Obyvatelé poddanských měst podléhají vrchnosti. Už v 1. polovině 13. století začínají vznikat církevní města, šlechta si dává na čas a zakládá je až o půl století později.
Za asi nejstarší můžeme považovat Kynšperk (dnes nad Ohří), který zakládá doksanský klášter v roce 1232 „na zeleném drnu (tedy na místě, kde předtím žádné osídlení nebylo).“
![Kynšperk nad Ohří má za sebou dlouhou historii, založen byl už roku 1232.](https://epochanacestach.cz/wp-content/uploads/2023/04/dsc-5366-1-768x512.jpg)
Bez králova potvrzení to nejde
Ani založení poddanského sídla se neobejde bez panovnického souhlasu. Přestože začínají vznikat nejpozději, síť nejníže postavených měst houstne a v 15. století jich u nás je už 290!
Rozlohou největším českým poddanským městem se po renesanční přestavbě v 16. století stává Jindřichův Hradec.
![Jindřichův Hradec (zde pohled na zámek) se pyšní prvenstvím jako zřejmě nejrozlehlejší poddanské město u nás.](https://epochanacestach.cz/wp-content/uploads/2023/04/dsc-5377-768x512.jpg)
Přejícní Rožmberkové
Měšťané musí do roboty, ale patří jim i různá práva. Vstřícní Rožmberkové některým svým městům (Český Krumlov) věnují práva, která si nezadají s výsadami měst královských:
mílové (zákaz výdělku míli od města), várečné (pivo), tržní, na zbudování hradeb, samosprávy (postavit si radnici a zvolit své zástupce).
![Český Krumlov získává díky Rožmberkům spoustu výsad.](https://epochanacestach.cz/wp-content/uploads/2023/04/dsc-5369-1-768x512.jpg)
Finance přináší mýto
Peníze získávají z obchodních cest, u nichž leží, a vybíraného mýta. Dobře si vedou Prachatice, které vlastní vyšehradská kapitula a roku 1323 zdejším obyvatelům pronajme mýto na zlaté stezce. Zvláštní jsou kamerální města, ta odváděla poddanské povinnosti přímo královské komoře a král je mohl bez výčitek svědomí prodat.
Helena Stejskalová