Domů     Klášter Porta coeli: Brána do nebes leží na Moravě
Klášter Porta coeli: Brána do nebes leží na Moravě

Ojedinělý gotický portál není jedinou chloubou kláštera Porta coeli. Klášterní komplex s bohatou a slavnou historií nás při prohlídce přesvědčí, že tato stavba si své výjimečné místo v našich dějinách opravdu zaslouží.

Založit klášter cisterciaček se rozhodl na počátku 13. století už král Přemysl Otakar I., za svého života však už nestačil učinit rozhodující krok. Postarala se o to však jeho manželka Konstancie Uherská. Ta také dala před Prahou přednost moravskému Tišnovu.

Už v roce 1233 vzal nový klášter pod svou ochranu sám papež Řehoř IX., i když kompletní stavba ještě úplně dokončena nebyla a řádové sestry musely nějaký čas přebývat v improvizovaných chatkách.

Papež nebyl jedinou významnou osobností, které na vzniku kláštera záleželo. O jeho budování se hodně zajímal král Václav I., moravský markrabě Přemysl nebo Anežka Česká.

A protože zástup významných podporovatelů rostl, není divu, že se klášter brzy stal jednou z nejbohatších komunit cisterciáckého řádu.

Vstupte do Brány nebes

Postavit tak velký komplex se nestihne za pár let, a tak jádro kláštera sice bylo dokončeno kolem roku 1240, ale ještě celé další desetiletí byl areál tak trochu staveništěm.

Raně gotický klášter ale patří k tomu nejcennějšímu, co ve své době na českém území vzniklo. Jméno Porta coeli neboli Brána nebes dostal podle impozantního západního portálu do klášterního kostela ve stylu severofrancouzské gotiky s deseti sochami apoštolů.

Takový portál považují historikové architektury mezi kláštery za zcela výjimečný.

Není král jako císař

Ani klášterům se nevyhýbají války a ty husitské mají na svědomí hodně vzácných architektonických památek. Padl jim za oběť i klášter Porta coeli. Budovy byly zcela zničeny a řeholnice se rozprchly do okolních farností.

Až po sto letech se církevní život do Porta coeli vrátil, byl znovu vysvěcen kostel Nanebevzetí Panny Marie a král Jiří z Poděbrad potvrdil bývalá práva cisterciáků.

Jeho rozhodnutí ovšem vůbec nezajímalo jednoho z jeho následovníků, císaře Josefa II. Ten v roce 1782 klášter stejně jako mnoho dalších zrušil a klášterní budovy si zabrali podnikatelé pro svou barvírnu či cukrovar.

Když zvony přestaly znít

A opět uplynulo celé století, než Porta coeli opět povstala z popela. Klášter obnovil činnost v roce 1901, ale to neznamenalo, že jeho budoucnost byla bez problémů.

Už první světová válka ho připravila o všechny kovové předměty včetně zvonů, protože armáda kov potřebovala, pozemková reforma po vzniku Československa pak zase notně okleštila klášterní majetky.

A jak se choval ke klášterům a řeholnicím poúnorový režim, všichni určitě dobře vědí. I Porta coeli se dotkla vlna zatýkání a násilného přemisťování jeptišek na těžké práce. Teprve po roce 1989 se mohlo začít v Předklášteří budovat znovu.

Muzeum zve na prohlídku

O to, abychom se do Porta coeli mohli podívat, se dnes stará Podhorácké muzeum, jehož pobočka sídlí v budově proboštství. Prohlédnout si můžeme několik expozic.

Tou základní jsou Dějiny a současnost kláštera Porta coeli, klasická historická expozice, ovšem v nové vizuální podobě. Je umístěna v přízemí muzejní budovy a zachycuje historii kláštera od příchodu cisterciáků na naše území až do současnosti.

Novinkou je model klášterních budov za období vlády Lucemburků nebo maketa slavného gotického klášterního portálu.

Kolekci doplňují archeologické nálezy z místa i z okolí nebo virtuální prohlídka nejcennějších raně gotických prostor včetně Křížové chodby a Kapitulní síně.

Nábytek, trilobiti a pivo

Další stálou historickou expozicí je Měšťanský obytný interiér přelomu 19. a 20. století. Představuje sbírku nábytku zhotoveného na zakázku pro tišnovskou měšťanskou rodinu jako protiklad často vídaných sbírek zámeckých či lidových interiérů.

A na své si v Porta coeli přijdou i milovníci přírodnin, protože další stálá expozice v horním patře muzea se věnuje mineralogii.

Uvidíme na ní nejen kolekci minerálů a hornin, ale také paleontologické exponáty, například trilobity nebo zkamenělé otisky kapradin a přesliček. Klášter se v roce 2019 po 77 letech také opět vrátil k vaření piva.

Nový pivovar vznikl v budově bývalých stájí hned vedle historického pivovaru, kde se pivo vařilo naposled v roce 1942. Zdejší pivovar Vorkloster nabízí kromě piva i exkurze, jejíž součástí samozřejmě je i degustace.

Zřícenina hradu Lúčka

Od kláštera Porta coeli se můžeme vypravit na hezkou procházku po červené turistické značce přes řeku Loučku ke zřícenině hradu Lúčka. Znám je pod různými jmény, například Loučky nebo Střemchov a založen byl už v polovině 13. století.

Období jeho slávy ale netrvalo dlouho, poškodily ho husitské války a zcela zanikl už po necelých dvou stoletích.

Dodnes se zachovaly pozůstatky budov, základy věže o průměru osmi metrů a také příkop, který byl až 25 metrů široký a 5 metrů hluboký a který odděloval předhradí od vlastního hradu. Před palácem si můžeme povšimnout zbytků vodní nádrže vytesané do skály.

Při procházce pak určitě zaznamenáme i železniční viadukt nad údolím. Postaven byl sice až po 2. světové válce, ale jeho železobetonový oblouk patří k největším ve střední Evropě.

Foto: Shutterstock
Související články
Už jste byli v Kamenném lese pod Špičákem? A že nevíte, jak se k němu dostat a co vás tam vůbec čeká? Na to a mnoho dalšího odpoví následující řádky...  Na samé hranici středočeského a ústeckého kraje, mezi obcemi Kounov a Pnětluky leží hned při silnici lesní parkoviště a přístřešek s bodem záchrany LN 023. Právě tady začíná poměrně novodobá Stezka po menhirech. Trasa zpočátku vede přes silnici
Nedobytnost měla hradu Sitno zaručit dívka zazděná do věže, možná proto byl tolikrát v moci loupeživých rytířů. Ani ti ale svým řáděním nedokázali probudit tajemné vojsko, které tu kvůli prokletí čeká, až vyjede své zemi na pomoc. Podobně jako na našem Blaníku i na Sitně má být ukryto dávné vojsko, které zasáhne, až bude zemi nejhůře. Rytíři však byli k této službě povoláni za trest kletbou moc
Nádherná příroda a unikátní atmosféra jednoho z největších skalních měst v Evropě přímo vybízí k jedinečným výletům, procházkám či jen k zastavení a odpočinku. Byly však i časy, kdy Adršpašsko-teplickými skalami procházela historie, neméně dramatická jako zdejší prostředí skalních masivů. Za druhé světové války zde pracovali váleční zajatci, řada z nich zadržených německou armádou během slavné bit
Profesor novojičínského gymnázia Karel Jaroslav Maška, nadšený amatérský archeolog, byl přesvědčen, že ve skalách na severním úbočí vrchu Kotouč nedaleko Štramberka na něj jednou čeká zázračný nález. A věřil tomu tak, že se ten zázrak opravdu stal. Už rok pan profesor s najatými dělníky prolézal jeskyni zvanou Šipka 130 metrů nad říčkou Sedlničkou, do té doby plnou usazených hornin. Už věděl, ž
Je to záhada, která stále nemá uspokojivé vysvětlení. Féničané před 5000 lety dokázali nejen opracovat, ale hlavně vylomit a přemístit obří kameny o hmotnosti stovek tun. Záhada je o to větší, že ani s dnešní moderní technikou by se nám to nepodařilo. Doslova monumentální je fénická výstavba v Baalbeku, historickém městě ležícím ve východním Libanonu, asi 60 km od Bejrútu. Obrovské základy jsou
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Komunikace ve světě primátů: Proč lidoopi gestikulují?
21stoleti.cz
Komunikace ve světě primátů: Proč lidoopi gestikulují?
Kdo kdy pozoroval šimpanze, gorily nebo orangutany v zoologické zahradě, nemohl si nevšimnout jejich vzájemné gestikulace. Nejedná se přitom o náhodné pohyby, ale o neverbální řeč zahrnující více než
Konec indického hrdiny: Mahátma Gándhí
epochaplus.cz
Konec indického hrdiny: Mahátma Gándhí
Mahátma Gándhí je dodnes oslavovaným hrdinou indického boje za nezávislost, který se v průběhu a po konci druhé světové války Velká Británie marně snažila potlačit zbraněmi. Už před více než dvaceti lety je jako vůdčí osobnost protestů obviněn z událostí ve vesnici Čauri Čaura, kde dav zapálí policejní stanici, ve které uhoří 22 policistů, a
Cibule v hlavní roli
panidomu.cz
Cibule v hlavní roli
Cibule není jenom přírodním elixírem pro léčbu neduhů, ale hlavně kuchyňská ingredience, bez které by jídlo nestálo za nic. Cibulačku a smažené cibulové kroužky asi všichni známe. Ale co zkusit cibulovou pizzu z listového těsta, cibulovou pomazánku nebo cibulový koláč? Smažené kroužky Potřebujete: 3 velké cibule, 1 lžíci solamylu, 6 lžic hladké mouky, 2 vejce,
Stopka pro Perkausovou? Ven raději bez muže
nasehvezdy.cz
Stopka pro Perkausovou? Ven raději bez muže
Půvabná moderátorka Eva Perkausová (30) patří mezi celebrity, které se nebojí vytáhnout na povrch problémy, kterými si doma prochází. Nikoho už nepřekvapí, že si umí postěžovat na manžela, podnika
Neskutečný luxus, zvaný Jade Ocean
rezidenceonline.cz
Neskutečný luxus, zvaný Jade Ocean
Ve zcela nové výškové budově v Sunny Isles Beach na Floridě jsme si nemohli nechat ujít pozvání do luxusního dvoupodlažního penthousu, ve kterém hraje hlavní roli bílá barva. Sunny Isles patří k nejluxusnějším lokalitám Floridy. Z jedné strany úzkou ostrovní šíji omývá Atlantský oceán, z druhé strany nefritově zbarvené vody Biscayne Bay, ve kterých se zrcadlí světla
Zavařil Švihovi lakomý arcivévoda?
historyplus.cz
Zavařil Švihovi lakomý arcivévoda?
„Tohle by mohl být sólokapr,“ zamne si ruce šéfredaktor Národních listů Heller. V listinách, které mu zbyly po jeho předchůdci, našel zajímavou informaci. Vyplývá z ní, že Karel Šviha, předseda poslanců národních socialistů, donáší policii. Všechno má svůj čas. Už 8. dubna 1911 přišel do redakce Národních listů seriózní pán, jenž oznámil tehdejšímu šéfredaktorovi Josefu Anýžovi (1852–1912),
Zázračný lotosový kořen
nejsemsama.cz
Zázračný lotosový kořen
Trápí vás často kašel a nachlazení? Pak byste se měla seznámit s lotosovým kořenem. Všechny části této rostliny, která je v Asii považována za posvátnou, jsou jedlé a léčivé. K posílení plic se tradičně používá kořen. Ten obsahuje velké množství asparginu, látky, která pomáhá vyloučit přebytečnou tekutinu z plic a dýchacích cest. Výhodou je, že na rozdíl od přípravků z lékárny, které při
Loďka v mém snu ukazovala na děsivé nebezpečí
skutecnepribehy.cz
Loďka v mém snu ukazovala na děsivé nebezpečí
Ta stavba nás přitahovala děsivou minulostí. Nedali jsme na varování místních a chtěli se tam podívat. Málem jsme za svou zvědavost krutě zaplatili. Ten výlet jsme si plánovaly dlouho dopředu. Vnučka Ivanka a její matka, moje dcera Katka, měly narozeniny téměř ve stejný den. Navíc byly od sebe dvacet let, tak společně slavily i kulatiny. Dceři bylo tehdy
Zelenina ve sladkokyselém nálevu
tisicereceptu.cz
Zelenina ve sladkokyselém nálevu
Takto naložená zelenina je ve výsledku lahůdkově křupavá. Suroviny na 4 sklenice ½ květáku 2 zelené papriky 2 červené papriky 2 mrkve čerstvý kopr 1 česnek Na nálev 200 g cukru 500 m
Ukrývá porubský Oblouk srp a kladivo?
epochalnisvet.cz
Ukrývá porubský Oblouk srp a kladivo?
Za prací v dolech a hutích na Ostravsku se po roce 1948 sjíždějí tisíce dělníků z celého Československa. Komunistická vláda musí vyřešit naléhavý problém, kde budou všichni bydlet. Nakonec se rozhodne vybudovat nové centrum ocelového srdce republiky, a to s kvalitním bydlením, spoustou zeleně a občanskou vybaveností.   Pověřená komise vybírá pro ambiciózní plán vesnici
Ozvěny minulosti: Zkáza Titaniku znovu v éteru
enigmaplus.cz
Ozvěny minulosti: Zkáza Titaniku znovu v éteru
Čas od času jsou zaznamenány příběhy, v nichž se minulost prolíná se současností a náhodní svědci mohou znovu přihlížet, či spíše naslouchat dávným událostem. Jsou snad jejich ozvěny uvězněny navždy v
Maximilian Davis stojí za novou vůní pro Ferragamo
iluxus.cz
Maximilian Davis stojí za novou vůní pro Ferragamo
Ferragamo představuje první dámskou vůni, která vznikla pod kreativním vedením Maximiliana Davise. „Fiamma“ v italštině znamená plamen – symbol inspirace dodávající ženám světlo na jejich cestě k sebe
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz