Domů     Kraj skvělého vína a svébytného folkloru
Kraj skvělého vína a svébytného folkloru

Ta jižní Morava je jistě krásná zem, osázená vinohradem.“ Refrén známé lidové písně trefně vystihuje kraj, o kterém bude řeč na následujících stránkách.

Jižní Morava je známá pro svoje výborné víno, tradiční hody, slunečné počasí a překrásnou přírodu s mnoha historickými památkami. Na jižní Moravě naleznete všechno, na co si jen vzpomenete.

Brno je zlatá loď

Bývalým hlavním městem Moravy je Brno. Počtem obyvatel i rozlohou druhé největší město v České republice. Město je významným centrem soudní moci České republiky, sídlí tu totiž Ústavní i Nejvyšší soud.

Kromě toho je také důležitým střediskem vysokého školství s téměř 100 000 studenty. K nejvýznamnějším památkám města zcela jistě patří notoricky známý hrad a pevnost Špilberk a katedrála svatého Petra a Pavla na vršku Petrov.

Na území Brna se nachází ještě jeden dochovaný hrad, Veveří, který se tyčí nad Brněnskou přehradou. K navštívení lákají i honosné brněnské vily, například nedávno zrekonstruované vily Löw-Beerova v Drobného ulici a vila Stiassni v ulici Hroznové.

My se však detailněji podíváme na tu nejslavnější a nejnavštěvovanější, vilu Tugendhat.

Moderní skvost na seznamu UNESCO

V Černých Polích se nachází stěžejní dílo celé funkcionalistické architektury a jedna z pěti nejvýznamnějších vil světa. Vila Tugendhat byla postavena v letech 1929–1930 podle projektu architekta Ludwiga Miese van der Rohe.

Ten jej navrhl na přání manželů Grety a Fritze Tugendhatových. Vila je zapsána na seznamu UNESCO jako jediná památka moderní architektury v České republice. V letech 2010–2012 prošla celkovou rekonstrukcí, které neunikla ani přilehlá zahrada.

V interiérech si můžete prohlédnout nábytek ze vzácných materiálů, jako je např. onyx ze severního Maroka, italský travertin nebo dýhy z dřevin jihovýchodní Asie. Vše je provedeno v luxusním minimalismu unikátní architektury a designu.

Všech 73 místností si můžete prohlédnout ve dvou prohlídkových okruzích, jejichž součástí je i prohlídka zahrady. Kvůli velkému zájmu je však nutné rezervovat si prohlídku alespoň měsíc dopředu.

Brněnská nábojnice

Historická tvář s tou moderní se setkávají i v samotném centru města. Konkrétně na náměstí Svobody, lidově zvaném Svoboďáku, se mezi historickými domy a paláci tyčí šest metrů vysoký žulový hodinový stroj.

Tvarem připomíná nábojnici, a to kvůli obléhání města Švédy roku 1645. Generál Torstenson tehdy rozhodl, že pokud neprovalí hradby města, než odbije poledne, odtáhne po dlouhém obléhání od Brna pryč.

Brňané se to dozvěděli a odbili proto poledne o hodinu dřív, Švédové odtáhli a od té doby se tu odbíjí poledne už v 11 hodin. A stejně tak jej odbíjí i tento zvláštní orloj. Poznat, kolik je právě hodin, je však pěkný oříšek.

V horní části je skleněná lupa, která postupně zobrazuje 12 číslic a mezi nimi je sestava čar (čtvrt, půl, tři čtvrtě a celá). Raději se tak spoléhejte na svoje vlastní hodinky.

Renesanční perla mezi městy

Na samém kraji jihomoravského kraje, 25 kilometrů jihozápadně od Jihlavy, se zastavil čas. V překrásném pohádkovém městečku Telč se můžete vrátit do časů renesance a gotiky. Historické jádro města patří k nejcennějším městským památkovým rezervacím na Moravě.

Na náměstí se můžete procházet mezi překrásnými měšťanskými domy s podloubími a bohatě zdobenými štíty. Hned z náměstí se dostanete do telčského zámku, klenotu moravské renesanční architektury.

Díky citlivým majitelům se tu dokonce zachovaly původní interiéry i exteriéry ve velmi dobrém stavu. Nejvýznamnější je výzdoba Zlatého sálu s kazetovým, bohatě vyřezávaným dřevěným stropem. Kazetové stropy naleznete i v sále Modrém a Rytířském.

Součástí celého areálu je francouzská zahrada s rozsáhlým anglickým parkem a oranžerií. Vybrat si tu můžete z pěti prohlídkových okruhů, přičemž nejdelší trvá kolem 50 minut.

Tradiční jihomoravské hody

Hody patří snad ke každé vesnici na jižní Moravě. Slaví se tu jako křesťanský svátek nebo jako den hojnosti, veselí a blahobytu. Hodové veselí trvá několik dní, po celou dobu se stoly prohýbají pod tradičními moravskými koláčky a dobrým vínem.

Setkává se tu celá dědina, rodina a přátelé. Tato tradice nemá stanovený jednotný termín konání, ten se v každé vesnici liší. Platí tu ale přesně daná pravidla, například na hodech nesmí chybět mládež v krojích (chasa). Hlavními postavami jsou vybraní chlapci (stárci) a jejich děvčata (stárky).

Foto: Shutterstock
Lokalita:
Související články
Troufli byste si sestavit žebříček deseti nejnavštěvovanějších hradů České republiky? Že v něm budou figurovat Karlštejn nebo Křivoklát, o tom nikdo nepochybuje. Ale své místo v první desítce si spolehlivě drží také Bouzov na středozápadní Moravě. Bouzov se zrodil na přelomu 13. a 14. století a asi bychom popsali hodně stránek, než bychom vypočítali všechny jeho majitele. Nebyl vždy jen panským
Severní Morava se rozkládá na hranicích se Slovenskem a Polskem. Je to kraj zalesněných svahů Beskyd a Jeseníků s dvěma nejvyššími horami Moravy Pradědem a Lysou horou. Spoustu krásy tu ale najdete i v nížinách při cestování po starobylých hradech a zámcích nebo v moderních industriálních městech. Ostrava už není černá Největším městem oblasti je Ostrava, jež je zároveň druhým největším měste
Zámek Litomyšl je dokonce zapsán do Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Postavil si ho ve druhé polovině 16. století jako své reprezentační sídlo nejvyšší kancléř Království českého Vratislav z Pernštejna a dnes je považován za jednu z nejkrásnějších renesančních staveb ve střední Evropě. Stavba se důsledně držela italských vzorů, takže vnitřní nádvoří je obklopeno arkád
Výstavný klášter Zlatá Koruna patří k nejlépe zachovaným gotickým areálům svého druhu v Čechách a vzhledem ke svému umístění v sevřeném vltavském údolí si do dnešních dnů zachoval i svou dispozici. A také atmosféru, která na návštěvníka dýchne na každém kroku. Na počátku zbožného kláštera byla krutá válka. Jak praví legenda, když se český král Přemysl Otakar II. v červenci 1260 vypravoval do bitv
Hrad s bohatou historií, opředený pověstmi a doslova napěchovaný unikátními sbírkami vzdělaného rodu Berchtoldů, takový je monumentální Buchlov, který se na kopci nad Buchlovicemi tyčí už osm století. Hrad Buchlov byl už od svého založení na počátku 13. století významný. Ležel na strategickém bodě v krajině, a tak byl nejen obrannou pevností, ale i přirozeným správním centrem širokého okolí. Jeho
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Zámek sv. Michaela: Měl barvu podle ztracené rukavičky?
historyplus.cz
Zámek sv. Michaela: Měl barvu podle ztracené rukavičky?
Ples je v plném proudu. Ve víru tance ztrácí carova favoritka Anna Lopuchinová rukavičku. Pavel I. ji dvorně zvedne. Nevrátí ji však krásce, ale předá svému architektovi.   „Povšimněte si té neobvyklé barvy. Takové by mohly být zdi mého nového paláce,“ prohodí k architektovi Vincenzu Brennovi (1747–1820). Růžovo-oranžovo-žlutá se na zdech petrohradských paláců 18. století ještě nezaskvěla.
Podcenil ministr Ludvíka XIV. kouzlo Versailles?
epochalnisvet.cz
Podcenil ministr Ludvíka XIV. kouzlo Versailles?
Venkovská krajina kolem Versailles Ludvíkovi XIV. učaruje. Už v létě 1661 sní o tom, že tu prožije část roku. Cihlový zámeček, který tu stojí, je však příliš malý na to, aby se v něm ubytoval on, jeho milenka a dalších 60 vybraných dvořanů. „Budeme stavět,“ rozhodne král… V 70. letech 17. století sen o venkovském domě
Zelenina? Zkuste pečenou!
panidomu.cz
Zelenina? Zkuste pečenou!
Určitě si doma děláte různé zeleninové saláty, dáváte ji do polévek, omáček i nakládáte. A právě pečená zelenina je to, co vám v repertoáru ještě chybí. A to je škoda. Už proto, že šetří kapsu a také ji můžete použít na spoustu způsobů. Třeba na těstoviny, na polévku, do wrapů a omelet… Kterou vybrat? Vlastně
Posadili mě na židli po mrtvém pradědečkovi
skutecnepribehy.cz
Posadili mě na židli po mrtvém pradědečkovi
Byl jsem pozván na návštěvu do rodiny svého dávného přítele. Těšil jsem se, jak si krásně popovídáme. Místo toho jsem se ztrapnil a vystrašil sám sebe. Tu židli snesli z půdy. Byla opravdu nepřehlédnutelná. Patřila pradědečkovi, který se dožil téměř stovky. Tak mi to alespoň řekl můj hostitel Filip, přítel ze studií archeologie. Vrátil jsem se z mezinárodní
Zadělal si Jašków na problémy?
nasehvezdy.cz
Zadělal si Jašków na problémy?
Už svým vzhledem vyvolává herec Robert Jašków (55) v lidech pořádný respekt. Přitom herec z Ordinace v Růžové zahradě je dobrák od kosti, který si váží své rodiny, a proto vždy soukromí striktně odděl
Křupavé okurčičky
tisicereceptu.cz
Křupavé okurčičky
Okurková sezona nemusí být nudná, zvlášť, když si můžeme tyhle zelené pochoutky naložit do láku. Potřebujete 400 g okurek 3 kuličky pepře 2 kuličky nového koření 1 bobkový list ½ lžičky hořč
Mikimoto V Code: Návrat ikonické kolekce ve znamení barev, perel a hravé elegance
iluxus.cz
Mikimoto V Code: Návrat ikonické kolekce ve znamení barev, perel a hravé elegance
Japonský dům luxusních šperků Mikimoto otevírá novou kapitolu své oceňované kolekce V Code, která se vrací ve druhém vydání. Tentokrát přináší jemnější siluetu, odvážnější barevnost a především šperky
Tajemství chrámu Garni: Byl postaven jako monumentální hrobka?
enigmaplus.cz
Tajemství chrámu Garni: Byl postaven jako monumentální hrobka?
Odborníky je označován jako nejvýchodnější stavba řecko-římské civilizace. Tento pohanský chrám najdeme v místě, kde bychom podobnou stavbu asi nečekali – v hornaté oblasti Arménie. Ani po dvou tisící
Lovci a sběrači: Nečekaně zdatní mořeplavci z doby kamenné
21stoleti.cz
Lovci a sběrači: Nečekaně zdatní mořeplavci z doby kamenné
Ještě donedávna se věřilo, že ostrov Malta byl poprvé osídlen před 7500 lety, tedy v mladší době kamenné s příchodem zemědělců. Nedávný archeologický průlom ale tuto představu zásadně mění. V
Krém karamel
nejsemsama.cz
Krém karamel
Francouzskou klasiku crème caramel zvládnete i doma. Příprava není složitá, chce to jen pár ingrediencí a trpělivost při rozpouštění cukru na karamel. Potřebujete: ✿ 400 g cukru krupice ✿ šťávu ze 2 pomerančů ✿ 1 l plnotučného mléka ✿ 1 vanilkový lusk ✿ 8 vajec 1. Do rendlíku vsypejte polovinu cukru a na mírném teple ho za občasného míchání nechte
Pražský orloj: Středověký klenot s šestisetletou historií
epochaplus.cz
Pražský orloj: Středověký klenot s šestisetletou historií
Pražský orloj, fungující už přes 600 let, je nejstarším plně funkčním orlojem na světě. Tento technický zázrak na Staroměstské radnici přežil války, požáry i hrozbu likvidace, aby dnes ohromoval turisty svou precizní mechanikou a pohyblivými apoštoly. Jaká je jeho historie? Už přes 600 let ukazuje nejen datum a čas, ale i polohu Slunce, fáze Měsíce,
Vzdušná prosvětlená klasika v mrakodrapu
rezidenceonline.cz
Vzdušná prosvětlená klasika v mrakodrapu
Doslova jako výkladní skříň značky Minotti působí exkluzivní interiér, obývaný bezdětným párem. Interiér, založený na cílených kontrastech barev a materiálů, je dílem mezinárodního ateliéru IQOSA. Realizace finální podoby bytu o rozloze téměř dvou set čtverečních metrů trvala celých dvanáct měsíců, během nichž získal punc vyvážené jednoduché elegance, založené na pečlivě promyšleném konceptu. Jeho základem jsou
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz