Plzeňská madona shlíží z hlavního oltáře katedrály sv. Bartoloměje už déle než šest století. Řadí se k nejvýznamnějším památkám tzv. krásného slohu ve Střední Evropě a dodnes je považovaná za ochránkyni města.
Plzeňská madona a krásný sloh, která nakonec zůstává pro návštěvníky otevřená i v době přísných epidemiologických opatření, si ji návštěvníci mohou prohlédnout jen z několika málo centimetrů.
Sedm let práce
Na přípravách této výjimečné výstavy pracovalo hned několik institucí sedm let. Výsledkem je 43 vzácných soch madon soustředěných na jednom místě, což se dosud nikde na světě nepodařilo.
Mimořádné je také zapůjčení originálu sochy Plzeňské madony přímo do výstavních prostor na deset dní v březnu.
„Věřím, že mnoho Plzeňanů si nenechá ujít historickou šanci vidět plzeňskou madonu zblízka, protože to se možná dalším generacím už nepovede,“ řekl plzeňský biskup Tomáš Holub, který výstavě požehnal při slavnostním otevření.
Výstava Nad slunce krásnější. Plzeňská madona a krásný sloh je považovaná za vrchol plzeňské výstavní sezóny, jedná se o jeden z odborně i finančně nejnáročnějších projektů Západočeské galerie v Plzni v posledních letech.
Výstava ve výstavní síni Masné krámy představuje sochu madony nejen jako vzácné umělecké dílo, ale zaměřuje se také na historické souvislosti a zrození náboženského kultu, který se rozvíjel zejména v období baroka.
Mezinárodní význam
„Výstava představuje tuto mezinárodně významnou památku v širokých náboženských a kulturně historických souvislostech jako jeden z prototypů tzv.
krásných madon a nejranějších příkladů krásného slohu, varianty internacionální gotiky závěru 14. století,“ popsala Kristina Štěpánová, zástupkyně ředitelky městské příspěvkové organizace Plzeň – TURISMUS.
Madonu objednali němečtí rytíři z pražské katedrální huti rodiny Parléřů. Opuková socha vyniká mistrovským zpracováním, viditelným například v jemně utvářených rysech obličeje, které se stalo inspirací pro mnoho dalších umělců a napodobovatelů.
Pomohla výjimka od hygieny a ministerstva
Hrozilo však, že unikátní výstava zůstane pro návštěvníky přístupná jen několik dní, protože zhoršující se epidemiologická situace přiměla vládu k uzavření všech kulturních prostor. Naštěstí však zůstává otevřená, a to jako jediná výstava v kraji.
Výjimku ji udělilo ministerstvo kultury a Hlavní hygienička ČR, která také stanovila přísná hygienická opatření.
Vstupenky na prohlídky je možné zakoupit v tuto chvíli pouze v Turistickém informačním centru na náměstí Republiky 41 nebo online na www.plzenskavstupenka.cz, a to vždy na konkrétní hodinu.
V jednu chvíli se na výstavu může vypravit jen 15 návštěvníků, kteří ke vstupence dostanou také respirátor FFP 3. Nyní jsou v prodeji vstupenky na termíny do 3. ledna 2021.
Výstavu doprovodí cyklus přednášek, které se budou věnovat nejen Plzeňské madoně, ale také gotickému umění Západních Čech a celé České republiky.
„Připravené jsou i tvůrčí dílny pro rodiny s dětmi i pro školní skupiny, vše ale záleží na epidemiologické situaci,“ doplnila mluvčí Západočeské galerie Gabriela Darebná, která kvituje, že se výstava za přísných hygienických podmínek opět otevře veřejnosti.
Informace o dalších plzeňských památkách a akcích najdete na webu visitplzen.eu.