Domů     Litomyšl, město slavných
Litomyšl, město slavných

Pokud jste tu ještě nebyli a máte Litomyšl spojenou jen s Bedřichem Smetanou, je čas vyrazit na návštěvu. Možná budete překvapeni, na kolik dalších slavných jmen v tomhle krásném městě narazíte.

Třeba milovníci Jiráska, tu objeví místa z Filosofské historie, chuťové buňky podráždí už vyslovení jména Magdaleny Dobromily Rettigové a do světa spiritismu a malířství ohromeně nahlédnete v Portmoneu…

Jak žila rodina Bedřicha Smetany, uvidíte v budově bývalého pivovaru, kde skladatelův otec pracoval jako sládek.
Jak žila rodina Bedřicha Smetany, uvidíte v budově bývalého pivovaru, kde skladatelův otec pracoval jako sládek.

Zámek je vidět zdaleka

Vypíná se na zámeckém návrší a je to prý jedna z nejkrásnějších renesančních staveb v Evropě. Není divu, že je celý areál zapsán na seznamu UNESCO. Na první pohled vás zaujme sgrafitová výzdoba. Jen psaníček s různými motivy je prý osm tisíc.

Vydáte-li se na prohlídku, objevíte vzácné zámecké divadélko se zachovalými kulisami, reprezentační sály, hostinské pokoje a kaple.

Na gastronomických slavnostech Magdaleny Dobromily vaří i mladí. Chutnalo by slavné kuchařce?
Na gastronomických slavnostech Magdaleny Dobromily vaří i mladí. Chutnalo by slavné kuchařce?

Sochy ve sklepení

V zámeckém sklepení se zase přesunete do současnosti, alespoň té nedávné. Můžete tu obdivovat největší sbírku soch Olbrama Zoubka. Co měl se zámkem společného? Byl jedním z umělců, kteří pomáhali při náročném restaurování sgrafit. Strávil tu 17 let.

A nejsou to jediné sochy, další můžete obdivovat v klášterních zahradách vedle piaristického kláštera. Součástí expozice je i Srdce pro Václava Havla, vytvořené z tisíců svíček, kteří lidé po jeho smrti zapálili.

Ve filmu pro pamětníky hrála Rettigovou Jiřina Šejbalová. Pamatujete?
Ve filmu pro pamětníky hrála Rettigovou Jiřina Šejbalová. Pamatujete?

Smetana se tu narodil

Součástí zámku je pivovar, kde slavný hudební skladatel přišel na svět. Tatínek byl totiž sládek. Bedřich byl už jedenácté dítě, ale protože byl první syn, na zámeckém nádvoří teklo pivo proudem.

Pivovar dlouho chátral, ale zachránila ho rekonstrukce, která ho ovšem přeměnila na hotel. V přízemí najdete byt rodiny Smetanovy. Zachována je světnička a parádní pokoj s nábytkem, je tu vystavena i řada věcí, které skladatel vlastnil.

Je-li vám jeho hudba blízká, vydejte se na zámek na jaře, kdy se tu koná Smetanova Litomyšl. Bývá to velká sláva plná koncertů špičkových těles a sólistů.

Portmoneum sídlí v nenápadném domě...
Portmoneum sídlí v nenápadném domě…

Vraž tam deset vajec

Takhle se zúžil pro mnohé pohled na vlastenku a buditelku Magdalenu Dobromilu Rettigovou. V Litomyšli prožila posledních jedenáct let svého života. A byla do žena vzdělaná.

Nenapsala jenom známou kuchařku, jak si mnozí myslí, i když ta je jejím stěžejním dílem, ale psala básně, spolupracovala s místními ochotníky.

Pro mladé dívky, které se snažila vzdělávat nejen v pracích domácích, sepsala knížečku Mladá hospodyňka v domácnosti, jak sobě počínati má, aby své i manželovy spokojenosti došla. Půjčovala jim také české knihy.

Přednášela v místní industriální dívčí škole a na piaristickém gymnáziu zavedla deklamační akademie, starala se i o zvelebení města. A zajímavé je, že ač původně mluvila jen německy, ze všech sil pomáhala šířit český jazyk.

...ale když vejdete dovnitř spolehlivě se vám zatají dech.
…ale když vejdete dovnitř spolehlivě se vám zatají dech.

Festival chutí

Město na Magdalenu nezapomnělo a kromě toho, že si předměty z pozůstalosti můžete prohlédnout v muzeu, pořádá se tu každoročně kulinářský festival, který trvá týden a zapojují se do něj místní restaurace.

Provází ho i soutěže špičkových šéfkuchařů, učňů a samozřejmě různé degustace.

Alois Jirásek, který učil na gymnáziu, tu má sochu.
Alois Jirásek, který učil na gymnáziu, tu má sochu.

Za Josefem Váchalem do Portmonea

Zdánlivě obyčejný dům, za jehož dveřmi najdete něco neobyčejného. Vlastnil ho tiskař a sběratel umění Josef Portman, a ten si nechal interiér vymalovat a vybavit nábytkem přítelem Josefem Váchalem.

Čeká vás vodotrysk barev, malby zobrazující ďábly, skřety, různé duchy, motivy odkazující ke křesťanství i buddhismu a dalším náboženským směrům.

Tahle unikátní všemi obdivovaná památka sice přežila spor, který ukončil přátelství obou mužů, ale málem vzala za své, když do domu sjel v roce 1975 blesk a následný požár téměř vše zničil.

Dům naštěstí koupil nakladatel Ladislav Horáček, kterému se ve spolupráci s restaurátory povedlo nemožné. Jak záchrana unikátních fresek probíhala, si můžete prohlédnout na vystavených fotografiích a smeknout před restaurátory pomyslný klobouk.

Nedošinský háj je dodnes místem schůzek a procházek.
Nedošinský háj je dodnes místem schůzek a procházek.

Nedošinský háj

Tenkrát ještě kvetla sláva háje nedošinského, cesta vedoucí vesnicí k háji a druhá kaštanovou alejí kolem rybníka ani se netrhla. Blížící se slyšeli jásavou muziku, a když umlkla, rozléhal se jasným vzduchem sborový zpěv. Stinnou klenbou košatých stromů zaznívala starostudentská píseň…“

Nad městem u bývalého piaristického kláštera se rozléhají nádherně zrekonstruované klášterní zahrady. Jsou přístupné od dubna do října od 8 do 22 hodin, od listopadu do března od 8 do 19 hodin.
Nad městem u bývalého piaristického kláštera se rozléhají nádherně zrekonstruované klášterní zahrady. Jsou přístupné od dubna do října od 8 do 22 hodin, od listopadu do března od 8 do 19 hodin.

Poznáváte? Ještě napovíme, že tady se setkával tajně student Frybort se svou láskou Márinkou, tady se konaly studentské majáles. No ano. Jiráskova Filosofská historie.

Dnes už háj vypadá jinak, nic nenasvědčuje tomu, že tu kdysi byly lázně, snad jen kamenný sklep s pramenem. Ostatní budovy i restauraci s tanečním sálem už dávno zavál čas, ale po cestičkách Nedošinského háje se lidé procházejí dodnes.

Jistě tudy chodil i profesor Jirásek, který učil na místním gymnáziu dějepis a český jazyk.

Foto: Shutterstock, cztipeu.cz, drobnepamatky.cz, wikipedie, klickevzdelani.cz, zamecke-navrsi.cz, mapio.net

Foto:
Související články
Jen tichá příroda obklopuje místo, které se za druhé světové války mohlo stát dějištěm krvavých střetů s okupanty. Dělostřelecká tvrz Stachelberg tak zůstává jen němým dokladem odhodlání českého národa bránit se a zrady, která nám v tom zabránila. Libavské sedlo mezi hřbety Krkonoš a Vraními horami bylo vždy vstupní branou do Čech. Armády tudy pronikaly na naše území už za husitských dob nebo za
Jejich jména zná snad každý Čech, ale okamžiky jejich narození nám možná ve škole unikly. Příběhy jejich rodných domů jsou přitom nevšedním pohledem do historie a současně tipem na zajímavý výlet, obohacený poznáním a nahlédnutím do dějin z poněkud jiné strany, než býváme zvyklí. Narození ve víru tancovačky Antonín Dvořák, Nelahozeves V pronajatém domě čp. 12 v Nelahozevsi provozoval své řemesl
Málokterého českého básníka si ze školních let pamatujeme tak dobře jako Petra Bezruče. Možná je to proto, že se na počátku 20. století stal autorem jediné, a tedy snadno zapamatovatelné básnické sbírky Slezské písně, možná to ale bude tím, že opravdu dokázal promlouvat k duši národa. Objekt fojtství, zvaný Kuhejdovice, v Ostravici jižně od Frýdlantu nad Moravicí si básník koupil spolu se svým ka
Ojedinělá Květná zahrada v Kroměříži obklopuje právě tak ojedinělou stavbu. Historická Rotunda skrývá překvapení pro obdivovatele moderní fyziky a dokáže nám, že naše planeta je stále v pohybu. Navštívit Kroměříž a nepodívat se do Květné zahrady, to asi žádného turistu nenapadne. Libosad, jak se zahradě také říká, patří mezi nejoceňovanější zahrady světa. Založena byla v rámci oprav města, zničen
Již na počátku existence Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm pracovali jeho zakladatelé s ideou živého muzea. Tuto myšlenku naplňuje muzeum dodnes. V průběhu všech ročních období se lze vrátit zpět v minulosti a prožít atmosféru Valašska několika způsoby. Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm je jedno z nejstarších muzeí v přírodě v Evropě. Bylo otevřeno v souvislosti
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Velikonoční menu v restauraci The Artisan
iluxus.cz
Velikonoční menu v restauraci The Artisan
Jaro přináší nejen probouzející se život do přírody, ale i do kuchyně restaurace The Artisan v pražském hotelu Marriott. Pro letošní Velikonoce připravil šéfkuchař David Rejhon speciální menu, které s
Všechno jsme spolu zvládli
nejsemsama.cz
Všechno jsme spolu zvládli
Když už jsem myslela, že se budu soustředit na sebe a budu si užívat klidný život po všech trápeních, syn mi zaklepal na dveře s tím, že se dostal do obrovských potíží a jde mu o život. Celý život jsem si přála jen to, aby se moje děti měly dobře. Po dramatickém rozvodu s manželem, který nás
Záhada Terakotové armády: Působili na čínském císařském dvoře sochaři z antického Řecka?
enigmaplus.cz
Záhada Terakotové armády: Působili na čínském císařském dvoře sochaři z antického Řecka?
Když byl v roce 1974 v Číně objeven soubor osmi tisíc keramických soch, zpráva o tomto neuvěřitelném nálezu se rozletěla do světa. Dnes tuto unikátní kolekci známe pod označením Terakotová armáda. Byl
Nikdy jí tu faleš neodpustíme!
skutecnepribehy.cz
Nikdy jí tu faleš neodpustíme!
Kolegyni jsem považovala za svůj vzor. Nakonec jsem zjistila, že za líbivou fasádou se skrývá zlá a zákeřná osoba, která se ničeho neštítí. Anna byla sociální pracovnice, stejně jako já. Pracovaly jsme společně na oddělení péče o seniory. Na začátku naší spolupráce jsme si rozuměly skvěle. Byla vnímavá, empatie z ní přímo sršela, a především měla vždy dobré rady, jak se postarat o pacienty.
5 vyvrácených mýtů o čaji: Jeho domovinou není Čína
historyplus.cz
5 vyvrácených mýtů o čaji: Jeho domovinou není Čína
„Čajovník je zřejmě nejstarší kulturní rostlinou světa. Pochází z Číny, kde se pěstuje asi 2500 let,“ uvádí současná autorka Viola von Wachendorfová. I další knihy, popisující dějiny pěstování čaje, začínají podobnými příběhy. Bylo to ale tak doopravdy?   Některé legendy kladou počátky pěstování čaje dokonce ještě mnohem dál do minulosti. „Louis Lewin (německý farmakolog, žijící
Dům roku, který se zrodil ve sklepě
rezidenceonline.cz
Dům roku, který se zrodil ve sklepě
Když tato zajímavá rezidence získala celosvětové prvenství ve světové soutěži International Architecture Award 2008, bylo to pro její tvůrce velké překvapení. Návrh totiž vznikl v nevytápěném suterénním ateliéru, kde tehdy tříčlenný tým dnes slavného architekta Roberta Konieczného skončil po své nepříliš úspěšné předchozí kariéře. Měl za sebou osm let chudoby, spaní v autě na staveništích, pouze
Na dvoře Ludvíka XIV.: Servíruje se bešamel a vidlička je ďáblův nástroj
epochaplus.cz
Na dvoře Ludvíka XIV.: Servíruje se bešamel a vidlička je ďáblův nástroj
Lžíce, vidlička a nůž, to je základ příboru, který běžně používáš u stolu. Tušíte ale, že to zdaleka není samozřejmost? Cesta vidličky k jídelnímu stolu byla docela složitá a ještě v 18. století se ještě leckde musíte obejít bez ní. Třeba u královského stolu. Na dvoře francouzského krále Ludvíka XIV. (1638–1715), přezdívaného „král Slunce“ se
Měsíční Grand Canyon? Obří kaňony vznikly během několika minut
21stoleti.cz
Měsíční Grand Canyon? Obří kaňony vznikly během několika minut
Při pohledu na Grand Canyon v Arizoně si snadno představíme, jak jej po miliony let vyřezávala voda, pomalu formující tuto dechberoucí krajinu. Ale co kdyby podobné kaňony vznikly během několika minut
Bernášková utekla manželovi za kamarádem?
nasehvezdy.cz
Bernášková utekla manželovi za kamarádem?
Sotva skončilo patnáctileté manželství herečky Jany Bernáškové (44) ze seriálu ZOO Nové začátky, už začínají vyplouvat na povrch pikantní detaily. A povídá se, že režiséra a scenáristu Rudolfa Merkn
Tajemný Klášterec nad Orlicí: Ďáblové pod omítkou svatostánku?
epochalnisvet.cz
Tajemný Klášterec nad Orlicí: Ďáblové pod omítkou svatostánku?
Kostel Nejsvětější Trojice najdeme v podhůří Orlických hor, v obci Klášterec nad Orlicí. Historie tohoto původně gotického kostela sahá hluboko do minulosti. Uvnitř kostela, v oblouku mezi kněžištěm a chrámovou lodí, nacházejí restaurátoři nápis: ,,Chrám tento Nejsv. a nerozdílné Trojice Boží vystavěn jest v Létu 453 od Narození Božího“. Je tedy možné, že se může jednat o
Kroupové rizoto s houbami
tisicereceptu.cz
Kroupové rizoto s houbami
Pokud chcete použít sušené hříbky, namočte je asi hodinu předem. Suroviny 300 g čerstvých hub 300 g ječných krup 2 stroužky česneku 2 lžíce másla 2 lžíce olivového oleje 50 ml bílého vína
Pomocníci pro teplou snídani
panidomu.cz
Pomocníci pro teplou snídani
Zvláště teď v zimě přijde teplé sousto po ránu vhod. Velmi snadno se o takovou snídani postarají vaflovače nebo topinkovače. Jen si musíte koupit ten správný přístroj. Především je třeba zvážit, pro kolik porcí teplou snídani připravovat. I mezi obyčejnými topinkovači a vaflovači je rozdíl v tom, kolik kousků umí najednou připravit. Pro pohodlí a
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz