Domů     Klášter Porta coeli: Brána do nebes leží na Moravě
Klášter Porta coeli: Brána do nebes leží na Moravě
od 21.5.2024
1

Ojedinělý gotický portál není jedinou chloubou kláštera Porta coeli. Klášterní komplex s bohatou a slavnou historií nás při prohlídce přesvědčí, že tato stavba si své výjimečné místo v našich dějinách opravdu zaslouží.

Založit klášter cisterciaček se rozhodl na počátku 13. století už král Přemysl Otakar I., za svého života však už nestačil učinit rozhodující krok. Postarala se o to však jeho manželka Konstancie Uherská. Ta také dala před Prahou přednost moravskému Tišnovu.

Už v roce 1233 vzal nový klášter pod svou ochranu sám papež Řehoř IX., i když kompletní stavba ještě úplně dokončena nebyla a řádové sestry musely nějaký čas přebývat v improvizovaných chatkách.

Papež nebyl jedinou významnou osobností, které na vzniku kláštera záleželo. O jeho budování se hodně zajímal král Václav I., moravský markrabě Přemysl nebo Anežka Česká.

A protože zástup významných podporovatelů rostl, není divu, že se klášter brzy stal jednou z nejbohatších komunit cisterciáckého řádu.

Vstupte do Brány nebes

Postavit tak velký komplex se nestihne za pár let, a tak jádro kláštera sice bylo dokončeno kolem roku 1240, ale ještě celé další desetiletí byl areál tak trochu staveništěm.

Raně gotický klášter ale patří k tomu nejcennějšímu, co ve své době na českém území vzniklo. Jméno Porta coeli neboli Brána nebes dostal podle impozantního západního portálu do klášterního kostela ve stylu severofrancouzské gotiky s deseti sochami apoštolů.

Takový portál považují historikové architektury mezi kláštery za zcela výjimečný.

Není král jako císař

Ani klášterům se nevyhýbají války a ty husitské mají na svědomí hodně vzácných architektonických památek. Padl jim za oběť i klášter Porta coeli. Budovy byly zcela zničeny a řeholnice se rozprchly do okolních farností.

Až po sto letech se církevní život do Porta coeli vrátil, byl znovu vysvěcen kostel Nanebevzetí Panny Marie a král Jiří z Poděbrad potvrdil bývalá práva cisterciáků.

Jeho rozhodnutí ovšem vůbec nezajímalo jednoho z jeho následovníků, císaře Josefa II. Ten v roce 1782 klášter stejně jako mnoho dalších zrušil a klášterní budovy si zabrali podnikatelé pro svou barvírnu či cukrovar.

Když zvony přestaly znít

A opět uplynulo celé století, než Porta coeli opět povstala z popela. Klášter obnovil činnost v roce 1901, ale to neznamenalo, že jeho budoucnost byla bez problémů.

Už první světová válka ho připravila o všechny kovové předměty včetně zvonů, protože armáda kov potřebovala, pozemková reforma po vzniku Československa pak zase notně okleštila klášterní majetky.

A jak se choval ke klášterům a řeholnicím poúnorový režim, všichni určitě dobře vědí. I Porta coeli se dotkla vlna zatýkání a násilného přemisťování jeptišek na těžké práce. Teprve po roce 1989 se mohlo začít v Předklášteří budovat znovu.

Muzeum zve na prohlídku

O to, abychom se do Porta coeli mohli podívat, se dnes stará Podhorácké muzeum, jehož pobočka sídlí v budově proboštství. Prohlédnout si můžeme několik expozic.

Tou základní jsou Dějiny a současnost kláštera Porta coeli, klasická historická expozice, ovšem v nové vizuální podobě. Je umístěna v přízemí muzejní budovy a zachycuje historii kláštera od příchodu cisterciáků na naše území až do současnosti.

Novinkou je model klášterních budov za období vlády Lucemburků nebo maketa slavného gotického klášterního portálu.

Kolekci doplňují archeologické nálezy z místa i z okolí nebo virtuální prohlídka nejcennějších raně gotických prostor včetně Křížové chodby a Kapitulní síně.

Nábytek, trilobiti a pivo

Další stálou historickou expozicí je Měšťanský obytný interiér přelomu 19. a 20. století. Představuje sbírku nábytku zhotoveného na zakázku pro tišnovskou měšťanskou rodinu jako protiklad často vídaných sbírek zámeckých či lidových interiérů.

A na své si v Porta coeli přijdou i milovníci přírodnin, protože další stálá expozice v horním patře muzea se věnuje mineralogii.

Uvidíme na ní nejen kolekci minerálů a hornin, ale také paleontologické exponáty, například trilobity nebo zkamenělé otisky kapradin a přesliček. Klášter se v roce 2019 po 77 letech také opět vrátil k vaření piva.

Nový pivovar vznikl v budově bývalých stájí hned vedle historického pivovaru, kde se pivo vařilo naposled v roce 1942. Zdejší pivovar Vorkloster nabízí kromě piva i exkurze, jejíž součástí samozřejmě je i degustace.

Zřícenina hradu Lúčka

Od kláštera Porta coeli se můžeme vypravit na hezkou procházku po červené turistické značce přes řeku Loučku ke zřícenině hradu Lúčka. Znám je pod různými jmény, například Loučky nebo Střemchov a založen byl už v polovině 13. století.

Období jeho slávy ale netrvalo dlouho, poškodily ho husitské války a zcela zanikl už po necelých dvou stoletích.

Dodnes se zachovaly pozůstatky budov, základy věže o průměru osmi metrů a také příkop, který byl až 25 metrů široký a 5 metrů hluboký a který odděloval předhradí od vlastního hradu. Před palácem si můžeme povšimnout zbytků vodní nádrže vytesané do skály.

Při procházce pak určitě zaznamenáme i železniční viadukt nad údolím. Postaven byl sice až po 2. světové válce, ale jeho železobetonový oblouk patří k největším ve střední Evropě.

Foto: Shutterstock
reklama
Související články
26.7.2024
Válku prostě musí Adolf Hitler (1889–1945) vyhrát. Pod rukama jeho pomocníčků vznikají po celé Evropě podzemní hnízda, kde se nepřetržitě pracuje na strojích, jež mají třetí říši přinést kýžený výsledek. Nejinak tomu je i na našem území. Spletité chodby ukrývající temná tajemství druhé světové války. Co pohltila země pod osadou zvanou Františkov? Na tlumené světlo si unavené oči přivyknou rychl
22.7.2024
Majestátně se tyčí uprostřed ostrých skal u Orlické přehrady. Jeho krása i strategické postavení udivují návštěvníky dodnes. Pro badatele a záhadology je hrad Zvíkov něčím naprosto výjimečným. S každým novým poznatkem o gotickém hradě jsou paradoxně blíž světu tajemna. Zvíkov totiž skrývá několikerá tajemství a jejich vysvětlení rozhodně nehodlá dát snadno! První hodnověrné zmínky o existenci Z
11.7.2024
„Nic než tmářství kacířů,“ rozčiluje se roku 1404 pražský arcibiskup Zbyněk Zajíc z Hazmburka, když se doslechne o podivných pověstech, které se vážou k hoře Blaník ve středních Čechách. Ale on už ty čarodějné rejdy jednou provždy zatrhne! Jak se rozhodne, tak také udělá. „Zakažte lidem stoupat na tu horu,“ klade na srdce pražský arcibiskup Zbyněk Zajíc z Hazmburka (asi 1376–1411) farářům z okolí
18.6.2024
Úcta k zemřelým se projevuje v každém koutě světa i naší republiky trochu jinak. Šumavští si osvojili velmi svérázný zvyk – stavění umrlčích prken, ze kterých se stalo podivné memento smrti a prostředek, jakým mrtvé uctívat a často i s nimi promlouvat. Mohla v sobě lože nebožtíků soustřeďovat negativní energii zemřelých a prostupovat i do světa živých? Drsnou šumavskou krajinou se nese kvílející
28.5.2024
Chutná po chřestu, šustí papírem a mystika jí také nechybí… Taková je Vysočina, pomyslná křižovatka rozbíhající se k branám Čech nebo Moravy. Má všechno, co by měla správná dovolenková destinace mít. Například ideální podmínky pro turistiku nebo adrenalin. Papírová krása Třebíčsko, to není jen architektura, ale také betlémy, z nichž nejstarší se pojí s polovinou 19. století a jménem Pavla Papír
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Záhady hradu Kost: Obývají ho duchové někdejších majitelů?
enigmaplus.cz
Záhady hradu Kost: Obývají ho duchové někdejších majitelů?
Prostřelený obraz neznámé ženy, svědectví o bílém obličeji objevujícím se na snímcích mramorové Madony, odbíjení neexistujících věžních hodin. To je jen několik záhad, které se vážou ke gotickému h
Armand Douglas Hammer: Temné fantazie krásného prince
epochaplus.cz
Armand Douglas Hammer: Temné fantazie krásného prince
Je hezký, urostlý, slavný a velmi bohatý. Dokonale splňuje všechny parametry moderního prince. Ale pozor! Je k mání jen pro opravdu otrlé princezny. Jeho představa kvalitního sexu zahrnuje svazování a kapku násilí. Navíc je možná kanibal. V případě amerického herce Armanda Douglase Hammera (*1986) byla Štěstěna značně rozdavačná. Armie se prostě uměl narodit. Jeho předkové nashromáždili obrovské
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
iluxus.cz
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
Branko Černý, ředitel největšího českého vinařského projektu Král vín, dnes slavnostně vyhlásil výsledky jeho soutěžní části. Do ní 165 českých a moravských vinařů přihlásilo celkem 1370 vín. • Abs
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
nasehvezdy.cz
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
Herečka Jana Bernášková (43) ze seriálu ZOO, která si ještě před lety nemohla přijít s otcem své dcery Justýny (17) na jméno, s ním teď vyrazila na společnou dovolenou. S režisérem Davidem Drábkem (54
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
epochalnisvet.cz
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
Titul první známé oběti atentátu v historii získává egyptský faraon Teti (někdy známý také jako Othoés), vládnoucí přibližně v letech 2291 až 2279 př. n. l.   Když faraon Venis zemře, aniž po sobě zanechá mužského potomka, pátá dynastie končí a nastává období nestability. Hledá se nový panovník, který „usmíří obě země“. Nakonec se jím
Interiérové stínění z textilních materiálů
rezidenceonline.cz
Interiérové stínění z textilních materiálů
Látky všech typů vnášejí do obytného prostoru příjemný pocit, současně nabízejí širokou škálu možností pro personalizaci a stylizaci interiéru. Ačkoli závěsy jsou často první volbou, existuje mnoho dalších možností, které stojí za zvážení. Jednou z hlavních výhod textilního stínění je jeho flexibilita s ohledem na aktuální zaměření konkrétního obytného prostoru. Materiály, jež jsou k dispozici
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
skutecnepribehy.cz
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
Jednou jsem zasáhla do pranice malých kluků, kteří hráli kuličky. Jeden z nich mi dal svou skleněnku na památku. A štěstí si mě opravdu našlo! Když jsem zůstala sama s dětmi, nebyla to lehká doba. Měla jsem se co ohánět, ale brala jsem si ke své práci různé brigády, aby děti nepocítily chudobu, co se nám přilepila na
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
21stoleti.cz
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
Americká kosmická agentura NASA využije vodíkové vozidlo Toyota Lunar Cruiser pro svou nadcházejí pilotovanou misi na Měsíc. Šestikolové vozítko pro jízdu po povrchu umožní vědcům ještě detailnější pr
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
historyplus.cz
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
„Musíme ho tu zdržet,“ říká Jiří z Poděbrad v kruhu přátel. Ladislav Pohrobek, kterému zjara přísahal věrnost, teď na podzim přijel do Prahy. Plánuje se jeho korunovace, ale jde i o to dostat mladičkého krále pod svůj vliv. Jiří se už postará, aby zůstal déle než rok. Odjede až v listopadu 1454.   Na svět
Šťavnatá barbeque žebírka
tisicereceptu.cz
Šťavnatá barbeque žebírka
Připravujete občerstvení na oslavu? Nezapomeňte připravit pikantní „barbekjů“ žebírka. Suroviny 2 kg hovězích žeber 1 lžíce uzené papriky 1 lžíce granulované cibule sůl, pepř Na omáčku
Pro dobrou paměť trénujte mozek
panidomu.cz
Pro dobrou paměť trénujte mozek
Máte to na jazyku, a přitom si nemůžete vzpomenout. Čím to asi bude? Že by věkem? Možná jen svůj mozek málo trénujete. Každý z nás si dokáže zapamatovat mnohem víc, než si myslí. Nezáleží totiž ani tak na věku jako na trénovanosti mozku. Říkají to vědci, kteří mozek zkoumají již po desetiletí. Paměť se podle
Sušená rajčata v oleji
nejsemsama.cz
Sušená rajčata v oleji
Dokonalá surovina, kterou v kuchyni potřebujete. Hodí se do těstovinových jídel, kuskusu, můžete je použít na obložené chleby, do rizota. Rozumí si s bylinkami, sýry i slaninou. Ingredience na 2 sklenice: ● 2 kg oválných zralých rajčat ● 15 stroužků česneku ● 4 lžíce sušené bazalky ● sůl ● olivový olej Postup: Rajčata překrojte a vyskládejte na plech vyložený pečicím papírem. Osolte je