Domů     Kraj skvělého vína a svébytného folkloru
Kraj skvělého vína a svébytného folkloru
od 23.11.2023
1

Ta jižní Morava je jistě krásná zem, osázená vinohradem.“ Refrén známé lidové písně trefně vystihuje kraj, o kterém bude řeč na následujících stránkách.

Jižní Morava je známá pro svoje výborné víno, tradiční hody, slunečné počasí a překrásnou přírodu s mnoha historickými památkami. Na jižní Moravě naleznete všechno, na co si jen vzpomenete.

Brno je zlatá loď

Bývalým hlavním městem Moravy je Brno. Počtem obyvatel i rozlohou druhé největší město v České republice. Město je významným centrem soudní moci České republiky, sídlí tu totiž Ústavní i Nejvyšší soud.

Kromě toho je také důležitým střediskem vysokého školství s téměř 100 000 studenty. K nejvýznamnějším památkám města zcela jistě patří notoricky známý hrad a pevnost Špilberk a katedrála svatého Petra a Pavla na vršku Petrov.

Na území Brna se nachází ještě jeden dochovaný hrad, Veveří, který se tyčí nad Brněnskou přehradou. K navštívení lákají i honosné brněnské vily, například nedávno zrekonstruované vily Löw-Beerova v Drobného ulici a vila Stiassni v ulici Hroznové.

My se však detailněji podíváme na tu nejslavnější a nejnavštěvovanější, vilu Tugendhat.

Moderní skvost na seznamu UNESCO

V Černých Polích se nachází stěžejní dílo celé funkcionalistické architektury a jedna z pěti nejvýznamnějších vil světa. Vila Tugendhat byla postavena v letech 1929–1930 podle projektu architekta Ludwiga Miese van der Rohe.

Ten jej navrhl na přání manželů Grety a Fritze Tugendhatových. Vila je zapsána na seznamu UNESCO jako jediná památka moderní architektury v České republice. V letech 2010–2012 prošla celkovou rekonstrukcí, které neunikla ani přilehlá zahrada.

V interiérech si můžete prohlédnout nábytek ze vzácných materiálů, jako je např. onyx ze severního Maroka, italský travertin nebo dýhy z dřevin jihovýchodní Asie. Vše je provedeno v luxusním minimalismu unikátní architektury a designu.

Všech 73 místností si můžete prohlédnout ve dvou prohlídkových okruzích, jejichž součástí je i prohlídka zahrady. Kvůli velkému zájmu je však nutné rezervovat si prohlídku alespoň měsíc dopředu.

Brněnská nábojnice

Historická tvář s tou moderní se setkávají i v samotném centru města. Konkrétně na náměstí Svobody, lidově zvaném Svoboďáku, se mezi historickými domy a paláci tyčí šest metrů vysoký žulový hodinový stroj.

Tvarem připomíná nábojnici, a to kvůli obléhání města Švédy roku 1645. Generál Torstenson tehdy rozhodl, že pokud neprovalí hradby města, než odbije poledne, odtáhne po dlouhém obléhání od Brna pryč.

Brňané se to dozvěděli a odbili proto poledne o hodinu dřív, Švédové odtáhli a od té doby se tu odbíjí poledne už v 11 hodin. A stejně tak jej odbíjí i tento zvláštní orloj. Poznat, kolik je právě hodin, je však pěkný oříšek.

V horní části je skleněná lupa, která postupně zobrazuje 12 číslic a mezi nimi je sestava čar (čtvrt, půl, tři čtvrtě a celá). Raději se tak spoléhejte na svoje vlastní hodinky.

Renesanční perla mezi městy

Na samém kraji jihomoravského kraje, 25 kilometrů jihozápadně od Jihlavy, se zastavil čas. V překrásném pohádkovém městečku Telč se můžete vrátit do časů renesance a gotiky. Historické jádro města patří k nejcennějším městským památkovým rezervacím na Moravě.

Na náměstí se můžete procházet mezi překrásnými měšťanskými domy s podloubími a bohatě zdobenými štíty. Hned z náměstí se dostanete do telčského zámku, klenotu moravské renesanční architektury.

Díky citlivým majitelům se tu dokonce zachovaly původní interiéry i exteriéry ve velmi dobrém stavu. Nejvýznamnější je výzdoba Zlatého sálu s kazetovým, bohatě vyřezávaným dřevěným stropem. Kazetové stropy naleznete i v sále Modrém a Rytířském.

Součástí celého areálu je francouzská zahrada s rozsáhlým anglickým parkem a oranžerií. Vybrat si tu můžete z pěti prohlídkových okruhů, přičemž nejdelší trvá kolem 50 minut.

Tradiční jihomoravské hody

Hody patří snad ke každé vesnici na jižní Moravě. Slaví se tu jako křesťanský svátek nebo jako den hojnosti, veselí a blahobytu. Hodové veselí trvá několik dní, po celou dobu se stoly prohýbají pod tradičními moravskými koláčky a dobrým vínem.

Setkává se tu celá dědina, rodina a přátelé. Tato tradice nemá stanovený jednotný termín konání, ten se v každé vesnici liší. Platí tu ale přesně daná pravidla, například na hodech nesmí chybět mládež v krojích (chasa). Hlavními postavami jsou vybraní chlapci (stárci) a jejich děvčata (stárky).

Foto: Shutterstock
Lokalita:
reklama
Související články
Rožnov leží pod Radhoštěm, a ten bychom rozhodně na svých cestách po tomto kraji minout neměli. Na jeho vrcholku stojí výjimečná kaple svatého Cyrila a Metoděje s byzantskou kopulí, vysvěcená už v roce 1898. Je to jedna z nejvýše položených církevních staveb na našem území a přestože si toho na první pohled sotva povšimneme, stojí jednou polovinou na rožnovské straně kopce a druhou na straně fr
Hrad přímo uprostřed města Česká Lípa býval kdysi od svého vzniku ve 13. století sevřen dvěma rameny řeky Ploučnice, a to ještě k jeho obraně přispívaly i okolní močály a bažiny. Lávka v oněch dobách sahala jen do půli řeky, pak už musela návštěva využít lodičku. Regulace řeky ve 20. století postupně odsoudila hrad k životu na suchu, i když čerpadla v jeho sklepeních jsou připomínkou, že voda t
Pohádková krása zrcadlená ve vodní hladině! Vodní hrady a zámky zrcadlící se na hladině bývaly nedobytnými baštami i pohodlnými luxusními šlechtickými sídly a dnes jsou perlami české krajiny, za kterými putují statisíce turistů. A snad nejvýraznější mezi nimi je zámek Červená Lhota. Jméno podle ďábelské legendy Pro to, aby se jejich tvrz změnila ve vodní, museli stavitelé Červené Lhoty n
Jen pár set metrů nám postačí, abychom se od Chlumku kolem kaple sv. Jana Nepomuckého přesunuli ke zřícenině hradu Košumberk. Dnešní zřícenina pochází z druhé poloviny 13. století, bývala pyšným gotickým hradem a dokonce byla doplněna o renesanční zámek. Košumberk je pustý od konce 18. století a dnes si při jeho návštěvě můžeme projít nejen pozůstatky zdí paláce, torzo čtvercové věže a zbytky op
Výjimečná stavba, to je zámek Ploskovice. Založen byl na počátku 18. století hraběnkou Annou Marií Františkou Toskánskou, která osobně dohlížela na stavbu a po jejím dokončení spálila veškeré účty, aby se nikdo nedozvěděl, kolik luxusní sídlo vlastně stálo. Zámek se později stal i letním sídlem císaře Ferdinanda I. Zámek obklopuje osmihektarový park s vodní nádrží a barokním glorietem. Při proh
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Rod Collaltů: Hostitelé císařů, mecenáši a nepřátelé státu
historyplus.cz
Rod Collaltů: Hostitelé císařů, mecenáši a nepřátelé státu
Panovník opouští zámek svého hostitele a slibuje si, že se zanedlouho vrátí. Byl tu přece tak spokojen! Až za pár týdnů přijede znovu, bude už mít na hlavě císařskou korunu… Italský rod Collaltů získal jméno podle panství Collalto v severní Itálii, ostatně jméno pochází z italského výrazu colle alto neboli vysoký kopec, popisující polohu hradů Collalto a
Za odsouzení atentátu na Heydricha dostal Emil Hácha dárek na čtyřech kolech
epochaplus.cz
Za odsouzení atentátu na Heydricha dostal Emil Hácha dárek na čtyřech kolech
Pěstuje alpinisimus, lyžuje, výborně plave, a to klidně i v ledové vodě, a hlavně s nesmírným potěšením řídí rychlá auta. Zkrátka má rád adrenalinovou zábavu. I takový je prezident Emil Hácha. I když většina lidí vnímá Emila Háchu (1872‒1945) jako starce v područí nacistického vůdce Adolfa Hitlera (1889–1945), v mládí byl nejenom schopným právníkem, ale
Sejdeme se za 20 let v květnu
skutecnepribehy.cz
Sejdeme se za 20 let v květnu
Byl máj, a tak jsem se k smrti zamilovala. Dokonce tak, že jsme s Martinem plánovali tajnou svatbu v okresním městě. Byl máj. Vidím to jako dnes: blížila jsem se k venkovskému nádraží v letních šatech. K vlaku vedla cesta vroubená rozkvetlými třešněmi. Vlak měl jen patnáct minut zpoždění, to byla taky dobrá zpráva. Když přisupěl, Martin mával z otevřeného okýnka a vesele volal:
Chce to novou barvu na vlasy? Řiďte se svým barevným typem
panidomu.cz
Chce to novou barvu na vlasy? Řiďte se svým barevným typem
Nejslušivějšího dojmu dosáhnete odstínem přirozeně vycházejícím z vašeho barevného typu, takže bude ladit s odstínem pleti a očí. U kombinovaných typů je pak zásadní určit, jestli má pleť studený nebo teplý odstín, a podle toho vybrat teplý nebo studený odstín barvy na vlasy. Jarní typ: Vhodné jsou jemné teplé barvy od medové, přes skořicovou až po
Dokáže být Forejt Burešové věrný?
nasehvezdy.cz
Dokáže být Forejt Burešové věrný?
Půvabná herečka ze seriálu ZOO Eva Burešová (30) na svého partnera, kuchaře a porotce MasterChef Česko Přemka Forejta (37), nedá dopustit. Dokonce se i smířila s tím, že pravidelně několikrát týdně od
Uklidňující barvy roku 2024
rezidenceonline.cz
Uklidňující barvy roku 2024
Každý rok předpovídají přední světoví výrobci nátěrových hmot nové trendy, ovlivňující módu i bydlení. Zvolené odstíny reflektují společenské a kulturní nálady, potřeby a touhy. Letos téměř všichni predikují uklidňující pastelové tóny. Pantone Color Institute, proslulý svým patentovaným systémem, vyhlásil barvou roku jemný, teplý a optimistický odstín Peach Fuzz, inspirovaný zralými broskvemi, který symbolizuje radost a
Vědecké mýty: Skutečně používá člověk jen 10 % kapacity svého mozku?
21stoleti.cz
Vědecké mýty: Skutečně používá člověk jen 10 % kapacity svého mozku?
Podle některých jde o slova Alberta Einsteina, podle jiných poprvé zazněla v předmluvě Carnegiovy knihy Jak získávat přátele a působit na lidi (1936). Tvrzení se nicméně posledních takřka 100 let opak
Jahodové řezy
tisicereceptu.cz
Jahodové řezy
Koláč můžete kombinovat s ovocem podle sezony. Bude chutnat s meruňkami, malinami i borůvkami. Na těsto 4 vejce 150 g másla 250 g hladké mouky 1 lžička prášku do pečiva 130 g moučkového cukr
Z hlubin temného lesa nám ukázaly cestu veverky
nejsemsama.cz
Z hlubin temného lesa nám ukázaly cestu veverky
Zabloudily jsme s vnučkou na houbách. Už se začalo stmívat. Kde se vzaly, tu se vzaly ‒ dvě veverky přiskákaly. Vyvedly nás z lesa ven. Byla jsem už rok vdova, manžel mi zemřel na infarkt. Krátce před jeho smrtí jsme koupili domek na okraji vísky v Lužických horách. Já houbařila a chodila do lesa na výlety, on pobýval jen
Nejznámější českokrumlovské legendy: Proč vznikl místní hrad, vítězství nad čertem i vodní skřítek
enigmaplus.cz
Nejznámější českokrumlovské legendy: Proč vznikl místní hrad, vítězství nad čertem i vodní skřítek
Jihočeské město Český Krumlov je zcela jistě nepochybně silným turistickým lákadlem. Díky jeho bohaté historii zde najdeme i mnoho zajímavých místních legend a pověstí. Jedna z nich se vztahuje také i
Potit se, či nepotit? Po stopách deodorantu
epochalnisvet.cz
Potit se, či nepotit? Po stopách deodorantu
Ráno přijdete do koupelny, vyčistíte zuby a sáhnete na poličku pro svůj deodorant,…ale žádný tam není! Co teď? Pojďte s námi hledat jiný. Ovšem ne do obchodu, ale do historie!   Ocitli jste se v pravěku a během odpočinku v jeskyni si vás vyhlédl nějaký predátor! Teď opravdu na deodorant není čas, připravte se k
Brněnským barmanům chyběl kávový likér, vyrobili si vlastní
iluxus.cz
Brněnským barmanům chyběl kávový likér, vyrobili si vlastní
Lidi z Baru představují svou novinku – HOAX Coffee Liqueur. Řemeslný likér obsahuje výběrovou kávu z nejudržitelnější brazilské farmy. Co uděláte, když věc, kterou potřebujete, není k sehnání, nebo