Královéhradecký kraj sice nemá na svém území žádnou památku zapsanou v seznamu UNESCO, přesto však oplývá řadou krásných a zajímavých památek, které každoročně přilákají statisíce spokojených návštěvníků.
Nejznámějším hradem na území Královéhradeckého kraje je bezesporu Kost. Jeden z nejlépe zachovaných gotických hradů v Čechách se nachází v samém srdci Českého ráje.
Součástí areálu jsou též pozdější renesanční paláce, prohlídkové okruhy procházejí také černou kuchyní a středověkou mučírnou. V malebném podkrkonošském městečku Pecka vás zase čeká hrad stejného jména.
Nejznámějším majitelem tohoto hradu byl cestovatel, spisovatel a hudebník Kryštof Harant z Polžic a Bezdružic.
A za prohlídku rozhodně stojí i rozsáhlá zřícenina gotického hradu Potštejn (úvodní foto), která stojí na zalesněném kopci nad meandrem řeky Divoká Orlice.
Majitel hradu hrabě Chamaré věnoval desítky let marnému pátrání po pokladu loupeživého rytíře Mikuláše.
Dnes lze na hradě spatřit části opevnění, hradní bránu i rekonstruovaný hradní palác a kapli sv. Jana Nepomuckého.
Mezi zámky snadno i na kole
Nejen hrady, ale i zámky budou vítaným cílem našich výletů. Naším tipem je skupina zámků na řece Orlici. Zámky na „České Loiře“ dokonce získaly prestižní ocenění Evropské komise jakožto Excelentní evropské destinace.
Putování můžeme začít v krásném renesančním zámku v Častolovicích, v těsném sousedství stojí empírový Nový zámek v Kostelci nad Orlicí, obklopený rozsáhlým anglickým parkem.
V nedalekých Doudlebech nad Orlicí stojí renesanční zámek rodu Bubnů, známý svou bohatou sgrafitovou výzdobou. V zámku se natáčely scény filmu Bathory, v sousední sýpce můžeme s dítky navštívit přírodovědné muzeum.
Proti proudu Orlice dojedeme do městečka Potštejn, kde čeká barokní zámek, ve kterém se můžeme i ubytovat. Na kopci nad zámkem pak stojí již zmíněný hrad Potštejn. Dodejme, že zámky spojuje též bezpečná cyklostezka.
Kdo si zaslouží královskou korunu?
Za návštěvu rozhodně také stojí překrásný renesanční zámek Opočno s přepychovými interiéry a rozsáhlým parkem nebo barokní zámek rodu Kolowratů v Rychnově nad Kněžnou.
Milovníci pohádky Princ a večernice jistě znají romantický zámek Hrádek u Nechanic na Královéhradecku, pro svou podobnost s anglickými šlechtickými sídly vyhledávaný cíl filmových štábů.
Na pohádkovou výpravu za čarodějnicemi, draky, rytíři a všemi možnými bytostmi se návštěvníci mohou vydat do zámku v Dětenicích nebo do nedalekého hradu a zámku ve Starých Hradech u Jičína.
Zaujmout ovšem může i dominanta Chlumce nad Cidlinou, zámek Karlova Koruna, jehož architektonická podoba vskutku připomíná královskou korunu.
Nezapomeňte ani na medvědy
Legendárním se díky spisovatelce Boženě Němcové stal zámek Ratibořice. K zámku neodmyslitelně patří i návštěva Babiččina údolí s Viktorčiným splavem, Starým bělidlem či historickým mlýnem.
Pokud v kraji Kladského pomezí setrváme déle, rozhodně stojí za návštěvu dva další zámky.
V nedalekém Náchodě zámek Náchod s medvědy Ludvíkem a Dášou, v sousedním Novém Městě nad Metují pak zámek rodiny Bartoňů s pozoruhodnými interiéry a zámeckou zahradou s dřevěným mostem.
Nejvýznamnější památkou Podkrkonoší je příkladně zrekonstruovaný barokní areál Kuks se svým hospitálem, zahradou a sochami od Matyáše Bernarda Brauna.
Foto: Královéhradecký kraj