Domů     Mohutný Bezděz: Královská tvrz, která probouzí múzy
Mohutný Bezděz: Královská tvrz, která probouzí múzy

Král hradů, tak říkají Bezdězu jeho návštěvníci. Gotická pevnost na vrcholu skalnatého kopce je unikátní už jen tím, že na rozdíl od jiných hradů a zámků nebyla nikdy přestavována. Zůstává tak svědkem doby, ve které vládl král Přemysl Otakar.

Nachází se: na vrchu Velký Bezděz u České Lípy

GPS souřadnice: 50°32’20,50″N, 14°43’11,6″E

Web: www.hrad-bezdez.cz

Když pátý český král Přemysl Otakar II. (1233–1278) nechával ve 13. století vybudovat kamennou pevnost na skalnatém vrchu Velkého Bezdězu, netušil, že zároveň staví vězení pro svého syna a manželku.

Jeho záměrem bylo postavit královské sídlo bránící panství a také důležitou obchodní stezku z Mělníka. Celá stavba byla proto podřízena hlavně vojenským požadavkům a díky tomu se stala pevností, která byla po celá staletí naprosto nedobytná.

Ani tato sláva jí nevydržela na věky a Bezděz se nakonec stal mírumilovným centrem zbožných mnichů. Začněme ale od začátku.

Kámen proti oceli

Vrcholek příkré hory vysoké 600 metrů byl na první pohled ideálním místem pro vybudování opevnění. Stavitelé ale tehdy měli jen velmi omezené možnosti, jak vybrané místo pro stavbu připravit. Skálu nebylo možné nějak vyrovnat a muselo se stavět přímo na ní.

Dělníci brali kámen z hory, lámali ho z převisů a poté bloky spojovali vápnem a pískem. Směs nakonec prolévali vodou.

Při uhlazování spár ale museli použít návleky z kozí kůže, protože vápno by jim mohlo spálit ruce. Kozí chloupky se pak v hradbách Bezdězu dochovaly dodnes. Stejným způsobem byla vybudována i dvojice obranných věží.

Ta vyšší, Velká věž, byla vyhnána do výšky 40 metrů a chránily ji zdi o síle pěti metrů. Nižší, Čertova věž, vysoká 30 metrů, je pak měla jen o metr slabší.

Mimo dostřel katapultů

Z obou věží měli obránci dokonalý výhled na nepřátele, kteří k hradu museli šplhat po cestě kolem vrchu, která byla na dostřel a nerostly na ní stromy, jako je tomu dnes. Cestu navíc bránily dvě brány.

Použití katapultů a ostřelování hradu zdálky také nepřicházelo v úvahu. Tehdejší katapulty sice dokázaly vypálit až do vzdálenosti půl kilometru, ale jenom v rovném terénu.

Střílet ve velkém převýšení bylo velice obtížné, a tak byl Bezděz v bezpečí i před touto zbraní. Jedinou slabinou bylo, že hrad neměl stálý zdroj vody.

Přísun zajišťovala jen sedm metrů hluboká dešťová nádrž, kvalitní voda pro panstvo pak byla dovážena v sudech. Ani to hrad v dobách obléhání ale nezlomilo, což později jen podpořilo pověsti o tajné chodbě, kterou mohly být nepozorovaně přiváženy zásoby.

Vězení následníka trůnu

Král Přemysl Otakar si ale dlouho svou novou pevnost neužil, v roce 1278 byl totiž zabit v bitvě na Moravském poli. O rok později se pak tehdy nové královské sídlo stalo nedobrovolným vězením pro královskou vdovu Kunhutu a sedmiletého následníka trůnu Václava. Královně se však nakonec podařilo z Bezdězu uprchnout pomocí lsti.

V pověstech se sice traduje, že dokázali uprchnout oba, a to právě díky tajné chodbě, která měla z hradu ústit až do domu č. 27 v Bělé pod Bezdězem. Pravdou ale je, že mladý Václav zůstal i po matčině útěku dále uvězněný.

Svobodu opět získal až v roce 1283, a to za tučné výkupné, které činilo 15 tisíc hřiven stříbra a několik hradů patřících království.

Máchovo jezero a Karel IV.

Do vlastnictví krále se hrad dostal zpět až díky Karlu IV. (1316–1378), který navíc rozkázal, aby Bezděz ani ostatní důležité královské hrady nebyly zastavovány do rukou šlechty výměnou za půjčky.

Ušlechtilý úmysl ale stejně nebyl dodržen, hrad i poté často měnil majitele a už se nikdy do rukou panovníka nevrátil zpět.

Legendární Karel IV. si ale Bezděz a jeho okolí velmi oblíbil, dokonce natolik, že nechal v mokřadech vybudovat rybník, kterému se dnes říká Máchovo jezero.

Po bitvě na Bílé hoře pak hrad zůstal úplně bez majitele, protože Václav Berka z Dubé a z Lipé musel utéci z Čech. Pevnost se tak stala útočištěm prostých okolních obyvatel, kteří se obávali nájezdů žoldnéřů.

Nevycvičené a slabě ozbrojené vesničany ale ani kdysi nedobytný hrad neochránil. Žoldnéři jej vyplenili a zapálili.

Domov Černé madony

S nápadem zřídit na Bezdězu klášter přišel jeden z jeho posledních majitelů, Albrecht z Valdštejna (1583–1634), někdy okolo roku 1633. Dokonce byla na hrad přivezena z Vídně unikátní soška Černé madony montserratské, která byla umístěna v kapli svatého Michaela.

Dodnes tu prý po ní zůstala léčivá síla. Třicetiletá válka ale původní plány překazila a na Bezdězu tak po celých sedm let pobýval jen jeden jediný poustevník. Pak se hradu zmocnili Švédové, kteří jej opět vyplenili a vypálili.

Se skutečnou stavbou kláštera se tak začalo až po válce. Hradní kaple byla nově zasvěcena Panně Marii a dorazila sem zpět také socha Panny Marie z Montserratu.

Zpočátku byli na hradě pouze dva řeholníci, ale pověst o zázračné bezdězské Panně Marii se rychle roznesla po okolí a na hrad zamířila celá řada poutníků.

Múza básníků i skladatelů

Sláva kláštera vzkvétala až do roku 1778, tehdy pevnost opět čelila obléhání, tentokrát pruské armády. Někdejší nedobytnost už ale byla jen dávnou historií. Hrad byl dobyt a vypleněn.

Jeho konec jen uspíšil dekret císaře Josefa II. (1741–1790), kterým byl klášter zrušen. Mniši pak část vybavení převezli do Prahy a zbytek rozdali okolním kostelům. Bezděz pak postupně chátral, až z něj zůstala jen zřícenina.

Udržel si ale svoji neopakovatelnou atmosféru. Doslova mytickým místem se Bezděz stal pro básníka Karla Hynka Máchu, který se sem okouzlen opakovaně vracel a napsal o něm knihu Večer na Bezdězu.

V jedné z hospůdek pod hradem pak Mácha prý vyslechl příběh o strašné otcovraždě, který ho inspiroval k sepsání jeho nejslavnějšího díla Máj. Poklad pod bezdězským klášterem pak zase inspiroval operu Tajemství Bedřicha Smetany. Zvláštní atmosféru gotické pevnosti si nenechte ujít ani vy!

Co nesmíte minout při návštěvě Bezdězu?

Polomené hory – Pokud rádi vyrážíte na kole do přírody, máme pro vás tip na jednu netradiční trasu do míst, kam byl až do devadesátých let vstup zakázán. Přitom se právě tato oblast může podle mnohých řadit k nejromantičtějším krajinám u nás.

Jedná se o Polomené hory s Hradčanskými stěnami, které vynikají zvláštními pískovcovými útvary. Najdete je mezi Máchovým jezerem, údolím řeky Ploučnice a silnicí Hradčany – Břehyně. Ideální je vyrazit na horských kolech.

Zámek v Bělé pod Bezdězem – Bělský zámek je výjimečný tím, že představuje jednu z mála ukázek raně barokní zámecké architektury v Čechách.

Prohlédnout si tu můžete unikátní dřevěné kolorované renesanční stropy či sgrafita dochovaná na arkádách na nádvoří. Nahlédnout můžete i do života loupežníků, kteří kdysi řádili v Podbezdězí.

Historii slavných lapků Václava Bábinského, Václava Kumra z Vísky či lupiče Klempera odhaluje část zdejší stálé výstavy.

Foto: Wikipedia
Štítky:
Související články
Romantický hrad Svojanov nedaleko Poličky patří k nejstarším hradům u nás a současně představuje nevídanou stylovou kombinaci gotiky a empíru. Přezdívá se mu občas také Vila českých královen. Malebná krajina kolem říčky Křetínky už ve 13. století přímo lákala k usazení. Využil toho královský purkrabí Svéslav z Bořitova a založil tu nad údolím hrad Svojanov, který dnes patří k našim nejstarším kam
Troufli byste si sestavit žebříček deseti nejnavštěvovanějších hradů České republiky? Že v něm budou figurovat Karlštejn nebo Křivoklát, o tom nikdo nepochybuje. Ale své místo v první desítce si spolehlivě drží také Bouzov na středozápadní Moravě. Bouzov se zrodil na přelomu 13. a 14. století a asi bychom popsali hodně stránek, než bychom vypočítali všechny jeho majitele. Nebyl vždy jen panským
Severní Morava se rozkládá na hranicích se Slovenskem a Polskem. Je to kraj zalesněných svahů Beskyd a Jeseníků s dvěma nejvyššími horami Moravy Pradědem a Lysou horou. Spoustu krásy tu ale najdete i v nížinách při cestování po starobylých hradech a zámcích nebo v moderních industriálních městech. Ostrava už není černá Největším městem oblasti je Ostrava, jež je zároveň druhým největším měste
Zámek Litomyšl je dokonce zapsán do Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Postavil si ho ve druhé polovině 16. století jako své reprezentační sídlo nejvyšší kancléř Království českého Vratislav z Pernštejna a dnes je považován za jednu z nejkrásnějších renesančních staveb ve střední Evropě. Stavba se důsledně držela italských vzorů, takže vnitřní nádvoří je obklopeno arkád
Výstavný klášter Zlatá Koruna patří k nejlépe zachovaným gotickým areálům svého druhu v Čechách a vzhledem ke svému umístění v sevřeném vltavském údolí si do dnešních dnů zachoval i svou dispozici. A také atmosféru, která na návštěvníka dýchne na každém kroku. Na počátku zbožného kláštera byla krutá válka. Jak praví legenda, když se český král Přemysl Otakar II. v červenci 1260 vypravoval do bitv
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Luminox a FORCE BLUE spojují síly v ochraně světových oceánů
iluxus.cz
Luminox a FORCE BLUE spojují síly v ochraně světových oceánů
Hodinářská značka Luminox, které důvěřují příslušníci Navy SEALs i dobrodruzi, oznámila své oficiální partnerství s FORCE BLUE, jedinou neziskovou organizací na světě, která přeškoluje a nasazuje býva
To je přece úplně normální
skutecnepribehy.cz
To je přece úplně normální
Někdy mi přijde, že jsme se narodili s úkolem stát se rodiči svých rodičů. Vždyť život je takový smutný, nevyhnutelný cyklus. Když jsem byla mladší, nikdy jsem si neuměla představit, že se jednou budeme muset postarat o rodiče, kteří nám celý život dávali vše. Teď se situace obrátila a je na nás, postarat se o ně. Spolehlivá rodina Moje sestra
Mezinárodní den autismu: Nové naděje v léčbě díky pupečníkové krvi
epochalnisvet.cz
Mezinárodní den autismu: Nové naděje v léčbě díky pupečníkové krvi
Autismus je jako strašák společnosti. Zatímco podvědomě s sebou nese předsudky z předsudků, konkrétně už ovlivňuje schopnost dítěte komunikovat, navazovat vztahy a zapojit se do běžných aktivit. Někteří jedinci s poruchami autistického spektra (PAS) vykazují mimořádné schopnosti, například v matematice, jazycích nebo umění, jiní čelí výzvám, které komplikují jejich každodenní život. Právě dnes si připomínáme
Je rozchod s Tunou na spadnutí?
nasehvezdy.cz
Je rozchod s Tunou na spadnutí?
Milostné začátky mezi herečkou Nelou Boudovou (57) a moderátorem Janem Tunou (52) byly vášnivé a romantické. Tohle krátké období už ale dávno odnesl čas. Po čtyřech letech se bohužel ukazuje, že nep
NASA poprvé zachytila viditelnou polární záři na Marsu
21stoleti.cz
NASA poprvé zachytila viditelnou polární záři na Marsu
Byl to záblesk zeleného světla, který nad rudými horami Marsu rozzářil nebe a s ním i oči vědců. Poprvé v historii se totiž podařilo spatřit viditelnou polární záři na rudé planetě. Nečekaný výsledek
Magie včel: Kulturní význam a jak jim pomoci
epochaplus.cz
Magie včel: Kulturní význam a jak jim pomoci
Včely fascinovaly lidi od starověku, kdy byly považovány za posly bohů. Jejich složitá komunikace a nenahraditelná role v přírodě z nich činí zázrak přírody. Jak včely komunikují a co můžeme udělat pro jejich záchranu? Božské včely Ve starověkém Egyptě, Řecku a Římě, v šamanských kulturách v Africe a Jižní Americe byly včely považovány za posly
Kam zmizelo nakradené bohatství piráta Černovouse?
enigmaplus.cz
Kam zmizelo nakradené bohatství piráta Černovouse?
Má pověst postrachu moří. Ale teď by se měl o kořist podělit. Něco takového nehodlá však nikdy připustit! [gallery ids="153766,153767,153768"] „Dobře jste činili, když jste blokovali jiho-karoli
Křupavé okurčičky
tisicereceptu.cz
Křupavé okurčičky
Okurková sezona nemusí být nudná, zvlášť, když si můžeme tyhle zelené pochoutky naložit do láku. Potřebujete 400 g okurek 3 kuličky pepře 2 kuličky nového koření 1 bobkový list ½ lžičky hořč
Chvilka jen pro vás: Tipy pro příjemný život v domácnosti a malé radosti
panidomu.cz
Chvilka jen pro vás: Tipy pro příjemný život v domácnosti a malé radosti
Bojíte se mikrovlnky? Pro jedny je to nepostradatelný domácí spotřebič, pro druhé riziko pro zdraví. Přitom technicky vzato používá stejný zdroj pro svoje fungování jako rádia, televizory, mobilní telefony, přístroje GPS nebo třeba hřejivé infralampy a dotaženo do detailů i náš zrak – elektromagnetické vlny delšího rozsahu. Elektromagnetické záření může být skutečně nebezpečné, ale až
Básník pro smích: Zakázal Machar vojákům nemravné pohlednice?
historyplus.cz
Básník pro smích: Zakázal Machar vojákům nemravné pohlednice?
Skupinka vojáků vzrušeně diskutuje o novince, kterou jeden z nich zaslechl. Nechtějí věřit vlastním uším. „Víte, kdo se má stát generálním inspektorem armády? Ten básník!“ Když v roce 1887 vychází sbírka básní nazvaná Confiteor, kritika si ji nemůže vynachválit. Kdo je ten autor, který tak dokonale využívá možnosti běžného českého jazyka, a přitom vůbec nepotřebuje berličky patosu,
Elegantní penthouse v lyžařském ráji
rezidenceonline.cz
Elegantní penthouse v lyžařském ráji
V srdci lyžařského města Aspenu v americkém Coloradu stojí dům, na jehož střeše se nachází rozlehlý luxusní byt, poskytující svým obyvatelům dokonalé místo k životu. Čistý a vzdušný interiér, plynule navazující na terasu, září teplem a třpytivým horským sluncem. Aspen, dnes velmi známé lyžařské středisko obklopené pohořím Rocky Mountains, vznikl původně jako místo těžby stříbra. Během devatenáctého století
Přelstěte cukrovku a jezte jen to, co jí nezachutná!
nejsemsama.cz
Přelstěte cukrovku a jezte jen to, co jí nezachutná!
V posledních letech je cukrovka neboli diabetes velmi rozšířenou chorobou. Naštěstí existuje mnoho potravin, které dokážou snižovat zvýšenou hladinu cukru v krvi. Cukrovka je porucha metabolismu, při které organismus není schopen využívat cukry a další sacharidy. Vážné zdravotní problémy jsou toho nepříjemným důsledkem. Regulujte cukr stravou Proti cukrovce pomáhá černý bez. Upravit jej lze na mnoho způsobů –
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz