Litoměřice věrně stráží cestu dál mezi homole Českého středohoří už 800 let. Výšlap na čedičový vrch Radobýl vám poskytne dostatečný důvod k tomu, abyste si výlet do Litoměřic a jejich okolí naplánovali na víc než jen jeden den!
Túra přes horu
Právě pod Radobýlem můžete odstartovat vaši pěší túru, na které se rozhodně nebudete nudit. Žlutá turistická značka začíná přesně pod kopcem ve vlakové stanici Žalhostice. Výstup na vrcholek, jež je rájem pro milovníky paraglidingu, není nikterak náročný.
Z jeho vrcholu se následně pokochejte výhledem na všechny světové strany. Ten nejhezčí se vám však naskytne, když se podíváte severozápadním směrem.
Dole pod vámi se bude stříbřit Žernosecké jezero a v dáli vyvstanou vrcholy Českého středohoří, za nimiž vykukují Krušné hory.
Hrad a síť sklepení
Cestou z vrchu do města minete trochu romanticky, trochu děsivě vyhlížející zchátralou vilu Pffafenhof. Novogotický skvost obývala německá rodina Pfaff a krátce za druhé světové války i vedení SS. Od té doby vila nezadržitelně pustne.
Poté, co dojdete na pokratické rozcestí v Litoměřicích, vydejte se do centra města ulicí Masarykova. Přivítá vás dům kultury sousedící s litoměřickým hradem.
Gotický hrad, jejž nechal vystavit panovník Přemysl Otakar II., dnes nabízí moderní expozici věnovanou českému vinařství. S vínem souvisí i mimořádná síť sklepních prostor pod městem.
Vstup do podzemí, které patří k nejrozsáhlejším v Čechách, je u vchodu do vinárny Radniční sklípek, zároveň je i lapidáriem Oblastního vlastivědného muzea v Litoměřicích.
Relax na „Střelečáku“
Město na soutoku Labe a Ohře je také skvělým výchozím bodem pro cyklotoulky po Máchovu kraji, v okolí můžete navštívit například zříceninu hradu Kamýk či vrch Plešivec. Oblíbeným přírodním klenotem na Labi je také Střelecký ostrov s letním kinem.
Na ostrově, který protíná jedna z cyklostezek, se nachází i autokemp, několik hřišť a secesní altán.
Město, kde se psaly dějiny
Již v roce 1057 zde přemyslovský kníže Spytihněv založil kapitulu s kostelem svatého Štěpána – dnes stojí v Litoměřicích barokní katedrála svatého Štěpána.
V roce 1219 bylo oficiálně založeno město, o jehož rozvoj se následně vrchovatou měrou zasadil král Karel IV. Ten se postaral o vybudování mohutného městského opevnění, jež je skvěle zachovalé až do dnešních dnů.
Jan Žižka oblehl město v roce 1421, obyvatele tehdy zachránilo to, že se přidali na stranu umírněných husitů.
Po bitvě na Bílé hoře a renesančním rozkvětu přišel do města duch barokní. Svou pověst si zde získává místní mošt a také originální vinná polévka z utřené hořčice a odvaru mladého vína.
Smutným údobím dějin je pak období druhé světové války, kdy zde byla pobočka koncentračního tábora ve Flossenbürgu.
Foto: Město Litoměřice