Domů     Litoměřice: Město básníků a vinařů
Litoměřice: Město básníků a vinařů

Královské město Litoměřice odnepaměti zaujímalo strategickou polohu. Leželo v úrodném kraji, mělo na dosah splavné Labe a bylo chráněno horami ze severu i západu. Atmosféru historického sídla si dokázalo zachovat až do dnešních dnů.

Historie nás učí, že dobýt a vyrabovat nějaké město ještě neznamená zničit ho navždy, pokud jsou jeho obyvatelé rozhodnuti se svého domova nevzdat. Litoměřice jsou dokonalou ukázkou takové síly.

Po třicetileté válce bylo město zdevastováno nájezdy švédských vojsk, ale pak přišli jezuité a františkáni a bylo také založeno biskupství a význam Litoměřic rázem stoupl.

Hned se to projevilo v nutnosti město obnovit, a to nejlépe v architektonicky náležitě hodnotném stylu, tedy právě v tom moderním barokním.

Množství zakázek přilákalo nejvýznamnější stavitele, ale nejvýraznější stopu za sebou zanechali otec a syn – Giulio a Octavio Broggiovi z italské Lombardie.

Kostel všech svatých
Kostel všech svatých

Právě oni se postarali třeba o barokní přestavbu děkanského kostela Všech svatých na Mírovém náměstí a právě v něm jsou oba také pohřbeni.

Podle jejich návrhů vznikly také další významné litoměřické stavby – kostel Zvěstování Panny Marie, biskupská rezidence, katedrála sv. Štěpána nebo kaple sv. Jana Křtitele. Broggiové byli při obnově Litoměřic neúnavní. Díky nim se rozrostlo také o kostel sv.

Jakuba či kostel sv. Vojtěcha a Octavio Broggio je také autorem barokního sousoší na památku morové epidemie, která město postihla roku 1680.

Vinice v Litoměřicích
Vinice v Litoměřicích

Básník vyhlíží na Labe

Litoměřice, to je ale nejen barokní perla celého regionu, ale také město, v němž zanechal výraznou stopu jeden z nejslavnějších českých básníků Karel Hynek Mácha.

Narodil se sice v roce 1810 v praze, kde také vystudoval filozofickou fakultu a práva, ale v září 1836 se přestěhoval do Litoměřic, kde nastoupil do zaměstnání jako koncipient u advokáta Durase.

Pokud se vydáme po městě v básníkových stopách, začít můžeme třeba v Dlouhé ulici č. 199, kde měl kancelář, nebo se vydat do Máchovy ulice hned vedle biskupské rezidence, kde se v čísle 177/5 dnes nachází kromě vinárny Vikárka také Máchova světnička.

Kostel zvěstování Panny Marie
Kostel zvěstování Panny Marie

Právě tady si totiž v domku vinárníka Lorenze pronajal malý dvoupokojový byt s romantickým výhledem na Labe.

Nedaleko domku stojí divadlo Karla Hynka Máchy, jedno z nejstarších kamenných divadel v Čechách založené už roku 1822. na nároží divadla byla v roce 1936 u příležitosti 100. výročí básníkova úmrtí vztyčena jeho socha.

Shlíží na Máchovy schody, z nichž si můžeme užít překrásný výhled na Dómské náměstí s katedrálou.

Putování po stopách Karla Hynka Máchy zakončíme na hřbitově, kde byl básník pohřben až do roku 1938. Když tenkrát hrozilo zabrání českého pohraničí, byly jeho ostatky převezeny do Prahy. Místem Máchova posledního odpočinku je tak vyšehradský Slavín.

Divadlo K. H. Máchy
Divadlo K. H. Máchy

Setkání v nočních ulicích

Na Máchův odkaz ostatně narazíme i na dalších místech. Vzpomeneme si na něj třeba ve chvíli, kdy vystoupáme na kopec Radobýl a staneme před zde umístěným křížem.

Právě na tomto místě Mácha v říjnu 1836 dokončoval svou báseň Cesta z Čech, když v Litoměřicích vypukl požár. Mladý muž neváhal a rozběhl se na pomoc. Pil potom vodu používanou při hašení a na následky infekčního onemocnění zemřel.

Říká se, že jeho duch ale Litoměřice nikdy neopustil. Při procházce nočním ztichlým městem prý můžeme někdy spatřit postavu ve světlém, červeně podšitém plášti, s červenou čapkou a ve vysokých botách. To sám básník navštěvuje místa, na nichž se v životě cítil nejšťastnější.

Pivovar Koliba
Pivovar Koliba

Stezka za pivem a vínem

Opusťme však básníka a vydejme za další litoměřickou zajímavostí. Kdo by nezbystřil pozornost, když zaslechne název Stezka za pivem a vínem? Tak se jmenuje zdejší hojně využívaná turistická trasa.

Litoměřice mají totiž dlouhou a slavnou tradici vinařství a vaření piva.

Zmínku o zdejších vinicích obsahuje už zakládací listina kapituly litoměřické z roku 1057, velkého rozmachu dosáhlo pěstování révy za vlády Karla IV, který si zdejších vinic natolik cenil, že na deset let osvobodil litoměřické vinaře od daní a poplatků.

A protože litoměřické víno zřejmě považoval za výjimečně chutné, po uplynutí této doby uložil vinařům povinnost odvádět každý desátý sud vína do litoměřického hradu.

O vinařské tradici se hodně dozvíme při prohlídce Litoměřického vinařství v prostorách bývalého dominikánského kláštera ve Velké Dominikánské ulici nebo při návštěvě Vinného šenku na Mírovém náměstí.

A koneckonců na víno nezapomeneme ani při návštěvě vyhlídkové věže Kalich postavené v 16. století, která je symbolem města a svým tvarem má vinařskou tradici připomínat.

Kromě toho je z ní nádherný výhled na město i na okolí včetně hradu Hazmburk nebo na horu Říp.

Pivovar sv. Štěpána
Pivovar sv. Štěpána

Uvařte si vlastní pivo!

Už ve středověku se litoměřičtí občané pyšnili právem várečným, tedy výsadou vařit pivo. V dalších obdobích tu existovaly hned dva velké pivovary – Měšťanský, založený roku 1720, a Labskozámecký, který vznikl v polovině 19. století.

Do dnešních časů se bohužel ani jeden z nich nezachoval, ale v tradici vaření vynikajícího piva pokračuje v Litoměřicích několik malých soukromých pivovarů.

Třeba ten s názvem Labut, který sídlí v prostorách bývalého secesního hotelu v historickém centru a připravuje jak ležáky plzeňského typu, tak sezónní vícestupňové speciály.

Kromě ochutnávky při návštěvě můžeme prožít takzvaný Den ve společnosti sládka, který nás zasvětí do tajů vaření lahodného moku. Podobnou akci připravil pro své fanoušky také pivovárek Koliba pyšnící se širokou nabídkou nefiltrovaných a nepasterovaných piv.

Pravidelně totiž pořádá kurzy Uvař si vlastní pivo a samozřejmě také prohlídky s odborným výkladem sládka. Kromě pivovaru nabízí Koliba také pivní lázně, hotel i restauraci.

A pokud bychom zatoužili ještě po další ochutnávce, čeká na nás také Biskupský pivovar U sv. Štěpána. Právě tady dostaneme šanci ochutnat spodně kvašený světlý nebo polotmavý nepasterizovaný ležák. Také tady si můžeme užít možnost načepovat si ho vlastnoručně.

Foto: Shutterstock

Foto:
Štítky:
Související články
Romantický hrad Svojanov nedaleko Poličky patří k nejstarším hradům u nás a současně představuje nevídanou stylovou kombinaci gotiky a empíru. Přezdívá se mu občas také Vila českých královen. Malebná krajina kolem říčky Křetínky už ve 13. století přímo lákala k usazení. Využil toho královský purkrabí Svéslav z Bořitova a založil tu nad údolím hrad Svojanov, který dnes patří k našim nejstarším kam
Troufli byste si sestavit žebříček deseti nejnavštěvovanějších hradů České republiky? Že v něm budou figurovat Karlštejn nebo Křivoklát, o tom nikdo nepochybuje. Ale své místo v první desítce si spolehlivě drží také Bouzov na středozápadní Moravě. Bouzov se zrodil na přelomu 13. a 14. století a asi bychom popsali hodně stránek, než bychom vypočítali všechny jeho majitele. Nebyl vždy jen panským
Severní Morava se rozkládá na hranicích se Slovenskem a Polskem. Je to kraj zalesněných svahů Beskyd a Jeseníků s dvěma nejvyššími horami Moravy Pradědem a Lysou horou. Spoustu krásy tu ale najdete i v nížinách při cestování po starobylých hradech a zámcích nebo v moderních industriálních městech. Ostrava už není černá Největším městem oblasti je Ostrava, jež je zároveň druhým největším měste
Zámek Litomyšl je dokonce zapsán do Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Postavil si ho ve druhé polovině 16. století jako své reprezentační sídlo nejvyšší kancléř Království českého Vratislav z Pernštejna a dnes je považován za jednu z nejkrásnějších renesančních staveb ve střední Evropě. Stavba se důsledně držela italských vzorů, takže vnitřní nádvoří je obklopeno arkád
Výstavný klášter Zlatá Koruna patří k nejlépe zachovaným gotickým areálům svého druhu v Čechách a vzhledem ke svému umístění v sevřeném vltavském údolí si do dnešních dnů zachoval i svou dispozici. A také atmosféru, která na návštěvníka dýchne na každém kroku. Na počátku zbožného kláštera byla krutá válka. Jak praví legenda, když se český král Přemysl Otakar II. v červenci 1260 vypravoval do bitv
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Pláž Dumas: Starodávné pohřebiště, kde mizí turisté
enigmaplus.cz
Pláž Dumas: Starodávné pohřebiště, kde mizí turisté
Tmavá písčitá pláž Dumas se nachází ve státě Gujarat 21 km od města Surat v jižní části Indie. V minulosti na této pláži hinduisté spalovali těla mrtvých. Kremace dle jejich víry umožní duši snáze op
Zdraví začíná uvnitř, dopřejte si očistu
nejsemsama.cz
Zdraví začíná uvnitř, dopřejte si očistu
Když trávicí soustava nefunguje správně, má to vliv i na hmotnost. Pokud byste rádi pár kilo shodili, zahajte teď na jaře očistu těla. Máte problémy se zácpou, plynatostí, průjmy, nebo i depresemi? Příčinu hledejte ve střevech. Nejenže se v nich nachází drtivá většina naší imunity, ale zanesená střeva mají vliv i na váhu a náladu. Od čeho ruce pryč?
Doplatila jsem na svou naivitu
skutecnepribehy.cz
Doplatila jsem na svou naivitu
Byla jsem po rozvodu, sama a nic mě netěšilo. Když přišla má kamarádka s nápadem na společné podnikání, znova mě to nakoplo. A to byla chyba. Radku jsem potkala v pro mne těžké době. Přestěhovala jsem se do nového města a změnila jsem práci. Chtěla jsem opustit starý život, ve kterém bylo hrozné manželství a domácí násilí. Nechala jsem
Okrasa i lék: Odkud pochází nádherný šeřík?
epochaplus.cz
Okrasa i lék: Odkud pochází nádherný šeřík?
Květy šeříku připomínají malé voňavé hvězdičky, které na jaře rozjasňují zahrady a parky. Tento půvabný keř však skrývá mnohem více, než jen krásu a vůni – jeho příběh sahá do dob osmanských sultánů, šeříková esence se využívá v parfémech a některé druhy mají také léčivé účinky. Inspiruje i umělce! Je krásný a jeho opojná vůně
Starověké Benátky ležely v deltě Nilu
historyplus.cz
Starověké Benátky ležely v deltě Nilu
Křivolakými vodními kanály se prodírají malé loďky. Míjejí vznosné budovy, proplouvají pod mosty, až dosednou k molu. Scéna se neodehrává v Benátkách, jak by se mohlo zdát, ale v Herakleionu. Ten si vyslouží řadu přezdívek. Kromě starověkých Benátek se mu říká antický Hongkong nebo egyptská Atlantida…   Stejně jako v případě Tróji i u egyptského
Chvilka jen pro vás: Tipy pro příjemný život v domácnosti a malé radosti
panidomu.cz
Chvilka jen pro vás: Tipy pro příjemný život v domácnosti a malé radosti
Bojíte se mikrovlnky? Pro jedny je to nepostradatelný domácí spotřebič, pro druhé riziko pro zdraví. Přitom technicky vzato používá stejný zdroj pro svoje fungování jako rádia, televizory, mobilní telefony, přístroje GPS nebo třeba hřejivé infralampy a dotaženo do detailů i náš zrak – elektromagnetické vlny delšího rozsahu. Elektromagnetické záření může být skutečně nebezpečné, ale až
Srdeční selhání vyřeší titanové srdce
21stoleti.cz
Srdeční selhání vyřeší titanové srdce
Mnoho lidí se potýká s kardiovaskulárními problémy, přičemž u některých dochází k selhání srdce. Orgánů vhodných k transplantaci není dostatek, nadějí pro čekatele na nové srdce se tak může stát titan
Luminox a FORCE BLUE spojují síly v ochraně světových oceánů
iluxus.cz
Luminox a FORCE BLUE spojují síly v ochraně světových oceánů
Hodinářská značka Luminox, které důvěřují příslušníci Navy SEALs i dobrodruzi, oznámila své oficiální partnerství s FORCE BLUE, jedinou neziskovou organizací na světě, která přeškoluje a nasazuje býva
Čvančarová přiznala, že je nešťastná?
nasehvezdy.cz
Čvančarová přiznala, že je nešťastná?
Patří mezi atraktivní ženy a o její pozornost by stála spousta mužů. A možná, že brzy dostanou příležitost! Herečka Jitka Čvančarová (47) totiž jasně naznačuje, že její manželství s tanečníkem Petrem
Elegantní penthouse v lyžařském ráji
rezidenceonline.cz
Elegantní penthouse v lyžařském ráji
V srdci lyžařského města Aspenu v americkém Coloradu stojí dům, na jehož střeše se nachází rozlehlý luxusní byt, poskytující svým obyvatelům dokonalé místo k životu. Čistý a vzdušný interiér, plynule navazující na terasu, září teplem a třpytivým horským sluncem. Aspen, dnes velmi známé lyžařské středisko obklopené pohořím Rocky Mountains, vznikl původně jako místo těžby stříbra. Během devatenáctého století
Křupavé okurčičky
tisicereceptu.cz
Křupavé okurčičky
Okurková sezona nemusí být nudná, zvlášť, když si můžeme tyhle zelené pochoutky naložit do láku. Potřebujete 400 g okurek 3 kuličky pepře 2 kuličky nového koření 1 bobkový list ½ lžičky hořč
Mezinárodní den autismu: Nové naděje v léčbě díky pupečníkové krvi
epochalnisvet.cz
Mezinárodní den autismu: Nové naděje v léčbě díky pupečníkové krvi
Autismus je jako strašák společnosti. Zatímco podvědomě s sebou nese předsudky z předsudků, konkrétně už ovlivňuje schopnost dítěte komunikovat, navazovat vztahy a zapojit se do běžných aktivit. Někteří jedinci s poruchami autistického spektra (PAS) vykazují mimořádné schopnosti, například v matematice, jazycích nebo umění, jiní čelí výzvám, které komplikují jejich každodenní život. Právě dnes si připomínáme
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz