Domů     Litomyšl, město slavných
Litomyšl, město slavných

Pokud jste tu ještě nebyli a máte Litomyšl spojenou jen s Bedřichem Smetanou, je čas vyrazit na návštěvu. Možná budete překvapeni, na kolik dalších slavných jmen v tomhle krásném městě narazíte.

Třeba milovníci Jiráska, tu objeví místa z Filosofské historie, chuťové buňky podráždí už vyslovení jména Magdaleny Dobromily Rettigové a do světa spiritismu a malířství ohromeně nahlédnete v Portmoneu…

Jak žila rodina Bedřicha Smetany, uvidíte v budově bývalého pivovaru, kde skladatelův otec pracoval jako sládek.
Jak žila rodina Bedřicha Smetany, uvidíte v budově bývalého pivovaru, kde skladatelův otec pracoval jako sládek.

Zámek je vidět zdaleka

Vypíná se na zámeckém návrší a je to prý jedna z nejkrásnějších renesančních staveb v Evropě. Není divu, že je celý areál zapsán na seznamu UNESCO. Na první pohled vás zaujme sgrafitová výzdoba. Jen psaníček s různými motivy je prý osm tisíc.

Vydáte-li se na prohlídku, objevíte vzácné zámecké divadélko se zachovalými kulisami, reprezentační sály, hostinské pokoje a kaple.

Na gastronomických slavnostech Magdaleny Dobromily vaří i mladí. Chutnalo by slavné kuchařce?
Na gastronomických slavnostech Magdaleny Dobromily vaří i mladí. Chutnalo by slavné kuchařce?

Sochy ve sklepení

V zámeckém sklepení se zase přesunete do současnosti, alespoň té nedávné. Můžete tu obdivovat největší sbírku soch Olbrama Zoubka. Co měl se zámkem společného? Byl jedním z umělců, kteří pomáhali při náročném restaurování sgrafit. Strávil tu 17 let.

A nejsou to jediné sochy, další můžete obdivovat v klášterních zahradách vedle piaristického kláštera. Součástí expozice je i Srdce pro Václava Havla, vytvořené z tisíců svíček, kteří lidé po jeho smrti zapálili.

Ve filmu pro pamětníky hrála Rettigovou Jiřina Šejbalová. Pamatujete?
Ve filmu pro pamětníky hrála Rettigovou Jiřina Šejbalová. Pamatujete?

Smetana se tu narodil

Součástí zámku je pivovar, kde slavný hudební skladatel přišel na svět. Tatínek byl totiž sládek. Bedřich byl už jedenácté dítě, ale protože byl první syn, na zámeckém nádvoří teklo pivo proudem.

Pivovar dlouho chátral, ale zachránila ho rekonstrukce, která ho ovšem přeměnila na hotel. V přízemí najdete byt rodiny Smetanovy. Zachována je světnička a parádní pokoj s nábytkem, je tu vystavena i řada věcí, které skladatel vlastnil.

Je-li vám jeho hudba blízká, vydejte se na zámek na jaře, kdy se tu koná Smetanova Litomyšl. Bývá to velká sláva plná koncertů špičkových těles a sólistů.

Portmoneum sídlí v nenápadném domě...
Portmoneum sídlí v nenápadném domě…

Vraž tam deset vajec

Takhle se zúžil pro mnohé pohled na vlastenku a buditelku Magdalenu Dobromilu Rettigovou. V Litomyšli prožila posledních jedenáct let svého života. A byla do žena vzdělaná.

Nenapsala jenom známou kuchařku, jak si mnozí myslí, i když ta je jejím stěžejním dílem, ale psala básně, spolupracovala s místními ochotníky.

Pro mladé dívky, které se snažila vzdělávat nejen v pracích domácích, sepsala knížečku Mladá hospodyňka v domácnosti, jak sobě počínati má, aby své i manželovy spokojenosti došla. Půjčovala jim také české knihy.

Přednášela v místní industriální dívčí škole a na piaristickém gymnáziu zavedla deklamační akademie, starala se i o zvelebení města. A zajímavé je, že ač původně mluvila jen německy, ze všech sil pomáhala šířit český jazyk.

...ale když vejdete dovnitř spolehlivě se vám zatají dech.
…ale když vejdete dovnitř spolehlivě se vám zatají dech.

Festival chutí

Město na Magdalenu nezapomnělo a kromě toho, že si předměty z pozůstalosti můžete prohlédnout v muzeu, pořádá se tu každoročně kulinářský festival, který trvá týden a zapojují se do něj místní restaurace.

Provází ho i soutěže špičkových šéfkuchařů, učňů a samozřejmě různé degustace.

Alois Jirásek, který učil na gymnáziu, tu má sochu.
Alois Jirásek, který učil na gymnáziu, tu má sochu.

Za Josefem Váchalem do Portmonea

Zdánlivě obyčejný dům, za jehož dveřmi najdete něco neobyčejného. Vlastnil ho tiskař a sběratel umění Josef Portman, a ten si nechal interiér vymalovat a vybavit nábytkem přítelem Josefem Váchalem.

Čeká vás vodotrysk barev, malby zobrazující ďábly, skřety, různé duchy, motivy odkazující ke křesťanství i buddhismu a dalším náboženským směrům.

Tahle unikátní všemi obdivovaná památka sice přežila spor, který ukončil přátelství obou mužů, ale málem vzala za své, když do domu sjel v roce 1975 blesk a následný požár téměř vše zničil.

Dům naštěstí koupil nakladatel Ladislav Horáček, kterému se ve spolupráci s restaurátory povedlo nemožné. Jak záchrana unikátních fresek probíhala, si můžete prohlédnout na vystavených fotografiích a smeknout před restaurátory pomyslný klobouk.

Nedošinský háj je dodnes místem schůzek a procházek.
Nedošinský háj je dodnes místem schůzek a procházek.

Nedošinský háj

Tenkrát ještě kvetla sláva háje nedošinského, cesta vedoucí vesnicí k háji a druhá kaštanovou alejí kolem rybníka ani se netrhla. Blížící se slyšeli jásavou muziku, a když umlkla, rozléhal se jasným vzduchem sborový zpěv. Stinnou klenbou košatých stromů zaznívala starostudentská píseň…“

Nad městem u bývalého piaristického kláštera se rozléhají nádherně zrekonstruované klášterní zahrady. Jsou přístupné od dubna do října od 8 do 22 hodin, od listopadu do března od 8 do 19 hodin.
Nad městem u bývalého piaristického kláštera se rozléhají nádherně zrekonstruované klášterní zahrady. Jsou přístupné od dubna do října od 8 do 22 hodin, od listopadu do března od 8 do 19 hodin.

Poznáváte? Ještě napovíme, že tady se setkával tajně student Frybort se svou láskou Márinkou, tady se konaly studentské majáles. No ano. Jiráskova Filosofská historie.

Dnes už háj vypadá jinak, nic nenasvědčuje tomu, že tu kdysi byly lázně, snad jen kamenný sklep s pramenem. Ostatní budovy i restauraci s tanečním sálem už dávno zavál čas, ale po cestičkách Nedošinského háje se lidé procházejí dodnes.

Jistě tudy chodil i profesor Jirásek, který učil na místním gymnáziu dějepis a český jazyk.

Foto: Shutterstock, cztipeu.cz, drobnepamatky.cz, wikipedie, klickevzdelani.cz, zamecke-navrsi.cz, mapio.net

Foto:
Související články
Jen dvě stě metrů od brány kladrubského kláštera čeká architektonická zajímavost zcela jiného druhu a o celá staletí mladší. Muzeum československého opevnění Kladruby sestává ze dvou betonových bunkrů vybudovaných v roce 1938. První z nich se podařilo zrekonstruovat do původní podoby tak věrně, že se až zdá, že si posádka jen na chvilku odskočila. Uvnitř byla znovu nainstalována originální výd
Karlovy Vary, to není jen město lázní a léčivých pramenů, ale také porcelánu. Pojem karlovarský porcelán má váhu nejen v ČR, ale také v zahraničí. Abyste se dozvěděli něco více o bohaté tradici místních továren, můžete navštívit některou z výstav, třeba tu v Muzeu Karlových Varů nebo stálou expozici sbírek Střední uměleckoprůmyslové školy. Pokud vás uchvátí spíše křehká krása skla, můžete st
Pokud jste o Dačicích dosud neslyšeli, možná je to proto, že prostě nesladíte. Tak či tak toto město, které je kolébkou kostkového cukru, toho nabízí skutečně spoustu a může být skvělým cílem celodenního výletu. Návštěvníka zaujme v první řadě úctyhodná historie tohoto sídla ležícího v okrese Jindřichův Hradec. První zmínky o Dačicích pocházejí totiž už ze 12. století. Časem se město stalo význa
O Praze se říká, že je stověžatá. Ve skutečnosti však má věží ne sto, ale rovnou přes pět set, to jí však na půvabu nic neubírá. Návštěvníky Prahy fascinuje různorodostí domů v pražských ulicích a pro řadu zahraničních turistů je ztělesněním ideálního města, především pro malebné historické centrum. Během více než tisíciletého vývoje vznikly skvělé stavby, z nichž mnohé dnes patří k vrcholným dí
Před sto lety, na Velikonoční neděli roku 1925, byla podle dobových zpráv „odevzdána veřejnosti" jeskyně Balcarka v Moravském krasu. Tehdejší Akciová společnost Moravský kras, která si bohatě zdobenou jeskyni v Ostrově u Macochy vzala do správy, ji zpřístupnila už rok po objevu. Místní rolník a lidovecký poslanec Národního shromáždění Josef Šamalík nejprve 16. června 1923 objevil samostatnou du
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Stonehenge, kostel i tank: 5 netradičních věcí, které jsou nafukovací!
epochaplus.cz
Stonehenge, kostel i tank: 5 netradičních věcí, které jsou nafukovací!
Nafukovací nemusí být jen matrace nebo plavací kruh. Možností je mnohem víc a na vodu se některé z nich ani nedostanou… Díky lehkosti a skladnosti však svému účelu slouží skvěle! Tank odkdy: 1942 Jak vyhrát bitvu, nebo celou válku? Jedním z osvědčených prostředků je odedávna lest! Zkrátka nenápadně oklamat nepřítele. S originálním nápadem přijdou během
Je ze Švandové vypočítavá zlatokopka?
nasehvezdy.cz
Je ze Švandové vypočítavá zlatokopka?
Tohle manžel herečky Jany Švandové (77) ze seriálu Jedna rodina neuslyší rád. Na otázku, proč se před sňatkem s developerem Pavlem Satoriem (75) dvakrát rozvedla, měla jasnou odpověď: „Protože v té
Pikantní kuře
nejsemsama.cz
Pikantní kuře
Maso vybírejte nejlépe u řezníka nebo farmáře. Budete mít jistotu o kvalitě i čerstvosti. Místo pomerančů můžete maso zkusit péct třeba také s broskvemi nebo jablky. Ingredience na 4 porce: 4 kuřecí prsa 50 g koření garam masala sůl pepř 1 lžička mleté skořice 2 lžíce hladké mouky 2 pomeranče 2 cibule několik snítek rozmarýnu Postup: Pomeranče a cibule nakrájejte na kolečka.
Cuketová buchta s citronovou polevou
tisicereceptu.cz
Cuketová buchta s citronovou polevou
Chcete udělat radost mlsným jazýčkům? Pak pro vás máme chutnou buchtu. Ingredience 400 g cukety 2 vejce 300 g cukru krupice 230 ml oleje 400 g hladké mouky 6 g jedlé sody 4 g kypřicího prá
Moderní technologie a zdraví: Online svět nabízí praktické benefity
panidomu.cz
Moderní technologie a zdraví: Online svět nabízí praktické benefity
Internet a různé digitální vychytávky mění náš každodenní život. Měnit mohou i způsob, jakým se staráme o své zdraví. Přináší řadu výhod, spousta věcí je v dnešní době jednodušší, na výběr je ze spousty možností a vždy tak můžete najít tu pravou pro sebe. K lékaři rychle a jednoduše Ačkoli na internetu najdete spoustu informací, vychytávek a
Elixír života a vášně
rezidenceonline.cz
Elixír života a vášně
Moderní dům, zařízený luxusními ikonickými solitéry, překvapivě působí dojmem starobylé solidnosti. Zadání klientů bylo zdánlivě komplikované – přáli si vytvořit interiér v novém domě, který by ale působil dojmem letité zabydlenosti, nebyl výstřední, současně i po nějakém čase stále aktuální. Mladý pár hodně cestuje a velmi dobře se orientuje ve světě designu. Také proto architekt
Toyota GR Yaris má novou verzi Aero Performance inspirovanou motoristickým sportem
iluxus.cz
Toyota GR Yaris má novou verzi Aero Performance inspirovanou motoristickým sportem
Společnost TOYOTA GAZOO Racing představila novou verzi modelu GR Yaris Aero Performance, která se pyšní aerodynamickými úpravami na základě praktických zkušeností z motoristického sportu. Toyota GR
Zrcadlo po závistivé tetě nás ničilo
skutecnepribehy.cz
Zrcadlo po závistivé tetě nás ničilo
Byla jsem šťastná, že ten úžasný kousek po tetičce můžu mít doma právě já. To zrcadlo bylo nádherné. Do naší rodiny ale vneslo jenom nenávist. Mou velkou vášní je starožitný nábytek. Jenže na to, abych si takové kousky nábytku mohla pořídit, jsem bohužel nikdy neměla dost peněz. Jen tu a tam si koupím nějaký drobný kousek,
Hrabě Harrach probudil Krkonoše
historyplus.cz
Hrabě Harrach probudil Krkonoše
Zdatný a rozvážný podnikatel, mecenáš umění, politik, hospodář, otec českých lyžníků a nadšený propagátor turistiky. Jan Nepomuk Harrach je osvíceným šlechticem a jeho činorodost udivuje dodnes. Výraznou stopu zanechal hlavně v Krkonoších. Hrabě Harrach (1828–1909) se narodil ve Vídni jako syn vzdělaného, vlastenecky orientovaného Františka Arnošta z Harrachu (1799–1884) a jeho manželky Anny Marie Terezie (1809–1881),
Nejen rostliny mizí. V ohrožení je i samotná taxonomie – základ ochrany biodiverzity
epochalnisvet.cz
Nejen rostliny mizí. V ohrožení je i samotná taxonomie – základ ochrany biodiverzity
Čeští vědci ročně objeví a popíší desítky nových druhů organismů. Každý nově popsaný druh rozšiřuje poznání o přírodě a nabízí potenciál pro využití v medicíně, zemědělství i ochraně přírody. Tisíce jich ale ještě zůstávají neobjeveny.   Mnohé z nich z přírody mizí dříve, než je vůbec stihneme poznat. Taxonomie, která je základním kamenem pro jakýkoliv výzkum biodiverzity,
Svět podle Rutherforda: Planetární model atomu
21stoleti.cz
Svět podle Rutherforda: Planetární model atomu
Když se řekne „atom“, naprosté většině lidí vytane na mysli malá sluneční soustava, tzv. Rutherfordův model. Možná kvůli tomu, že je všudypřítomný – esteticky rozvířené elektrony se staly symbolem ate
Co s námi dělají negativní energie?
enigmaplus.cz
Co s námi dělají negativní energie?
Nemůžeme je vidět a obvykle je ani nevnímáme. Přesto jsou různé energie všude kolem nás a z dlouhodobého hlediska jejich působení může člověka ovlivnit víc, než by se na první pohled zdálo. Negativním
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz