Domů     Jižní Tyrolsko: Horské štíty, usedlosti a sklenka vína…
Jižní Tyrolsko: Horské štíty, usedlosti a sklenka vína…
od 10.12.2021
1

Nacházíte se sice v nejsevernější oblasti Itálie, slyšet je tu ale hlavně němčina. Malebný kraj s hlubokými údolími a ostrými horskými štíty vám v zimě nabídne více než 1100 kilometrů sjezdovek.

Kvalitní sportovní vyžití pak vystřídáte sklenkou ceněného italského vína. Vítejte v Jižním Tyrolsku.

Zdejší panoramatická krajina neoslňuje jen počtem a délkou lyžařských sjezdovek.

Úctyhodný je také počet lanovek, jež atakuje číslovku 400. Už to je sám o sobě důvod, proč sáhnout po lyžařské dovolené v Dolomitech a v oblasti Ortleru, plné nabídek zimních túr, lyžování, ale i bruslení či lezení po ledu, zakončených lahodným gastronomickým zážitkem.

Je takřka nemožné na pár řádcích shrnout všechny možnosti, jež historická oblast, kde se střetávaly německé, rakouské a italské vlivy, nabízí.

Zázemí s lektory i půjčovnami

Preferujete-li lyže a snowboardy, nemůže se vám stát, že byste minuli vyhlášené komplexy sdružení Dolomiti Superski, jež jsou největším lyžařským střediskem světa.

Bílé sjezdovky devíti lyžařských oblastí, které ke sdružení patří, nabídnou jedinečné pohledy na nejkrásnější horské masivy.

Určitě nevynechejte sjezdovku Gran Risa, která je zároveň centrem závodů světového poháru mužů a „sousedí“ s překrásným přírodním parkem Fanes-Sennes-Prags, ideálním místem pro jarní trekové túry.

Nezapomenutelným zážitkem je také absolvování okružní lyžařské trasy Sella Ronda, vedoucí hned přes čtyři průsmyky Dolomit. Přezout do lyží se v případě této trasy vyplatí v údolí Alta Badia a Val Gardena. Pokud nejste ostřílenými králi sjezdovek, nezoufejte. Oblast nabízí nespočet učitelů lyžování a snowboardingu i mnoho půjčoven lyží.

Něco pro rodiny

Rodiny s dětmi zajisté ocení sjezdovky v Ortler Skiarena na západě Jižního Tyrolska, jež dokonce fungují takřka po celý rok. Kromě lyží lze z vrcholu Rosskopf projet až deset kilometrů zatáček na sáňkách!

Objevit tu můžete také kouzlo nočních projížděk (jak na lyžích, tak na saních) na osvícených drahách. Přírodní dráha speciálně pro ty nejmenší je zase k mání v Reinswaldu v údolí Sarntal.

Pokud byste stále neměli dost, vaše italské dobrodružství může pokračovat v lyžařské oblasti a údolí Tauferer Ahrntal téměř na rakouských hranicích, druhou možností je pak návštěva oblasti Ratschings-Jaufen v již zmíněných Sarntalských Alpách. Na své si tady přijdou zejména snowboardisté.

Kouzlo skialpinismu

I Češi postupně přicházejí na chuť skialpinismu. A rájem turistiky na lyžích je právě Jižní Tyrolsko. Vyzkoušet můžete trasu vedoucí na vrcholek Tuckettspitze (3462 m n. n.) západně od Ortleru.

Výchozím bodem pro vás bude hostinec Weißer Knott – protože je silnice zavřená, zaparkujte přímo ve vesnici Trafoi. Jděte nejprve po silnici Stilfserjoch až k odbočce č. 30. Zde cesta odbočuje doleva a vede do údolí.

V údolí stoupejte muldami vlevo pod skalisky, dokud se neobjeví první svahy. Přes hřbet a skrz muldu příkrého svahu pokračujte nahoru na plošinu. Tu přejděte lehce doleva až pod další příkrý svah a přes něj stoupejte vpravo od oblasti puklin.

Ocitnete se ve velké ploché ledovcové kotlině. Projděte jí vlevo k začátku severního hřbetu vrcholu Tuckettspitze. Vpravo okolo puklin vystoupejte k nejvyššímu severnímu hřbetu.

Sněžnice a lezení po ledu

Vyzkoušejte také zimní turistiku na již tradičních sněžnicích! Jen na nich můžete zažít zasněženou nedotčenou přírodu, vybrat si lze z náročných výstupů i z mírných tras pro celou rodinu, při nichž objevíte nejednu svébytnou horskou usedlost.

Vydejte se třeba k domům salaše Laugenalm nedaleko města Merano. Túru odstartujte u hostince Gampenpass ve výšce 1520 metrů. Dejte se lesní cestou, jež vede 1,5 hodiny řídkým lesem s mírným stoupáním až na salaš.

Dostanete se na terasovitou plošinu, obklopenou skalnatými svahy, v dálce na východě na vás vykouknou vzdálené Dolomity. Milovníci adrenalinovějších zážitků si zkrátka musejí vyzkoušet lezení po ledu. Zkušení lezci ocení ledovec Weißkugel v údolí Langtaufers.

Túry na majestátní ledovec lze absolvovat také za doprovodu zkušeného horského vůdce.

Jarní ráj s gastro zážitky

S příchodem teplejšího počasí se vydejte na nekončící pěší výlety přes vinice a skalní zuby Dolomit. Kromě vysokohorských túr jsou k mání i méně náročné stezky napříč vodopády a potoky.

Za vyzkoušení rozhodně stojí stezka roklí Gilfenklamm u města Sterzing, kterou zvládnete projít asi za hodinu a půl. Bohatá nabídka cyklostezek je v oblasti samozřejmostí.

Po náročných aktivitách neváhejte s návštěvou vinných sklípků, horských chat a salaší, kde nelze neochutnat místní lahůdky. Ze zdejších menu vybírejte například Kasnocken, tradiční sýrové knedlíky, nebo Buchweizentorte, tedy pohankový koláč.

To vše se zde snoubí i s jedničkami italské kuchyně, předně s těstovinami a slaďounkou pannacottou.

Úžasnou atmosféru pak nabídnou jedinečné selské šenky (Buschenschank), v nichž vyzkoušejte Schlutzkrapfen, chutné taštičky se špenátem, a zapijte je vybraným jihotyrolským vínem.

Foto:
Lokalita:
reklama
Související články
Sýr je fenoménem švýcarské gastronomie. Vychutnávání sýra ve Švýcarsku se dá přirovnat asi k vychutnávání slivovice u nás či vína ve Francii. Švýcaři mají své oblíbené lahůdky, ale i lokální speciality. Některé ze sýrů se dosud vyrábějí tradičním způsobem, tedy ručně přímo na pastvinách. Takové sýry jsou k dostání jen na zdejších trzích. [caption id="attachment_87505" align="alignnone" width
Hlavní město našich východních sousedů potěší nejen milovníky historie, ale i cyklisty, romantiky nebo vyznavače dobrého jídla a pití. V Bratislavě naleznete několik hodnotných architektonických děl spojených s nedávnou minulostí. Mezi ty nejvýjimečnější jednoznačně patří budova obrácené pyramidy Slovenského rozhlasu na Mýtné ulici, nejstarší výšková budova v Bratislavě - Manderlák či komplex o
V posledních letech míří turisté nejen k moři nebo do hor, ale chtějí ochutnávat i neznámá jídla i nápoje, ať už v blízkých nebo vzdálených zemích. Říká se tomu gastroturistika a věnuje se jí čím dál více lidí. Proto jsme se rozhodli, že se tentokrát podíváme do některých sousedních zemí na to, co můžeme ochutnat. A sluší se dodat, že i milovníků čokolády a vína. Ve francouzské kultuře je gastro
Voňavý ostrov, Perla Středomoří či Kolébka vendety… tak se přezdívá Korsice, ostrovu ve Středozemním moři, na který jsou jeho obyvatelé patřičně hrdí a kde si turisté prožité dny nemohou vynachválit. Na tomhle ostrově si totiž dovolenou užije každý. Ať už dáváte přednost odpočinku a koupání v moři, nebo si ji chcete zpestřit různými výlety za poznáváním přírody či objevováním památek. Najdete tu
Španělské kuchyni vévodí olivový olej, česnek, čerstvá zelenina, ovoce, ryby a mořské plody, ale také hovězí či vepřové maso. Studené kuchyni vévodí tapas. Pro cestovatele jsou skvělou příležitostí jak ochutnat co nejvíce specialit během jednoho večera. A jak se dělají? Zavřete oči a promítněte si všechny oblíbené dobroty. A teď zmenšete velikost porce na malý dezertní talířek. A máte tapas. Ja
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Nadopujte se všemi béčky
nejsemsama.cz
Nadopujte se všemi béčky
Vitaminů skupiny B je celkem osm a všechny by se pro naše zdraví přetrhly. Pečují o kůži, vlasy, nervy i srdce. Ne vždy jich ale přijímáme tolik, kolik potřebujeme. Mrkneme se na zoubek těm nejdůležitějším z celé skupiny a pro začátek si můžeme říct, že i když máte jejich spotřebu pokrytou, stres, kouření, pití alkoholu nebo velkého množství kávy či čaje vedou
Batikovaná trička jsou zase v módě. Jak si je vyrobit?
panidomu.cz
Batikovaná trička jsou zase v módě. Jak si je vyrobit?
Moderní vzor a ještě batikovaný. Jak si jej vyrobit? Triko nejprve vhodným způsobem poskládáte, sklady převážete provázkem, polijete textilními barvami a pak zafixujete. A to je celé. S příčným pruhem Pomůcky: provázek (gumičky), injekční stříkačka (nebo nosatá láhev), molitanový štětec, mikrotenový sáček, krejčovská křída barevná, zakrývací folie Pomocná chemie: krystalická soda, chlorový čistič, sirnatan sodný
Poslední britská čarodějnice: Kdo byla Helena Duncan?
epochalnisvet.cz
Poslední britská čarodějnice: Kdo byla Helena Duncan?
Helena Duncan si jako malé děvče vyslouží přízvisko pekelná, neboť tvrdí, že umí mluvit s mrtvými. Od té doby své okolí zahrnuje jedním proroctvím budoucnosti za druhým a jako dospělá se díky tomu stane uznávanou čarodějnicí. Dnes však o jejích schopnostech mnozí pochybují, neboť je údajně doloženo, že při seancích podváděla. Je to pravda? Je
Archeologové u Kutné Hory odkryli osadu starou 7 000 let
21stoleti.cz
Archeologové u Kutné Hory odkryli osadu starou 7 000 let
Dosud neznámou neolitickou osadu u Kutné Hory objevili badatelé z Archeologického ústavu AV ČR. Unikátní je v tom, že v následujících tisíciletích na jejím místě nevznikla žádná jiná sídliště a díky t
Moderní obývací pokoj
rezidenceonline.cz
Moderní obývací pokoj
Text: Alena Müllerová Foto: Archiv firem
Španělské ptáčky
tisicereceptu.cz
Španělské ptáčky
Většina z nás omáčky miluje. Španělský ptáček patří mezi klasické recepty české kuchyně. Příprava není vůbec složitá. Suroviny 4 plátky z hovězí kýty (celkem asi 600 g) 2 natvrdo uvařená vejce
Union Glashütte opět partnerem závodu veteránů napříč Saskem
iluxus.cz
Union Glashütte opět partnerem závodu veteránů napříč Saskem
Jen málokomu se podaří dopřát si tak jedinečný zážitek s klasickými automobily, jakým je závod Sachsen Classic. V jeho rámci se v polovině srpna opět přesunou závodníci kultovní setinové rallye ze Cvi
Horská dráha: Už Kateřina Veliká zbožňuje klouzání!
epochaplus.cz
Horská dráha: Už Kateřina Veliká zbožňuje klouzání!
Některé se řítí rychlostí přes 200 km/hod. Jiné sviští ve výšce 139 metrů. Občas se ocitnete hlavou dolů. Ruská carevna by zírala, kdyby viděla, co vzešlo z její kratochvíle. Horské dráhy patří k nevyhledávanějším atrakcím zábavních parků po celém světě. Protože kdo by si nechtěl užít adrenalinovou jízdu a zažít chvíle čisté euforie. Zábava pro
Temný stín mě pronásledoval městem až domů
skutecnepribehy.cz
Temný stín mě pronásledoval městem až domů
Ten duch se na mě přilepil v parku u křížku a pronásledoval mě celou cestu, marně jsem před ním utíkala, zachránila mě až lávka přes potok. Stalo se to před několika lety, když jsem se vracela s manželem, již značně společensky upraveným, z večírku u jeho bratra. Švagrová nás přemlouvala, abychom přespali u nich. Já ale chtěla domů do své postele, a tak
Kadeřníkovi královy metresy prošlo i znásilnění
historyplus.cz
Kadeřníkovi královy metresy prošlo i znásilnění
Když králova metresa prochází uličkou dvořanů, ulpívají na ní desítky párů očí, které hodnotí každičký detail jejího vzhledu. Jen ať se dívají, má krásné šaty, líčení podle poslední módy, vzácný parfém, a hlavně vysoký účes, jehož tvorba zabrala celé hodiny. Jistý muž, který je nositelem starobylého a prestižního Řádu svatého Michala, dokončuje spis Chvála účesů
Kdy už si mě vezmeš Prachaři?
nasehvezdy.cz
Kdy už si mě vezmeš Prachaři?
Půvabná herečka ze seriálu Jedna rodina Sara Sandeva  (27) už tři roky tvoří pár se starším hercem Jakubem Prachařem (40). Možná je tak pomalu na čase vztah někam posunout. Nabízí se pochopitelně sv
Tajemství obrazu v proslulé galerii: Opravdu je na něm létající talíř?
enigmaplus.cz
Tajemství obrazu v proslulé galerii: Opravdu je na něm létající talíř?
Hledat důkazy existence UFO v proslulé florentské galerii Uffizi není zase tak bláhové, jak by to původně vypadalo. Záhadný obraz na vás čeká ve druhém patře galerijního objektu. Výtvarné dílo vzniklo