Domů     Krkonoše: Zimní království na severovýchodě Čech
Krkonoše: Zimní království na severovýchodě Čech
od 11.1.2023
1

Krkonoše bývají při výběru zimní dovolené považovány za nejoblíbenější destinaci.

Nabízejí totiž veliké množství sjezdových i běžeckých tratí, luxusních hotelů i příjemných penzionů, adrenalinových atrakcí, sportovních obchůdků, škol i servisů a také nočních podniků, kde se můžete vyřádit po celodenním aktivním odpočinku.

Do Krkonoš jezdí lidé z celé České republiky hlavně na sjezdové lyže či snowboard. Někdy jsou proto možná trochu opomíjené zdejší běžecké tratě, kterých je tu velké množství.

Jsou pravidelně upravovány a řada z nich není přeplněna turisty, takže si zde pohodlně zajezdíte. Od Harrachova až po Žacléř vede 71 dlouhá Krkonošká magistrála, na níž navazuje až 500 kilometrů lokálních lyžařských cest a okruhů.

Nejen na této běžecké tepně se mohou turisté kochat úchvatnými výhledy na vrcholky Krkonoš i malebná údolí.

Krkonošskou cestou

Zhruba 14 kilometrů dlouhá trať krkonošskou cestou ze Špindlerova Mlýna do Pece pod Sněžkou sice není pro úplné začátečníky, nejedná se však o příliš náročnou trasu.

Její začátek je ve Špindlerově Mlýně, kde se musíme nejprve rozhodnout, zda zdoláme převýšení z města na horské planiny vlastními silami, nebo se necháme vyvézt lanovkou ve ski areálu Svatý Petr.

Pokud budeme mít odvahu na to, jít po svých, napojíme se na Krkonošskou magistrálu u Dolské boudy, která je nedaleko Svatého Petra.

Stoupáme upravenými stopami a můžeme se kochat výhledem na zasněžené kopce, až asi za 3,5 kilometru dorazíme na významný rozcestník U Krásné pláně.

Odsud nás bude čekat asi 5 kilometrů na Klínové Boudy a pak další 2 kilometry k Chalupě Na rozcestí, kde budeme mít jedinečný výhled na Sněžku.

Chalupa na rozcestí
Chalupa na rozcestí

Dále pojedeme přes vrchol Liščí hora do Pece pod Sněžkou, což vydá asi na 3 kilometry a zde také bude náš cíl. Celkem jsme ujeli necelých 14 kilometrů.

Mumlavský vodopád
Mumlavský vodopád

Údolím říčky Mumlavy

Tato běžecká trasa je určená pro náročnější a zdatnější lyžaře, neboť její první polovina vede takřka výhradně do kopce.

Začneme u autobusového nádraží v Harrachově a budeme pokračovat k údolí řeky Mumlavy, které tvoří unikátní několikametrové prohlubně obřích hrnců, kaskády a vodopády. Podél řeky budeme stoupat až ke Krakonošově snídani, známému turistickému odpočívadlu.

Legenda praví, že než se Krakonoš vydá na obhlídku hor, na tomto místě vždy posnídá. Odsud se již vydáme na Voseckou boudu, která bude také naším cílem. Zde si můžeme dát občerstvení a pokochat se nádherným výhledem na okolní krajinu.

Zpátky to již půjde jako po másle, zaslouženě vyšlapaný kopec si totiž budeme moci sjet až dolů! V cíli budeme mít v nohách bezmála 20 kilometrů.

Výrovka
Výrovka

Z Pece na Výrovku

Střední náročnost nabízí asi jedenáctikilometrová trasa vedoucí z turistického města Pec pod Sněžkou na Výrovku. Z Pece se vydáme po červené značce na Richtrovy boudy, které nabízejí jak ubytování, tak i restauraci oblíbenou mezi turisty.

Trať bude náročnější, asi čtyři kilometry totiž budeme stoupat. Odměněni však budeme úžasným výhledem. U Richtrových bud se napojíme na zelenou a budeme pokračovat k chatě Výrovka, která byla založena již v 18. století.

Je významnou turistickou křižovatkou a asi 2,5 kilometru od ní se nachází další slavná budova – Luční bouda. My se však vydáme zpátky po zelené k Richtrovým boudám, odbočíme na Zelené údolí a po červené se vrátíme zpět do Pece pod Sněžkou.

Vzhůru na Rýchorskou boudu

Turisticky velice atraktivní je Rýchorská bouda nacházející se na nejvýchodnějším hřebeni Krkonoš v chráněné zóně Krkonošského národního parku. Láká zejména nedotčenou přírodou a malebnou krajinou, kde jsou v zimě upravovány běžkařské trasy.

Na Rýchorskou boudu se dostaneme asi tříkilometrovým výstupem z Horního Maršova. Můžeme se na ní ubytovat a podnikat různé výlety po okolí. Nyní zvolíme pětikilometrovou trasu z boudy do Horních Albeřic.

Vyrazíme po rovinaté upravené trase směrem k rozcestí Rýchorský kříž, který je vzdálený asi 1 kilometr. Odsud vedou různě značené trasy, například do Žacléře nebo na Pomezní boudy.

My volíme červeně značenou cestu bratří Čapků, po níž dojedeme 4 kilometry do Horních Albeřic. Zde se nachází devět bývalých vápencových lomů, které jsou nejrozsáhlejším krasovým územím v Krkonoších. Před několika lety zde také bylo otevřeno muzeum Vápenka.

Poté, co si v Horních Albeřicích odpočineme, vrátíme se po stejné trase zpět. Celkem ujedeme něco přes 10 kilometrů.

Foto: Shutterstock, Creative Commons

Foto:
reklama
Související články
Je toho hodně, co nás napadne při vyslovení jména Štramberk – bohatá historie, cenné architektonické památky, stále živé lidové tradice… V tomto malebném moravském městě je ale pořád možné objevovat něco nového a zajímavého. Historické jádro Štramberka je díky své bohaté historii i cenným památkám městskou památkovou rezervací. Tvoří ji měšťanské domy, obehnané hradbami v okolí svažitého náměstí.
Česká republika má několik míst, která se proslavila chovem koní. Naší specialitou je především starokladrubský kůň, a právě mnoho jeho zástupců našlo svůj domov ve Slatiňanech, v těsné blízkosti významného a hojně navštěvovaného zámku. Od chvíle, kdy na sklonku 13. století vznikla osada zvaná Slatiňany, se zdejší obec stále rozrůstala. Některý z potomků prvního doloženého majitele panství Franti
Jedním z mála dochovaných pevnostních objektů v Olomouci je Korunní pevnůstka ležící vlastně v samém centru města. Budována byla od roku 1754 na území bývalé obce Závodí před středověkými městskými hradbami a tvoří ji několik objektů postavených v průběhu 18. i 19. století. Pevnost obklopuje mohutný zemní val určený k rozmístění děl, jehož podpěrná cihlová zeď dosahuje výška 4,7 metru. Těch děl
Máte pocit, že vás v Čechách už nic nepřekvapí? Nechte se zlákat na výlet do královského města Kolína. Ať už přijedete na kole, vlakem, autem či dorazíte pěšky, čeká na vás řada krásných, dosud málo objevených míst. Historie kolínské židovské komunity Kolínský židovský klenot, Jeruzalém na Labi, představuje ojedinělý soubor židovských památek, bývalá židovská čtvrť právem náleží k nejcennějším
Rožnov leží pod Radhoštěm, a ten bychom rozhodně na svých cestách po tomto kraji minout neměli. Na jeho vrcholku stojí výjimečná kaple svatého Cyrila a Metoděje s byzantskou kopulí, vysvěcená už v roce 1898. Je to jedna z nejvýše položených církevních staveb na našem území a přestože si toho na první pohled sotva povšimneme, stojí jednou polovinou na rožnovské straně kopce a druhou na straně fr
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Smažená zmrzlina
nejsemsama.cz
Smažená zmrzlina
Příprava je trochu složitá, ale tato delikatesa ohromí každou návštěvu. Ingredience na 4 porce: Piškotový plát: ● 6 vajec „M“ ● 160 g krupicového cukru ● 80 ml rostlinného oleje ● 160 g hladké mouky ● zmrzlina (vanilková) Vanilková omáčka: ● 1 l smetany ● 100 g cukru ● 8 žloutků ● 2 vanilkové lusky Na ozdobu: ● vejce na obalení ● plátky mandlí na obalení ● rostlinný olej ke
Jídelna s vytříbeným vkusem
rezidenceonline.cz
Jídelna s vytříbeným vkusem
Místo pro stolování je velmi často součástí multifunkční společenské zóny, proto na ni svým stylem obvykle navazuje. Shoduje se zejména materiálově, výsledná kompozice mnohdy poslouží i jako přirozený prostorový předěl. Vybavení prostoru, souvisejícího s konzumací jídla, se odvíjí od dané dispozice a její velikosti, odpovídat by mělo rovněž počtu členů domácnosti. Odráží určitě i to,
Dodnes neobjasněné záhady: Dávné artefakty i vzkaz o konci světa
enigmaplus.cz
Dodnes neobjasněné záhady: Dávné artefakty i vzkaz o konci světa
Zajímavým objektem, o kterém si mnozí mysleli, že pochází z doby, kdy na Zemi ještě žili dinosauři, je takzvané Londýnské kladivo. Tento artefakt byl nalezen ve 30. letech 20. století v USA, konkrétně
Z čeho se skládá kosmické záření? Napoví přelomová metoda českého fyzika
21stoleti.cz
Z čeho se skládá kosmické záření? Napoví přelomová metoda českého fyzika
Jeden rok večerního sledování televize, jedna cesta letadlem z východního na západní pobřeží USA nebo 3 dny strávené v Atlantě. Všemi těmito činnosti do sebe průměrný Severoameričan dostane dávku 0,1
Kuskus s avokádem
tisicereceptu.cz
Kuskus s avokádem
Voňavé dobroty z Maroka, Tuniska, Turecka i z Bulharska. Mezi oblíbené pokrmy patří i kuskus na různé způsoby. Ingredience na 4 porce 300 g kuskusu 350 ml vroucího kuřecího vývaru 2 avokáda 1
Studio archicraft představuje luxusní sídlo Arden Road. Nachází se v prestižní čtvrti Los Angeles
iluxus.cz
Studio archicraft představuje luxusní sídlo Arden Road. Nachází se v prestižní čtvrti Los Angeles
Rezidence Arden Road, nejnovější počin holešovického studia archicraft, přináší unikátní pohled do světa prominentního bydlení. Projekt zasazený do vyhlášené rezidenční čtvrti Pasadena představuje dům
Kosmetické triky: Buďte mléčně krásná
panidomu.cz
Kosmetické triky: Buďte mléčně krásná
Mléko má v kosmetické péči pradávnou tradici. Používala ho prý Kleopatra, Napoleonova manželka Josefína i císařovna Sisi. Proč je tedy nenapodobit. * Regenerační koupel Mléčný tuk působí mimořádně blahodárně na pleť, nejspíš proto, že se zčásti podobá našemu vlastnímu kožnímu tuku. Nejdřív ji zvláční a uvolní napětí suché kůže, pak na ní kyselina mléčná pomůže
Spory o dům Václavu Upírovi Krejčí vzaly zdraví!
nasehvezdy.cz
Spory o dům Václavu Upírovi Krejčí vzaly zdraví!
Konec manželství herce Václava Upíra Krejčí (68) a jeho manželky Kateřiny nebyl vůbec poklidný. Dodnes se táhnou spory o majetkové vyrovnání. Nemohou se dohodnout zejména na luxusním domě v pražských
Spikli se proti Václavovi III. vlastní poddaní?
historyplus.cz
Spikli se proti Václavovi III. vlastní poddaní?
Muž se zakrváceným nožem prchá od místa, kde byl právě ubodán král Václav III. Stráže mají jasno, a dotyčného na místě zabijí. Zahodili tak ale příležitost dozvědět se, proč se domnělý pachatel vlastně činu dopustil…   Celé město již spí, jen krčma se otřásá v základech. „Na zdraví krále!“ zvolá pijan, a než si obsah
Kolik uzvedne nosorožík a další rekordy ze světa zvířat
epochaplus.cz
Kolik uzvedne nosorožík a další rekordy ze světa zvířat
Svět zvířat je plný rekordů a neuvěřitelných výkonů, i když to třeba na první pohled není vidět. Tady je pár čísel, která vyrazí dech. 13 bilionů tolik sarančat tvořilo hejno, které v roce 1874 napadlo americké státy Iowa Minnesota, Kansas a Texas. Jejich celková váha činila téměř 30 milionů tun. 750 000 000 tun tolik
Jak se (ne)povedly naše zásnuby
skutecnepribehy.cz
Jak se (ne)povedly naše zásnuby
Než jsem otěhotněla, rozhodli jsme se s přítelem, že si zaletíme na romantický prodloužený víkend do Paříže. Tedy s prohlídkami památek, nákupy, romantickými snídaněmi v kavárnách. S vínem i vybraným jídlem. Byla jsem natěšená jako blecha a nemohla se dočkat, až konečně uvidím Louvre, katedrálu Notre Dame, Eiffelovu věž. Nikdy jsem totiž v hlavním městě Francie nebyla, ale toužila jsem po tom
Gaius Appuleius Diocles: Nejbohatší sportovec v dějinách
epochalnisvet.cz
Gaius Appuleius Diocles: Nejbohatší sportovec v dějinách
Kam se na něj hrabou všichni ti zazobaní basketbalisté, fotbalisté, hokejisté či golfisté. Oproti římskému vozatajovi to jsou jen chudí příbuzní. Gaius Appuleius Diocles si už v době starověku vydělá za svou kariéru tolik, že ho dosud nikdo nepřekonal a stále je hodnocen jako nejbohatší sportovec historie.   Jedním z center zábavy je ve starém