Domů     Objevte všechny krásy Broumovska
Objevte všechny krásy Broumovska

Broumovsko je neprávem opomíjeným, ale postupně objevovaným regionem v Královéhradeckém kraji na samé hranici s Polskem. Vydejte se poznávat Broumovský výběžek, který nabízí svým obyvatelům i návštěvníkům nesčetné krásy.

Ať už obdivovaná skalní města, skvostné barokní památky v čele s Klášterem Broumov nebo hluboké a tiché lesy sevřené horami.

Srdcem Broumovska je město Broumov, které usiluje o zisk prestižního titulu Evropské město kultury 2028. Ve finále se utká s Českými Budějovicemi.

V centru Broumova se vypíná impozantní broumovský klášter, který se díky Vzdělávacímu a kulturnímu centru Broumov stal střediskem kulturního dědictví.

V klášteře můžete celoročně navštívit prohlídkový okruh s historickými interiéry, volně přístupnou klášterní zahradu, klášterní kavárnu Café Dientzenhofer, restauraci U Tří růží nebo Dětskou galerii Lapidárium.

Pravidelně tu pořádají interaktivní prohlídky skriptoria s knihovnou, degustace vín v benediktinských sklepích nebo organizují trhy s regionálními produkty.

Přímo v barokním komplexu navíc máte možnost se ubytovat, a to v renovovaných mnišských celách Domu hostů.

Klášter Broumov
Klášter Broumov

Jedenáct perel v krajině

Klášter Broumov ale není zdaleka jedinou barokní perlou v regionu. Nachází se tu soubor nazvaný Broumovská skupina kostelů od stavitelů Kryštofa Dientzenhofera a jeho syna Kiliána Ignáce Dientzenhofera.

Tento soubor staveb se v roce 2022 stal národní kulturní památkou. Celkem se jedná o jedenáct kostelů, které tvoří vzájemně provázaný architektonický soubor výjimečný zejména díky svému urbanistickému působení v krajině.

Hřbitovní kostel Panny Marie
Hřbitovní kostel Panny Marie

Dokonalé tesařské dílo

Zcela unikátní je také další církevní stavba v Broumově – hřbitovní kostel Panny Marie. Je jednou z nejstarších dřevěných sakrálních staveb ve střední Evropě, pochází pravděpodobně z roku 1450. Kostel je výjimečný nejen svým stářím, ale i technikou stavby.

Nenajdete v něm jediný hřebík, celá jeho trámová konstrukce lodi a kněžiště, stropu a krovů, na které je nasazena vysoká zvonice, tvoří jeden celek, dokonalé tesařské dílo.

Vesnice monumentálních památek

Z hlediska architektury byste si během své návštěvy Broumovska měli povšimnout také takzvaných statků broumovského typu.

Byly postaveny ve stylu klasicismu ve druhé polovině 19. století a typické jsou pro ně monumentální, bohatě zdobené štíty orientované do silnice.

Prohlédnout si je můžete například ve vesnici Křinice, která je od roku 1995 vesnickou památkovou rezervací a dodnes jedinou památkově chráněnou vesnicí na Broumovsku.

Bohužel se mnoho těchto statků, stejně jako kostely z Broumovské skupiny kostelů, nachází v zuboženém stavu a potřebují opravu.

Dětský ráj tisíce věží

Na Broumovsku se nebudou nudit ani vaše nejmenší ratolesti. Takřka povinností je návštěva přírodní rezervace Adršpašsko-teplických skal, které je okouzlí tisíci skalními věžemi, výhledy a pojmenovanými skalními útvary.

Nezapomeňte však, abyste si zejména v exponované turistické sezoně do Adršpašských skal koupili svůj lístek pro vstup a na parkování předem online. Ušetříte tím nejen svoje peníze, ale také čas.

Vzhůru do Ocelového města!

Zárukou skvěle stráveného času s dětmi je návštěva Muzea stavebnice Merkur v Polici nad Metují. Tato tradiční česká stavebnice vznikla v roce 1920 a její inovovaný systém se v nezměněné podobě zachoval dodnes.

Součástí expozice je nejen herna, ve které si vyzkoušíte svoji zručnost při práci se stavebnicí, ale také Ocelové město, největší model z Merkuru zapsaný do Guinnessovy knihy rekordů.

Mlýn Dřevíček
Mlýn Dřevíček

Třetí princ čeká v podzemí

Nedaleko odtud se nachází jediný plně funkční obilný vodní mlýn ve východních Čechách – Mlýn Dřevíček, který si vaši pozornost také zaslouží, nebo Měděný důl Bohumír, do něhož můžete sfárat a projít se pod zemí trasou dlouhou 400 metrů.

Nejen v případě nepříznivého počasí se skvěle zabavíte na Zámku Adršpach s jeho stálou expozicí o životě na zámku nebo ve zdejším muzeu horolezectví.

A na motivy pohádky Třetí princ s Libuší Šafránkovou, která se v Adršpachu natáčela, tu mají v tajemném zámeckém sklepení připravenou dokonce speciální únikovou hru.

Do pivovaru s celou rodinou

Milovníci piva jistě ocení exkurzi do Pivovarského muzea v areálu olivětínského pivovaru Opat. Vedle prohlídky pivovaru spojenou s ochutnávkou místních piv mohou absolvovat i prohlídku stálé expozice pivovarnictví zaměřenou na historii pivovaru.

Během návštěvy je k vidění například kancelář nejdůležitější osoby celého pivovaru – sládka. Prohlídku si užijí i rodiny s dětmi, protože na nejmladší návštěvníky čeká alchymista Opatus a jeho skřítkové.

Foto: Archiv institucí, Shutterstock
Související články
Malebné město Třebíč se rozprostírá uprostřed podhůří kopcovité krajiny Českomoravské vrchoviny. Třebíč mění svoji tvář po celý rok a nabízí vyžití v každém ročním období. Třebíčské památky lákají k návštěvě řadu turistů a jsou klenotem pro místní obyvatele. Jedinečnost třebíčských památek dokládá zápis baziliky sv. Prokopa a židovské čtvrti s židovským hřbitovem na Seznam světového kulturního a
Majestátní Kašperk je nejvýše položeným královským hradem v Čechách a jeho návštěvu bychom si neměli nechat ujít nejen pro jeho unikátní dispozici a bohatou historii, ale i pro úžasné výhledy na šumavskou krajinu, které se nabízejí přímo z hradu nebo z jeho okolí. Už v době vlády krále Jana Lucemburského se hornické městečko Kašperské Hory dočkalo nebývalého rozkvětu. Jak bohatlo a zvyšoval se po
Celé generace hradních pánů toto místo obývaly, zvelebovaly a bránily a díky tomu si my, jejich vzdálení potomci, můžeme užívat krásu staré architektury vetknuté do jednoho z nejmalebnějších koutů přírody. Historii hradu Velhartice se podařilo vysledovat až k jeho založení na sklonku 13. století, stoprocentně potvrzeného však máme prvního oficiálního majitele, kterým se v roce 1318 stal Bušek z V
Odolal požárům, nezískal ho utiskovatel Chodů Lomikar, sloužil ke skladování soli, seděli v něm úředníci a učily se v něm děti. To všechno ve své historii zažil Chodský hrad, v němž dnes chodské tradice nalezly ten nejlepší domov. Tam, kde dnes leží Domažlice, bývala ještě v polovině 13. století nikterak významná osada, do níž se čas od času sjížděli lidé z okolí na trhy. Král Přemysl Otakar II.
Když se otevřou brány památek, začne se psát nová kapitola. Hrady, zámky, kostely i zapomenuté zříceniny vítají návštěvníky a znovu vyprávějí své příběhy. Vysočina zve k objevování míst, kde minulost mluví k přítomnosti a kde se mezi zdmi z kamene a legend odehrává nezapomenutelný zážitek. Objevte hrady, zámky a místa, která nespí – jen čekala, až je někdo znovu uslyší. Příběhy, které nezap
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Muffiny s jahodami a jogurtem
tisicereceptu.cz
Muffiny s jahodami a jogurtem
Jogurt lze naředit několika kapkami mléka. Suroviny na 12 kusů 100 g hladké mouky 120 g pohankové mouky 80 g cukru krystal 1 lžička skořice 2 lžičky prášku do pečiva 2 lžíce oleje 1 rozmix
Oslava elegance: piknik šampaňského MUMM zazářil na karlovarském festivalu
iluxus.cz
Oslava elegance: piknik šampaňského MUMM zazářil na karlovarském festivalu
Exkluzivní šampaňské MUMM Cordon Rouge uskutečnilo první piknik v rámci 59. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary. Akce, jež proběhla v malebné zahradě hotelu Imperial, přivítala řadu
Když konturování, tak podle tvaru obličeje
panidomu.cz
Když konturování, tak podle tvaru obličeje
Konturování je jednou z nejužitečnějších metod make-upu a vyplatí se ji naučit. Dokáže totiž vytvořit iluzi ideálního tvaru obličeje. Konturování vlastně napodobuje efekt světla a stínu: Světlem vytahuje líbivé rysy obličeje a tmavšími tóny zatlačuje do pozadí ty méně povedené. A protože každá tvář je originál, neexistuje jeden univerzální postup, jak si konturováním dodat na
Proč se sobě Dyková a Čadek vyhýbají?
nasehvezdy.cz
Proč se sobě Dyková a Čadek vyhýbají?
Jak tohle dopadne? Před časem jsme vás informovali, že to velmi jiskří mezi manželem Jitky Čvančarové (47) ze seriálu Doktor Martin, tanečníkem Petrem Čadkem (46), a hvězdou seriálu Marta Tatianou Dyk
Rostlina umí přizpůsobit přenos pylu podmínkám prostředí, odhalují čeští vědci
epochalnisvet.cz
Rostlina umí přizpůsobit přenos pylu podmínkám prostředí, odhalují čeští vědci
Ač vědci zkoumají rostliny do detailů na úrovni molekul či z globálních perspektiv, jsou stále okamžiky jejich života, jež jsou prakticky neprobádané a dají se na nich udělat průlomové objevy. Jedním z nich je uvolňování pylu prašníky a jeho přenos hmyzem mezi květy. Prchavý děj, k jehož studiu nám víc než moderní přístroje pomůže
Jak si naše dcera Jitka postavila hlavu
skutecnepribehy.cz
Jak si naše dcera Jitka postavila hlavu
Zeťák myslel, že z naší dcery udělá ženu v domácnosti, že se vzdá své kariéry. Naše chytrá a ambiciózní Jitka se ale nedala. Musela si prosadit svou. Když si našla moje dcera Jitka ženatého přítele, navíc o deset let staršího, nebyli jsme s manželem z toho odvázaní. Štěstí našeho jediného dítěte nám bylo ale nade vše, tak jsme její rozhodnutí tolerovali.
JFK a Jacqueline Kennedyová: Muž, který doprovází svoji ženu
epochaplus.cz
JFK a Jacqueline Kennedyová: Muž, který doprovází svoji ženu
John Fitzgerald Kennedy triumfuje v prezidentských volbách v listopadu roku 1960. Porazí v nich republikánského rivala Richarda Nixona. K vítězství mu dopomůže přízeň médií. V lednu roku 1961 se John Fitzgerald Kennedy (1917–1963) zabydluje v Bílém domě i se svojí drahou polovičkou Jacqueline (1929–1994) , která u veřejnosti obzvlášť boduje. Prostí Američané jí říkají láskyplně Jackie. Nová první dáma
Osvětimské album: Fotografie, které nikdy neměly spatřit svět
historyplus.cz
Osvětimské album: Fotografie, které nikdy neměly spatřit svět
Teprve 19letá Lili Jacobová se rozhlíží po místnosti, kde ještě před nedávnem pobývali příslušníci SS. Snaží se najít něco, co by jí po osvobození tábora Mittelbau-Dora přišlo vhod. Zaujme ji noční stolek, a tak otevře jeho přihrádku. Leží v ní album plné fotografií, na nichž jsou naprosto šokující snímky, které dokazují nacistická zvěrstva ve vyhlazovacím
Letní paradox: Slunce svítí déle, ale den je kratší
21stoleti.cz
Letní paradox: Slunce svítí déle, ale den je kratší
Aktuální měření ukazují, že naše planeta letos v červenci zažila kratší dny, než bývá obvyklé. Jde o součást dlouhodobého procesu, jehož příčinou je jak jádro Země, tak i změny klimatu. Brzká r
Kníže ďáblů Belzebub: Vládce pekla v něm však nehledejte!
enigmaplus.cz
Kníže ďáblů Belzebub: Vládce pekla v něm však nehledejte!
Je to takový malý oblíbený „pekelný“ omyl. Ne, Belzebub opravdu není vládce pekla a nejde o ekvivalent Satana či Lucifera. Kde se Belzebub vzal a kdo ho na pekelný trůn vlastně záměrně, či omylem uved
Vyzrajte na cestovní horečku!
nejsemsama.cz
Vyzrajte na cestovní horečku!
Změna prostředí, nervozita z dlouhé cesty, studený pot, závratě, zácpa, nebo naopak průjem. Znáte to také? Zkušené bylinářky doporučují zázvorový nápoj. K tomu potřebujete kus zázvorového kořene a jablko. Za pomoci odšťavňovače získáte chutný nápoj. Jestliže vás trápí průjem, rychle se ho zbavíte, když si uvaříte silný černý čaj, do kterého přidáte půl lžičky soli. K zastavení průjmu se
Odlehčenost, subtilnost, vzdušnost a styl
rezidenceonline.cz
Odlehčenost, subtilnost, vzdušnost a styl
To všechno naše domovy získají, pokud je vybavíme některým z moderních typů sedacího nábytku s přiznanou konstrukcí ze dřeva či kovu. Zvolené řešení ovlivňuje samozřejmě jak vzhled, tak funkčnost každé sedací soupravy, a to i v případě, že konstrukční prvky nejsou vidět. Ocelové i dřevěné prvky ovšem bývají kvůli svému vzhledu přiznané, a to ve
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz