Domů     Letohrádek Hvězda provází tajemná symbolika čísel
Letohrádek Hvězda provází tajemná symbolika čísel
od 10.1.2020
1

Bílá hora je pro nás hlavně symbolem bitvy, která znamenala počátek temného období našich dějin. Zářící stěny letohrádku ve tvaru hvězdy jsou ale zasvěceny moudrosti a lásce, možná díky této symbolické moci přečkal i období válek a pustošení. Jeho jedinečnou atmosféru si tak můžete užít i dnes.

I když byl vlastně postaven ve jménu lásky, osudem letohrádku Hvězda se stala válka. A nejen jedna. Právě u jeho zdí se šikovali vojáci před osudnou bitvou na Bílé hoře v roce 1620, která změnila historii celé naší země.

Stavba, která byla zasvěcena kráse, kultuře a vědění, byla pak bez milosti mnohokrát vyrabována a vypleněna vojáky.

Naštěstí však nezmizela docela, a tak se i my můžeme nejen těšit přírodou v někdejší královské oboře a jedinečnými výhledy na Břevnov a Ruzyni, ale také tajemnou symbolikou Hvězdy, která přečkala i divoké časy.

Dar pro milenku

Jedinečnou dvoupatrovou stavbu dal v roce 1555 postavit tehdejší místodržící v Čechách Ferdinand II. Tento mladší syn krále Ferdinanda I. patřil mezi velmi vzdělané šlechtice. Vyznal se v umění, alchymii i architektuře.

Možná proto dar pro svou milenku Filipinu Welserovou, kterou si později tajně vzal za ženu, pojal jako zvláštní symbolický vzkaz. Už jen její půdorys představuje dva trojúhelníky spojené do takzvané Šalamounovy hvězdy.

Tento symbol má například představovat harmonii mezi silami dobra a zla. Pozoruhodná je i mozaiková podlaha v hodovní síni letohrádku, kde se panstvo scházelo k opulentním hostinám po úspěšném honu.

Mozaiku z keramických dlaždic s glazurou složili stavitelé před 450 lety tak, že při pohledu z výšky opticky navozuje pocit prostorového křížení jednotlivých os dvanácti směrů vesmíru. Také čtyři úrovně stavby symbolicky odpovídají čtyřem hlavním živlům.

Sklepení představuje zemi, bohatě vyzdobené přízemí vodu, první poschodí vzduch a druhé poschodí s pyramidovitým stropem pak oheň.

Unikátní renesanční strop

Svůj vlastní tajemný příběh pak vypráví renesanční štukový strop v přízemí letohrádku. Je rozdělený do 334 polí zdobených figurami a ornamenty, které mohou mít celou řadu různých významů a vysvětlení.

Přesně uprostřed se v kruhu nachází Aeneas, prapředek římského panovnického rodu, čímž Habsburkové navázali na tradici římských císařů. Šest polí okolo zobrazuje Zrcadlo ctností dle antického a starořímského pojetí.

Odtud se paprskovitě rozbíhají obrazce hlavních antických bohů, symbolizujících planety, a základní alchymistické prvky.

Naprosto unikátní výzdoba dokonce v roce 1647 natolik uhranula švédské vojáky, že místo toho, aby letohrádek vyplenili či zapálili, obrazy na stropě věrně obkreslili. Právě podle jejich poznámek pak mohla být výzdoba obnovena.

Těžké časy

Urozené návštěvníky slavných honů a hostin ale brzy vystřídaly pochodující nepřátelské armády. Už roku 1740 nechal bavorský král Albrecht oboru svými vojsky zpustošit a zvěř vybít, podobně tomu bylo i v roce 1742, kdy tu tábořila vojska francouzská.

Dřevo z lesa pak padlo na vaření piva, kvůli vojákům usazeným v klášteře na Břevnově.

To bylo v časech, kdy Prahu opanovali Karel Lotrinský a Bedřich II., definitivně pak letohrádek ztratil svůj lesk, když jej císař Josef II. v roce 1779 nechal přebudovat na sklad střelného prachu, aby neohrožoval centrum města.

Za 2. světové války tu pak měli němečtí vojáci opravnu vozidel a letohrádek po nich obsadila Rudá armáda, která si v jeho sklepech ustájila koně.

Nový život

Škody napáchané válkou se snažila napravit již první významná přestavba v roce 1948. Architekt Pavel Janák letohrádku snížil strop a přidal červenobílé okenice. V interiéru pak vzniklo muzeum Aloise Jiráska a Mikoláše Alše.

Další velká rekonstrukce pak Hvězdu potkala v devadesátých letech minulého století a od roku 2000 je přístupná veřejnosti jako pobočka Památníku národního písemnictví.

První patro dnes slouží výstavám, konají se tu koncerty, společenské i soukromé akce a velký zájem je také o noční komentované prohlídky v rámci tradiční Muzejní noci. Kouzelný letohrádek stojí určitě za návštěvu, odmění vás také úžasným výhledem po okolí.

Hvězda je totiž nejvýše položeným místem v Praze. Stojí o celých padesát metrů výše než petřínská rozhledna a za dobrého počasí je vidět na osmdesát kilometrů daleko.

Jiří Mareček

Co nesmíte minout při návštěvě Hvězdy?

Divoká Šárka – Přírodní rezervaci Divoká Šárka v Praze naleznete na úbočích Šáreckého potoka. Okolní stepi potom přecházejí do rozsáhlého lesa, které tvoří jeden z nejrozsáhlejších pražských parků.

Šárka se stala oblíbeným cílem horolezců i letních výletů za vodou, jelikož v údolí vedle staré známé restaurace najdete i krásné klasické přírodní koupaliště Džbán. Cestou do údolí se vyplatí krátký výstup na Kozákovu buližníkovou skálu napravo od cesty.

Na jejím plochém vrcholu se již v osmém století rozkládalo slovanské hradiště, které se později stalo hlavním mocenským centrem středních Čech.

Břevnovský klášter – První mužský benediktinský klášter v Čechách stojí na polovině cesty mezi Pražským hradem a Bílou horou.

Založili jej již v 10. století pražský biskup Vojtěch a český kníže Boleslav II. Podle legendy byl pak klášter pojmenován podle břevna, které leželo ve studánce, u níž se Boleslav s Vojtěchem setkali.

Pokud k prohlídce kláštera využijete služeb průvodce, podíváte se i do barokní baziliky sv. Markéty a také do románské krypty z 11. století.

V klášterní zahradě si pak můžete prohlédnout barokní pavilon Vojtěška s pramenem potoka Brusnice a poblíž také gotickou křížovou klenbu, která je jediným pozůstatkem gotického kláštera.

Foto: Archiv, Wikipedia
Lokalita:
Další článek
reklama
Související články
4.5.2023
Nejen ty známé a honosné zámky, a kdysi mohutné hrady, mají své „bílé paní“ či jiné všeobecně známé duchy. Takovou bílou paní může mít i skromný zámeček. Pro příklad se podíváme do malé obce Kaštice. Obec leží jedenáct kilometrů jihozápadně od města Žatce a šest kilometrů severně od Podbořan. Ves je připomínaná v listinách již v roce 1348 a od patnáctého století zde stávala tvrz spolu s hospod
8.2.2023
Jsou místa, která vyzařují energii. A lidé je vyhledávají, aby jim pomohla ulevit od bolestí těla a někdy i duše. Pojďme se na některá podívat. Panenský Týnec Během 13. století tu založili Žerotínové klášter klarisek a začali stavět gotický chrám, který ovšem nebyl nikdy dokončen. Prý stojí v místě, kde se protínají dvě zóny pozitivní energie, což násobí její sílu. Energie chrámu prý pomáhá při
9.12.2022
Zachovalý hrad na vysokém ostrohu nad Sázavou skrývá podle pověstí hned tři pohádkové poklady. A to není všechno. Má tu dokonce být brána do jiných světů! Vede k ní prý tajemná podzemní chodba, kterou lze projít jen se znalostí správné šifry. Cinkot dukátů se rozléhá hradní komnatou. V mihotavé záři louče se rýsuje postava muže, shrbeného nad truhlou s penězi. Občas se bázlivě ohlédne za sebe.
18.11.2022
V jejím nitru prý odpočívá bájné vojsko rytířů vedené sv. Václavem, které vyrazí na pomoc ohrožené vlasti ve chvíli nejkritičtější a nastolí věčný klid a mír. Pověst vznikla patrně v 15. století, kdy bylo na úpatí hory za tajemných okolností poraženo nepřátelské vojsko. Na horu se můžeme vydat například cestou z Louňovic pod Blaníkem, která vede kolem pověstmi opředené Veřejovy skály. Právě tad
Poustevnická jeskyně byla prý původně obývaná zlými duchy, které se snažil vypudit tajemný poustevník známý jako sv. Ivan. Nakonec se mu povedlo nad temnými silami zvítězit s pomocí dřevěného kříže, který mu věnoval sv. Křtitel, jenž se náhle zjevil v jeskyni. Podle pověsti z 9. století se měl na tomto místě navíc objevit i přemyslovský kníže Bořivoj, jehož sem dovedla zázračná laň. Každopádně
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Certina zahalila své DS Action Diver do černé barvy
iluxus.cz
Certina zahalila své DS Action Diver do černé barvy
Hodinky DS Action Diver od značky Certina se vynořují z temných hlubin oceánu a jsou nyní k dostání v černém provedení. Jako pravé potápěčské hodinky mají voděodolnost 300 metrů a jsou ideálně vybaven
Další dárky pro Agátu za statisíce!
nasehvezdy.cz
Další dárky pro Agátu za statisíce!
Mediální magnát Jaromír Soukup (54) na své partnerce, modelce Agátě Hanychové (54), rozhodně nešetří. K narozeninám jí koupil dárek, který si rozhodně jen tak někdo dovolit nemůže. Tentokrát ji potě
Smetanové brambory se sýrem
tisicereceptu.cz
Smetanové brambory se sýrem
Potřebujete uvařit snadný oběd do jedné hodiny? Vsaďte na netradičně zapečené brambory zjemněné poctivou smetanou. Ingredience 500 g brambor 100 ml smetany 30% 150 ml plnotučného mléka 1 lžíc
Zatracený bolševník: Co vám dokáže 5metrový postrach udělat?
epochaplus.cz
Zatracený bolševník: Co vám dokáže 5metrový postrach udělat?
Ten tlustý dutý stonek k tomu přímo vybízel. Partička dětí si právě vyrábí provizorní píšťalky. Kamaráda pak z legrace sešlehají velkými listy. O hodinu později sedí na pohotovosti vyděšená skupina ma
Nový lék účinný v boji proti nádorům na mozku
21stoleti.cz
Nový lék účinný v boji proti nádorům na mozku
Glioblastomy jsou nejčastější a nejagresivnější primární mozkové nádory, které typicky postihují dospělé mezi 45 a 75 lety, navíc mají velmi špatnou prognózu. Naději na změnu přináší nový lék, který ú
Za návrat do života vděčí Milan Šteindler exotické ženě!
nasehvezdy.cz
Za návrat do života vděčí Milan Šteindler exotické ženě!
Do povědomí diváků se herec Milan Šteindler (66) zapsal jako bavič, který si nebere servítky a humor rozdává na potkání. Soukromý život herce se ale bezstarostné komedii rozhodně nepodobá. Dlouhé r
Nedala jsem na řeči kamarádek
skutecnepribehy.cz
Nedala jsem na řeči kamarádek
Když jsem poznala Dana, byla jsem už nějakou dobu sama a jeho zájem mi lichotil. Vlastnil kavárničku a já si u něj ráda poseděla. V ždy jsem měla pocit, že spolu lehce flirtujeme, ale brala jsem to dost na lehkou váhu, protože byl o pár let mladší než já. Brzdila jsem se, přece jen, co by tomu řekli lidi, říkala
Prsten z Atlantidy: Jediný pozůstatek bájné civilizace?
epochalnisvet.cz
Prsten z Atlantidy: Jediný pozůstatek bájné civilizace?
V roce 1860 objeví francouzský egyptolog Marquis d’Agrain v Údolí králů v Egyptě záhadný prsten, který do této kultury vůbec nezapadá. Podle legendy jej tam zanechal kněz z legendární Atlantidy. Jasno
Vysavač na okna je skvělý pomocník
panidomu.cz
Vysavač na okna je skvělý pomocník
Asi není mnoho lidí, kteří by řekli, že mytí oken je jejich vášeň. A většina stále hledá způsob, jak si tuhle protivnou činnost zjednodušit. Zkoušejí různé postupy, všelijaké mycí prostředky, které slibují lesk jako blesk, i hadříky, které zaručují lesk beze šmouh a také bez chemie. V poslední době se na trh dostal přístroj, který
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
České muzeum stříbra
epochanacestach.cz
České muzeum stříbra
Bývalá středověká tvrz Hrádek stála na svém místě už na počátku 14. století, ale zřejmě je ještě mnohem starší. Dnes v unikátní historické budově sídlí České muzeum stříbra, kde se dozvíme mnohé nejen o těžbě vzácného kovu, ale můžeme si prohlédnout i vzorky rud nebo expozici o ražbě zdejších stříbrných mincí. Prohlídkový okruh Cesta stříbra nás
Tajemství skotské hrobky Maeshowe: Ukrývá poklad nevyčíslitelné hodnoty?
enigmaplus.cz
Tajemství skotské hrobky Maeshowe: Ukrývá poklad nevyčíslitelné hodnoty?
Na skotském souostroví Orkneje se nachází tajemná hrobka z mladší doby kamenné zvaná Maeshowe. Údajně byla postavena tak, aby její vchod za soumraku zimního slunovratu zachytával paprsky zapadajícího