Táborská setkání – mezinárodní historický festival se koná 10. až 12. září 2021! Letos se festival inspirovaný středověkou historií uskuteční již po 30. Na oslavu jubilea připravujeme pro návštěvníky několik programových dárků – koncerty Hradišťanu a Jiřího Pavlici, Anety Langerové, Dashy a sólistů Moondance Orchestra, Flamenga Reunion Session či Vladimíra Merty.
Vystoupí také kapely Znouzecnost a Peshata, Swing Band Tábor i orchestr mladých hudebníků Svišti v orchestřišti, symfonický orchestr Bolech či středověká skupina Dei Gratia a Elthin. Milovníci jazzu se mohou těšit na Soul Sisters nebo Tarapacu Jazz. S dechovou hudbou vystoupí Keramička a Muzikanti z Jižních Čech.
Dalšími z dárků budou speciální tematická ohňová show, noční ohňová show i ohňostroj nad Jordánem. Na tržišti si budete moci zakoupit výrobky z kůže, ze dřeva, z hlíny, svíčky, koření i šperky.
Vstoupíte-li do tajemné Uličky podsvětím, potkáte kurtizány, penězokazce, prohnilého preláta, úplatného kněze nebo husitskou stráž, která se snaží lůzu zkrotit.
Středověký špitál bude plný medikamentů, mastí a koření, seznámit se budete moci s ranhojičem, babkou kořenářkou či lazebníkem a apatykářem.
Dětský plácek zaplní historické atrakce, hry a soutěže, chybět nebudou pohádky a divadelní představení. Po splnění všech úkolů na Stezce mladého práčete tě v dobovém ležení slavný husitský vojevůdce pasuje na své práče. Programový „jídelníček“ je nepřeberný.
U nás si vybere každý – děti, vegetariáni i masožrouti! V rámci festivalu můžete navštívit restauraci v husitském stylu, první husitskou krčmu na světě;
ochutnat medovinu, víno či středověký nápoj kormu, pohankové placky, pečená vepřová žebra v medové marinádě, chleba se škvarky nebo vybrané středověké lahůdky v některé z útulných taveren.
Nenechte si ujít ani rybí žranici – ryby pečené, uzené, marinované či nakládané.
Aranž chorálu Ktož jsú boží bojovníci – verze 2020, tedy orchestrální zpívaná moderní symfonie 21. století s prvky filmové hudby i progresivního rocku, měla premiéru při loňském ročníku festivalu.
Nová hudební aranž středověkého husitského chorálu vznikla jako pocta městu Tábor.
Producent Mirek Váňa, rodák z Tábora, oslovil ze svého působiště na významné hudební škole Berklee College v americkém Bostonu nejrůznější hudebníky z celého světa. Projektu se zúčastnilo 125 muzikantů ze 45 zemí a 6 kontinentů.
Na letošním slavnostním 30. ročníku zazní nová verze chorálu v podání Táborského symfonického orchestru Bolech a táborských pěveckých sborů pod taktovkou tureckého dirigenta Erena Basbuga, který je autorem aranžmá a zároveň hráčem na klávesové nástroje.
K chorálu, který bude celý festival zahajovat, bude přizván i pěvecký sólista Mladen Djelmo.
Vstupné zdarma!
Pořadatelé a účastníci festivalu jsou povinni dodržovat hygienická opatření platná podle aktuální epidemiologické situace.
Foto: Město Tábor