Stojí za to o něm vědět, protože místo přezdívané podle slavné rakouské oblasti, si prý vybrala sama Panna Marie, aby tu zázračně vyléčila zdejšího kováře.
Jedním z nejznámějších poutních míst vůbec je Mariazell v rakouském Štýrsku. Nachází se zde bazilika, kde je uchovávána dřevěná soška Panny Marie, jíž věřící přisuzují zázračnou moc.
Ročně sem míří davy turistů i věřících a doufají, že i oni budou moct pocítit zdejší nebeskou sílu na vlastní kůži. Pokud sem nechcete nebo nemůžete vážit dlouhou cestu, možná vás zaujme, že Mariazell máme i u nás v Česku.
Říká se tak kapli Panny Marie celenské u níž je Mariánská studánka, která stojí na úbočí Rychnovského vrchu poblíž Rychnova na Moravě mezi Moravskou Třebovou a Lanškrounem. Místo se nachází uprostřed lesů a má zvláštní posvátnou auru.
Váží se k němu příběhy o zázračných uzdraveních, které měla mít na svědomí hlavně voda, jež dnes vyvěrá pod kaplí, vpravo od oltáře a odtud je vedena pryč.
Modlitby a uzdravení
V roce 1735 se tu má zázračně uzdravit kovář Jakub Franz z nedalekého Lubníka. Následně je prý u studánky umístěn obraz Panny Marie a pak i její dřevěná soška. V roce 1749 vrchnost rozhodne, že bude převezena na hlavní oltář rychnovského farního kostela sv.
Mikuláše. Přichází rok 1850 a je tu postavena vodní kaplička, jež je následně přestavena na dřevěnou poutní kapli. Lidé sem chodí za rozjímáním, i modlitbou. Pobyt zde má blahodárný vliv.
Konají se sem rovněž pravidelná náboženská procesí, přestože slávy rakouské Mariazell zdejší kaple zatím nedosáhla. Zda tu Marie bude zase někdy uzdravovat, zůstává tajemstvím.
Zatím odsud nové zázraky hlášené nejsou, to však neznamená, že se to může v budoucnu změnit.
Foto: Rychnov na Moravě (se souhlasem)