Domů     Konkatedrála Nanebevzetí Panny Marie v Opavě: Sebere vám dech
Konkatedrála Nanebevzetí Panny Marie v Opavě: Sebere vám dech

Nejvýznamnější gotická stavba Opavy se majestátně tyčí na Rybím trhu už osm století. Věž konkatedrály Nanebevzetí Panny Marie se svou výškou vyrovná věži dómu svatého Václava v Olomouci.

Pověst praví, že v dobách, kdy se v Opavě začal stavět chrám nanebevzetí Panny Marie, žili ve městě dva bratři. Oba byli stavitelé a oba se zamilovali do stejné dívky.

Protože ona sama nevěděla, kterému dát přednost, domluvili se, že každý ke kostelu přistaví jednu věž a ten, kdo bude dřív hotov, dívku získá. Při soupeření se ale pohádali a jeden z bratrů svého sourozence shodil z lešení.

Sám pak pokračoval ve stavbě, zatímco věž jeho bratra už navěky zůstala nedokončená. Příběh má smutný konec – vrah skončil na popravišti a dívka ztratila rozum. Nedostavěnou věž Opavští zakončili cimbuřím a od té doby má katedrála každou věž jinou.

Město si staví vlastní věž

Jak už to pověsti dělávají, i tahle si tak trochu vymýšlí, ale základ má pravdivý. Gotická konkatedrála nanebevzetí Panny Marie v Opavě má skutečně dvě věže, a jedna z nich je podstatně nižší než ta druhá.

Skutečnost je ale oproti legendě přece jen prozaičtější. Kostel řádu německých rytířů, který se z pálených cihel začal stavět už na počátku 13. století a jehož stavba se o celé století protáhla, měl původně jednu masivní hranolovou věž.

Na počátku 14. století přibyla druhá, jižní, kterou si původně vybudovalo město a teprve později byla ke kostelu přičleněna.

Rozdílnou výšku bychom ale zaznamenali až na sklonku 17. století, kdy jižní věž dostala osmibokou barokní nástavbu, takže se svou celkovou výškou 102 metrů stala nejvyšší ve Slezsku a vyrovná se věži olomoucké katedrály.

Vzácné varhany v ohni

Právě 16. století se pro katedrálu stalo obdobím největších změn. Interiér začaly zdobit renesanční malby a kamenné náhrobní desky v západní a jižní předsíni, dodnes obdivujeme i renesanční ostění a okenní kované mříže.

Tehdejší interiér si ale můžeme už jen představovat. Požár Opavy, ke kterému došlo v roce 1689, způsobil zřícení střechy a vše pod ní bylo nenávratně zničeno.

Rekonstrukce si vyžádala dokonce výměnu původní gotické klenby za barokní náhradu a po dalším požáru v roce 1758 už barokní úpravy chrám změnily naprosto. Bylo třeba nahradit hlavní oltář, tři nové zvony i varhany, považované za nejcennější ve Slezsku.

Ale úpravy to ještě nebyly poslední. Konec 18. století přinesl klasicistní proměnu trojlodí a přístavbu půlkruhové kaple sv. Jana Nepomuckého. V kapli sv.

Anny se dodnes nachází obraz Jana Nepomuckého z konce 17. století, nejstarší zobrazení tohoto světce na území Slezska.

Kazatelna, obrazy i zlatý kalich

V interiéru kromě toho můžeme obdivovat i další dochované památky. Patří k nim třeba klasicistní kazatelna nebo mramorová křtitelnice s plastikou Křtu Páně.

Stěny presbytáře zdobí soubor devíti obrazů ze života Panny Marie od malíře Ignáce Raaba, jednoho z nejvýznamnějších českých malířů 18. století, jehož díla můžeme spatřit také například v pražském kostele sv. Mikuláše na Malé Straně.

Cenná je také kolekce kalichů. K nejvzácnějším patří mešní kalich s medailony světců ze zlaceného stříbra, zhotovený roku 1735 olomouckým zlatníkem Františkem Josefem Rossmayerem.

Významnou historickou památkou je také ciborium z poloviny 17. století, liturgická nádoba k uchovávání hostií, zdobená erby členů Řádu německých rytířů.

Návrat ke středověku se nekonal

Všechny úpravy po staletí měnily vzhled katedrály a v závěru 19. století se chystala rekonstrukce, která měla stavbu navrátit k její původní středověké podobě. Velkorysá přestavba ale ztroskotala na nedostatku financí.

Z druhé světové války pak chrám vyšel s významným poškozením, ale nejvýznamnější gotická památka Opavy svůj význam neztratila. Naopak – v roce 1996 v souvislosti se vznikem ostravsko-opavské diecéze se stala druhým biskupským chrámem – konkatedrálou.

Nyní je po kompletní rekonstrukci již tři roky přístupná veřejnosti a v rámci projektu Otevřené chrámy se konají i prohlídky s průvodcem.

Foto: Shutterstock
Související články
Severní Morava se rozkládá na hranicích se Slovenskem a Polskem. Je to kraj zalesněných svahů Beskyd a Jeseníků s dvěma nejvyššími horami Moravy Pradědem a Lysou horou. Spoustu krásy tu ale najdete i v nížinách při cestování po starobylých hradech a zámcích nebo v moderních industriálních městech. Ostrava už není černá Největším městem oblasti je Ostrava, jež je zároveň druhým největším měste
Zámek Litomyšl je dokonce zapsán do Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Postavil si ho ve druhé polovině 16. století jako své reprezentační sídlo nejvyšší kancléř Království českého Vratislav z Pernštejna a dnes je považován za jednu z nejkrásnějších renesančních staveb ve střední Evropě. Stavba se důsledně držela italských vzorů, takže vnitřní nádvoří je obklopeno arkád
Výstavný klášter Zlatá Koruna patří k nejlépe zachovaným gotickým areálům svého druhu v Čechách a vzhledem ke svému umístění v sevřeném vltavském údolí si do dnešních dnů zachoval i svou dispozici. A také atmosféru, která na návštěvníka dýchne na každém kroku. Na počátku zbožného kláštera byla krutá válka. Jak praví legenda, když se český král Přemysl Otakar II. v červenci 1260 vypravoval do bitv
Hrad s bohatou historií, opředený pověstmi a doslova napěchovaný unikátními sbírkami vzdělaného rodu Berchtoldů, takový je monumentální Buchlov, který se na kopci nad Buchlovicemi tyčí už osm století. Hrad Buchlov byl už od svého založení na počátku 13. století významný. Ležel na strategickém bodě v krajině, a tak byl nejen obrannou pevností, ale i přirozeným správním centrem širokého okolí. Jeho
Většinu kostelů najdeme na hlavních náměstích, tenhle ale leží trochu stranou městského ruchu. O to je ovšem zajímavější na pohled a také jeho historie se běžným představám o církevních svatostáncích poněkud vymyká. Tím, co znamenal Baťa pro Zlín, byla na přelomu 19. a 20. století firma Johann Liebieg & Co pro Liberec. Ve čtvrti zvané Perštýn se dokonce zrodilo takzvané Liebiegovo městečko –
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Valí se na Slováčka další rána?
nasehvezdy.cz
Valí se na Slováčka další rána?
Před pár dny se musel naposledy rozloučit se svou milovanou dcerou Annou Slováčkovou (†29), která podlehla zákeřné rakovině. Ještě předtím, než se vůbec stihl slavný hudebník Felix Slováček (81) vzpa
Kobylka Mánička přinesla sestře štěstí
skutecnepribehy.cz
Kobylka Mánička přinesla sestře štěstí
Moje sestra byla posedlá láskou ke koním. V osmnácti si svůj sen částečně splnila, když dostala od maminky peníze, které jí našetřila. Získala tak víc, než tehdy doufala. Nebyli jsme žádní boháči. Zejména po smrti otce se měla maminka co ohánět. Ale i tak se jí dařilo nám, třem dcerám, něco naspořit, což považuji dodnes za neuvěřitelné.
Francouzská elegance s výraznými doplňky
rezidenceonline.cz
Francouzská elegance s výraznými doplňky
Bílé srdce neoklasicistního bytu bije v tepu moderního nábytku výrazných barev. Kosmopolitní apartmá v centru Moskvy, nacházející se v prestižní rezidenční čtvrti v blízkosti parku Sokolniki, je dokonalým příkladem propojení historického ducha se současným designem. Realizace konceptu interiéru se ujala Oksana Salberg-Vachnadze z významného ateliéru O2 Design Moscow Studio. Její návrh dostal ocenění v mezinárodní
Nový Citroën C5 Aircross odhalen
iluxus.cz
Nový Citroën C5 Aircross odhalen
Uvedením nového C5 Aircross na trh Citroën dokončil kompletní obnovu své modelové řady, na které pracoval necelé dva roky. Nový C5 Aircross představuje jako nová vlajková loď značky to nejlepší z know
Nechte se unést! Nejkrásnější trasy vzdušnou čarou po Česku
nejsemsama.cz
Nechte se unést! Nejkrásnější trasy vzdušnou čarou po Česku
Bývají označovány jako mladší bratři cest, silnic a chodníků. Většinou překonávají nejrůznější bariéry a klenou se nad malebnými údolími i řekami. Řeč je o mostech a viaduktech. Podívejte se spolu s námi na ty nejpozoruhodnější, které v Česku máme. Jurkovičův most – Nové Město nad Metují Most jako z pohádky, tak nazývají místní svůj unikátní krytý
7 nejostudnějších porážek starověku: Kdy se mocné říše ocitly na pokraji zkázy?
historyplus.cz
7 nejostudnějších porážek starověku: Kdy se mocné říše ocitly na pokraji zkázy?
Bitva na Katalaunských polích se pro hunské nájezdníky nevyvíjí zrovna příznivě. Římané pod velením Flavia Aetia vědí, že dnes bojují o osud Západořímské říše, a je to znát. Attila zvaný Bič boží, který doposud nepoznal hořkost porážky, neumí pro něj neobvyklou situaci vyřešit. Pokud bude situace zoufalá, je pevně rozhodnut to sám skoncovat. Nepřítel mu
Už žádné lupy!
panidomu.cz
Už žádné lupy!
To se snáze řekne, než provede. Ať už jsou to lupy mastné, nebo suché, v boji s nimi budete potřebovat hodně trpělivosti a vytrvalosti. V určité míře jsou šupinky ve vlasech normální. Kožní buňky se přirozeně obměňují, jejich životnost je pouhé čtyři týdny, pak se uvolní a odpadnou. Těchto šupinek si obvykle vůbec nevšimnete. Pokud
Aktivita klíšťat roste. Kdo je nejvíce ohrožen klíšťovou encefalitidou?
epochalnisvet.cz
Aktivita klíšťat roste. Kdo je nejvíce ohrožen klíšťovou encefalitidou?
Sezóna nejnenáviděnějších parazitů se vrací. Už na konci března byla aktivita klíšťat na Moravě, ale také ve východních Čechách na středním stupni. Klíšťata mohou přenášet nebezpečné nemoci, mezi nejzávažnější patří klíšťová encefalitida, virové onemocnění napadající nervový systém, které může vést k dlouhodobým zdravotním komplikacím.   Nechtěný primát Podle aktuálních dat patří Česká republika dlouhodobě
Vědci zjistili, co stojí za časným nástupem kolorektálního karcinomu
21stoleti.cz
Vědci zjistili, co stojí za časným nástupem kolorektálního karcinomu
Mnoho zemí je v posledních desetiletích svědkem strmého nárůstu počtu případů rakoviny střev u mladých dospělých. Za příčinu byla označena průmyslově zpracovaná strava, stoupající míra obezity a nedos
Rychlý fazolový guláš
tisicereceptu.cz
Rychlý fazolový guláš
Luštěniny bychom si měli dopřávat častěji, a to platí zvlášť v chladnějším počasí. Fazolový guláš (nebo hustou polévku, chcete-li) můžete připravit i bez masa. Potřebujete 2 plechovky fazolí (bí
Společnost a moc v Incké říši: Od panovníka k obětním pannám
epochaplus.cz
Společnost a moc v Incké říši: Od panovníka k obětním pannám
Jak fungovala složitá sociální struktura Incké říše? Kdo stál na vrcholu moci a jaké povinnosti a výsady z toho plynuly? Ponořte se do světa panovníků, jejich sester-manželek a tajemných „panen Slunce“, které plnily důležitou roli v náboženském i politickém životě říše. Odhalíme také neobvyklé praktiky, jako byly lebeční deformace a přísné tresty za porušení zákonů.
Nebezpečný sharktopus: Dovolená na pláži se může změnit v boj o holý život!
enigmaplus.cz
Nebezpečný sharktopus: Dovolená na pláži se může změnit v boj o holý život!
Léto je v plném proudu a písečná pláž Bavaro v Karibiku čelí návalu turistů. Náhle se ale ozve zděšený výkřik plavčíka: „Pozor žralok! Za jednou dívkou v moři se totiž objeví podezřelé obrysy. Záchran
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz