Domů     Kostel Nanebevzetí Panny Marie ve Staré Boleslavi: Symbol a ochrana národa
Kostel Nanebevzetí Panny Marie ve Staré Boleslavi: Symbol a ochrana národa

Má jen velikost běžné pohlednice, přesto je jednou z nejvýznamnějších památek na území naší republiky.

Kovový gotický reliéf Madony s dítětem zvaný Palladium země české bývá svým významem srovnáván s korunovačními klenoty a vypráví se o něm, že má výjimečnou ochrannou moc nad naší zemí.

Pověst vypráví o tom, že svatá Ludmila, manželka prvního historicky doloženého Přemyslovce Bořivoje I., dostala Palladium země české při svém křtu jako dar od Metoděje, jednoho z věrozvěstů, kteří v roce 863 přišli šířit víru a vzdělanost na Moravu.

Jiná legenda upřesňuje původ Palladia tak, že to byla sama Ludmila, kdo Metodějovi poskytla kovové pohanské bůžky, aby z nich nechal odlít nové, křesťanské symboly.

Ať tak, nebo tak, Ludmila si Palladia velice považovala, vyhradila mu významné místo ve svém sídle na hradě Tetíně, a stejně tak se k němu choval i její vnuk a dědic kníže Václav, patron českého národa. Ten jej dokonce nosil s sebou, a to dokonce i do bitev.

Měl jej při sobě i v okamžiku, kdy byl ve Staré Boleslavi úkladně zavražděn svým bratrem Boleslavem. Jeho věrný pobočník Podiven tenkrát Palladium ukryl a zakopal a reliéf se na téměř tři století ztratil ze světa.

Palladium země české...
Palladium země české…

Panovníci vzdávají úctu

Až v polovině 12. století objevil zakopané Palladium při orání na svém poli jakýsi místní rolník a předal jej kanovníkům staroboleslavské kapituly.

Jenže, jak praví legenda, Palladium nesneslo přemisťování, a dokonce ani vystavení v kostele svatého Václava a vždycky se přes noc vrátilo na pole, kde bylo nalezeno. Teprve když pro něj byla přesně na tom místě vystavěna speciální kaple, bylo spokojeno.

Putovaly sem pak za ním nejvýznačnější osobnosti české historie v čele s Karlem IV., arcibiskupem Arnoštem z Pardubic, císařem Zikmundem či králem Ladislavem Pohrobkem, nemluvě o pozdějších habsburských vládcích od Marie Terezie po posledního habsburského panovníka Karla I.

Symbol ochrany národa

Za husitských válek byl zdejší svatostánek těžce poškozen a z historických pramenů není úplně jasné, v jakém stavu z nich vyšlo samotné Palladium země české.

Možná bylo třeba ho zásadně zrestaurovat, říká se ale, že ho požár natolik zničil, že bylo neznámým umělcem odlito podle zachovaného popisu celé od začátku znovu.

Oficiálně byl reliéf prohlášen za Palladium, tedy za předmět poskytující záštitu a ochranu, až v roce 1609. Stará Boleslav se díky tomu stala nejstarším českým poutním místem.

Každá věž v jiném století

Původní gotická kaple přílivu poutníků zakrátko nestačila, a tak byl italský architekt Giovanni Maria Filippi na počátku 17. století požádán, aby vypracoval projekt nového kostela Nanebevzetí Panny Marie.

O budování projevoval zájem dokonce i tehdy panující římský císař Matyáš Habsburský, i když se dokončení chrámu už nedožil. Stavba se totiž nečekaně protáhla, především kvůli nestabilní situaci a častým válečným konfliktům.

Zatímco severní věž dokončil stavitel Abrahám Leuthner už v roce 1675, ta jižní musela počkat až do poloviny následujícího století, kdy ji dostavěl významný architekt Kilián Ignác Dientzenhofer, mimo jiné i autor západního chrámového průčelí.

Výkupné pro dva zlodějíčky

Jen nedlouho po svém dokončení měl kostel namále, když se v jeho těsném sousedství odehrála bitva u Staré Boleslavi mezi rakouským vojskem a pruskou armádou, jedno z krvavých střetnutí sedmileté války.

A ještě předtím načas zmizelo i samotné Palladium, když ho v roce 1632 uloupili dva Sasové a zpátky z Německa se vrátilo poničené a za tučné výkupné až po šesti letech.

Reliéf se stěhoval i později, když musel být před plenícími švédskými vojsky v roce 1639 ukryt dokonce až ve Vídni.

Čtyřiačtyřicet Karlových mostů

Kostel Nanebevzetí Panny Marie se mezitím stal cílem poutí zástupů věřících. Od roku 1775 mohli v interiéru obdivovat nástěnné malby znázorňující historii posvátného předmětu.

Vydali-li se na cestu z hlavního města, procházeli kolem 44 kapliček vybudovaných podél poutní trasy od pražských městských bran v dnešním Karlíně až do Brandýsa nad Labem. Podle dobových údajů byly jednotlivé kapličky od sebe vzdáleny „na délku Karlova mostu“.

Není to tak docela přesně, protože jeho délku 515 metrů nebylo vždy v terénu možné dodržet, ale badatelé se shodují, že stály v rozestupech od 440 do 600 metrů, což dává v součtu vzdálenost pro poutníky 22 kilometrů. Do dnešní doby se však zachovalo jen pětadvacet z těchto poutních kaplí.

Pod bezpečnostním sklem

V kostele dnes můžeme stále obdivovat původní štukovou výzdobu z počátku 17. století, je tu pozoruhodná monumentální dřevěná zpovědnice s postavou kající se Máří Magdalény a dvojicí andělů, a navštívit můžeme i několik bočních kaplí.

Hlavní oltář pochází z roku 1721, kdy nahradil původní, poničený po vpádu Švédů. Nový oltář z několika druhů mramoru dostal sochařskou výzdobu z dílny Matyáše Bernarda Brauna. Palladium je dnes uloženo v samostatné kapli ve speciální bezpečnostní vitríně.

Tři návštěvy na jeden lístek

Uvádí se, že reliéf je měděný, ale analýza odhalila až 9 procent příměsi zlata. V roce 2009 dostal nový rám z tropického dřeva obaleného stříbrem a zdobeného polodrahokamy.

Jedním z prvních, kdo mohl Palladium takhle vidět, se stal papež Benedikt XVI., který Starou Boleslav toho roku navštívil.

Pokud se budeme chtít o kostele i o Palladiu země české dozvědět víc, můžeme využít komentované prohlídky s průvodcem, které se konají každý den kromě pondělí.

Zakoupením vstupenky navíc návštěvník dostane výjimečnou možnost nahlédnout i do jinak nepřístupné baziliky svatého Václava na Svatováclavském náměstí a také do jen pár set metrů vzdálené kaple blahoslaveného Podivena – muže, který podle legendy Palladium země české zachránil.

Co nesmíte minout: Tradice ožívá v den svatého Václava

Ideální dobou pro návštěvu kostela Nanebevzetí Panny Marie a Palladia země české je podzim. V září se totiž Stará Boleslav opět stane dějištěm každoroční Národní svatováclavské pouti.

Novodobá tradice pouti byla zahájena v roce 2003 navázáním na poutní oslavy se staletou tradicí. Jejím vrcholem je vždy bohoslužba na Mariánském náměstí za účasti pražského arcibiskupa i českých a moravských biskupů.

V den pouti je ve Staré Boleslavi také k vidění relikvie svatého Václava, jinak uložená v katedrále sv. Víta v Praze.

Foto: Shutterstock
Související články
Romantický hrad Svojanov nedaleko Poličky patří k nejstarším hradům u nás a současně představuje nevídanou stylovou kombinaci gotiky a empíru. Přezdívá se mu občas také Vila českých královen. Malebná krajina kolem říčky Křetínky už ve 13. století přímo lákala k usazení. Využil toho královský purkrabí Svéslav z Bořitova a založil tu nad údolím hrad Svojanov, který dnes patří k našim nejstarším kam
Troufli byste si sestavit žebříček deseti nejnavštěvovanějších hradů České republiky? Že v něm budou figurovat Karlštejn nebo Křivoklát, o tom nikdo nepochybuje. Ale své místo v první desítce si spolehlivě drží také Bouzov na středozápadní Moravě. Bouzov se zrodil na přelomu 13. a 14. století a asi bychom popsali hodně stránek, než bychom vypočítali všechny jeho majitele. Nebyl vždy jen panským
Severní Morava se rozkládá na hranicích se Slovenskem a Polskem. Je to kraj zalesněných svahů Beskyd a Jeseníků s dvěma nejvyššími horami Moravy Pradědem a Lysou horou. Spoustu krásy tu ale najdete i v nížinách při cestování po starobylých hradech a zámcích nebo v moderních industriálních městech. Ostrava už není černá Největším městem oblasti je Ostrava, jež je zároveň druhým největším měste
Zámek Litomyšl je dokonce zapsán do Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Postavil si ho ve druhé polovině 16. století jako své reprezentační sídlo nejvyšší kancléř Království českého Vratislav z Pernštejna a dnes je považován za jednu z nejkrásnějších renesančních staveb ve střední Evropě. Stavba se důsledně držela italských vzorů, takže vnitřní nádvoří je obklopeno arkád
Výstavný klášter Zlatá Koruna patří k nejlépe zachovaným gotickým areálům svého druhu v Čechách a vzhledem ke svému umístění v sevřeném vltavském údolí si do dnešních dnů zachoval i svou dispozici. A také atmosféru, která na návštěvníka dýchne na každém kroku. Na počátku zbožného kláštera byla krutá válka. Jak praví legenda, když se český král Přemysl Otakar II. v červenci 1260 vypravoval do bitv
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Pláž Dumas: Starodávné pohřebiště, kde mizí turisté
enigmaplus.cz
Pláž Dumas: Starodávné pohřebiště, kde mizí turisté
Tmavá písčitá pláž Dumas se nachází ve státě Gujarat 21 km od města Surat v jižní části Indie. V minulosti na této pláži hinduisté spalovali těla mrtvých. Kremace dle jejich víry umožní duši snáze op
Zdraví začíná uvnitř, dopřejte si očistu
nejsemsama.cz
Zdraví začíná uvnitř, dopřejte si očistu
Když trávicí soustava nefunguje správně, má to vliv i na hmotnost. Pokud byste rádi pár kilo shodili, zahajte teď na jaře očistu těla. Máte problémy se zácpou, plynatostí, průjmy, nebo i depresemi? Příčinu hledejte ve střevech. Nejenže se v nich nachází drtivá většina naší imunity, ale zanesená střeva mají vliv i na váhu a náladu. Od čeho ruce pryč?
Doplatila jsem na svou naivitu
skutecnepribehy.cz
Doplatila jsem na svou naivitu
Byla jsem po rozvodu, sama a nic mě netěšilo. Když přišla má kamarádka s nápadem na společné podnikání, znova mě to nakoplo. A to byla chyba. Radku jsem potkala v pro mne těžké době. Přestěhovala jsem se do nového města a změnila jsem práci. Chtěla jsem opustit starý život, ve kterém bylo hrozné manželství a domácí násilí. Nechala jsem
Okrasa i lék: Odkud pochází nádherný šeřík?
epochaplus.cz
Okrasa i lék: Odkud pochází nádherný šeřík?
Květy šeříku připomínají malé voňavé hvězdičky, které na jaře rozjasňují zahrady a parky. Tento půvabný keř však skrývá mnohem více, než jen krásu a vůni – jeho příběh sahá do dob osmanských sultánů, šeříková esence se využívá v parfémech a některé druhy mají také léčivé účinky. Inspiruje i umělce! Je krásný a jeho opojná vůně
Starověké Benátky ležely v deltě Nilu
historyplus.cz
Starověké Benátky ležely v deltě Nilu
Křivolakými vodními kanály se prodírají malé loďky. Míjejí vznosné budovy, proplouvají pod mosty, až dosednou k molu. Scéna se neodehrává v Benátkách, jak by se mohlo zdát, ale v Herakleionu. Ten si vyslouží řadu přezdívek. Kromě starověkých Benátek se mu říká antický Hongkong nebo egyptská Atlantida…   Stejně jako v případě Tróji i u egyptského
Chvilka jen pro vás: Tipy pro příjemný život v domácnosti a malé radosti
panidomu.cz
Chvilka jen pro vás: Tipy pro příjemný život v domácnosti a malé radosti
Bojíte se mikrovlnky? Pro jedny je to nepostradatelný domácí spotřebič, pro druhé riziko pro zdraví. Přitom technicky vzato používá stejný zdroj pro svoje fungování jako rádia, televizory, mobilní telefony, přístroje GPS nebo třeba hřejivé infralampy a dotaženo do detailů i náš zrak – elektromagnetické vlny delšího rozsahu. Elektromagnetické záření může být skutečně nebezpečné, ale až
Srdeční selhání vyřeší titanové srdce
21stoleti.cz
Srdeční selhání vyřeší titanové srdce
Mnoho lidí se potýká s kardiovaskulárními problémy, přičemž u některých dochází k selhání srdce. Orgánů vhodných k transplantaci není dostatek, nadějí pro čekatele na nové srdce se tak může stát titan
Luminox a FORCE BLUE spojují síly v ochraně světových oceánů
iluxus.cz
Luminox a FORCE BLUE spojují síly v ochraně světových oceánů
Hodinářská značka Luminox, které důvěřují příslušníci Navy SEALs i dobrodruzi, oznámila své oficiální partnerství s FORCE BLUE, jedinou neziskovou organizací na světě, která přeškoluje a nasazuje býva
Čvančarová přiznala, že je nešťastná?
nasehvezdy.cz
Čvančarová přiznala, že je nešťastná?
Patří mezi atraktivní ženy a o její pozornost by stála spousta mužů. A možná, že brzy dostanou příležitost! Herečka Jitka Čvančarová (47) totiž jasně naznačuje, že její manželství s tanečníkem Petrem
Elegantní penthouse v lyžařském ráji
rezidenceonline.cz
Elegantní penthouse v lyžařském ráji
V srdci lyžařského města Aspenu v americkém Coloradu stojí dům, na jehož střeše se nachází rozlehlý luxusní byt, poskytující svým obyvatelům dokonalé místo k životu. Čistý a vzdušný interiér, plynule navazující na terasu, září teplem a třpytivým horským sluncem. Aspen, dnes velmi známé lyžařské středisko obklopené pohořím Rocky Mountains, vznikl původně jako místo těžby stříbra. Během devatenáctého století
Křupavé okurčičky
tisicereceptu.cz
Křupavé okurčičky
Okurková sezona nemusí být nudná, zvlášť, když si můžeme tyhle zelené pochoutky naložit do láku. Potřebujete 400 g okurek 3 kuličky pepře 2 kuličky nového koření 1 bobkový list ½ lžičky hořč
Mezinárodní den autismu: Nové naděje v léčbě díky pupečníkové krvi
epochalnisvet.cz
Mezinárodní den autismu: Nové naděje v léčbě díky pupečníkové krvi
Autismus je jako strašák společnosti. Zatímco podvědomě s sebou nese předsudky z předsudků, konkrétně už ovlivňuje schopnost dítěte komunikovat, navazovat vztahy a zapojit se do běžných aktivit. Někteří jedinci s poruchami autistického spektra (PAS) vykazují mimořádné schopnosti, například v matematice, jazycích nebo umění, jiní čelí výzvám, které komplikují jejich každodenní život. Právě dnes si připomínáme
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz