Domů     Kostel Nanebevzetí Panny Marie ve Staré Boleslavi: Symbol a ochrana národa
Kostel Nanebevzetí Panny Marie ve Staré Boleslavi: Symbol a ochrana národa

Má jen velikost běžné pohlednice, přesto je jednou z nejvýznamnějších památek na území naší republiky.

Kovový gotický reliéf Madony s dítětem zvaný Palladium země české bývá svým významem srovnáván s korunovačními klenoty a vypráví se o něm, že má výjimečnou ochrannou moc nad naší zemí.

Pověst vypráví o tom, že svatá Ludmila, manželka prvního historicky doloženého Přemyslovce Bořivoje I., dostala Palladium země české při svém křtu jako dar od Metoděje, jednoho z věrozvěstů, kteří v roce 863 přišli šířit víru a vzdělanost na Moravu.

Jiná legenda upřesňuje původ Palladia tak, že to byla sama Ludmila, kdo Metodějovi poskytla kovové pohanské bůžky, aby z nich nechal odlít nové, křesťanské symboly.

Ať tak, nebo tak, Ludmila si Palladia velice považovala, vyhradila mu významné místo ve svém sídle na hradě Tetíně, a stejně tak se k němu choval i její vnuk a dědic kníže Václav, patron českého národa. Ten jej dokonce nosil s sebou, a to dokonce i do bitev.

Měl jej při sobě i v okamžiku, kdy byl ve Staré Boleslavi úkladně zavražděn svým bratrem Boleslavem. Jeho věrný pobočník Podiven tenkrát Palladium ukryl a zakopal a reliéf se na téměř tři století ztratil ze světa.

Palladium země české...
Palladium země české…

Panovníci vzdávají úctu

Až v polovině 12. století objevil zakopané Palladium při orání na svém poli jakýsi místní rolník a předal jej kanovníkům staroboleslavské kapituly.

Jenže, jak praví legenda, Palladium nesneslo přemisťování, a dokonce ani vystavení v kostele svatého Václava a vždycky se přes noc vrátilo na pole, kde bylo nalezeno. Teprve když pro něj byla přesně na tom místě vystavěna speciální kaple, bylo spokojeno.

Putovaly sem pak za ním nejvýznačnější osobnosti české historie v čele s Karlem IV., arcibiskupem Arnoštem z Pardubic, císařem Zikmundem či králem Ladislavem Pohrobkem, nemluvě o pozdějších habsburských vládcích od Marie Terezie po posledního habsburského panovníka Karla I.

Symbol ochrany národa

Za husitských válek byl zdejší svatostánek těžce poškozen a z historických pramenů není úplně jasné, v jakém stavu z nich vyšlo samotné Palladium země české.

Možná bylo třeba ho zásadně zrestaurovat, říká se ale, že ho požár natolik zničil, že bylo neznámým umělcem odlito podle zachovaného popisu celé od začátku znovu.

Oficiálně byl reliéf prohlášen za Palladium, tedy za předmět poskytující záštitu a ochranu, až v roce 1609. Stará Boleslav se díky tomu stala nejstarším českým poutním místem.

Každá věž v jiném století

Původní gotická kaple přílivu poutníků zakrátko nestačila, a tak byl italský architekt Giovanni Maria Filippi na počátku 17. století požádán, aby vypracoval projekt nového kostela Nanebevzetí Panny Marie.

O budování projevoval zájem dokonce i tehdy panující římský císař Matyáš Habsburský, i když se dokončení chrámu už nedožil. Stavba se totiž nečekaně protáhla, především kvůli nestabilní situaci a častým válečným konfliktům.

Zatímco severní věž dokončil stavitel Abrahám Leuthner už v roce 1675, ta jižní musela počkat až do poloviny následujícího století, kdy ji dostavěl významný architekt Kilián Ignác Dientzenhofer, mimo jiné i autor západního chrámového průčelí.

Výkupné pro dva zlodějíčky

Jen nedlouho po svém dokončení měl kostel namále, když se v jeho těsném sousedství odehrála bitva u Staré Boleslavi mezi rakouským vojskem a pruskou armádou, jedno z krvavých střetnutí sedmileté války.

A ještě předtím načas zmizelo i samotné Palladium, když ho v roce 1632 uloupili dva Sasové a zpátky z Německa se vrátilo poničené a za tučné výkupné až po šesti letech.

Reliéf se stěhoval i později, když musel být před plenícími švédskými vojsky v roce 1639 ukryt dokonce až ve Vídni.

Čtyřiačtyřicet Karlových mostů

Kostel Nanebevzetí Panny Marie se mezitím stal cílem poutí zástupů věřících. Od roku 1775 mohli v interiéru obdivovat nástěnné malby znázorňující historii posvátného předmětu.

Vydali-li se na cestu z hlavního města, procházeli kolem 44 kapliček vybudovaných podél poutní trasy od pražských městských bran v dnešním Karlíně až do Brandýsa nad Labem. Podle dobových údajů byly jednotlivé kapličky od sebe vzdáleny „na délku Karlova mostu“.

Není to tak docela přesně, protože jeho délku 515 metrů nebylo vždy v terénu možné dodržet, ale badatelé se shodují, že stály v rozestupech od 440 do 600 metrů, což dává v součtu vzdálenost pro poutníky 22 kilometrů. Do dnešní doby se však zachovalo jen pětadvacet z těchto poutních kaplí.

Pod bezpečnostním sklem

V kostele dnes můžeme stále obdivovat původní štukovou výzdobu z počátku 17. století, je tu pozoruhodná monumentální dřevěná zpovědnice s postavou kající se Máří Magdalény a dvojicí andělů, a navštívit můžeme i několik bočních kaplí.

Hlavní oltář pochází z roku 1721, kdy nahradil původní, poničený po vpádu Švédů. Nový oltář z několika druhů mramoru dostal sochařskou výzdobu z dílny Matyáše Bernarda Brauna. Palladium je dnes uloženo v samostatné kapli ve speciální bezpečnostní vitríně.

Tři návštěvy na jeden lístek

Uvádí se, že reliéf je měděný, ale analýza odhalila až 9 procent příměsi zlata. V roce 2009 dostal nový rám z tropického dřeva obaleného stříbrem a zdobeného polodrahokamy.

Jedním z prvních, kdo mohl Palladium takhle vidět, se stal papež Benedikt XVI., který Starou Boleslav toho roku navštívil.

Pokud se budeme chtít o kostele i o Palladiu země české dozvědět víc, můžeme využít komentované prohlídky s průvodcem, které se konají každý den kromě pondělí.

Zakoupením vstupenky navíc návštěvník dostane výjimečnou možnost nahlédnout i do jinak nepřístupné baziliky svatého Václava na Svatováclavském náměstí a také do jen pár set metrů vzdálené kaple blahoslaveného Podivena – muže, který podle legendy Palladium země české zachránil.

Co nesmíte minout: Tradice ožívá v den svatého Václava

Ideální dobou pro návštěvu kostela Nanebevzetí Panny Marie a Palladia země české je podzim. V září se totiž Stará Boleslav opět stane dějištěm každoroční Národní svatováclavské pouti.

Novodobá tradice pouti byla zahájena v roce 2003 navázáním na poutní oslavy se staletou tradicí. Jejím vrcholem je vždy bohoslužba na Mariánském náměstí za účasti pražského arcibiskupa i českých a moravských biskupů.

V den pouti je ve Staré Boleslavi také k vidění relikvie svatého Václava, jinak uložená v katedrále sv. Víta v Praze.

Foto: Shutterstock
Související články
Sklářské město Kamenický Šenov je se sklem navždy spojeno a sklo určovalo běh jeho života i v jiných oblastech. Třeba v architektuře, kterou dnes můžeme obdivovat díky vzniku městské památkové zóny. Přestože Kamenický Šenov známe jako synonymum sklářství, v době založení města ještě do sklářské slávy hodně chybělo. Spíše zemědělská obec Sonow se poprvé připomíná v roce 1352, ale teprve po třiceti
Město Telč je prodchnuto slavnou historií, takže když je zdejší kostel nejstarším ve městě, něco už to znamená. Přesně takový je kostel Matky Boží na Starém městě, z jehož věže už po staletí zní starobylý zvon jménem Panna Marie. O tom, že historické jádro Telče je městskou památkovou rezervací a je zapsáno do Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO, se samozřejmě všeobecně ví. V centru pozo
Nejvýznamnější gotická stavba Opavy se majestátně tyčí na Rybím trhu už osm století. Věž konkatedrály Nanebevzetí Panny Marie se svou výškou vyrovná věži dómu svatého Václava v Olomouci. Pověst praví, že v dobách, kdy se v Opavě začal stavět chrám nanebevzetí Panny Marie, žili ve městě dva bratři. Oba byli stavitelé a oba se zamilovali do stejné dívky. Protože ona sama nevěděla, kterému dát předn
Městečko Chřibská leží už hodně blízko u německých hranic, ale odsunutí na okraj našeho zájmu si rozhodně nezaslouží. Vždyť třeba zdejší výjimečné vodopády jezdí obdivovat turisté z celé republiky. Vodopády si většinou představujeme jako proudy vody, stékající a poskakující po prudkém svahu, často plném balvanů a proláklin, které způsobují pěnění vody. Navštívíme-li pozoruhodné vodopády u městečk
Obec Kuželov na severním svahu hřebene Bílých Karpat stojí v krásné krajině, ale vodními toky, a tedy ani vodními mlýny, okolí právě neoplývá. V roce 1842 se tak obec problémy s mletím obilí rozhodla vyřešit jednou provždy. Kuželovitá stavba větrného mlýna holandského typu v našich krajích není právě obvyklá, ale funkci mlýn rozhodně plnil. Jeho stavba si vyžádala 300 koňských fůr kamene. Mlýn s
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Plachým machrem už Václav Kopta není
nasehvezdy.cz
Plachým machrem už Václav Kopta není
Když měl v roce 1982 premiéru film Sněženky a machři, mnoho mladých divaček se zakoukalo do představitele Radka, kterým nebyl nikdo jiný než Václav Kopta (59). Jenže jak sám o sobě říká, nejenže b
Z fotografie přítele mé dcery jsem měla těžký šok
nejsemsama.cz
Z fotografie přítele mé dcery jsem měla těžký šok
Svět je malý a lidé se kvůli tomu občas dostanou do neřešitelné situace. Štěstí mi v životě přineslo až druhé manželství. To první znamenalo pouze krátkou epizodou, ve které jsme já i Lukáš brzy zjistili, že jde o oboustranný omyl. Po půl roce hádek a napětí přišel rozvod. Druhé manželství trvá dodnes. Narodila se nám
Objevte kouzlo slovinského pobřeží
iluxus.cz
Objevte kouzlo slovinského pobřeží
Slovinsko často stojí ve stínu svých přímořských sousedů, přitom se může pochlubit nádhernými plážemi, které překvapí svou malebností i čistotou. A pokud se chystáte na dovolenou a chcete, aby byla ne
Winston Churchill předpověděl svět rozdělený železnou oponou
epochaplus.cz
Winston Churchill předpověděl svět rozdělený železnou oponou
Politik, který dokáže strhnout Brity. Neváhá dělat odvážná rozhodnutí. Svému národu slibuje pot, krev a slzy. Přesto ho dlouho po jeho smrti zvolí největším Anligčanem všech dob. V roce 1938 se ostře staví proti Hitlerově politice vůči Československu. „Rozdělení Československa pod tlakem Velké Británie a Francie znamená úplnou kapitulaci západních demokracií před nacistickou hrozbou síly… Není
První athénský tyran si vylepšoval image pořádáním her
epochalnisvet.cz
První athénský tyran si vylepšoval image pořádáním her
Vyhodíte ho dveřmi, vrátí se oknem. Tak by se dala charakterizovat politická kariéra Řeka Peisistrata, který se teprve na třetí pokus prosadil a stal se v období antiky historicky prvním athénským tyranem.   Píše se rok 546 př. n. l., když se Peisistratos rozhodne chopit moci v Athénách – už potřetí. Jeho předchozí dva pokusy
Neznámý tvor z Amazonie: Co se skrývá za označením holadeira?
enigmaplus.cz
Neznámý tvor z Amazonie: Co se skrývá za označením holadeira?
Brazilská mytologie je zaplněna podivnými kreaturami. Mnoho bájných příběhů se týká povodí Amazonky. Není divu, protože tato oblast je stále v centru pozornosti zoologů a spoléhají na ni i kryptozoolo
V duchu eklektismu i funkce
rezidenceonline.cz
V duchu eklektismu i funkce
Dokonalá rovnováha namixovaných stylů, stejně jako sofistikovaný přístup se stopou neočekávaného. Když k tomu připočítáte maximální funkčnost a doslova nadoblačný výhled, je jasné, že tento městský interiér je víc než originální. První, co vás na této realizaci zaujme, jsou různě stylizované prostory k sezení, které ovšem spojují výrazné prvky jako barvy, úpravy povrchů, nábytkové a
Pomocníci pro teplou snídani
panidomu.cz
Pomocníci pro teplou snídani
Zvláště teď v zimě přijde teplé sousto po ránu vhod. Velmi snadno se o takovou snídani postarají vaflovače nebo topinkovače. Jen si musíte koupit ten správný přístroj. Především je třeba zvážit, pro kolik porcí teplou snídani připravovat. I mezi obyčejnými topinkovači a vaflovači je rozdíl v tom, kolik kousků umí najednou připravit. Pro pohodlí a
Rozdělený Berlín: Pokazila poválečnou idylku Praha?
historyplus.cz
Rozdělený Berlín: Pokazila poválečnou idylku Praha?
Je červenec 1945. Druhá světová válka skončila před dvěma měsíci a obyvatelé Berlína se snaží vrátit do starých kolejí. Na pozadí vybombardovaného Reichstagu a rozstřílené Braniborské brány lze na ulicích potkat ženu s kočárkem nebo hrající si děti. Na takovém Alexanderplatzu už jsou k vidění i názvy ulic v azbuce. Pokořená metropole právě získává zcela
Klimatická krize jako hnací motor Trumpova zájmu o Grónsko a Panamský průplav
21stoleti.cz
Klimatická krize jako hnací motor Trumpova zájmu o Grónsko a Panamský průplav
Donald Trump dlouhodobě popírá existenci klimatické krize a označuje ji za "obrovský podvod". Je tak do značné míry ironií, že právě změna klimatu je jednou z hlavních hybných sil jeho snahy ovládnout
Magická past číhala v horách
skutecnepribehy.cz
Magická past číhala v horách
Na rozcestí se rozdělili a zamířili na vrchol. Po hodině čekání začali být všichni nervózní. Kam se poděli jejich kamarádi? Tento pozoruhodný příběh se stal mojí starší sestře Ireně a jejím přátelům, když chodili na vysokou školu a o víkendech pořádali s partou výpravy do hor. Já jejich vyprávění ale pevně věřím, protože Irena stála vždy nohama pevně na zemi. Nějaké fantazie nebo výmysly k ní nikdy
Rizoto s houbami a bílým vínem
tisicereceptu.cz
Rizoto s houbami a bílým vínem
Speciální arborio rýže se vaří pouze na skus, ne zcela doměkka. Ingredience na 4 porce 300 g arborio rýže 200 ml bílého vína 1 litr zeleninového vývaru 200 g hub (žampiony, hříbky) 1 cibule
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz