Krkonoše: Zimní království na severovýchodě Čech
Krkonoše: Zimní království na severovýchodě Čech

Krkonoše bývají při výběru zimní dovolené považovány za nejoblíbenější destinaci. Nabízejí totiž veliké množství sjezdových i běžeckých tratí, luxusních hotelů i příjemných penzionů, adrenalinových atrakcí, sportovních obchůdků, škol i servisů a také nočních podniků, kde se můžete vyřádit po celodenním aktivním odpočinku.

Do Krkonoš jezdí lidé z celé České republiky hlavně na sjezdové lyže či snowboard. Někdy jsou proto možná trochu opomíjené zdejší běžecké tratě, kterých je tu velké množství. Jsou pravidelně upravovány a řada z nich není přeplněna turisty, takže si zde pohodlně zajezdíte.

Od Harrachova až po Žacléř vede 71 dlouhá Krkonošká magistrála, na níž navazuje až 500 kilometrů lokálních lyžařských cest a okruhů. Nejen na této běžecké tepně se mohou turisté kochat úchvatnými výhledy na vrcholky Krkonoš i malebná údolí.

Krkonošskou cestou

Zhruba 14 kilometrů dlouhá trať krkonošskou cestou ze Špindlerova Mlýna do Pece pod Sněžkou sice není pro úplné začátečníky, nejedná se však o příliš náročnou trasu. Její začátek je ve Špindlerově Mlýně, kde se musíme nejprve rozhodnout, zda zdoláme převýšení z města na horské planiny vlastními silami, nebo se necháme vyvézt lanovkou ve ski areálu Svatý Petr.

Pokud budeme mít odvahu na to, jít po svých, napojíme se na Krkonošskou magistrálu u Dolské boudy, která je nedaleko Svatého Petra. Stoupáme upravenými stopami a můžeme se kochat výhledem na zasněžené kopce, až asi za 3,5 kilometru dorazíme na významný rozcestník U Krásné pláně.

Odsud nás bude čekat asi 5 kilometrů na Klínové Boudy a pak další 2 kilometry k Chalupě Na rozcestí, kde budeme mít jedinečný výhled na Sněžku.

Chalupa na rozcestí

Dále pojedeme přes vrchol Liščí hora do Pece pod Sněžkou, což vydá asi na 3 kilometry a zde také bude náš cíl. Celkem jsme ujeli necelých 14 kilometrů.

Mumlavský vodopád

Údolím říčky Mumlavy

Tato běžecká trasa je určená pro náročnější a zdatnější lyžaře, neboť její první polovina vede takřka výhradně do kopce. Začneme u autobusového nádraží v Harrachově a budeme pokračovat k údolí řeky Mumlavy, které tvoří unikátní několikametrové prohlubně obřích hrnců, kaskády a vodopády.

Podél řeky budeme stoupat až ke Krakonošově snídani, známému turistickému odpočívadlu. Legenda praví, že než se Krakonoš vydá na obhlídku hor, na tomto místě vždy posnídá. Odsud se již vydáme na Voseckou boudu, která bude také naším cílem.

Zde si můžeme dát občerstvení a pokochat se nádherným výhledem na okolní krajinu. Zpátky to již půjde jako po másle, zaslouženě vyšlapaný kopec si totiž budeme moci sjet až dolů! V cíli budeme mít v nohách bezmála 20 kilometrů.

Výrovka

Z Pece na Výrovku

Střední náročnost nabízí asi jedenáctikilometrová trasa vedoucí z turistického města Pec pod Sněžkou na Výrovku. Z Pece se vydáme po červené značce na Richtrovy boudy, které nabízejí jak ubytování, tak i restauraci oblíbenou mezi turisty.

Trať bude náročnější, asi čtyři kilometry totiž budeme stoupat. Odměněni však budeme úžasným výhledem. U Richtrových bud se napojíme na zelenou a budeme pokračovat k chatě Výrovka, která byla založena již v 18. století.

Je významnou turistickou křižovatkou a asi 2,5 kilometru od ní se nachází další slavná budova – Luční bouda. My se však vydáme zpátky po zelené k Richtrovým boudám, odbočíme na Zelené údolí a po červené se vrátíme zpět do Pece pod Sněžkou.

Vzhůru na Rýchorskou boudu

Turisticky velice atraktivní je Rýchorská bouda nacházející se na nejvýchodnějším hřebeni Krkonoš v chráněné zóně Krkonošského národního parku. Láká zejména nedotčenou přírodou a malebnou krajinou, kde jsou v zimě upravovány běžkařské trasy.

Na Rýchorskou boudu se dostaneme asi tříkilometrovým výstupem z Horního Maršova. Můžeme se na ní ubytovat a podnikat různé výlety po okolí. Nyní zvolíme pětikilometrovou trasu z boudy do Horních Albeřic.

Vyrazíme po rovinaté upravené trase směrem k rozcestí Rýchorský kříž, který je vzdálený asi 1 kilometr. Odsud vedou různě značené trasy, například do Žacléře nebo na Pomezní boudy. My volíme červeně značenou cestu bratří Čapků, po níž dojedeme 4 kilometry do Horních Albeřic.

Zde se nachází devět bývalých vápencových lomů, které jsou nejrozsáhlejším krasovým územím v Krkonoších. Před několika lety zde také bylo otevřeno muzeum Vápenka. Poté, co si v Horních Albeřicích odpočineme, vrátíme se po stejné trase zpět.

Celkem ujedeme něco přes 10 kilometrů.

Foto: Shutterstock, Creative Commons

reklama

Komentáře

Mohlo by Vás zajímat

Lesem za Rotavskými varhany

Lesem za Rotavskými varhany

Zimní pohádka, aneb tajemství mrazivého umění v Česku

Zimní pohádka, aneb tajemství mrazivého umění v Česku

5x neobyčejná vyhlídka: Rozhlédněte se

5x neobyčejná vyhlídka: Rozhlédněte se

Naše památky UNESCO: Pojďte se projít tam, kde je historie stále živá

Naše památky UNESCO: Pojďte se projít tam, kde je historie stále živá

Královský Tachov nadchne opevněním

Královský Tachov nadchne opevněním

Věže v Česku: Které jsou „nej“?

Věže v Česku: Které jsou „nej“?

Nenechte si ujít další zajímavé články

Podnikatelská pohádka o evropském úspěchu automobilky skončila požárem
epochaplus.cz

Podnikatelská pohádka o...

Zákazníci chtějí stále víc aut i motocyklů, jenže...
Lexus partnerem světové kulinářské soutěže Bocuse d`Or
iluxus.cz

Lexus partnerem světové...

Automobilová značka Lexus se v Česku stala...
Vláčný dýňový chlebíček bez lepku
tisicereceptu.cz

Vláčný dýňový chlebíček bez...

Tento dýňový chlebíček je vynikající i ve více...
Proč se Denisa Nesvačilová zamilovala do nevěrníka?
nasehvezdy.cz

Proč se Denisa Nesvačilová...

Momentálně chodí PETR...
Designový klenot Českého lesa
rezidenceonline.cz

Designový klenot Českého lesa

Blahodárný klid hlubokých lesů chodského...
„Dárci orgánů“ a fatální poranění pánve a nohou
21stoleti.cz

„Dárci orgánů“ a fatální...

Někdy se jim říká „dárci orgánů“. I když v...
Novozélandský přízrak šedé dámy tmavne před očima
enigmaplus.cz

Novozélandský přízrak šedé...

Studenti ubytovaní na koleji Cumberland...
Parkinson začíná nenápadně
panidomu.cz

Parkinson začíná nenápadně

A to je na něm to zrádné. Zpočátku si třeba myslíte,...
Obávaný Blitzkrieg se zasekl až na východě
epochaplus.cz

Obávaný Blitzkrieg se zasekl...

Je 1. září 1939 a německé tanky překračují polskou hranici....
Ondřej Brzobohatý vzkazuje Písařovicové: Buď mi dáš dítě, nebo půjdeš!
nasehvezdy.cz

Ondřej Brzobohatý vzkazuje...

Vysoký, pohledný, úspěšný....
Děs z postsovětských hlubin: Obývají jezera Somin a Issyk-kul neznámá monstra?
epochalnisvet.cz

Děs z postsovětských hlubin:...

Vesnice Lukiv leží na západě Ukrajiny, nedaleko od...
V husté mlze jsem potkala děsivého cyklistu
skutecnepribehy.cz

V husté mlze jsem potkala...

Manžel mě varoval, abych tou zkratkou...