Domů     Naše památky UNESCO: Pojďte se projít tam, kde je historie stále živá
Naše památky UNESCO: Pojďte se projít tam, kde je historie stále živá

Víte, že máme 14 míst, která jsou zapsána na Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO? Poslední dvě přibyla v loňském roce.

1. Historické centrum Prahy

Praha je nejvýznamnější městskou památkovou rezervací u nás.

Historické jádro o rozloze 866 hektarů zahrnuje unikátní Pražský hrad a Hradčany, Malou Stranu včetně Karlova mostu, Staré Město s Josefovem (dochovanou část bývalého Židovského města), Nové Město, Vyšehrad i jejich jednotlivé památky.

Všechny společně náleží k historicky i umělecky nejvýznamnějším v Evropě. Praha již od středověku platila za jedno z předních kulturních center křesťanské Evropy.

2. Historické centrum Českého Krumlova

Nad meandry řeky Vltavy v Jihočeském kraji se vyvinul jedinečný soubor městské zástavby, především ze 16. století, spolu s rozsáhlým areálem hradu a zámku, který je po Pražském hradu druhým největším zámeckým komplexem České republiky.

Výraznou dominantou města je chrám sv. Víta, cenné dílo jihočeské gotiky. Je to skvělý příklad malého středoevropského středověkého města, jehož architektonické dědictví zůstává nedotčené díky poklidnému vývoji v průběhu více než pěti set let.

3. Historické centrum Telče

Město Telč se nachází 25 km jihozápadně od Jihlavy, v kraji Vysočina. Historické jádro města, uzavřené rybníky a branami, si udrželo po celá staletí svou osobitou tvář z časů Zachariáše z Hradce.

Prakticky je to původní královská vodní tvrz ze 13. století, která byla založena na křižovatce obchodních cest. Náměstí se pyšní unikátním nenarušeným komplexem historických domů v renesančním a barokním stylu.

Navštívit můžete také rozsáhlý renesanční zámecký komplex s půvabnou zahradou a parkem.

4. Poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře

Poutní kostel byl postaven na počest sv. Jana Nepomuckého v letech 1719 až 1727 nedaleko Žďáru nad Sázavou. Objekt se skládá z centrálního kostela obklopeného kruhovým klášterem.

Je to jedno z děl Jana Blažeje Santiniho-Aichela, významného českého architekta italského původu. Jeho originální styl, jímž se proslavil, spadá mezi novogotický a barokní, a bývá proto označován jako barokní gotika.

5. Historické centrum Kutné Hory

V roce 1995 bylo na seznam UNESCO připsáno nejen historické centrum Kutné Hory, ale spolu s ním také chrám sv. Barbory a katedrála Nanebevzetí Panny Marie v Sedlci. Tato mistrovská díla jsou součástí zachovalé středověké městské struktury.

Právem je Kutná Hora považována za pokladnici a klenot země, jehož bohatství stojí u samé kolébky rozmachu českého království. Královským městem s památkami symbolizujícími její význam a prosperitu se stala ve 14. století.

6. Lednicko-valtický areál

Jako jeden z pokladů světového kulturního a přírodního dědictví je se svými historickými objekty, zahradní architekturou a rybníky považován za nejrozsáhlejší člověkem uměle vytvořené území Evropy.

Za pozornost stojí vřetenové schodiště v knihovně, kazetový strop z lipového dřeva v modrém sále, reliéf stromu života ze slonové kosti či mramorové krby. Jedná se o dílo rodu Lichtenštejnů, vládnoucího během 17. až 20. století.

Lichtenštejnové si vzali za vzor barokní architekturu a upravili renesanční zámky Lednice a Valtice. Celou oblast přetvořili v duchu anglických romantických principů krajinné architektury do podoby krásného přírodního parku.

7. Zahrady a zámek v Kroměříži

Jsou pozoruhodně zachovalým příkladem evropské barokní knížecí rezidence a rekreačních zahrad s větším parkem, jenž odráží romantismus 19. století.

Soubor tvořený Arcibiskupským zámkem, sousední Podzámeckou zahradou a nedalekou Květnou zahradou najdete v historickém centru města ve Zlínském kraji. Interiéry zámku jsou bohatě zdobeny.

Za povšimnutí stojí stará knihovna i obrazárna, která uchovává díla předních evropských malířů 15.-18. století. Olomoučtí biskupové tady razili vlastní mince a kardinál Dietrichstein k tomuto účelu zřídil nedaleko zámku novou mincovnu.

Od roku 1614 se tu nejprve razily groše, tolary a dukáty a v 70. letech 17. století tu byla vyrobena i první zlatá medaile.

8. Vesnická rezervace Holašovice

Originální lidové stavby v historické vesnici Holašovice byly označeny za unikátní. Jedná se o téměř zcela dochovaný středověký systém obytných domů a sýpek.

Ty jsou propojeny ohradními zdmi s brankami a klenutými vjezdy do prostoru návsi, což spolu s dochovaným štukovým dekorem na většině průčelí dává celému sídlu neopakovatelnou atmosféru a výraz. Slohu, ve kterém jsou postaveny, se říká „jihočeské lidové baroko“.

Vesnice leží asi 16 km západně od Českých Budějovic a 24 km severně od Českého Krumlova.

9. Zámek Litomyšl

Ve své unikátně dochované celistvosti je dokonalou ukázkou umělecky cenné renesanční architektury. Styl arkádového zámku vyvinuli v Itálii a následně upravili v českých zemích.

Ve druhé polovině 16. století nechal zámek Litomyšl postavit Vratislav Nádherný z Pernštejna jako dar pro Marii Manrique de Lara.

Jedním z pokladů zámku je divadlo z roku 1797. Bedřich Smetana, slavný hudební skladatel, se narodil přímo na zámku, v rodině sládků, jako 11. dítě a první syn.

Otec nechal ze samé radosti vyvalit na zámecké nádvoří sudy piva, aby i chasa mohla vychutnat jeho radost. Svůj život spojila s městem také Magdalena Dobromila Rettigová.

10. Sloup Nejsvětější Trojice v Olomouci

Byl postavený počátkem 18. století díky Václavu Renderovi v regionálním stylu známém coby „olomoucké baroko“. Vzorem mu byl – ostatně i jako jinde ve světě – sloup na Piazza Santa Maria Maggiore v Římě.

Dobou svého vzniku v letech 1716-1754 patří olomoucký monument až k posledním příkladům této módní vlny.

Ale svou výtvarnou koncepcí, bohatou výzdobou jemnými náboženskými sochami významného moravského umělce Ondřeje Zahnera i svými rozměry a výškou (35 m) se od všech podobných památek výrazně odlišuje. Stojí uprostřed historického centra Olomouce. Má vysokou symbolickou hodnotu.

11. Vila Tugendhat v Brně

Vilu Tugendhat navrhl jeden z nejvýznamnějších evropských architektů té doby Ludwig Mies van der Rohe na zakázku Grety a Fritze Tugendhatových, členů bohatých průmyslových rodin z Brna, v letech 1929 až 1930. Vila je průkopnickou prací moderní rezidenční architektury 20. století.

Zahrada byla také součástí architektonického návrhu.V roce 1938 manželé Tugendhatovi emigrovali do švýcarského St. Gallen. Během války byl dům zabaven gestapem a při osvobozování Brna poničen.

Provedené opravy a nevhodné úpravy se architektonické podstaty stavby naštěstí nedotkly. Dnes je přístupná veřejnosti jako muzeum.

12. Křesťanská bazilika sv. Prokopa a Židovská čtvrť v Třebíči

Pěší stezka propojuje tři historické památky a připomíná staletí dlouhé soužití křesťanské a židovské komunity. Bazilika sv.

Prokopa byla vybudována coby součást benediktinského kláštera v románském stylu s prvky gotiky a řadí se ke klenotům evropského stavitelství.

Třebíč kdysi patřila k významným střediskům židovské kultury na Moravě a unikátně zachovaná židovská čtvrť je němým svědectvím soužití Židů a křesťanů.

Původní židovský hřbitov byl v 17. století přemístěn na severní svah kopce Hrádek, kde je dnes k vidění kolem 3 000 kamenných náhrobků, z nichž nejstarší pochází z roku 1631. Součástí hřbitova je také obřadní síň z roku 1903 s unikátně dochovaným interiérem, kde se dodnes mohou provádět pohřební obřady podle starých židovských tradic.

Hned po Jeruzalému jsou třebíčské židovské památky jedinými, které byly samostatně zapsány na seznam UNESCO.

13. Krušnohoří

Přesněji je to Hornický region Erzgebirge / Krušnohoří, který se na seznamu UNESCO objevil v roce 2019. Díky více než 800 letům téměř soustavné těžby a zpracování rud vznikla v Krušných horách jedinečná hornická krajina s unikátními památkami v nadzemí i podzemí a s hustou sítí horních měst.

Na české straně se jedná o hornické krajiny Jáchymov, Abertamy – Boží Dar – Horní Blatnou, Krupku, Mědník a Rudou věž smrti.

14. Krajina pro chov koní v Kladrubech

Není to jen věhlasný hřebčín, ale celá krajina pro chov koní v Kladrubech, která byla v roce 2019 připsaná na seznam UNESCO. Zahrnuje i okolní pastviny včetně uměle zbudovaných vodních kanálů a cest lemovaných alejemi.

Hřebčín po staletí slouží k chovu tzv. starokladrubských běloušů, kteří představují celosvětově unikátní podobu barokního koně, který se nevyskytuje v žádném dalším hřebčíně světa.

Foto: unesco-czech.cz; Shutterstock, Zdroj: unesco-czech.cz; invia.cz
Lokalita:
Související články
Když se otevřou brány památek, začne se psát nová kapitola. Hrady, zámky, kostely i zapomenuté zříceniny vítají návštěvníky a znovu vyprávějí své příběhy. Vysočina zve k objevování míst, kde minulost mluví k přítomnosti a kde se mezi zdmi z kamene a legend odehrává nezapomenutelný zážitek. Objevte hrady, zámky a místa, která nespí – jen čekala, až je někdo znovu uslyší. Příběhy, které nezap
Po staletí se lidé v určený čas vydávají na cesty, aby vyjádřili svou víru, modlili se či prosili Boha o odpuštění. Čekají na ně posvátná poutní místa, na nichž stojí slavné kaple, kláštery nebo kostely. Tak jako na Chlumu Svaté Maří na Sokolovsku. Bylo nebylo, kdysi dávno putoval krajem řeznický tovaryš. Únava ho zmohla tak, že na úpatí kopce Chlumu usnul. Když se probudil, našel vedle sebe v lí
Pro nalezení první zmínky o Třebíči bychom historické spisy museli prolistovat hodně hluboko. Zastavili bychom se až u roku 1101, kdy moravská knížata Oldřich a Litold na tomto místě založila benediktinský klášter. A ta historie je tu vidět na každém kroku. Hned od založení kláštera přibývaly stavby, například bazilika svatého Prokopa, a v roce 1335 konečně přišlo panovnické povolení opevnit sídl
Navštívit vesničku Štěpánovice jen kousek severně od Klatov možná každého při výletu na Šumavu nenapadne. V okolí ale najdeme spoustu zajímavých turistických cílů a přímo v obci stojí stavba, která si pozornost určitě zaslouží. A kromě té pozornosti možná i zvláštní cenu za nezdolnost. Pánové ze Štěpánovic si tvrz postavili v polovině 14. století a z dobových pramenů víme, že měla v přízemí dva p
Třebíč, město na Vysočině, je jedním z nejvýznamnějších historických a kulturních pokladů České republiky. Díky své jedinečné architektuře, která spojuje románské, gotické i barokní prvky, a především díky své židovské čtvrti, která je jednou z nejlépe dochovaných v Evropě, byla Třebíč zapsána na seznam světového dědictví UNESCO. Město, které spojuje stopy dávné minulosti s živým současným děním
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Bagetka s plátky hovězí svíčkové
tisicereceptu.cz
Bagetka s plátky hovězí svíčkové
Hovězí svíčkovou známe jako klasický steak, ale věděli jste, že výborně chutná i studená? Třeba v sedviči? Suroviny 250 g hovězí svíčkové 3 lžíce majonézy čerstvá citronová šťáva sůl, pepř 1
Guacamole
nejsemsama.cz
Guacamole
Tradiční pokrm (vyslovuje se waka-moleę) je oblíbený po celém světě. Chutná i jako lehká svačinka. Ingredience na 4 porce: ● 2 avokáda ● 1 lžíce šťávy z citronu ● 1 cibule šalotka ● 1 jalapeňo paprička ● 3 cherry rajčátka ● 1 stroužek česneku ● 1 lžička sušeného koriandru ● sůl Nachos: ● 1 tortilla ● olivový olej ● pečicí papír Postup: Zralá avokáda zbavte slupky a pecky a v
5 objevitelů Austrálie: Snílci, dobrodruzi a vyznavači metody pokus-omyl
historyplus.cz
5 objevitelů Austrálie: Snílci, dobrodruzi a vyznavači metody pokus-omyl
Čluny dorazí na místo. „Isaacu vyskoč,“ vyzve 18letého Isaaca Smitha velitel výpravy. Stopa mladíka je 29. dubna 1770 v zátoce Botany Bay první evropskou, která se otiskla do povrchu nové země. V tomto momentu začíná objevování dosud nepoznaného kontinentu.   Pět mužů, pět cest. Každá jiná, každá nebezpečná a plná dobrodružství. Takové je objevování světa u protinožců.
Jak se mění výroba knih: Od řemesla k průmyslu
epochaplus.cz
Jak se mění výroba knih: Od řemesla k průmyslu
„Kniha je živý tvor,“ říká starý knihař a jemně přejíždí rukou po hřbetu vázané bichle. Ještě v 18. století by měl naprostou pravdu. Každá kniha je tehdy jedinečný originál, vzniká pomalu a s pečlivostí – list po listu, steh po stehu. Knižní blok a desky se vyrábějí společně, vše drží pohromadě jako celek. Až potom
Baroni omezili práva nehodného krále
epochalnisvet.cz
Baroni omezili práva nehodného krále
Král se tváří vznešeně, ale potají skřípe zuby. Historický dokument, jehož platnost právě stvrzuje přiložením své pečeti, mu nadiktovali vzbouřenci z řad vysoké šlechty, kteří o pár dní dříve obsadili Londýn.   Anglie v roce 1199 truchlí i oslavuje současně. Tento svět právě opustil chrabrý král Richard Lví srdce (*1157), ale země vzápětí získává nového panovníka. Stává
Zbrusu nová kolekce hodinek XIIVI v nabídce ateliéru Chronoshop
iluxus.cz
Zbrusu nová kolekce hodinek XIIVI v nabídce ateliéru Chronoshop
Pražský hodinář vystupující pod přezdívkou Beeman udělal ve světě nezávislého hodinářství před několika lety pořádnou paseku. Po dlouhé kariéře v IT  – původně pracoval jako programátor a analytik – s
Asteroid, který vyhubil dinosaury, měl překvapivý vliv na život mlžů
21stoleti.cz
Asteroid, který vyhubil dinosaury, měl překvapivý vliv na život mlžů
Když před 66 miliony let narazil do naší planety asteroid, došlo k vyhynutí asi 70 % živočišných druhů, včetně slavných dinosaurů. Vyhubeni byli i páni druhohorních oceánů, tedy mosasauři, stejně jako
Manželova lest nám zachránila vztah
skutecnepribehy.cz
Manželova lest nám zachránila vztah
Myslela jsem si, že mám svého muže jistého. To já měla vždycky ve vztahu navrch. Byl to šok, když jsem ho viděla s jinou. Musela jsem zasáhnout! Pravdou je, že jsem to přeháněla, nechovala jsem se ke svému muži nejlépe. Láska už vyprchala, občas jsem na svého Jardu zavrčela a občas měl studenou večeři. Byl to tichý
Niccolò Paganini: Ďáblem nadaný bohém?
enigmaplus.cz
Niccolò Paganini: Ďáblem nadaný bohém?
Houslista a skladatel Niccolò Paganini je mnohými považován za největšího houslového virtuosa všech dob. Podle mnohých dodnes nemá konkurenci. Hře na housle se Paganini pod dohledem svého přísného otc
Freddie Mercury dlouhé roky skrýval nemanželskou dceru
nasehvezdy.cz
Freddie Mercury dlouhé roky skrýval nemanželskou dceru
Šokující odhalení otřásá světem fanoušků legendárního zpěváka Freddieho Mercuryho (†45)! Nová biografie s názvem Love, Freddie přináší tvrzení, že se frontmanovi skupiny Queen v roce 1976 narodila n
Luxusní život mezi skalami a mořem
rezidenceonline.cz
Luxusní život mezi skalami a mořem
Pobřeží Indického oceánu bylo výzvou pro architekty ze studia SAOTA, aby projekt luxusní rezidence přizpůsobili okolní dramatické přírodě. Rezidence s přístupem v nejvyšším patře se v pohledu od příjezdové komunikace jeví jako nenápadná stavba. Její tři patra terasovitě klesají směrem k pláži v souladu se svahem obráceným k jihovýchodu. Architekti vyšli vstříc majitelům, kteří si přáli jeden otevřený obývací prostor,
Máte rádi hořčici?
panidomu.cz
Máte rádi hořčici?
Kdo by neměl! Dobrý párek se bez ní vůbec nedá vychutnat. Nejen proto je ale hořčice je v různých obměnách doma prakticky po celém světě. Výchozími surovinami pro výrobu hořčice jsou hořčičné semínko, ocet a sůl. Ovšem není hořčice jako hořčice. Už v základu se hořčice odlišuje podle toho, jaký druh hořčičného semínka se používá. *
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz