Domů     Krkonoše: Zimní království na severovýchodě Čech
Krkonoše: Zimní království na severovýchodě Čech
od 11.1.2023
1

Krkonoše bývají při výběru zimní dovolené považovány za nejoblíbenější destinaci.

Nabízejí totiž veliké množství sjezdových i běžeckých tratí, luxusních hotelů i příjemných penzionů, adrenalinových atrakcí, sportovních obchůdků, škol i servisů a také nočních podniků, kde se můžete vyřádit po celodenním aktivním odpočinku.

Do Krkonoš jezdí lidé z celé České republiky hlavně na sjezdové lyže či snowboard. Někdy jsou proto možná trochu opomíjené zdejší běžecké tratě, kterých je tu velké množství.

Jsou pravidelně upravovány a řada z nich není přeplněna turisty, takže si zde pohodlně zajezdíte. Od Harrachova až po Žacléř vede 71 dlouhá Krkonošká magistrála, na níž navazuje až 500 kilometrů lokálních lyžařských cest a okruhů.

Nejen na této běžecké tepně se mohou turisté kochat úchvatnými výhledy na vrcholky Krkonoš i malebná údolí.

Krkonošskou cestou

Zhruba 14 kilometrů dlouhá trať krkonošskou cestou ze Špindlerova Mlýna do Pece pod Sněžkou sice není pro úplné začátečníky, nejedná se však o příliš náročnou trasu.

Její začátek je ve Špindlerově Mlýně, kde se musíme nejprve rozhodnout, zda zdoláme převýšení z města na horské planiny vlastními silami, nebo se necháme vyvézt lanovkou ve ski areálu Svatý Petr.

Pokud budeme mít odvahu na to, jít po svých, napojíme se na Krkonošskou magistrálu u Dolské boudy, která je nedaleko Svatého Petra.

Stoupáme upravenými stopami a můžeme se kochat výhledem na zasněžené kopce, až asi za 3,5 kilometru dorazíme na významný rozcestník U Krásné pláně.

Odsud nás bude čekat asi 5 kilometrů na Klínové Boudy a pak další 2 kilometry k Chalupě Na rozcestí, kde budeme mít jedinečný výhled na Sněžku.

Chalupa na rozcestí
Chalupa na rozcestí

Dále pojedeme přes vrchol Liščí hora do Pece pod Sněžkou, což vydá asi na 3 kilometry a zde také bude náš cíl. Celkem jsme ujeli necelých 14 kilometrů.

Mumlavský vodopád
Mumlavský vodopád

Údolím říčky Mumlavy

Tato běžecká trasa je určená pro náročnější a zdatnější lyžaře, neboť její první polovina vede takřka výhradně do kopce.

Začneme u autobusového nádraží v Harrachově a budeme pokračovat k údolí řeky Mumlavy, které tvoří unikátní několikametrové prohlubně obřích hrnců, kaskády a vodopády. Podél řeky budeme stoupat až ke Krakonošově snídani, známému turistickému odpočívadlu.

Legenda praví, že než se Krakonoš vydá na obhlídku hor, na tomto místě vždy posnídá. Odsud se již vydáme na Voseckou boudu, která bude také naším cílem. Zde si můžeme dát občerstvení a pokochat se nádherným výhledem na okolní krajinu.

Zpátky to již půjde jako po másle, zaslouženě vyšlapaný kopec si totiž budeme moci sjet až dolů! V cíli budeme mít v nohách bezmála 20 kilometrů.

Výrovka
Výrovka

Z Pece na Výrovku

Střední náročnost nabízí asi jedenáctikilometrová trasa vedoucí z turistického města Pec pod Sněžkou na Výrovku. Z Pece se vydáme po červené značce na Richtrovy boudy, které nabízejí jak ubytování, tak i restauraci oblíbenou mezi turisty.

Trať bude náročnější, asi čtyři kilometry totiž budeme stoupat. Odměněni však budeme úžasným výhledem. U Richtrových bud se napojíme na zelenou a budeme pokračovat k chatě Výrovka, která byla založena již v 18. století.

Je významnou turistickou křižovatkou a asi 2,5 kilometru od ní se nachází další slavná budova – Luční bouda. My se však vydáme zpátky po zelené k Richtrovým boudám, odbočíme na Zelené údolí a po červené se vrátíme zpět do Pece pod Sněžkou.

Vzhůru na Rýchorskou boudu

Turisticky velice atraktivní je Rýchorská bouda nacházející se na nejvýchodnějším hřebeni Krkonoš v chráněné zóně Krkonošského národního parku. Láká zejména nedotčenou přírodou a malebnou krajinou, kde jsou v zimě upravovány běžkařské trasy.

Na Rýchorskou boudu se dostaneme asi tříkilometrovým výstupem z Horního Maršova. Můžeme se na ní ubytovat a podnikat různé výlety po okolí. Nyní zvolíme pětikilometrovou trasu z boudy do Horních Albeřic.

Vyrazíme po rovinaté upravené trase směrem k rozcestí Rýchorský kříž, který je vzdálený asi 1 kilometr. Odsud vedou různě značené trasy, například do Žacléře nebo na Pomezní boudy.

My volíme červeně značenou cestu bratří Čapků, po níž dojedeme 4 kilometry do Horních Albeřic. Zde se nachází devět bývalých vápencových lomů, které jsou nejrozsáhlejším krasovým územím v Krkonoších. Před několika lety zde také bylo otevřeno muzeum Vápenka.

Poté, co si v Horních Albeřicích odpočineme, vrátíme se po stejné trase zpět. Celkem ujedeme něco přes 10 kilometrů.

Foto: Shutterstock, Creative Commons

Foto:
reklama
Související články
O poničených a znovuobnovených stavbách občas říkáváme, že znovu povstaly z popela. V případě Slezskoostravského hradu by to nebylo úplně přesné. Tahle téměř osm století stará památka vlastně povstala z uhlí. Podle pověsti je pod Slezskoostravským hradem ukrytý poklad, který je ale možná nalézt jen jednou za rok – na Velký pátek. A ani tak to není snadné, protože ho hlídá hromotluk se železnou pa
Má jen velikost běžné pohlednice, přesto je jednou z nejvýznamnějších památek na území naší republiky. Kovový gotický reliéf Madony s dítětem zvaný Palladium země české bývá svým významem srovnáván s korunovačními klenoty a vypráví se o něm, že má výjimečnou ochrannou moc nad naší zemí. Pověst vypráví o tom, že svatá Ludmila, manželka prvního historicky doloženého Přemyslovce Bořivoje I., dostala
Měla být chloubou Prahy, ale dlouho to vypadalo, že se vlastně ani nedostaví. Jenže to by Praha o hodně přišla stejně jako její návštěvníci. Prašnou bránu se naštěstí podařilo dostavět, a tak dnes tou pýchou města opravdu je. Za sídlo českých panovníků je samozřejmě považován Pražský hrad, ale nebylo tomu tak vždycky. Králi Václavu IV. se na konci 14. století se v chladných hradních zdech přestal
Poutní místo Mariánská Týnice bývá nejčastěji spojováno s nedalekým klášterem v Plasech, ale mnohem blíže je to z něj do Kralovic. S klášterem v Plasech ho ale spojuje jedno významné jméno – architekt Jan Blažej Santini. Znalci dějin umění možná poněkud povytáhnou obočí. Proč je poutní místo Mariánská Týnice označováno za barokní památku, když jeho historie spadá až do 12. století, kdy o baroku j
Město Jičín si za staletí své existence získalo mnoho přídomků. Bylo to Šťastné město či Pohádkové město, ale bez ohledu na názvy to bylo vždy město plné architektonických památek a slavné historie, která na návštěvníka dýchne na každém kroku. Už někdy kolem roku 1300 byl Jičín královským městem a jeho význam se v dalších stoletích jen upevňoval. Vládnoucí šlechtické rody jako Vartenberkové, Trčk
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Košíčky s avokádovým krémem a lososem
panidomu.cz
Košíčky s avokádovým krémem a lososem
Tahle barevná dobrota nejen skvěle chutná, ale i krásně vypadá. Potřebujete 1 listové těsto 1 avokádo 1 stroužek česneku 50 g lučiny 1 lžičku citronové šťávy 1 lžíci olivového oleje 50 g uzeného lososa sůl, pepř pažitku Postup Listové těsto rozválejte na pomoučeném vále na tenkou placku, tu nařežte na čtverce a vtlačte je do
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Špičkoví vědci pomohou Česku s obnovitelnou energií
epochalnisvet.cz
Špičkoví vědci pomohou Česku s obnovitelnou energií
Na západ od nás megawatty, do budoucna dokonce gigawatty, a Česká republika se stále pohybuje pouze v řádech kilowatt. Převrátit tento deficit chce ambiciózní projekt, v jehož čele stojí VŠCHT. &n
Vyvedla svého Zajíce
nasehvezdy.cz
Vyvedla svého Zajíce
Ještě nedávno se mluvilo o velké krizi, někdo dokonce snad tipoval rozchod. Jenže ani jedno se nekoná. Herečka ze seriálu Comeback Dana Batulková (65) zazářila na premiéře filmu Franta Mimozemšťan spo
Kdy nastane správný čas na svatbu?
nasehvezdy.cz
Kdy nastane správný čas na svatbu?
Představitelka prodavačky Evy ze Zlaté labutě mění nečekaně plány! Její postavu čekají krušné časy, a navíc třetí série bude také tou závěrečnou. Proto není jisté, co bude Beáta Kaňoková (34) dělat.
Grand opening: Butikový villas-only resort BIJAL
iluxus.cz
Grand opening: Butikový villas-only resort BIJAL
Na turecké riviéře, nedaleko historického města Side, se letos v březnu po loňském soft openingu oficiálně otevírá villas-only resort BIJAL. Butikový koncept nabídne devatenáct vil ve středomořském
Zlínský kraj: Kraj švestkami a funkcionalismem protkaný
epochanacestach.cz
Zlínský kraj: Kraj švestkami a funkcionalismem protkaný
Východní Morava je rájem, jehož krásy vás omámí na první pohled. Lidové zvyklosti si zde totiž můžete vychutnat do poslední kapky. A to doslova. Ať už jste milovníky nadčasové architektury, tradiční módy anebo dáváte přednost turistice, zde si zaručeně přijde na své každé vaše „já“. Tekutý poklad Nejvýznamnějším plodem celého regionu je bezesporu švestka, neboli
Domácí piškotová roláda
tisicereceptu.cz
Domácí piškotová roláda
Než nanesete na těsto krém, potřete ho vrstvou malinového džemu. Roládu dotáhnete k dokonalosti čokoládovou polevou. Ingredience Na těsto 3 vejce 80 g krupicového cukru 1 lžíce kakaa 100 g
Proč si nechat pomoc při psaní práce na vysoké škole?
21stoleti.cz
Proč si nechat pomoc při psaní práce na vysoké škole?
Napsat závěrečnou práci na vysoké škole není jednoduché pro nikoho. Jde o desítky stránek odborných informací, které musíte podat ve velmi odborné, zajímavé a čtivé formě. To není vždy snadné. Můžete
25 let vězněná Blanche Monnier: Byla posedlá démonem?
enigmaplus.cz
25 let vězněná Blanche Monnier: Byla posedlá démonem?
Když policisté otevřou zamaskovaná dvířka, vyvalí se z temné místnosti neskutečný zápach. Rychle si proto k obličeji přiloží kapesníky a teprve pak vstoupí dovnitř. To, co spatří, jim vyrazí dech. Na
Můj deníček byl hlavně o lásce
skutecnepribehy.cz
Můj deníček byl hlavně o lásce
Čekala jsem na svého milého řadu let, až do listopadové revoluce. Doufala jsem, že přiletí prvním letadlem, kterým to půjde. Bylo nám patnáct, chodili jsme do prváku, ale znali jsme se už předtím ze základky a taky jsme bydleli jen kousek od sebe. Psala jsem si deníček, a když ho dnes čtu, pojednává prakticky jen o něm, o Alešovi.
Loupež v brazilské centrální bance: Dokonalý plán pilných zahradníků
epochaplus.cz
Loupež v brazilské centrální bance: Dokonalý plán pilných zahradníků
Jak rychle se dá nenápadně vyloupit banka, aby to vydalo kořist v hodnotě 70 milionů dolarů? Ti, kdo slyšeli o případu Centrální banky v brazilském městě Fortaleza, by možná odpověděli, že se to dá zvládnout za víkend. Práce na téhle loupeži bylo ale daleko víc. Fortaleza je třímilionové město na severovýchodním brazilském pobřeží, jedno ze sta největších