Broumovsko je neprávem opomíjeným, ale postupně objevovaným regionem v Královéhradeckém kraji na samé hranici s Polskem. Vydejte se poznávat Broumovský výběžek, který nabízí svým obyvatelům i návštěvníkům nesčetné krásy.
Ať už obdivovaná skalní města, skvostné barokní památky v čele s Klášterem Broumov nebo hluboké a tiché lesy sevřené horami.
Srdcem Broumovska je město Broumov, které usiluje o zisk prestižního titulu Evropské město kultury 2028. Ve finále se utká s Českými Budějovicemi.
V centru Broumova se vypíná impozantní broumovský klášter, který se díky Vzdělávacímu a kulturnímu centru Broumov stal střediskem kulturního dědictví.
V klášteře můžete celoročně navštívit prohlídkový okruh s historickými interiéry, volně přístupnou klášterní zahradu, klášterní kavárnu Café Dientzenhofer, restauraci U Tří růží nebo Dětskou galerii Lapidárium.
Pravidelně tu pořádají interaktivní prohlídky skriptoria s knihovnou, degustace vín v benediktinských sklepích nebo organizují trhy s regionálními produkty.
Přímo v barokním komplexu navíc máte možnost se ubytovat, a to v renovovaných mnišských celách Domu hostů.
Jedenáct perel v krajině
Klášter Broumov ale není zdaleka jedinou barokní perlou v regionu. Nachází se tu soubor nazvaný Broumovská skupina kostelů od stavitelů Kryštofa Dientzenhofera a jeho syna Kiliána Ignáce Dientzenhofera.
Tento soubor staveb se v roce 2022 stal národní kulturní památkou. Celkem se jedná o jedenáct kostelů, které tvoří vzájemně provázaný architektonický soubor výjimečný zejména díky svému urbanistickému působení v krajině.
Dokonalé tesařské dílo
Zcela unikátní je také další církevní stavba v Broumově – hřbitovní kostel Panny Marie. Je jednou z nejstarších dřevěných sakrálních staveb ve střední Evropě, pochází pravděpodobně z roku 1450. Kostel je výjimečný nejen svým stářím, ale i technikou stavby.
Nenajdete v něm jediný hřebík, celá jeho trámová konstrukce lodi a kněžiště, stropu a krovů, na které je nasazena vysoká zvonice, tvoří jeden celek, dokonalé tesařské dílo.
Vesnice monumentálních památek
Z hlediska architektury byste si během své návštěvy Broumovska měli povšimnout také takzvaných statků broumovského typu.
Byly postaveny ve stylu klasicismu ve druhé polovině 19. století a typické jsou pro ně monumentální, bohatě zdobené štíty orientované do silnice.
Prohlédnout si je můžete například ve vesnici Křinice, která je od roku 1995 vesnickou památkovou rezervací a dodnes jedinou památkově chráněnou vesnicí na Broumovsku.
Bohužel se mnoho těchto statků, stejně jako kostely z Broumovské skupiny kostelů, nachází v zuboženém stavu a potřebují opravu.
Dětský ráj tisíce věží
Na Broumovsku se nebudou nudit ani vaše nejmenší ratolesti. Takřka povinností je návštěva přírodní rezervace Adršpašsko-teplických skal, které je okouzlí tisíci skalními věžemi, výhledy a pojmenovanými skalními útvary.
Nezapomeňte však, abyste si zejména v exponované turistické sezoně do Adršpašských skal koupili svůj lístek pro vstup a na parkování předem online. Ušetříte tím nejen svoje peníze, ale také čas.
Vzhůru do Ocelového města!
Zárukou skvěle stráveného času s dětmi je návštěva Muzea stavebnice Merkur v Polici nad Metují. Tato tradiční česká stavebnice vznikla v roce 1920 a její inovovaný systém se v nezměněné podobě zachoval dodnes.
Součástí expozice je nejen herna, ve které si vyzkoušíte svoji zručnost při práci se stavebnicí, ale také Ocelové město, největší model z Merkuru zapsaný do Guinnessovy knihy rekordů.
Třetí princ čeká v podzemí
Nedaleko odtud se nachází jediný plně funkční obilný vodní mlýn ve východních Čechách – Mlýn Dřevíček, který si vaši pozornost také zaslouží, nebo Měděný důl Bohumír, do něhož můžete sfárat a projít se pod zemí trasou dlouhou 400 metrů.
Nejen v případě nepříznivého počasí se skvěle zabavíte na Zámku Adršpach s jeho stálou expozicí o životě na zámku nebo ve zdejším muzeu horolezectví.
A na motivy pohádky Třetí princ s Libuší Šafránkovou, která se v Adršpachu natáčela, tu mají v tajemném zámeckém sklepení připravenou dokonce speciální únikovou hru.
Do pivovaru s celou rodinou
Milovníci piva jistě ocení exkurzi do Pivovarského muzea v areálu olivětínského pivovaru Opat. Vedle prohlídky pivovaru spojenou s ochutnávkou místních piv mohou absolvovat i prohlídku stálé expozice pivovarnictví zaměřenou na historii pivovaru.
Během návštěvy je k vidění například kancelář nejdůležitější osoby celého pivovaru – sládka. Prohlídku si užijí i rodiny s dětmi, protože na nejmladší návštěvníky čeká alchymista Opatus a jeho skřítkové.