Domů     Jičín: Šťastné pohádkové město plné historie
Jičín: Šťastné pohádkové město plné historie
od 5.2.2024
1

Město Jičín si za staletí své existence získalo mnoho přídomků. Bylo to Šťastné město či Pohádkové město, ale bez ohledu na názvy to bylo vždy město plné architektonických památek a slavné historie, která na návštěvníka dýchne na každém kroku.

Už někdy kolem roku 1300 byl Jičín královským městem a jeho význam se v dalších stoletích jen upevňoval.

Vládnoucí šlechtické rody jako Vartenberkové, Trčkové z Lípy nebo Smiřičtí se postaraly o zvelebování a výstavbu dodnes obdivovaných architektonických památek.

Až po bitvě na Bílé hoře si Jičín za své sídlo vybrala zřejmě nejvýznamnější osobnost – vojevůdce a politik Albrecht z Valdštejna.

Jičín – Terra Felix

Za Albrechtových dob zažil Jičín dlouhé období rozkvětu. Nový pán zakládal další a další budovy, razil v Jičíně vlastní mince, rozšířil předměstí a přidal zcela novou čtvrť zvanou Nové město.

Zval renomované zahraniční umělce, kteří pak po sobě zanechávali nesmrtelná sochařská, malířská či kamenická díla.

Albrecht z Valdštejna nechal dokonce vypracovat nový územní plán, jeden z prvních v rámci celé střední Evropy, podle kterého se měl Jičín téměř trojnásobně rozšířit. Ne nadarmo se v Albrechtových dobách Jičínu začalo přezdívat Terra Felix neboli Šťastná země.

Bohužel po jeho smrti bylo město vypleněno švédskými vojsky a bylo třeba ho budovat znovu.

Stále krásné jako kdysi

Ale přicházela i lepší období, například časy první republiky.

Podobu města tehdy hodně ovlivnil architekt Čeněk Musil se svými funkcionalistickými budovami, město navíc zakoupilo od rakouského šlechtického rodu Trauttmansdorffů některé významné památky jako zámek, Valdštejnovu lodžii nebo vrch Zebín v barokní kaplí sv.

Maří Magdalény z roku 1700. Historické centrum Jičína pak uniklo i všudypřítomným přestavbám měst v období socialismu.

Nejvýznamnější architektonické skvosty včetně náměstí lemovaného podloubím tak můžeme stále obdivovat takřka v původní podobě a v nezměněném prostředí.

Jak si poradit s Napoleonem

V Jičíně rozhodně nesmíme vynechat zdejší Valdštejnský zámek, i když architektoničtí šťouralové by nás určitě opravili, že vzhledem k umístění objektu v centru města se mu správně nemá říkat zámek, ale palác.

Jeho původní renesanční křídlo vystavěl už na počátku 17. století rod Smiřických. Dnes už si samozřejmě nikdo nevšimne, že zámek byl v roce 1620 vážně poškozen výbuchem střelného prachu.

Albrecht z Valdštejna totiž potom spolu s architektem Andreou Spezzou všechny škody opravil a přidal navíc další křídla a přilehlé budovy jako konírny, jízdárnu či zbrojnici.

Do historie pak jičínský zámek zasáhl v roce 1813, kdy tu pobýval císař František I. a právě tady vedl zásadní jednání se svými zahraničními partnery – ruským carem Alexandrem I. a pruským králem Fridrichem Vilémem III. o společném postupu v napoleonských válkách.

V zámku dnes sídlí kromě Městského informačního centra také Regionální muzeum a galerie, při jehož návštěvě máme možnost se podívat nejen na volně přístupná nádvoří, ale i do interiéru tohoto Valdšetejnova paláce.

Kouzelný svět stromů

Jedinečnou barokní památkou Jičína je také Valdštejnská lodžie na úpatí kopce Zebína – reprezentativní příměstské sídlo Albrechta z Valdštejna s okolním parkem zvaným Libosad.

Albrecht sice svůj letohrádek vystavěl, ale příliš ho nevyužíval, a ani v dalších stoletích se stavba nestala právě centrem jičínského dění. Až v posledních letech díky probíhajícím rekonstrukcím se lodžii opět vrací zašlá sláva.

Můžeme se o tom přesvědčit třeba při tradiční Slavnosti stromů, která se v okolí Valdštejnské lodžie koná 21. října coby fantaskní oslava světa stromů pro celou rodinu s výtvarnými dílnami, divadly a představením o stromových bytostech.

Za pohádkou, jídlem i hudbou

Do Jičína se ovšem můžeme vydat i při jiných příležitostech. Protože každé malé dítě v této zemi ví, že v jičínském lese Řáholci žije loupežník Rumcajs, určitě nikoho nepřekvapí, že právě v tomto městě se koná tradiční festival Jičín, město pohádky.

Letos ve dnech 13. -17. září nás v zámeckém parku čeká už 32. ročník. Pokud už jsme třeba z pohádek vyrostli, a navíc rádi ochutnáváme dobroty všeho druhu, měli bychom se do Jičína vydat o něco dříve, přesněji 12. srpna.

Jen tak totiž nepřijdeme o jičínský Food Festival, osmý ročník přehlídky vynikajícího jídla i pití opět v prostorách zámeckého parku.

A prohlídku města jako celku můžeme spojit s hudebními zážitky 21. června, v den letního slunovratu, kdy celý Jičín ožívá v rámci Svátku hudby. Takřka na každém kroku tu narazíme na amatérské i profesionální muzikanty, kteří zaplní městské ulice i náměstí svými tóny.

Foto: Shutterstock
reklama
Související články
Hrad Švihov v okrese Klatovy se na své vodní opevnění mohl vždy spolehnout s výjimkou husitských válek, kdy husité dokázali vodní příkop vypustit. Hrad pak v pozdější době ale úspěšně odolal i švédským vojskům. Císař Ferdinand III. se jeho nedobytnosti dokonce tak obával, že po třicetileté válce nařídil Švihov zbořit, aby se nemohl stát baštou protihabsburského odporu. Tento záměr ale naštěstí d
Z kamenného hradu přežily staletí jen některé obvodové zdi, ale Skuhrov už si dávno za kámen našel náhradu. Když se dnes řekne Skuhrov, mnohem více pomyslíme na jiný materiál – na dřevo. S tím umí Skuhrov doslova čarovat. Nevíme sice úplně přesně, kdy hrad Skuhrov na ostrožně nad pravým břehem říčky Bělé vzniknul, ale nebudeme daleko od pravdy, když budeme tipovat konec 13. století. Dlouhou řadu
O poničených a znovuobnovených stavbách občas říkáváme, že znovu povstaly z popela. V případě Slezskoostravského hradu by to nebylo úplně přesné. Tahle téměř osm století stará památka vlastně povstala z uhlí. Podle pověsti je pod Slezskoostravským hradem ukrytý poklad, který je ale možná nalézt jen jednou za rok – na Velký pátek. A ani tak to není snadné, protože ho hlídá hromotluk se železnou pa
Má jen velikost běžné pohlednice, přesto je jednou z nejvýznamnějších památek na území naší republiky. Kovový gotický reliéf Madony s dítětem zvaný Palladium země české bývá svým významem srovnáván s korunovačními klenoty a vypráví se o něm, že má výjimečnou ochrannou moc nad naší zemí. Pověst vypráví o tom, že svatá Ludmila, manželka prvního historicky doloženého Přemyslovce Bořivoje I., dostala
Měla být chloubou Prahy, ale dlouho to vypadalo, že se vlastně ani nedostaví. Jenže to by Praha o hodně přišla stejně jako její návštěvníci. Prašnou bránu se naštěstí podařilo dostavět, a tak dnes tou pýchou města opravdu je. Za sídlo českých panovníků je samozřejmě považován Pražský hrad, ale nebylo tomu tak vždycky. Králi Václavu IV. se na konci 14. století se v chladných hradních zdech přestal
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Nezapomenutelné chvíle s první láskou
skutecnepribehy.cz
Nezapomenutelné chvíle s první láskou
Marie byla dvakrát rozvedená a na svoje bývalé partnery raději ani nevzpomínala. Často a se smutkem však myslela na Pavla, svou první lásku ze střední školy. Moje kamarádka Marie často vzpomínala na první lásku. Byla dvakrát rozvedená, obě manželství byla, jak popisovala, katastrofa, lepší na ně nemyslet. Zato na prvního kluka myslela často, říkávala, že ty časy
Templářská kaple ve Španělsku: Přesné umístění dokonalé skrýše?
enigmaplus.cz
Templářská kaple ve Španělsku: Přesné umístění dokonalé skrýše?
Ve středním Španělsku najdeme kapli San Bartolomé. Již její samotné umístění nenechali tvůrci kaple náhodě. Nachází se totiž ve stejné vzdálenosti od nejvýchodnějšího i nejzápadnějšího bodu Pyrenejské
Letos oslaví zlatou svatbu
nasehvezdy.cz
Letos oslaví zlatou svatbu
V letošním roce čekají oblíbenou herečku Elišku Balzerovou (74) dvě krásná výročí. Nejprve oslaví své pětasedmdesáté narozeniny a o měsíc později pak jedno velkolepé výročí. Letos to totiž bude rov
Prozradila intimnosti
nasehvezdy.cz
Prozradila intimnosti
Modelka Heidi Klum (50) je v ložnici pořádně náruživá! Se svým zajíčkem Tomem Kaulitzem (34) si užívá intimní chvíle, které jsou prý nekonečné a divoké. V posteli spolu vydrží i mnoho hodin denně.
Junghans kombinuje klasický design hodinek s moderním ležérním stylem
iluxus.cz
Junghans kombinuje klasický design hodinek s moderním ležérním stylem
Tyto hodinky nedělají kompromisy: nové Meister S Automatic jsou sportovní hodinky, které nezapřou svůj vztah k elegantní řadě Meister. Společnost Junghans představuje dva nové tříručkové modely z nere
Hrad Švihov: Prohlídku můžeme absolvovat i na lodičce
epochanacestach.cz
Hrad Švihov: Prohlídku můžeme absolvovat i na lodičce
Hrad Švihov v okrese Klatovy se na své vodní opevnění mohl vždy spolehnout s výjimkou husitských válek, kdy husité dokázali vodní příkop vypustit. Hrad pak v pozdější době ale úspěšně odolal i švédským vojskům. Císař Ferdinand III. se jeho nedobytnosti dokonce tak obával, že po třicetileté válce nařídil Švihov zbořit, aby se nemohl stát baštou protihabsburského odporu. Tento
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Astronomové odhalili novou souvislost mezi vodou a vznikem planet
21stoleti.cz
Astronomové odhalili novou souvislost mezi vodou a vznikem planet
Vědci objevili vodní páru v disku kolem mladé hvězdy přesně v místě, kde se mohou formovat planety. Voda je klíčovou složkou života na Zemi a předpokládá se, že hraje významnou roli i při vzniku plane
Psychika na dně: Když vás trápí deprese, úzkosti nebo syndrom vyhoření
epochaplus.cz
Psychika na dně: Když vás trápí deprese, úzkosti nebo syndrom vyhoření
Tváří v tvář obrovské šelmě se pračlověk dává na úprk. Kdyby u něj v tu chvíli stál někdo se stopkami a změřil mu čas, za který zdolá vzdálenost do blízkého lesa, ukázala by se hodnota srovnatelná s výkony dnešních olympijských běžců. Nehoní se ale za medailí, chce si zachránit život a pohánějí ho stresové hormony. Naši dávní předkové
Plánujete altán?
panidomu.cz
Plánujete altán?
Počasí brzy začne lákat k posezení na zahradě. Chcete být pěkně pod střechou a přitom na čerstvém vzduchu, i když prší? Nebo si udělat posezení i s místem na vaření? To všechno vám může altán poskytnout. Jen si musíte promyslet několik věcí, bez kterých se při stavbě určitě neobejdete. Kde bude? Místo pro budoucí altán
Tajemství templářské kaple: Ukrývá zdroj pozitivní energie i záhadnou symboliku?
epochalnisvet.cz
Tajemství templářské kaple: Ukrývá zdroj pozitivní energie i záhadnou symboliku?
Středověký templářský řád je považován za jeden z nejznámějších i nejzáhadnějších v dějinách. Účast templářů na křížových výpravách tvoří legendy o jejich bohatství a znalostech. Pozdější úpadek řá
Masové koule s pikantní omáčkou
tisicereceptu.cz
Masové koule s pikantní omáčkou
Koule jednoduše napíchněte na párátko a servírujte s pálivou červenou omáčkou. Ingredience 500 g hovězího mletého masa 2 větší cibule 200 ml ostrého kečupu 4 stroužky česneku 2 nakládané kap