Můžete na ni narazit cestou do Kutné Hory. Obec Libenice je spolu se svým okolím spojována s jedněmi z nejslavnějších archeologických nálezů u nás. Místo si pro jeho zvláštní sílu možná kdysi vybrali Keltové a vystavěli zde svou svatyni.
V roce 1981 je v blízkosti obce Libenice odkryto 30 objektů a řada keramických artefaktů pocházejících z období 5. – 1. století př. n. l. Dále pak pec původem zřejmě z 2.- 1. století př. n. l.
Někteří archeologové se domnívali, že se zde nacházela i keltská svatyně. Ta prý byla obklopena příkopem ve tvaru obdélníku. Místo je některými citlivějšími jedinci považováno za silné energetické centrum a to možná vycítili už naši předkové.
Říká se, že se tu potkává země s nebesy. Chodili sem právě proto Keltové uctívat svá božstva? A mohli tu provádět i jakési oběti? Na místě je učiněna řada zajímavých objevů, které tomu nasvědčují.
Jak to bylo doopravdy?
Pražští archeologové v místě objevují povalený menhir, dále pak pohřbené kostry a to jak zvířat, tak i lidí.
Jsou tu nalezeny úlomky keramiky, ostatky dětí a také jakési ženy, možná kněžky, která byla pohřbena s řadou předmětů, zřejmě se tedy těšila velké úctě. Nálezy působí jako obětiny bohům a místo mělo s největší pravděpodobností kultovní charakter.
Ovšem to, že šlo o keltskou svatyni, začne být v 90. letech minulého století rozporováno.
Možná tu totiž stávala svatyně germánská pocházející z pozdější doby a objevené pozůstatky spolu nesouvisely tak, jak se předpokládalo. Faktem zůstává, že i v okolí bylo objeveno velké množství historických předmětů, přilehlá pole byla plná pravěkých nálezů.
Libenice a její sousedství tak zůstává pro historiky a archeology významným místem. A zřejmě tomu tak bylo i v dávné historii. Co všechno se v dnes již trochu neprávem pozapomenuté oblasti nedaleko slavné Kutné Hory, odehrávalo?
Foto: Autor