Jižní Tyrolsko: Horské štíty, usedlosti a sklenka vína…
Jižní Tyrolsko: Horské štíty, usedlosti a sklenka vína…

Nacházíte se sice v nejsevernější oblasti Itálie, slyšet je tu ale hlavně němčina. Malebný kraj s hlubokými údolími a ostrými horskými štíty vám v zimě nabídne více než 1100 kilometrů sjezdovek. Kvalitní sportovní vyžití pak vystřídáte sklenkou ceněného italského vína.

Vítejte v Jižním Tyrolsku.

Zdejší panoramatická krajina neoslňuje jen počtem a délkou lyžařských sjezdovek. Úctyhodný je také počet lanovek, jež atakuje číslovku 400. Už to je sám o sobě důvod, proč sáhnout po lyžařské dovolené v Dolomitech a v oblasti Ortleru, plné nabídek zimních túr, lyžování, ale i bruslení či lezení po ledu, zakončených lahodným gastronomickým zážitkem.

Je takřka nemožné na pár řádcích shrnout všechny možnosti, jež historická oblast, kde se střetávaly německé, rakouské a italské vlivy, nabízí.

Zázemí s lektory i půjčovnami

Preferujete-li lyže a snowboardy, nemůže se vám stát, že byste minuli vyhlášené komplexy sdružení Dolomiti Superski, jež jsou největším lyžařským střediskem světa. Bílé sjezdovky devíti lyžařských oblastí, které ke sdružení patří, nabídnou jedinečné pohledy na nejkrásnější horské masivy.

Určitě nevynechejte sjezdovku Gran Risa, která je zároveň centrem závodů světového poháru mužů a „sousedí“ s překrásným přírodním parkem Fanes-Sennes-Prags, ideálním místem pro jarní trekové túry. Nezapomenutelným zážitkem je také absolvování okružní lyžařské trasy Sella Ronda, vedoucí hned přes čtyři průsmyky Dolomit.

Přezout do lyží se v případě této trasy vyplatí v údolí Alta Badia a Val Gardena. Pokud nejste ostřílenými králi sjezdovek, nezoufejte. Oblast nabízí nespočet učitelů lyžování a snowboardingu i mnoho půjčoven lyží.

Něco pro rodiny

Rodiny s dětmi zajisté ocení sjezdovky v Ortler Skiarena na západě Jižního Tyrolska, jež dokonce fungují takřka po celý rok. Kromě lyží lze z vrcholu Rosskopf projet až deset kilometrů zatáček na sáňkách!

Objevit tu můžete také kouzlo nočních projížděk (jak na lyžích, tak na saních) na osvícených drahách. Přírodní dráha speciálně pro ty nejmenší je zase k mání v Reinswaldu v údolí Sarntal. Pokud byste stále neměli dost, vaše italské dobrodružství může pokračovat v lyžařské oblasti a údolí Tauferer Ahrntal téměř na rakouských hranicích, druhou možností je pak návštěva oblasti Ratschings-Jaufen v již zmíněných Sarntalských Alpách. Na své si tady přijdou zejména snowboardisté.

Kouzlo skialpinismu

I Češi postupně přicházejí na chuť skialpinismu. A rájem turistiky na lyžích je právě Jižní Tyrolsko. Vyzkoušet můžete trasu vedoucí na vrcholek Tuckettspitze (3462 m n. n.) západně od Ortleru. Výchozím bodem pro vás bude hostinec Weißer Knott – protože je silnice zavřená, zaparkujte přímo ve vesnici Trafoi.

Jděte nejprve po silnici Stilfserjoch až k odbočce č. 30. Zde cesta odbočuje doleva a vede do údolí. V údolí stoupejte muldami vlevo pod skalisky, dokud se neobjeví první svahy. Přes hřbet a skrz muldu příkrého svahu pokračujte nahoru na plošinu.

Tu přejděte lehce doleva až pod další příkrý svah a přes něj stoupejte vpravo od oblasti puklin. Ocitnete se ve velké ploché ledovcové kotlině. Projděte jí vlevo k začátku severního hřbetu vrcholu Tuckettspitze.

Vpravo okolo puklin vystoupejte k nejvyššímu severnímu hřbetu.

Sněžnice a lezení po ledu

Vyzkoušejte také zimní turistiku na již tradičních sněžnicích! Jen na nich můžete zažít zasněženou nedotčenou přírodu, vybrat si lze z náročných výstupů i z mírných tras pro celou rodinu, při nichž objevíte nejednu svébytnou horskou usedlost.

Vydejte se třeba k domům salaše Laugenalm nedaleko města Merano. Túru odstartujte u hostince Gampenpass ve výšce 1520 metrů. Dejte se lesní cestou, jež vede 1,5 hodiny řídkým lesem s mírným stoupáním až na salaš.

Dostanete se na terasovitou plošinu, obklopenou skalnatými svahy, v dálce na východě na vás vykouknou vzdálené Dolomity. Milovníci adrenalinovějších zážitků si zkrátka musejí vyzkoušet lezení po ledu.

Zkušení lezci ocení ledovec Weißkugel v údolí Langtaufers. Túry na majestátní ledovec lze absolvovat také za doprovodu zkušeného horského vůdce.

Jarní ráj s gastro zážitky

S příchodem teplejšího počasí se vydejte na nekončící pěší výlety přes vinice a skalní zuby Dolomit. Kromě vysokohorských túr jsou k mání i méně náročné stezky napříč vodopády a potoky. Za vyzkoušení rozhodně stojí stezka roklí Gilfenklamm u města Sterzing, kterou zvládnete projít asi za hodinu a půl.

Bohatá nabídka cyklostezek je v oblasti samozřejmostí. Po náročných aktivitách neváhejte s návštěvou vinných sklípků, horských chat a salaší, kde nelze neochutnat místní lahůdky. Ze zdejších menu vybírejte například Kasnocken, tradiční sýrové knedlíky, nebo Buchweizentorte, tedy pohankový koláč.

To vše se zde snoubí i s jedničkami italské kuchyně, předně s těstovinami a slaďounkou pannacottou. Úžasnou atmosféru pak nabídnou jedinečné selské šenky (Buschenschank), v nichž vyzkoušejte Schlutzkrapfen, chutné taštičky se špenátem, a zapijte je vybraným jihotyrolským vínem.

reklama

Komentáře

Mohlo by Vás zajímat

Sjezdové tratě v Rakousku: Které jsou skvělé?

Sjezdové tratě v Rakousku: Které jsou skvělé?

Korutany: Slunečná zimní dovolená na jižní straně Alp

Korutany: Slunečná zimní dovolená na jižní straně Alp

Pyramidy v Gíze: Ukrývají tajemné stavby dávná poselství?

Pyramidy v Gíze: Ukrývají tajemné stavby dávná poselství?

Běžecké tratě v rakouských Alpách

Běžecké tratě v rakouských Alpách

Slovenské Tatry: Za sportem i za relaxací

Slovenské Tatry: Za sportem i za relaxací

Maďarsko, klenot mezi lázněmi

Maďarsko, klenot mezi lázněmi

Nenechte si ujít další zajímavé články

Nový hit obývacích pokojů
panidomu.cz

Nový hit obývacích pokojů

Chcete sedačku, u které můžete změnit barvu podle...
Proč nepotkala toho pravého?
nasehvezdy.cz

Proč nepotkala toho pravého?

Dnes je z ní úplně jiná žena...
Těžký život testovacích figurín: Po každé bouračce k doktorovi!
epochaplus.cz

Těžký život testovacích...

Halou zaburácí motor, následuje tvrdý náraz a předek vozu...
Sametově jemné dýňové rizoto
tisicereceptu.cz

Sametově jemné dýňové rizoto

Dýně k tomuto období neodmyslitelně patří. Tomuto rizotu...
Jak bydlí miliardář Arnault? Na zámcích, ostrově – ale nejraději v Paříži
epochaplus.cz

Jak bydlí miliardář Arnault? Na...

Mezi všemi Američany trůnícími na prvních...
Věčný boj s kosmickým smetím
epochalnisvet.cz

Věčný boj s kosmickým smetím

Není to tak dlouho, co hrozila Mezinárodní...
Má kolegyně mě vytáčí
skutecnepribehy.cz

Má kolegyně mě vytáčí

U nás doma se vždycky mluvilo...
Je třeba si to náležitě užít
21stoleti.cz

Je třeba si to náležitě užít

Pohlavní styk není pouze aktem k zachování druhu, pro...
PRU58 lunch menu
iluxus.cz

PRU58 lunch menu

Restaurace PRU58 v pražských Holešovicích je...
Dokonalé útočiště pro popovou princeznu
rezidenceonline.cz

Dokonalé útočiště pro...

Při své dlouhé cestě světem showbyznysu si...
Kdy představí Sabina svého nového přítele?
nasehvezdy.cz

Kdy představí Sabina svého...

Zvykla si na hlavní role...
Tajemný irský zámek Loftus Hall: Řádí v jeho zdech duch nešťastné matky?
enigmaplus.cz

Tajemný irský zámek Loftus Hall:...

V jihovýchodní části Irska na poloostrově Hook...