pohádky.

Letos ve dnech 13. -17. září nás v zámeckém parku čeká už 32. ročník. Pokud už jsme třeba z pohádek vyrostli, a navíc rádi ochutnáváme dobroty všeho druhu, měli bychom se do Jičína vydat o něco dříve, přesněji 12. srpna.

Jen tak totiž nepřijdeme o jičínský Food Festival, osmý ročník přehlídky vynikajícího jídla i pití opět v prostorách zámeckého parku.

A prohlídku města jako celku můžeme spojit s hudebními zážitky 21. června, v den letního slunovratu, kdy celý Jičín ožívá v rámci Svátku hudby. Takřka na každém kroku tu narazíme na amatérské i profesionální muzikanty, kteří zaplní městské ulice i náměstí svými tóny.

Foto: Shutterstock
Související články
Ani ne pět kilometrů nás ve Slatiňanech dělí od obce Kočí, kam bychom určitě neměli zapomenout se vydat. Stojí tu totiž původně gotický kostel sv. Bartoloměje, založený v roce 1397 Žofií Bavorskou, manželkou krále Václava IV. Kostel na první pohled působí trochu jako pevnost. Stojí na mírném návrší, obehnaném příkopem, a přichází se k němu po unikátním dřevěném zastřešeném barokním mostě, jedn
V Čechách jich moc nenajdete, ale ty, které se zachovaly, jsou opravdovými skvosty. Tak až pojedete na výlet, zkuste se v některé z nich zastavit. U bílého jednorožce Za krásnou lékárnou zapsanou na seznamu UNESCO se musíte vydat do západočeských Klatov. Najdete ji na náměstí Míru v domě s popisným číslem 149, kde sídlí už od počátku 17. století. Možná vás zaujme, že byla v běžném provozu ještě
Odnepaměti běží krkonošskou krajinou dravá říčka, které zdejší lidé vybrali jméno Mumlava. Inspirovali se německým slůvkem murmeln, což znamená mumlat, a přesně takový zvuk slyšeli, když se do tekoucí vody zaposlouchali. A mumlání vody se znásobilo v místě, kde se vrhala z desetimetrové výšky. Snažit se popsat Mumlavský vodopád je trochu jako vědecky rozebírat Monu Lisu. Stejně bude vždycky nejle
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali první zmínku o boskovickém hr
Strakonický hrad oplývá bohatou historií i mnoha legendami. Celá staletí patřil k hlavním sídlům řádu johanitů, po rozsáhlé rekonstrukci sem ale míří davy turistů. V jeho rozsáhlých prostorách je totiž neustále co objevovat. Podle pověsti je jednou z nejznámějších obyvatelek strakonického hradu Bílá paní, dcera Oldřicha z Rožmberka. Pokud se zjevila, všichni s napětím sledovali její náladu. Trado
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Nálet na Ostravu nepřežilo 409 lidí
historyplus.cz
Nálet na Ostravu nepřežilo 409 lidí
Na zvuk varovných sirén si už obyvatelé Ostravy zvykli. Během roku 1944 jim nad hlavami často burácejí spojenecké bombardéry, které letí někam do Polska. Jenže 29. srpna nejde o planý poplach. Tentokrát je pro stovky amerických strojů cílem jejich město! S okupací Ostravy nacisté v březnu 1939 rozhodně neotáleli. Průmyslová metropole pro ně měla obrovskou
Říjen v růžovém: Hotel Mandarin Oriental, Prague věnuje část ze svého výtěžku na boj proti rakovině
iluxus.cz
Říjen v růžovém: Hotel Mandarin Oriental, Prague věnuje část ze svého výtěžku na boj proti rakovině
Do již tradiční říjnové iniciativy, boje proti rakovině prsu, se zapojuje také hotel Mandarin Oriental, Prague. Část ze svých říjnových výtěžků z hotelového Spa zašle Nadačnímu fondu Pink Bubble Marti
Tchyňovražda v přemyslovské rodině: Zabili kněžnu Vikingové?
epochaplus.cz
Tchyňovražda v přemyslovské rodině: Zabili kněžnu Vikingové?
Škubnutí závojem a z úst starší ženy se ještě ozve zachrčení. Potom nastane ticho. Vrazi chvíli čekají. Co kdyby se probrala? „Je mrtvá,“ šeptnou si Tunna s Gommonem a chvatně zmizí. Svůj úkol splnili na výbornou. V přemyslovské knížecí rodině dochází k rozkolu mezi kněžnou Ludmilou (asi 860–921) a její snachou Drahomírou ze Stodor (kolem r.
Korekce zraku: Jak kouli s vodou nahradil laser
21stoleti.cz
Korekce zraku: Jak kouli s vodou nahradil laser
„Kde je ten kámen?! Okamžitě mi ho přineste!“ řval římský císař. Rozhodně nechce mžourat na představení, které se v aréně pod ním chystá. Jen co dostane zelený smaragd do ruky, přikládá si ho k oku. T
Zářící město: Vzniklo pro potěchu konkubíny?
epochalnisvet.cz
Zářící město: Vzniklo pro potěchu konkubíny?
„Bylo jedním z nejnádhernějších, nejproslulejších a nejvelkolepějších měst, jaké kdy člověk postavil,“ skládá hold muslimský učenec Ibn Challikán Medině Azahaře. Tzv. Zářící město bylo přes 900 let ztracené navzdory tomu, že se nachází v samotném srdci Španělska. Jakými divy se mohlo „maurské město snů“ pochlubit?   Na úpatí pohoří Sierra Morena panuje nebývalý ruch. Roku 936
Křenové bramboráčky
tisicereceptu.cz
Křenové bramboráčky
Máme pro vás recept na pochoutku, kterou si můžete vychutnat při večerním posezení s pivem. Tyto lehce pikantní bramboráčky v sobě skrývají malé překvapení. Ingredience 1 kg brambor 6 cm čerstv
Soukromé zahradní wellness
rezidenceonline.cz
Soukromé zahradní wellness
Vytvoření pohodlné relaxační zóny na vlastním pozemku je investicí do zdraví a pohody. Ať už padne volba na bazén, whirlpool, saunu, či dokonce kombinaci všech tří zařízení, zahrada se díky nim právem stane jedním z nejvíce využívaných míst. Bazén patří k hlavním prvkům luxusního bydlení – poskytuje totiž prostor pro relaxaci a zábavu, navíc také
Řeka mi dala znamení, že bude zase dobře
skutecnepribehy.cz
Řeka mi dala znamení, že bude zase dobře
Tak jsem se o babičku bála, její zdravotní stav se horšil. V kapličce jsem sepjala ruce k modlitbě. Pak se stala zvláštní věc a já poznala, že bude líp. Babí léto neslo na svých perutích jemná pavoučí vlákna, která se snášela volně na hladinu řeky. Léto se loučilo a o svá práva se hlásil podzim. Sešla jsem po stezce, která půlila
Milenka natruc Hanychové?
nasehvezdy.cz
Milenka natruc Hanychové?
Rok od krachu vztahu s Agátou Hanychovou (39) představil Jaromír Soukup (55) novou lásku. A lovil ve vodách, které se někomu líbit nebudou. Pouhé divadlo kvůli ní? Bývalý mediální magnát Jaromír So
Obrácený jablečný koláč
nejsemsama.cz
Obrácený jablečný koláč
Obrácený koláč je klasikou francouzské podzimní kuchyně. Peče se tak, že do formy nejdřív přijde ovoce a potom teprve těsto. Místo jablek můžete použít také hrušky. Potřebujete: ✿ 6–8 jablek ✿ 80 g cukru moučky ✿ 200 g hladké mouky ✿ 300 g másla ✿ špetku soli ✿ 1 žloutek ✿ 50 ml vody 1. Zhruba 100 g másla nakrájejte na malé
Pět základních metod věštění
enigmaplus.cz
Pět základních metod věštění
Krouží vám hlavou otázky, na které chcete odpověď? Zkuste si ji vyvěštit pomocí jednoduchých technik. Odpověď na otázku občas potřebuje každý, a ačkoli věštění nemusí vést nutně k rozhřešení, proč
Obrazy z lisovaných květů
panidomu.cz
Obrazy z lisovaných květů
Chcete si na stěnu zavěsit skutečný originál? Není to nic nedostupného, dokonce si takovou dekoraci můžete vlastnoručně vyrobit. Inspirací vám může být tradiční japonské umění oshibana. Ačkoli je sušení a lisování květin pro radost a na ozdobu nejspíš skoro tak staré jako lidstvo samo, k dokonalosti a uměleckému směru ho dovedli až Japonci někdy v
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz