Domů     Litomyšl, město slavných
Litomyšl, město slavných

Pokud jste tu ještě nebyli a máte Litomyšl spojenou jen s Bedřichem Smetanou, je čas vyrazit na návštěvu. Možná budete překvapeni, na kolik dalších slavných jmen v tomhle krásném městě narazíte.

Třeba milovníci Jiráska, tu objeví místa z Filosofské historie, chuťové buňky podráždí už vyslovení jména Magdaleny Dobromily Rettigové a do světa spiritismu a malířství ohromeně nahlédnete v Portmoneu…

Jak žila rodina Bedřicha Smetany, uvidíte v budově bývalého pivovaru, kde skladatelův otec pracoval jako sládek.
Jak žila rodina Bedřicha Smetany, uvidíte v budově bývalého pivovaru, kde skladatelův otec pracoval jako sládek.

Zámek je vidět zdaleka

Vypíná se na zámeckém návrší a je to prý jedna z nejkrásnějších renesančních staveb v Evropě. Není divu, že je celý areál zapsán na seznamu UNESCO. Na první pohled vás zaujme sgrafitová výzdoba. Jen psaníček s různými motivy je prý osm tisíc.

Vydáte-li se na prohlídku, objevíte vzácné zámecké divadélko se zachovalými kulisami, reprezentační sály, hostinské pokoje a kaple.

Na gastronomických slavnostech Magdaleny Dobromily vaří i mladí. Chutnalo by slavné kuchařce?
Na gastronomických slavnostech Magdaleny Dobromily vaří i mladí. Chutnalo by slavné kuchařce?

Sochy ve sklepení

V zámeckém sklepení se zase přesunete do současnosti, alespoň té nedávné. Můžete tu obdivovat největší sbírku soch Olbrama Zoubka. Co měl se zámkem společného? Byl jedním z umělců, kteří pomáhali při náročném restaurování sgrafit. Strávil tu 17 let.

A nejsou to jediné sochy, další můžete obdivovat v klášterních zahradách vedle piaristického kláštera. Součástí expozice je i Srdce pro Václava Havla, vytvořené z tisíců svíček, kteří lidé po jeho smrti zapálili.

Ve filmu pro pamětníky hrála Rettigovou Jiřina Šejbalová. Pamatujete?
Ve filmu pro pamětníky hrála Rettigovou Jiřina Šejbalová. Pamatujete?

Smetana se tu narodil

Součástí zámku je pivovar, kde slavný hudební skladatel přišel na svět. Tatínek byl totiž sládek. Bedřich byl už jedenácté dítě, ale protože byl první syn, na zámeckém nádvoří teklo pivo proudem.

Pivovar dlouho chátral, ale zachránila ho rekonstrukce, která ho ovšem přeměnila na hotel. V přízemí najdete byt rodiny Smetanovy. Zachována je světnička a parádní pokoj s nábytkem, je tu vystavena i řada věcí, které skladatel vlastnil.

Je-li vám jeho hudba blízká, vydejte se na zámek na jaře, kdy se tu koná Smetanova Litomyšl. Bývá to velká sláva plná koncertů špičkových těles a sólistů.

Portmoneum sídlí v nenápadném domě...
Portmoneum sídlí v nenápadném domě…

Vraž tam deset vajec

Takhle se zúžil pro mnohé pohled na vlastenku a buditelku Magdalenu Dobromilu Rettigovou. V Litomyšli prožila posledních jedenáct let svého života. A byla do žena vzdělaná.

Nenapsala jenom známou kuchařku, jak si mnozí myslí, i když ta je jejím stěžejním dílem, ale psala básně, spolupracovala s místními ochotníky.

Pro mladé dívky, které se snažila vzdělávat nejen v pracích domácích, sepsala knížečku Mladá hospodyňka v domácnosti, jak sobě počínati má, aby své i manželovy spokojenosti došla. Půjčovala jim také české knihy.

Přednášela v místní industriální dívčí škole a na piaristickém gymnáziu zavedla deklamační akademie, starala se i o zvelebení města. A zajímavé je, že ač původně mluvila jen německy, ze všech sil pomáhala šířit český jazyk.

...ale když vejdete dovnitř spolehlivě se vám zatají dech.
…ale když vejdete dovnitř spolehlivě se vám zatají dech.

Festival chutí

Město na Magdalenu nezapomnělo a kromě toho, že si předměty z pozůstalosti můžete prohlédnout v muzeu, pořádá se tu každoročně kulinářský festival, který trvá týden a zapojují se do něj místní restaurace.

Provází ho i soutěže špičkových šéfkuchařů, učňů a samozřejmě různé degustace.

Alois Jirásek, který učil na gymnáziu, tu má sochu.
Alois Jirásek, který učil na gymnáziu, tu má sochu.

Za Josefem Váchalem do Portmonea

Zdánlivě obyčejný dům, za jehož dveřmi najdete něco neobyčejného. Vlastnil ho tiskař a sběratel umění Josef Portman, a ten si nechal interiér vymalovat a vybavit nábytkem přítelem Josefem Váchalem.

Čeká vás vodotrysk barev, malby zobrazující ďábly, skřety, různé duchy, motivy odkazující ke křesťanství i buddhismu a dalším náboženským směrům.

Tahle unikátní všemi obdivovaná památka sice přežila spor, který ukončil přátelství obou mužů, ale málem vzala za své, když do domu sjel v roce 1975 blesk a následný požár téměř vše zničil.

Dům naštěstí koupil nakladatel Ladislav Horáček, kterému se ve spolupráci s restaurátory povedlo nemožné. Jak záchrana unikátních fresek probíhala, si můžete prohlédnout na vystavených fotografiích a smeknout před restaurátory pomyslný klobouk.

Nedošinský háj je dodnes místem schůzek a procházek.
Nedošinský háj je dodnes místem schůzek a procházek.

Nedošinský háj

Tenkrát ještě kvetla sláva háje nedošinského, cesta vedoucí vesnicí k háji a druhá kaštanovou alejí kolem rybníka ani se netrhla. Blížící se slyšeli jásavou muziku, a když umlkla, rozléhal se jasným vzduchem sborový zpěv. Stinnou klenbou košatých stromů zaznívala starostudentská píseň…“

Nad městem u bývalého piaristického kláštera se rozléhají nádherně zrekonstruované klášterní zahrady. Jsou přístupné od dubna do října od 8 do 22 hodin, od listopadu do března od 8 do 19 hodin.
Nad městem u bývalého piaristického kláštera se rozléhají nádherně zrekonstruované klášterní zahrady. Jsou přístupné od dubna do října od 8 do 22 hodin, od listopadu do března od 8 do 19 hodin.

Poznáváte? Ještě napovíme, že tady se setkával tajně student Frybort se svou láskou Márinkou, tady se konaly studentské majáles. No ano. Jiráskova Filosofská historie.

Dnes už háj vypadá jinak, nic nenasvědčuje tomu, že tu kdysi byly lázně, snad jen kamenný sklep s pramenem. Ostatní budovy i restauraci s tanečním sálem už dávno zavál čas, ale po cestičkách Nedošinského háje se lidé procházejí dodnes.

Jistě tudy chodil i profesor Jirásek, který učil na místním gymnáziu dějepis a český jazyk.

Foto: Shutterstock, cztipeu.cz, drobnepamatky.cz, wikipedie, klickevzdelani.cz, zamecke-navrsi.cz, mapio.net

Foto:
Související články
Budoucnost je teď. A Zlín je rozhodně město budoucnosti. Zlín jím byl už téměř před sto lety, kdy mu dával dnešní tvář Tomáš Baťa. Vydejte se do města, které se svou vizí vyrovná světovým metropolím, do města, které je jiné. Do města, které žije nejen Baťovým odkazem, ale i filmem, architekturou a designem. Dejte si na prohlídku čas. Tohle město musíte objevit a poznat. Možná to nebude láska na
Víte, že Česká republika patří k velmocem, co se týče botanických zahrad? Máme jich desítky, některé se dokonce mohou pochlubit výpěstky světového významu. Pojďme si některé oázy zeleně představit blíže. Největší a zřejmě také nejznámější českou zahradou je pražská botanická zahrada, kterou naleznete v Tróji nedaleko zoo. Návštěvníkům se chlubí obří sbírkou 15 tisíc druhů rostlin, plnou třetinu n
Nic nedokáže teplo domova vykouzlit tak jako keramický baculatý hrneček s horkým čajem či kávou anebo krásné keramické ozdoby. Praktičnost keramiky oceňovali naši předci po dlouhá staletí, její kouzlo obdivujeme i dnes. Vydejte se za tradiční keramikou do středních Čech – ať už přímo do dílen, kde si můžete umění keramických mistrů sami vyzkoušet, do muzeí anebo třeba na oblíbené keramické trhy.
Poznejte výjimečné místo s architekturou industriálního města v zahradách, s ojedinělým urbanismem a nezaměnitelnou atmosférou. Seznamte se s významnými architekty a urbanisty, jejichž unikátní stavby můžete obdivovat dodnes. Zlínský architektonický manuál – online i off-line průvodce městem. Zlínský architektonický manuál (ZAM) je webová databáze významných architektonických staveb, urbani
Letošní ročník mezinárodního festivalu židovské kultury ŠTETL FEST proběhne v Brně od 29. srpna do 1. září. Přináší pestrý program, který se věnuje mimo jiné také jedné z nejvýznamnějších postav literárního světa – Franzi Kafkovi. Leitmotivem programu je téma „Židovské trauma v umění od Kafky k Barbie“ a hledání identity jednice snažícího se vykročit z uzavřené komunity a zařadit se do většinové
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Řekl, že jsem ta nejkrásnější dívka pod sluncem
skutecnepribehy.cz
Řekl, že jsem ta nejkrásnější dívka pod sluncem
Že se mu líbím, mi řekl hned při našem prvním, náhodném setkání. Nejdřív mi to připadalo drzé, ale mluvil tak hezky, že mě to zcela odzbrojilo. Odjakživa jsem si přála romantickou lásku. Takovou, kterou jsem znala z dívčích románů, kterých jsem, zvlášť v období dospívání, přečetla spoustu. Zkrátka nic obyčejného, fádního či nudného. Bála jsem se ale,
Organické křivky, přátelské k přírodě
rezidenceonline.cz
Organické křivky, přátelské k přírodě
Impozantní siluetou se pyšní sídlo, zanořené do uměle vytvořeného návrší. Architektura domu, tvořeného nepravidelnými, vzájemně se prolínajícími oválnými strukturami, využívá zvlněné, doslova tekoucí tvary, napodobující přírodní formy. Může rodinné obydlí napodobovat rostlinu – růst ze země v souladu se svým přirozeným prostředím? Organická architektura dokazuje, že to možné je. Filozofie, vyvinutá legendárním Američanem Frankem Lloydem
Stavaři se dočkali – trh i tržby porostou
iluxus.cz
Stavaři se dočkali – trh i tržby porostou
Stavební sektor v České republice očekává v roce 2025 mírný růst trhu stavebních prací o 0,8 %, a i v roce následujícím by měl tento pozitivní trend pokračovat. Trh by se mohl zvětšit průměrně o 1,9 %
Zkáza asteroidu mohla Marsu přinést prstence a později i měsíce
21stoleti.cz
Zkáza asteroidu mohla Marsu přinést prstence a později i měsíce
Vědci simulovali situaci, která by mohla vysvětlit, jak čtvrtá planeta přišla ke svým malým měsícům, Phobosu a Deimosu. Tyto měsíce se svým vzhledem i charakteristikami vymykají běžným standardům a pr
Největší záhady Velikonočního ostrova: Magií nabité písmo
enigmaplus.cz
Největší záhady Velikonočního ostrova: Magií nabité písmo
Kam až lidské oko dohlédne, je vidět zčeřenou mořskou hladinu. Právě takový pohled se naskýtá každému, kdo zavítá na Velikonoční ostrov. Ten se totiž nachází uprostřed Tichého oceánu tisíce kilometrů
Kámen pro vaši sílu
nejsemsama.cz
Kámen pro vaši sílu
Sluneční znamení je spojeno s přírodními živly, ale také s drahými kameny a polodrahokamy. Ke každé osobnosti ladí jiný kámen. Pokud si totiž vyberete ten pravý, může vás ochránit, uzdravit vás nebo vám dodat energii. Beran – 21. 3. – 20. 4. Beran potřebuje kameny, které harmonizují srdce, vůli a mysl. Ametyst: Ideální pro trpělivost a
Suchý ztratil ty, které nejvíc miloval
nasehvezdy.cz
Suchý ztratil ty, které nejvíc miloval
O svém soukromí Jiří Suchý (93) nikdy příliš nemluvil. I proto dnes mnoho lidí vůbec netuší, čím si prošel. První velkou láskou Jiřího Suchého (93) byla výtvarnice Běla (†47). Měli spolu dva syny,
Poháry, které jsou retro, ale také „in“
panidomu.cz
Poháry, které jsou retro, ale také „in“
Bývaly zmrzlinové a šlehačkové poháry v někdejších „mléčných barech“ opravdu tak nebeské chuti, anebo vzpomínky na ně zkreslují roky? Našli jsme k nim původní receptury. Hity někdejších mléčných barů byly kupříkladu jahody se šlehačkou, griliáš anebo Banana split. Samozřejmě že nelze zapomenout ani na báječně vychlazený jahodový koktejl, na který se v parném létě stála
Palačinky s vanilkovým tvarohem
tisicereceptu.cz
Palačinky s vanilkovým tvarohem
Máte rádi sladké snídaně, nebo chcete potěšit vnoučata? Překvapíte speciálními palačinkami. Ingredience 200 g hladké mouky 2,5 dl plnotučného mléka 1 balení vanilinového cukru špetka soli 2
Josef II. netušil, že je na lásku sám
historyplus.cz
Josef II. netušil, že je na lásku sám
Zamilovaný dědic trůnu zbožňuje svou ženu, ale ta o něj nemá zájem. Zato jeho sestra ji upoutala mnohem víc. Jak se budoucí Josef II. vypořádá s manželstvím, do kterého se mu původně nechtělo a jež teď pro něj znamená vše? Nejstarší syn panovnice Marie Terezie (1717–1780), arcivévoda Josef Habsbursko-Lotrinský (1741–1790), je od mládí předurčen kráčet ve
Chavín de Huántar: Hrůzostrašný hukot indiánské věštírny, znamení ze světa bohů?
epochalnisvet.cz
Chavín de Huántar: Hrůzostrašný hukot indiánské věštírny, znamení ze světa bohů?
Chavín, archeologické naleziště v peruánských Andách, dává jméno kultuře, jež se rozvíjí mezi 15. a 5. stoletím př. n. l. Toto místo je významným náboženským a kulturním centrem, které přitahuje lidi z širokého okolí. Chavín je jedním z nejstarších a nejznámějších předkolumbovských nalezišť, proslulé svým uměním a architekturou. Docházelo právě zde k odhalování budoucnosti světa?
Atentát, který změnil svět: Šokující vražda Caesara
epochaplus.cz
Atentát, který změnil svět: Šokující vražda Caesara
Historické události se často daly do pohybu kvůli válkám, sňatkům nebo obchodním dohodám. Nezřídka byly ale motorem změn také vraždy a atentáty. Pokud se jejich obětí stal vlivný a mocný člověk, mohlo to znamenat zásadní společenské otřesy, nebo dokonce významné politické změny. Představujeme ty nejvíce šokující atentáty historie. Které vraždy přepisovaly dějiny? Římská republika se
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz