Spisovatelka Božena Němcová kdysi prohlásila: „ Nikdo nevidí Ratibořice tak krásnými jako já. Vy vidíte v nich jen prostou skutečnost, mně zůstaly rájem!“ Možná by se divila, kolik návštěvníků smýšlí stejně jako ona.
Příběh o laskavé babičce odehrávající se v malebném údolí Úpy pod zámkem Ratibořice všichni známe z povinné četby školních let.
Možná by stálo za to starou knížku Boženy Němcové ještě jednou prolistovat a po letech si připomenout děj a místa, na nichž se odehrává. Když vstoupíme do Babiččina údolí, bude pak jejich poznávání ve skutečném prostředí mnohem zajímavější.
Místa jako Staré bělidlo, Viktorčin splav nebo starý mlýn před námi náhle vyvstanou mnohem plastičtěji a v živějších barvách. Na výlet se vypravíme nejlépe z České Skalice po červené turistické značce. Příjemná procházka měří něco přes tři kilometry.
Pro pohodlnější výletníky je ale připraveno parkoviště přímo v Babiččině údolí nebo v nedaleké obci Zlíč.
Viktorka by svůj splav nepoznala
Všichni příchozí samozřejmě touží navštívit Staré bělidlo – domek čp. 7 se šindelovou střechou, v němž Božena Němcová prožila idylické prázdniny roku 1844 se svými dětmi a kam zasadila děj svého příběhu. Interiér je vybaven dobovým lidovým nábytkem.
A hned potom vedou kroky návštěvníků k Viktorčinu splavu, kde podle knihy šílená Viktorka hodila své dítě do řeky a pak tam chodívala zpívat ukolébavky.
Při prohlídce tohoto romantického místa nám vůbec nemusí vadit, že splav už dávno není původní a vlastně ani není tam, kde byl za dob Boženy Němcové. Úpa od jejích časů prošla několika regulacemi a původní dřevěný splav se přitom změnil v betonový.
Ostatně když tu režisér Antonín Moskalyk v roce 1971 natáčel televizní verzi Babičky s Jarmilou Kurandovou a Libuší Šafránkovou, nechal splav obložit kmeny, aby divákům co nejvíce připomínal ten původní.
Za babičkou i evropskou elitou
Přibližně v polovině cesty mezi Starým bělidlem a ratibořickým empírovým zámkem, kde podle děje Babičky i ve skutečnosti žila kněžna Zaháňská, stojí pískovcové sousoší babičky s dětmi a psy Sultánem a Tyrlem.
Umělecké dílo sochaře Ota Gutfreunda v nadživotní velikosti tu slavnou knihu připomíná od roku 1920, kdy se slavnostního položení základního kamene s proslovem zúčastnil i spisovatel Alois Jirásek. Možná se ale rozhodneme pro prohlídku s jiným startem.
Můžeme totiž začít přímo na zámku Ratibořice, který za dob Kateřiny Zaháňské často hostil nejznámější evropské osobnosti a jehož interiéry i zámecký park také rozhodně stojí za návštěvu.
Stačí si jen vybrat speciální prohlídku, která nám samozřejmě představí zámek i krásné přírodní scenérie kolem něj, ale průvodce nás pak zavede také k Rudrovu mlýnu – jednopatrové kamenné budově s obnoveným dřevěným mlýnským kolem, k vodnímu mandlu a na Staré bělidlo.
Díky tomu se dozvíme spoustu zajímavostí, které bychom z turistických bedekrů nevyčetli.