Domů     Jižní Tyrolsko: Horské štíty, usedlosti a sklenka vína…
Jižní Tyrolsko: Horské štíty, usedlosti a sklenka vína…
od 10.12.2021
1

Nacházíte se sice v nejsevernější oblasti Itálie, slyšet je tu ale hlavně němčina. Malebný kraj s hlubokými údolími a ostrými horskými štíty vám v zimě nabídne více než 1100 kilometrů sjezdovek.

Kvalitní sportovní vyžití pak vystřídáte sklenkou ceněného italského vína. Vítejte v Jižním Tyrolsku.

Zdejší panoramatická krajina neoslňuje jen počtem a délkou lyžařských sjezdovek.

Úctyhodný je také počet lanovek, jež atakuje číslovku 400. Už to je sám o sobě důvod, proč sáhnout po lyžařské dovolené v Dolomitech a v oblasti Ortleru, plné nabídek zimních túr, lyžování, ale i bruslení či lezení po ledu, zakončených lahodným gastronomickým zážitkem.

Je takřka nemožné na pár řádcích shrnout všechny možnosti, jež historická oblast, kde se střetávaly německé, rakouské a italské vlivy, nabízí.

Zázemí s lektory i půjčovnami

Preferujete-li lyže a snowboardy, nemůže se vám stát, že byste minuli vyhlášené komplexy sdružení Dolomiti Superski, jež jsou největším lyžařským střediskem světa.

Bílé sjezdovky devíti lyžařských oblastí, které ke sdružení patří, nabídnou jedinečné pohledy na nejkrásnější horské masivy.

Určitě nevynechejte sjezdovku Gran Risa, která je zároveň centrem závodů světového poháru mužů a „sousedí“ s překrásným přírodním parkem Fanes-Sennes-Prags, ideálním místem pro jarní trekové túry.

Nezapomenutelným zážitkem je také absolvování okružní lyžařské trasy Sella Ronda, vedoucí hned přes čtyři průsmyky Dolomit. Přezout do lyží se v případě této trasy vyplatí v údolí Alta Badia a Val Gardena. Pokud nejste ostřílenými králi sjezdovek, nezoufejte. Oblast nabízí nespočet učitelů lyžování a snowboardingu i mnoho půjčoven lyží.

Něco pro rodiny

Rodiny s dětmi zajisté ocení sjezdovky v Ortler Skiarena na západě Jižního Tyrolska, jež dokonce fungují takřka po celý rok. Kromě lyží lze z vrcholu Rosskopf projet až deset kilometrů zatáček na sáňkách!

Objevit tu můžete také kouzlo nočních projížděk (jak na lyžích, tak na saních) na osvícených drahách. Přírodní dráha speciálně pro ty nejmenší je zase k mání v Reinswaldu v údolí Sarntal.

Pokud byste stále neměli dost, vaše italské dobrodružství může pokračovat v lyžařské oblasti a údolí Tauferer Ahrntal téměř na rakouských hranicích, druhou možností je pak návštěva oblasti Ratschings-Jaufen v již zmíněných Sarntalských Alpách. Na své si tady přijdou zejména snowboardisté.

Kouzlo skialpinismu

I Češi postupně přicházejí na chuť skialpinismu. A rájem turistiky na lyžích je právě Jižní Tyrolsko. Vyzkoušet můžete trasu vedoucí na vrcholek Tuckettspitze (3462 m n. n.) západně od Ortleru.

Výchozím bodem pro vás bude hostinec Weißer Knott – protože je silnice zavřená, zaparkujte přímo ve vesnici Trafoi. Jděte nejprve po silnici Stilfserjoch až k odbočce č. 30. Zde cesta odbočuje doleva a vede do údolí.

V údolí stoupejte muldami vlevo pod skalisky, dokud se neobjeví první svahy. Přes hřbet a skrz muldu příkrého svahu pokračujte nahoru na plošinu. Tu přejděte lehce doleva až pod další příkrý svah a přes něj stoupejte vpravo od oblasti puklin.

Ocitnete se ve velké ploché ledovcové kotlině. Projděte jí vlevo k začátku severního hřbetu vrcholu Tuckettspitze. Vpravo okolo puklin vystoupejte k nejvyššímu severnímu hřbetu.

Sněžnice a lezení po ledu

Vyzkoušejte také zimní turistiku na již tradičních sněžnicích! Jen na nich můžete zažít zasněženou nedotčenou přírodu, vybrat si lze z náročných výstupů i z mírných tras pro celou rodinu, při nichž objevíte nejednu svébytnou horskou usedlost.

Vydejte se třeba k domům salaše Laugenalm nedaleko města Merano. Túru odstartujte u hostince Gampenpass ve výšce 1520 metrů. Dejte se lesní cestou, jež vede 1,5 hodiny řídkým lesem s mírným stoupáním až na salaš.

Dostanete se na terasovitou plošinu, obklopenou skalnatými svahy, v dálce na východě na vás vykouknou vzdálené Dolomity. Milovníci adrenalinovějších zážitků si zkrátka musejí vyzkoušet lezení po ledu. Zkušení lezci ocení ledovec Weißkugel v údolí Langtaufers.

Túry na majestátní ledovec lze absolvovat také za doprovodu zkušeného horského vůdce.

Jarní ráj s gastro zážitky

S příchodem teplejšího počasí se vydejte na nekončící pěší výlety přes vinice a skalní zuby Dolomit. Kromě vysokohorských túr jsou k mání i méně náročné stezky napříč vodopády a potoky.

Za vyzkoušení rozhodně stojí stezka roklí Gilfenklamm u města Sterzing, kterou zvládnete projít asi za hodinu a půl. Bohatá nabídka cyklostezek je v oblasti samozřejmostí.

Po náročných aktivitách neváhejte s návštěvou vinných sklípků, horských chat a salaší, kde nelze neochutnat místní lahůdky. Ze zdejších menu vybírejte například Kasnocken, tradiční sýrové knedlíky, nebo Buchweizentorte, tedy pohankový koláč.

To vše se zde snoubí i s jedničkami italské kuchyně, předně s těstovinami a slaďounkou pannacottou.

Úžasnou atmosféru pak nabídnou jedinečné selské šenky (Buschenschank), v nichž vyzkoušejte Schlutzkrapfen, chutné taštičky se špenátem, a zapijte je vybraným jihotyrolským vínem.

Foto:
Lokalita:
reklama
Související články
Bratislavský podzim se spojuje s kvalitním vínem, jedinečnou domácí gastronomií a tradiční kulturou. Kratší dni, když vám pod nohama šustí listí a venku se příjemně ochladí, patří v Bratislavě mezi ty nejhezčí. Objevte kouzlo města na Dunaji, ochutnejte jeho různorodost a zažijte skvělou atmosféru. Dopřejte si 72 hodinový výlet plný zážitků v městě, kde je všechno na skok. Ve víně je zážit
Objevte kouzlo města na Dunaji, nadchněte se pro jeho historii, zažijte skvělou atmosféru a ochutnejte jeho různorodost. Dopřejte si 72 hodinový výlet plný zážitků ve městě, kde je všechno na skok. 1. Akce pro celou rodinu  V Bratislavě to žije v každém ročním období. Brzy na podzim se v okolí Bratislavy konají vinné festiva­ly a tradiční vinobraní, Jazzo­vé dny a Bratislavské hudební sl
Květen je měsíc lásky, ale také období, kdy se turistická sezóna teprve rozjíždí, zároveň jsou však už i evropská letoviska zalitá sluncem a příjemné teploty lákají k procházkám a objevování nových míst. To vše přímo vybízí k romantické dovolené. Ať už k moři, než se pláže zaplní a teploty vystoupají bůhví kam, nebo do termálních lázní či za poznáváním jiných kultur – zejména páry často vyrážejí
Přední příčky podle kvality ubytování a stravy obsadily v hodnocení Čechů středomořské destinace, mnohem barvitější je kategorie okolí hotelu. V celkovém hodnocení, tedy při zohlednění všech klienty recenzovaných parametrů, jasně vede Turecko a Řecko . Na první a druhé příčce se umístily resorty v Beleku a Side, městech na jihu Turecka od sebe vzdálených jen asi 40 kilometrů. S bezpočtem staroř
Dovolená v Rakousku láká na hory, jezera, bohatou historii i moderní kulturu. Co si nenechat ujít? Vyrazit můžete do méně známých míst i turisticky velmi oblíbených lokalit, tak si pojďme pár z nich představit. Jestli vás to táhne na jihozápad Rakouska, pak jsou cíle vaší dovolené jasné. Vydejte se do Salzburgu přes Linz. Poznáte nejen krásná města a úchvatné památky, ale navštívíte i jedinečno
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Posvátný oltář na hoře Ebal: Je dobývání Kanaánu Izraelity jenom mýtus?
epochaplus.cz
Posvátný oltář na hoře Ebal: Je dobývání Kanaánu Izraelity jenom mýtus?
„Až tedy přejdete Jordán, postavíte na hoře Ébalu ony kameny, jak vám dnes přikazuji, a obílíš je vápnem. Vybuduješ tam oltář Hospodinu, svému Bohu, oltář z kamenů, ale nebudeš je opracovávat železem,“ přikazuje Mojžíš (1394/1393–1274/1273 př. n. l.) vojevůdci Jozuovi (†1245 př. n. l.). Ten poslechne a skutečně oltář vybuduje a provádí na něm oběti Hospodinu.
Do Ulice pro milence?
nasehvezdy.cz
Do Ulice pro milence?
Po šesti letech se herečka vrátila do seriálu Ulice, který ji kdysi proslavil. Prý míří zpátky zcela zištně. Povídá se, že Anně Fixové (39) došly peníze a potřebuje vydělávat. O větší role totiž ne
Čočková pomazánka s mletou paprikou
tisicereceptu.cz
Čočková pomazánka s mletou paprikou
Nejlépe chutná na čerstvém chlebu, ale při oslavách do ní můžete namáčet na silnější proužky nakrájenou mrkev nebo řapíkatý celer. Suroviny 200 g žluté nebo červené čočky 200 ml vody 2 stroužk
Babí léto v Hliněné Baště
iluxus.cz
Babí léto v Hliněné Baště
Každé roční období přináší návštěvníkům průhonické restaurace Hliněná Bašta jinak chuťově zabarvené dobroty. Proto netřeba „smutnit“, že léto tak rychle uteklo, neboť poklidné posezení na romantické t
Hroutí se jí nadobro vztah?
nasehvezdy.cz
Hroutí se jí nadobro vztah?
JITKA SCHNEIDEROVÁ (50) to má údajně s partnerem LUKÁŠEM PITTEREM (43) hodně nahnuté. Objevil se v jejich vztahu nečekaně někdo třetí? V seriálu Ulice se jí daří. Jitka Schneiderová (50) tam září, co
Takový vztah jsem nikdy nezažila
skutecnepribehy.cz
Takový vztah jsem nikdy nezažila
Dostala jsem se do nečekané situace. Když jsem podědila psa, chtělo se mi plakat. Netušila jsem, jaké štěstí mě v podobě chlupatého tvora ještě na stará kolena potká! Na stará kolena jsem si pořídila přítele. No, to je možná trochu nadnesené. Byl to soused. Ale trávili jsme spolu veškerý volný čas, jezdili na výlety, a dokonce i na
Žije v Austrálii podivná rasa Sloních lidí?
enigmaplus.cz
Žije v Austrálii podivná rasa Sloních lidí?
Dvojice rybářů pozvedne petrolejovou lucernu. Je noc a oni právě loví na jezeře Narrabeen nedaleko Sydney. Když se tmou zničehonic rozlehne hlasité šplouchání, rozsvítí světlo. To, co spatří, jim vezm
Grafitový důl Český Krumlov: Za doprovodu skutečných horníků
epochanacestach.cz
Grafitový důl Český Krumlov: Za doprovodu skutečných horníků
O grafitu víme, že se používá k výrobě tužek, ale naši dávní předkové ho znali především jako přísadu do keramiky. Proto také na Českokrumlovsku kvalitní grafit těžili už Keltové a po nich se v tom pokračovalo i v dalších staletích. Posledním z otevřených dolů byl v 70. letech minulého století Městský vrch spojený překopem s nedalekým dolem Lazec. A právě v těchto
Jak vybrat a využít chytrou technologii na zápěstí
panidomu.cz
Jak vybrat a využít chytrou technologii na zápěstí
Také jste si všimli, že stále více lidí nosí na zápěstí chytré hodinky nebo fitness náramek? Pokud byste se i vy rádi nechali pohltit tímto trendem, ale nevíte, k čemu jsou taková zařízení dobrá a jak vybírat, jste na správné adrese. S obojím vám totiž poradíme. Jak vybrat chytré zařízení na zápěstí? Při výběru chytrého zařízení na
Pocházel první mistr světa v šachu z Prahy?
epochalnisvet.cz
Pocházel první mistr světa v šachu z Prahy?
Rodina chudého pražského krejčího Josefa Steinitze žije na okraji židovského ghetta a v květnu 1836 do ní přibude další z mnoha dětí. Wilhelm přichází na svět s tělesnou vadou, v důsledku níž bude po
Oceán na Europě obsahuje uhlík
21stoleti.cz
Oceán na Europě obsahuje uhlík
Jupiterův měsíc Europa přitahuje zájem odborné veřejnosti jako magnet. Důvod je jasný. Měření ukázala, že pod ledovým povrchem se ukrývá oceán tekuté a teplé vody. A mnozí vědci nevylučují, že v této
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je