Domů     Klášter Porta coeli: Brána do nebes leží na Moravě
Klášter Porta coeli: Brána do nebes leží na Moravě
od 21.5.2024
1

Ojedinělý gotický portál není jedinou chloubou kláštera Porta coeli. Klášterní komplex s bohatou a slavnou historií nás při prohlídce přesvědčí, že tato stavba si své výjimečné místo v našich dějinách opravdu zaslouží.

Založit klášter cisterciaček se rozhodl na počátku 13. století už král Přemysl Otakar I., za svého života však už nestačil učinit rozhodující krok. Postarala se o to však jeho manželka Konstancie Uherská. Ta také dala před Prahou přednost moravskému Tišnovu.

Už v roce 1233 vzal nový klášter pod svou ochranu sám papež Řehoř IX., i když kompletní stavba ještě úplně dokončena nebyla a řádové sestry musely nějaký čas přebývat v improvizovaných chatkách.

Papež nebyl jedinou významnou osobností, které na vzniku kláštera záleželo. O jeho budování se hodně zajímal král Václav I., moravský markrabě Přemysl nebo Anežka Česká.

A protože zástup významných podporovatelů rostl, není divu, že se klášter brzy stal jednou z nejbohatších komunit cisterciáckého řádu.

Vstupte do Brány nebes

Postavit tak velký komplex se nestihne za pár let, a tak jádro kláštera sice bylo dokončeno kolem roku 1240, ale ještě celé další desetiletí byl areál tak trochu staveništěm.

Raně gotický klášter ale patří k tomu nejcennějšímu, co ve své době na českém území vzniklo. Jméno Porta coeli neboli Brána nebes dostal podle impozantního západního portálu do klášterního kostela ve stylu severofrancouzské gotiky s deseti sochami apoštolů.

Takový portál považují historikové architektury mezi kláštery za zcela výjimečný.

Není král jako císař

Ani klášterům se nevyhýbají války a ty husitské mají na svědomí hodně vzácných architektonických památek. Padl jim za oběť i klášter Porta coeli. Budovy byly zcela zničeny a řeholnice se rozprchly do okolních farností.

Až po sto letech se církevní život do Porta coeli vrátil, byl znovu vysvěcen kostel Nanebevzetí Panny Marie a král Jiří z Poděbrad potvrdil bývalá práva cisterciáků.

Jeho rozhodnutí ovšem vůbec nezajímalo jednoho z jeho následovníků, císaře Josefa II. Ten v roce 1782 klášter stejně jako mnoho dalších zrušil a klášterní budovy si zabrali podnikatelé pro svou barvírnu či cukrovar.

Když zvony přestaly znít

A opět uplynulo celé století, než Porta coeli opět povstala z popela. Klášter obnovil činnost v roce 1901, ale to neznamenalo, že jeho budoucnost byla bez problémů.

Už první světová válka ho připravila o všechny kovové předměty včetně zvonů, protože armáda kov potřebovala, pozemková reforma po vzniku Československa pak zase notně okleštila klášterní majetky.

A jak se choval ke klášterům a řeholnicím poúnorový režim, všichni určitě dobře vědí. I Porta coeli se dotkla vlna zatýkání a násilného přemisťování jeptišek na těžké práce. Teprve po roce 1989 se mohlo začít v Předklášteří budovat znovu.

Muzeum zve na prohlídku

O to, abychom se do Porta coeli mohli podívat, se dnes stará Podhorácké muzeum, jehož pobočka sídlí v budově proboštství. Prohlédnout si můžeme několik expozic.

Tou základní jsou Dějiny a současnost kláštera Porta coeli, klasická historická expozice, ovšem v nové vizuální podobě. Je umístěna v přízemí muzejní budovy a zachycuje historii kláštera od příchodu cisterciáků na naše území až do současnosti.

Novinkou je model klášterních budov za období vlády Lucemburků nebo maketa slavného gotického klášterního portálu.

Kolekci doplňují archeologické nálezy z místa i z okolí nebo virtuální prohlídka nejcennějších raně gotických prostor včetně Křížové chodby a Kapitulní síně.

Nábytek, trilobiti a pivo

Další stálou historickou expozicí je Měšťanský obytný interiér přelomu 19. a 20. století. Představuje sbírku nábytku zhotoveného na zakázku pro tišnovskou měšťanskou rodinu jako protiklad často vídaných sbírek zámeckých či lidových interiérů.

A na své si v Porta coeli přijdou i milovníci přírodnin, protože další stálá expozice v horním patře muzea se věnuje mineralogii.

Uvidíme na ní nejen kolekci minerálů a hornin, ale také paleontologické exponáty, například trilobity nebo zkamenělé otisky kapradin a přesliček. Klášter se v roce 2019 po 77 letech také opět vrátil k vaření piva.

Nový pivovar vznikl v budově bývalých stájí hned vedle historického pivovaru, kde se pivo vařilo naposled v roce 1942. Zdejší pivovar Vorkloster nabízí kromě piva i exkurze, jejíž součástí samozřejmě je i degustace.

Zřícenina hradu Lúčka

Od kláštera Porta coeli se můžeme vypravit na hezkou procházku po červené turistické značce přes řeku Loučku ke zřícenině hradu Lúčka. Znám je pod různými jmény, například Loučky nebo Střemchov a založen byl už v polovině 13. století.

Období jeho slávy ale netrvalo dlouho, poškodily ho husitské války a zcela zanikl už po necelých dvou stoletích.

Dodnes se zachovaly pozůstatky budov, základy věže o průměru osmi metrů a také příkop, který byl až 25 metrů široký a 5 metrů hluboký a který odděloval předhradí od vlastního hradu. Před palácem si můžeme povšimnout zbytků vodní nádrže vytesané do skály.

Při procházce pak určitě zaznamenáme i železniční viadukt nad údolím. Postaven byl sice až po 2. světové válce, ale jeho železobetonový oblouk patří k největším ve střední Evropě.

Foto: Shutterstock
reklama
Související články
28.5.2024
Chutná po chřestu, šustí papírem a mystika jí také nechybí… Taková je Vysočina, pomyslná křižovatka rozbíhající se k branám Čech nebo Moravy. Má všechno, co by měla správná dovolenková destinace mít. Například ideální podmínky pro turistiku nebo adrenalin. Papírová krása Třebíčsko, to není jen architektura, ale také betlémy, z nichž nejstarší se pojí s polovinou 19. století a jménem Pavla Papír
1.5.2024
Míst, kde proudí takzvaná bílá léčivá energie, je v naší zemi mnoho. Ať už příběhům o pozitivních energetických zónách věříte nebo ne, alespoň si uděláte hezký den a navštívíte zajímavé místo. Pokud patříte k těm, kteří naslouchají přírodě a chcete objevit něco víc než architektonické památky, něco, co nespatříte očima, nechte se vést a místo samo vám odhalí něco ze svého tajemství. Vyzkoušej
2.4.2024
Na louce jižně za obcí návštěvníka překvapí kamenný kruh, který jako by z oka vypadl megalitickým památníkům typické například pro anglický venkov. Kruh z 25 obřích kamenů o průměru 30 metrů tu v roce 2008 vytvořil místní stavbař Václav Jílek. Všechny žulové balvany pocházejí ze vzdálenosti maximálně 15 kilometrů od Holašovic a mají různou velikost, ten největší o hmotnosti 19 tun stojí samo
Jsou památky, které nás na místě, kde stojí, docela překvapí. Kdo by třeba uprostřed západočeských lázní čekal výstavný pravoslavný chrám v byzantském stylu? To, že západočeské lázně jsou už dlouho cílem hostů z Ruska, je všeobecně známo. Bylo tomu tak už v 19. století, kdy se sem ruští návštěvníci i pacienti jen hrnuli. V Mariánských Lázních se jim líbilo, ale postrádali důležitou věc: pravoslav
25.8.2023
Fascinující svět optických klamů s více než 150 interaktivními a hlavně zábavnými exponáty. To vše si můžete užít v největším muzeu trikových iluzí v Praze. A věřte, že perfektní zábavu si tu užije opravdu každý bez rozdílu věku. Vydejte se za jedinečným zážitkem do nejzábavnějšího českého muzea. Pořídíte si fakt legrační fotky a videa. “Je to svět neskutečných optických klamů, kde se stane
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Kaplani se obětovali pro mladé vojáky
historyplus.cz
Kaplani se obětovali pro mladé vojáky
Je klidná, chladná noc. Na americkém parníku SS Dorchester už spí všichni, kteří nemusejí být na hlídce. Krátce před první hodinou ranní se ale plavidlo stane cílem útoku německé ponorky. Dorchester asi s 900 lidmi na palubě jde okamžitě ke dnu. A záchranných vest není dost!   Původně byla postavena jako civilní zaoceánská loď, s
Jak jsme s mým manželem dokázali, že zázraky se dějí
skutecnepribehy.cz
Jak jsme s mým manželem dokázali, že zázraky se dějí
Nebyla to chyba moje ani manželova, že se nám narodilo postižené dítě. K nešťastnému poškození mozku došlo při porodu. Předpotopní technologie doby nedokázala ještě určit vrozené genetické vady a lékaři nebyli příliš sdílní. Mladá, vystrašená maminka jako já byla v přeplněné okresní porodnici jen jednou z mnoha. Porod byl komplikovaný. Veškeré snahy dostat dítě do správné polohy selhávaly. Děťátko
Bohémský interiér s pařížským šarmem
rezidenceonline.cz
Bohémský interiér s pařížským šarmem
Zcela nový projekt, vybavený odborníky na design z LUXXU, byl promyšlen do nejmenších detailů a evokuje francouzskou klasiku s dotekem historie. Exkluzivní realizace je tak ztělesněním pronikavého kouzla a elegance půvabné metropole země galského kohouta a jejího životního stylu. Hned po vstupu do nitra charismatického bytu je téměř hmatatelně cítit vůni panujícího avantgardního stylu –
Na nemoc Maciuchové ani láska nestačila
nasehvezdy.cz
Na nemoc Maciuchové ani láska nestačila
Herečka ze seriálu Ulice Hana Maciuchová (†75) vždy rozdávala lidem radost, i když často sama trpěla. Sama o sobě sice říkala, že je obyčejná holka z Moravy, pro většinu lidí však byla Hana Maciuchov
Kuskus s kuřetem a zeleninou
tisicereceptu.cz
Kuskus s kuřetem a zeleninou
Zbylo vám trochu pečeného kuřecího masa od oběda? Využijte ho k přípravě dalšího pokrmu. Potřebujete 150 g pečeného kuřecího masa 1 lžíci másla 3 lžíce oleje 250 g kuskusu 1 kuřecí bujón 1
Nádherná Ivona Dadic se stala tváří hodinářské značky Norqain
iluxus.cz
Nádherná Ivona Dadic se stala tváří hodinářské značky Norqain
Ivona Dadic, rakouská sedmibojařka, má za sebou pozoruhodnou kariéru a již dosáhla mnoha milníků v atletice. Byla první Rakušankou, která se kvalifikovala na olympijský sedmiboj v roce 2012 v Londýně,
Vlkodlaci mezi námi? Příběhy o nich sahají až do starověku!
epochalnisvet.cz
Vlkodlaci mezi námi? Příběhy o nich sahají až do starověku!
Nejstarší dochovaný příklad přeměny člověka na vlka se údajně nachází v Eposu o Gilgamešovi z doby kolem roku 2100 př.nl. Dodnes však světem kolují příběhy, ve kterých slýcháváme o krvelačném vlkovi, jenž se objevil při úplňku.   Vlkodlak, jak ho nyní známe, se poprvé objevuje ve starověkém Řecku a Římě, v etnografických, poetických a filozofických
Přidaný cukr zvyšuje riziko kardiovaskulárních onemocnění
21stoleti.cz
Přidaný cukr zvyšuje riziko kardiovaskulárních onemocnění
Sladká chuť kdysi našim předkům signalizovala, že daná potravina je zdrojem rychle využitelné energie, kterou potřebovali při dlouhých pochodech, namáhavé práci, útěku či při boji. Ovšem s dnešním poh
Ikony metropolí: Nejpozoruhodnější mosty na světě
epochaplus.cz
Ikony metropolí: Nejpozoruhodnější mosty na světě
Mosty slouží k přepravě vozidel a lidí přes vodní plochy nebo údolí – jako praktické stavby proto mají většinou především dopravní funkci. Mnohé z nich jsou však inženýrskými skvosty a boří naše představy o tom, co všechno je možné postavit. Některé z mostů jsou na první pohled obyčejné, jiné vzbuzují úžas. Některé se staly jedněmi
Letní vaření: Když se léto červená
panidomu.cz
Letní vaření: Když se léto červená
Meteorologové hlásí, že příští týden k nám dorazí to pravé letní počasí! Máme tu tedy to krásné období, kdy první zářivé plody lákají k utrhnutí. Nejdřív samozřejmě do pusy a potom? No přece něco dobrého uvařit a také něco uchovat pro strýčka příhodu. Kachní prsa s višňovou omáčkou (4 porce) 500 g kachních prsou, 150 g
Česnekové krevety
nejsemsama.cz
Česnekové krevety
Krevety můžete připravit i v podobě špízů. Zajímavá kombinace je napichovat je střídavě s vodním melounem. Podávejte s opečenými kousky bagety. Ingredience na 4 porce: ● 1 kg neloupaných krevet ● 1 chilli paprička ● 1 stroužek česneku ● citronová šťáva ● sůl ● pepř ● 100 ml olivového oleje Postup: Olivový olej dejte do nádobky nebo pánve, přidejte stroužek česneku a chilli papričku. Zahřejte a nechte chvilku stát, aby
Ostrov Poveglia: Půda z hnijících těl a popela upálených!
enigmaplus.cz
Ostrov Poveglia: Půda z hnijících těl a popela upálených!
Pouhé tři kilometry od historického centra Benátek se ze severních vod Jaderského moře tyčí malý kus země. Povídá se o něm, že je tvořen převážně z hnijících lidských těl a popela upálených. Toto míst