Domů     Městská hora v Berouně: Výhled na město medvědů
Městská hora v Berouně: Výhled na město medvědů

Nepoštěstí se každému městu, že jeho občané nemusejí za rekreaci v přírodě kamsi na periférii, ale mají k ní ideální příležitost přímo v centru. V Berouně stačí z Husova náměstí proběhnout pár ulic a už můžeme začít stoupat na Městskou horu.

Lesopark Městská hora západně od historického centra je, jak už název napovídá, skutečně vrch, i když s jeho nadmořskou výškou 290 metrů je možná označení „hora“ přece jen poněkud nadnesené. Ale vůbec to nevadí. Naopak.

Vyšší kopec by už nelákal k procházkám, k nimž je jako stvořená síť cestiček a především hned několik atrakcí, které bychom jinde těžko hledali.

Rozhledna je víc než vodojem

Na vrcholku kopce už od roku 1936 stojí rozhledna, která byla postavena vlastně jen díky velkému štěstí. Město se rozhodlo na tomto místě vybudovat vodojem a práci zadalo firmě Jelínek a synové.

Panu Jelínkovi tenkrát připadalo škoda vyplýtvat tolik práce jen na obyčejný vodojem, a tak přišel s návrhem vylepšit ho o rozhlednu. Samozřejmě by to bylo dražší, a který městský radní by jen tak kývl na zvýšení rozpočtu?

Stavba se měla prodražil o padesát tisíc, a to už tehdy byly nějaké peníze. Ale nakonec se všichni domluvili, především proto, že část zvýšených nákladů pan Jelínek prostě velkoryse uhradil ze svého.

Hledá se štědrý dárce

Na Velikonoce roku 1936 byla čtrnáctimetrová betonová konstrukce hotová a první návštěvníci si mohli vyzkoušet, kam až se z Městské hory dá dohlédnout. Museli kvůli tomu překonat 66 schodů, aby se dostali na vyhlídkovou krytou terasu ve výšce 11 metrů.

Vstupné tehdy činilo 50 haléřů a jeho vybíráním byl pověřen městský invalida, který si za odměnu směl ponechávat pětinu zisku. Rozhledna pak sloužila svému účelu půl století, jenže v té době už se nenašli tak štědří mecenáši, jakým byl pan Jelínek.

Stavba chátrala a na počátku 90. let se stalo to, čeho se všichni obávali: Jako nebezpečná musela být pro veřejnost uzavřena. Nikdo to nechtěl vyslovit naplno, ale slovo „zbourat“ se v myšlenkách odpovědných funkcionářů objevovalo až nepříjemně často.

Pohled z hory
Pohled z hory

Cenné razítko na památku

Naštěstí nastala nová doba charakterizovaná mimo jiné i rozvojem mobilních telefonů, a tak se přece jen vyplatilo investovat do opravy, když mohla rozhledna nést i vysílač.

Rekonstrukce vyšla na 1,3 milionu korun a v září 1999 začaly na Městskou horu opět proudit davy vyhlídkylačných návštěvníků. Vstupné je i dnes spíše symbolické, a to ještě každý návštěvník obdrží pamětní list s razítkem.

Ochoz je nyní osazen vyhlídkovými panoramaty a dá se z něj dohlédnout nejen na okolní kopce, za příznivého počasí můžeme spatřit třeba brdské kopce, vrcholky Křivoklátska nebo nejvyšší vrchol Českého krasu Bacín nedaleko Koněprus.

Domov medvědích celebrit

Slibovali jsme ale více atrakcí než jenom rozhlednu, a tak bychom svůj slib měli splnit. Hned pod rozhlednou totiž na své návštěvníky čeká vyhlášené medvědárium.

Medvědy má Beroun přece ve svém znaku i na svém praporu, a tak bylo jen logické, že se rozhodl pořídit si také pár živých exemplářů. Podařilo se to v roce 2000, kdy se na Městskou horu nastěhovala trojice mláďat Kuba, Vojta a Matěj.

Narodili se v Českém Krunlově a zanedlouho je znala celá republika. Ještě ne díky berounskému medvědáriu, ale díky jejich účinkování v populárním Večerníčku Méďové.

Ten vznikl zásluhou režiséra, scenáristy a milovníka přírody Václava Chaloupka, mimo jiné i autora rovněž slavného Večerníčku o Vydrýskovi.

Kdo uloví kapra dřív?

Medvědi dostali k dispozici výběh s bazénkem o rozloze 25 arů a také ubikace se třemi ložnicemi a přípravnou krmiva. Od dubna 2016 už bohužel můžeme navštívit jen dva medvědy, protože nejmenší Vojta odešel do medvědího nebe.

Starost o medvědy samozřejmě není jednoduchá. Je třeba zajistit nejen údržbu, ostrahu a krmení, ale i energie, veterinární péči či likvidaci odpadů. Město tak na provoz medvědária věnuje každoročně přes milion korun.

O medvědy se starají dva ošetřovatelé, jejichž úkolem je nejen medvědy krmit a hlídat, ale vymýšlet jim také zábavu. A tak se medvědi mohou těšit třeba na stromy namazané medem, mohou si louskat ořechy nebo je čeká překvapení v podobě živých kaprů v bazénku.

Všechny šipky vedou na horu

Pro návštěvníky Městské hory je připraveno občerstvení a hojně využívané dětské hřiště

Lesoparkem také prochází naučná přírodopisná stezka dlouhá půl druhého kilometru. Hodně zejména mladých Berouňanů pak přichází také do zdejšího skautského střediska s klubovnami.

Chceme-li se vydat na Městskou horu, absolvujeme desetiminutovou procházku z centra. Pokud přijedeme vlakem, cesta od nádraží bude jen o pět minut delší, parkování auta pak najdeme třeba u berounské polikliniky nebo ve zdejším parkovacím domě.

Stačí sledovat šipky. Ať už je na nich napsáno rozhledna, Městská hora nebo medvědárium, směr rozhodně neztratíme.

Foto: Shutterstock
Související články
Pohodová, plná zážitků, relaxující a zkrátka skvělá. Taková je dovolená v údolí naší největší vodní nádrže. Lipenský areál nabízí rok od roku čím dál širší paletu možností, jak trávit vaše volné dny. A abyste si onu paletu vychutnali vrchovatými doušky, nemusíte čekat do léta. Naopak! Přiznejme si, že zima je už za dveřmi... Nechte se tedy brzy unášet upravenými a kvalitními sjezdovkami, popul
Hory mnoha českých NEJ, to jsou Krkonoše. Nejvyšší, nejnavštěvovanější, s nejpestřejší přírodou a nejstarším národním parkem České republiky v čele s královnou českých hor, Sněžkou. V Krkonoších se snoubí tradiční malebná údolíčka lemovaná roubenými domky s luxusními horskými středisky, které nabízejí mnoho druhů zábavy a sportovního vyžití jak pro zkušené horské matadory, tak pro děti a začáteční
Pro ty z vás, kteří preferují aktivní trávení volného času a rádi zažívají adrenalin, jsou zajímavou variantou lanová centra a lezecké stěny. Kde v Česku najdete ty nejlepší? Pokud se chcete spíše pobavit, nejste bůhvíjací sportovci, ale toužíte po zážitku, ze kterého tuhne krev v žilách, vyberte si lanové centrum. Návštěvu si užijí i amatéři nebo rodiny s dětmi. Jestliže naopak hledáte sport, ve
Na lipenském jezeře si můžeme v zimě i skvěle zabruslit. A to ne ledajakým způsobem, nýbrž hned po desetikilometrové Lipenské ledové magistrále. Něco takového nalezneme na světě jen na několika místech! Lipenská ledová magistrála Tato unikátní bruslařská dráha propojuje obce Frymburk, Přední Výtoň a Lipno nad Vltavou. O vlastní bezpečnost se na magistrále bát nemusíme. Pravidelně ji upravuj
Vzpomínáte na doby, kdy byly Vánoce na sněhu běžným jevem, nebo kdy svatý Martin obvykle přijížděl na bílém koni? Něco podobného už dnes na většině míst Česka nezažijete. V Jeseníkách ano. Pokud chcete znovu zažít staré dobré časy, a přitom si užívat komfortu, za který by se nemusela stydět ani vyhlášená alpská střediska, jsou pro vás zimní Jeseníky ideálním místem k trávení volného času. Mezi sp
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Velikonoční menu v restauraci The Artisan
iluxus.cz
Velikonoční menu v restauraci The Artisan
Jaro přináší nejen probouzející se život do přírody, ale i do kuchyně restaurace The Artisan v pražském hotelu Marriott. Pro letošní Velikonoce připravil šéfkuchař David Rejhon speciální menu, které s
Všechno jsme spolu zvládli
nejsemsama.cz
Všechno jsme spolu zvládli
Když už jsem myslela, že se budu soustředit na sebe a budu si užívat klidný život po všech trápeních, syn mi zaklepal na dveře s tím, že se dostal do obrovských potíží a jde mu o život. Celý život jsem si přála jen to, aby se moje děti měly dobře. Po dramatickém rozvodu s manželem, který nás
Záhada Terakotové armády: Působili na čínském císařském dvoře sochaři z antického Řecka?
enigmaplus.cz
Záhada Terakotové armády: Působili na čínském císařském dvoře sochaři z antického Řecka?
Když byl v roce 1974 v Číně objeven soubor osmi tisíc keramických soch, zpráva o tomto neuvěřitelném nálezu se rozletěla do světa. Dnes tuto unikátní kolekci známe pod označením Terakotová armáda. Byl
Nikdy jí tu faleš neodpustíme!
skutecnepribehy.cz
Nikdy jí tu faleš neodpustíme!
Kolegyni jsem považovala za svůj vzor. Nakonec jsem zjistila, že za líbivou fasádou se skrývá zlá a zákeřná osoba, která se ničeho neštítí. Anna byla sociální pracovnice, stejně jako já. Pracovaly jsme společně na oddělení péče o seniory. Na začátku naší spolupráce jsme si rozuměly skvěle. Byla vnímavá, empatie z ní přímo sršela, a především měla vždy dobré rady, jak se postarat o pacienty.
5 vyvrácených mýtů o čaji: Jeho domovinou není Čína
historyplus.cz
5 vyvrácených mýtů o čaji: Jeho domovinou není Čína
„Čajovník je zřejmě nejstarší kulturní rostlinou světa. Pochází z Číny, kde se pěstuje asi 2500 let,“ uvádí současná autorka Viola von Wachendorfová. I další knihy, popisující dějiny pěstování čaje, začínají podobnými příběhy. Bylo to ale tak doopravdy?   Některé legendy kladou počátky pěstování čaje dokonce ještě mnohem dál do minulosti. „Louis Lewin (německý farmakolog, žijící
Dům roku, který se zrodil ve sklepě
rezidenceonline.cz
Dům roku, který se zrodil ve sklepě
Když tato zajímavá rezidence získala celosvětové prvenství ve světové soutěži International Architecture Award 2008, bylo to pro její tvůrce velké překvapení. Návrh totiž vznikl v nevytápěném suterénním ateliéru, kde tehdy tříčlenný tým dnes slavného architekta Roberta Konieczného skončil po své nepříliš úspěšné předchozí kariéře. Měl za sebou osm let chudoby, spaní v autě na staveništích, pouze
Na dvoře Ludvíka XIV.: Servíruje se bešamel a vidlička je ďáblův nástroj
epochaplus.cz
Na dvoře Ludvíka XIV.: Servíruje se bešamel a vidlička je ďáblův nástroj
Lžíce, vidlička a nůž, to je základ příboru, který běžně používáš u stolu. Tušíte ale, že to zdaleka není samozřejmost? Cesta vidličky k jídelnímu stolu byla docela složitá a ještě v 18. století se ještě leckde musíte obejít bez ní. Třeba u královského stolu. Na dvoře francouzského krále Ludvíka XIV. (1638–1715), přezdívaného „král Slunce“ se
Měsíční Grand Canyon? Obří kaňony vznikly během několika minut
21stoleti.cz
Měsíční Grand Canyon? Obří kaňony vznikly během několika minut
Při pohledu na Grand Canyon v Arizoně si snadno představíme, jak jej po miliony let vyřezávala voda, pomalu formující tuto dechberoucí krajinu. Ale co kdyby podobné kaňony vznikly během několika minut
Bernášková utekla manželovi za kamarádem?
nasehvezdy.cz
Bernášková utekla manželovi za kamarádem?
Sotva skončilo patnáctileté manželství herečky Jany Bernáškové (44) ze seriálu ZOO Nové začátky, už začínají vyplouvat na povrch pikantní detaily. A povídá se, že režiséra a scenáristu Rudolfa Merkn
Tajemný Klášterec nad Orlicí: Ďáblové pod omítkou svatostánku?
epochalnisvet.cz
Tajemný Klášterec nad Orlicí: Ďáblové pod omítkou svatostánku?
Kostel Nejsvětější Trojice najdeme v podhůří Orlických hor, v obci Klášterec nad Orlicí. Historie tohoto původně gotického kostela sahá hluboko do minulosti. Uvnitř kostela, v oblouku mezi kněžištěm a chrámovou lodí, nacházejí restaurátoři nápis: ,,Chrám tento Nejsv. a nerozdílné Trojice Boží vystavěn jest v Létu 453 od Narození Božího“. Je tedy možné, že se může jednat o
Kroupové rizoto s houbami
tisicereceptu.cz
Kroupové rizoto s houbami
Pokud chcete použít sušené hříbky, namočte je asi hodinu předem. Suroviny 300 g čerstvých hub 300 g ječných krup 2 stroužky česneku 2 lžíce másla 2 lžíce olivového oleje 50 ml bílého vína
Pomocníci pro teplou snídani
panidomu.cz
Pomocníci pro teplou snídani
Zvláště teď v zimě přijde teplé sousto po ránu vhod. Velmi snadno se o takovou snídani postarají vaflovače nebo topinkovače. Jen si musíte koupit ten správný přístroj. Především je třeba zvážit, pro kolik porcí teplou snídani připravovat. I mezi obyčejnými topinkovači a vaflovači je rozdíl v tom, kolik kousků umí najednou připravit. Pro pohodlí a
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz