Domů     Adršpach: Kouzlo pískovcových skal působí nejvíc v létě
Adršpach: Kouzlo pískovcových skal působí nejvíc v létě

Přírodní rezervace Adršpašsko-teplické skály nabízí návštěvu impozantního skalního města – jednoho z největších ve střední Evropě.

Obec Adršpach, situovaná v regionu východních Čech, představuje malebné útočiště obklopené skalními útvary, které jsou součástí Chráněné krajinné oblasti Broumovsko.

Pestrá a místy divoká příroda nabízí širokou škálu aktivit, včetně pěších túr, cyklistiky, horolezectví nebo fotografování. Na své si tu přijdou rodiny, dobrodruzi i milovníci klidného pobytu v přírodě.

Jednou z neodmyslitelných zastávek pro každého návštěvníka je samozřejmě prohlídka Adršpašských skal. Tyto úžasné formace, se svými zvláštními tvary a dramatičností, fascinují milovníky přírody a fotografování z celého světa.

Pro nejlepší zážitek z návštěvy je potřeba zakoupit si e-vstupenky, které jsou k dispozici na webu adrspasskeskaly.cz.

Cena za vstup v hlavní turistické sezoně začíná na 130 korunách pro dospělého, v podobné cenové relaci je možné si dopředu objednat i celodenní parkování, které nabízí komfortní přístup přímo ke vstupu do rezervace.

Možnost návštěvy skalního města je až do šesté hodiny večerní a díky rezervačnímu systému, který počty návštěvníků rozprostře do celého dne, během ní nenarazíte na větší počty turistů, jak tomu může být v jiných atraktivních lokalitách.

Pro hosty ubytované na Broumovsku je vstup do skalního města garantován díky kartě hosta, kterou poskytují vybraní ubytovatelé.

Garance se sice netýká polední špičky (platí pro rozpětí od 8.00 do 9:30 a od 14.00 do 18.00), ale i tak poskytuje návštěvníkům komfortní možnost rozvrhnout si svůj program. Seznam ubytovatelů je k dispozici na webu broumovsko.cz.

Pro pěší turisty jsou k dispozici různé trasy, které zahrnují krátké procházky i delší výlety do okolní krajiny. Turistický okruh skalním městem je dlouhý 3,5 km a jeho absolvování po zelené značce zabere cca 2,5 hodiny.

První část okruhu k malému vodopádu je nenáročná téměř po rovince, za to druhá polovina prověří fyzičku. Na celém okruhu se nachází přibližně 2 000 schodů. Trasa kolem pískovny (modrý okruh) je dlouhá 1,5 km.

Žlutá trasa (Vlčí rokle) vedoucí do Teplických skal měří 3,5 km a okruh Teplickými skalami vede po modré značce a je dlouhý 6 km.

Ke kratším výletům přímo v Adršpachu patří výstup na Křížový a Starozámecký vrch. Obě místa nabízí úchvatné výhledy na zvlněnou krajinu zdobenou skalními věžemi. Rozlohou největší Teplické skalní město je pěšky dostupné z Adršpachu přes Vlčí rokli.

O trochu dál se nachází menší, ale o to roztomilejší Jiráskovy skály s rozhlednou Čáp. Tyto výlety si lze zpestřit zpáteční cestou vláčkem z Teplic nad Metují.

Do Adršpachu je možné dostat se snadno vlakem nebo autobusem. Obě zastávky jsou jen pár minut chůze od vstupu do skalního města.

Milovníci cyklistiky zase ocení nezapomenutelné výlety díky desítkám kilometrů cyklotras, které vás provedou česko-polským příhraničním. Nabízí jak pořádné výšlapy pro aktivní sportovce, tak i okruhy pro rodiny s dětmi či pohodovou vyjížďku.

Ti ambicióznější nemohou vynechat Broumovský bike a především nejznámější a nejtěžší závod horských kol Rallye Sudety, jehož 30. ročník se pojede na začátku září.

Jeden den prostě nestačí. Adršpach nabízí široký výběr možností ubytování, včetně útulných penzionů, pohodlných hotelů, rustikálních chalup nebo rekonstruovaných klasicistních statků. K dispozici jsou také kempy pro ty, kteří preferují přímý kontakt s přírodou.

V horkých letních dnech potěší především děti možnost zchladit se při vodních radovánkách – jen pár kilometrů od Adršpašských skal na koupališti v Teplicích nad Metují nebo Chvalči.

Vzdálenější koupaliště v Trutnově, Polici nad Metují, Meziměstí nebo v Janovičkách nabízí větší zázemí a vyžití v podobě skluzavek, tobogánů či perličkových koupelí.

Pokud prší, můžete začít přímo v Adršpachu návštěvou dvoupatrového renesančního zámku se zahradou, který se v posledních letech dočkal oprav a další se chystají. Posledním šlechtickým majitelem byl Otmar z rodu Nádherných z Borutína.

Nyní zde najdete zázemí s kavárnou, infocentrem a dětským koutkem, pohádkovou místnost a únikovou hru Třetí princ podle pohádky, která se v Adršpašských skalách natáčela.

Můžete si prohlédnout expozici historických upomínkových předmětů s tématikou Adršpašských skal „Skály a sklo“, výstavu lnářství a života na zámku nebo výstavu Zámek s vůní benzínu – ta nabízí unikátní možnost prohlédnout si motoristické veterány, jež využívali naši předkové.

Propojení zábavy s historií nabízí muzeum Merkur a muzeum Papírových modelů v Polici nad Metují nebo broumovský břevnovský klášter.

Genius loci historického objektu můžete objevovat v trutnovské galerii EPO1, která se nachází v bývalé revitalizované elektrárně.

Po celé léto žije Broumovsko také kulturou. Jedinečným zážitkem bude návštěva některého z koncertu festivalu Za poklady Broumovska. Letos již po devatenácté se spolu s ním otevřou dveře barokních kostelů z dílny Kryštofa a Kiliána Ignáce Dientzenhoferových.

Koncerty probíhají vždy v sobotu večer po celé léto a lákají na Broumovsko významné umělce světových i tuzemských jmen.

K nabitému výletnímu programu neodmyslitelně patří i kvalitní gastronomický zážitek. V Adršpachu můžete vybírat z několika restaurací a hospůdek s příjemným venkovním posezením.

Adršpach je tak místem, které nabízí nekonečné možnosti pro zábavu, dobrodružství a relaxaci.

TIP:

Navštívit mžete i komentovanou prohlídku Adršpašských skal s geoprůvodcem, a to každý prázdninový čtvrtek!

Foto: Andršpach
Související články
Odhalte tajemství chebské Schlaraffie V pátek 29. května 2026 se v rámci celostátní akce Noc kostelů otevřou veřejnosti i místa, která běžně zůstávají skrytá. Jedním z nejzajímavějších bude bezesporu Husův sbor Církve československé husitské v Chebu (Vrbenského 14), který letos nabídne večer plný historie, hudby, tajemství i dobrodružství pro malé i velké návštěvníky. Málokdo ví, že dnešní kos
Praha má svou nezaměnitelnou tvář. Hradní paláce nad Vltavou vytvářejí pohled, který zná celý svět. Je to obraz, který okouzluje po staletí a nikdy nezevšední.   Neexistuje  snad jediný Čech, který by ho neznal. Pražský hrad se objevuje na pohlednicích, ve filmech i na fotkách. A kdo si plánuje výlet do naší metropole, má ho na seznamu mí
Nejsou okázalé ani velké. Lázně Bělohrad si ale zakládají na tom, že klientům navodí pocit domova. A i kvůli tomu se sem lidé už zhruba 130 let rádi vracejí. Nejsou tu obří lázeňské koncerty ani velkolepé akce. Dokonce tu nenajdete ani pravou kolonádu. Ne že by tu nebyla. Ale mnoho lidí si jí nevšimne, ani se jí kolonáda vlastně neříká. Je to pro
Dne 27. ledna 2025, tedy v den, kdy si připomínáme oběti šoa, byl na vernisáži v Městském muzeu ve Františkových Lázních představen model synagogy, která byla nacisty zničena v roce 1938. Do lázeňského města se tak více než symbolicky vrátil židovský svatostánek. Autorem modelu je Bohuslav Karban z Aše. Připomeňme si nyní některé události spojené s touto významnou stavbou. [gallery ids="917
K nejzajímavějším návštěvnickým cílům Slavkovského lesa patří historický cínový důl Jeroným nedaleko zaniklého horního města Čistá. Dolovat se v něm začalo už ve středověku. Národní kulturní památka je dnes přístupná veřejnosti a hojně vyhledávaná turisty, kteří si zde mohou učinit poměrně konkrétní představu o namáhavé práci tehdejších horníků. [gallery ids="91631,91630,91632,91633,91634,91635,9
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Jakmile odpustíte, budete se cítit lépe
skutecnepribehy.cz
Jakmile odpustíte, budete se cítit lépe
Můj manžel byl skoro anděl, všechny kamarádky mi ho záviděly, žádná totiž tak hodného a laskavého muže neměla. Škoda, že jsem byla taková nevděčnice. Odpustit bývá těžké, někdy tak těžké, že skoro nemožné. Bývá to však obrovská úleva, která je odměnou za odpuštění. Odpustíte-li, upřímně a celým srdcem, nikoli jen tak naoko, přestanete se užírat a drásat. Někdy
Focaccia může být ozdobou stolu
panidomu.cz
Focaccia může být ozdobou stolu
Že nevíte, co to je? Jedná se o italský pečený chlebový výrobek s těstem podobným pizze. Může se použít jako příloha k mnoha jídlům, základ na pizzu nebo jako sendvičový chléb. V čem je focaccia výjimečná? Hospodyňky nejen v Itálii si při její přípravě dávají záležet a s fantazií tento pokrm zdobí. Těsto na focacciu
Neuvěřitelné náhody: 3 události, které se stanou dvakrát
epochaplus.cz
Neuvěřitelné náhody: 3 události, které se stanou dvakrát
Je ráno 3. listopadu 1950 a let Air India Flight 245 v podobě Lockheedu L-749A míří z Bombaje přes Káhiru a Ženevu až do Londýna. 34letý kapitán Alan R. Saint má důvod k obavám, počasí je pod psa, nebe křižují blesky a do trupu letadla usilovně buší déšť. Let skončí katastrofou. A brzy přibude další…
Pekingská kachna
nejsemsama.cz
Pekingská kachna
Máte chuť na něco exotického? Pak zkuste lahodnou glazovanou kachnu po pekingsku. Na 4 porce potřebujete: ✿ 1 kachnu ✿ 60 ml medu ✿ 30 ml světlé sójové omáčky ✿ 1 lžičku čínského koření pěti vůní ✿ 60 ml rýžového octa ✿ 120 ml omáčky hoisin ✿ 1 okurku ✿ 4 jarní cibulky ✿ sůl 1. Kachnu důkladně omyjte a odstraňte přebytečný tuk. V hrnci
Praktiky lidové magie: Ochrání zazdívání bot před zlými duchy?
enigmaplus.cz
Praktiky lidové magie: Ochrání zazdívání bot před zlými duchy?
V základech či stěnách budov, v komínech, pod podlahami, nad stropy, ve střeše a kolem dveří a oken jsou s podivuhodnou četností při rekonstrukcích nacházeny zazděné dětské boty. Na první pohled mrazi
Brokolice se sýrovou omáčkou
tisicereceptu.cz
Brokolice se sýrovou omáčkou
Ve světě velmi běžný a oblíbený vegetariánský předkrm nebo lehčí hlavní chod, který však díky sýrové omáčce dobře zasytí. Vyzkoušíte si ho také? Suroviny na 4–6 porcí 1 větší brokolice 50 ml ol
Orlosup narozený v Česku bude létat nad Španělskem
21stoleti.cz
Orlosup narozený v Česku bude létat nad Španělskem
Vidět orlosupa bradatého na území starého kontinentu nebylo v minulosti nic výjimečného - než byli tito majestátní ptáci ve valné části Evropy vyhubeni. Nyní probíhá jejich reintrodukce, do níž se zap
Chtěl Brožovou ulovit horlivý zajíček v uniformě?
nasehvezdy.cz
Chtěl Brožovou ulovit horlivý zajíček v uniformě?
Herečka Kateřina Brožová (58) zraje jako víno a zájem mužů je stále neutuchající. O tom svědčí i příběh, jehož měla být hlavní aktérkou. Brožové před nedávnem vykradli auto. Když odjela s kolegy do
Plevel ovládl váš trávník? Možná děláte tuhle zásadní chybu
rezidenceonline.cz
Plevel ovládl váš trávník? Možná děláte tuhle zásadní chybu
Pokud váš trávník po zimě připomíná spíš flekatý koberec než lákavý zelený porost, není to náhoda. Jaro vždy nemilosrdně odhalí místa, kde plevel využil náskok, který získal ještě před začátkem sezóny. Dobrou zprávou je, že právě teď máte šanci změnit pravidla hry. Když půda volá o pomoc Důvod, proč se plevele na jaře chovají životaschopněji
Vražda purkmistra prošla Budějovickým bez trestu
historyplus.cz
Vražda purkmistra prošla Budějovickým bez trestu
Na zasedání budějovické městské rady to vře. „Každý, kdo se církevní klatby bojí a není ochoten snášet s obcí dobré i zlé, může svobodně odejít,“ pronese hrdě purkmistr Ondřej Puklice. Ač katolík, husitskému králi Jiřímu z Poděbrad byl vždycky věrný, což se mu až dosud vyplácelo. V Českém království opět řinčí zbraně. Sotva se přežene krvavá vlna husitských
Hodinky jako pocta muži, který odmítl prohrát
iluxus.cz
Hodinky jako pocta muži, který odmítl prohrát
Dnešní svět miluje slovo „legenda“. Legenda je každý druhý fotbalista, každý třetí influencer a pravděpodobně i váš soused, pokud si jednou správně zaparkoval přívěs. Jenže Lou Gehrig byl legenda doop
Dóžecí palác: Srdce Benátek bilo pro velikost republiky
epochalnisvet.cz
Dóžecí palác: Srdce Benátek bilo pro velikost republiky
Práce na paláci se zastavily. Místo stavění se tu bude v dubnu 1355 popravovat. Hlavního architekta Filippa Calendaria oběsí na zdejším balkonu za to, že se podílel na spiknutí proti vládci republiky. Dóžecí palác je doslova srdcem Benátek, kde se odehrává vše důležité.   Původní sídlo dóžete, nejvyššího představitele Benátské republiky, stojí na břehu laguny
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz