Domů     Objevte všechny krásy Broumovska
Objevte všechny krásy Broumovska

Broumovsko je neprávem opomíjeným, ale postupně objevovaným regionem v Královéhradeckém kraji na samé hranici s Polskem. Vydejte se poznávat Broumovský výběžek, který nabízí svým obyvatelům i návštěvníkům nesčetné krásy.

Ať už obdivovaná skalní města, skvostné barokní památky v čele s Klášterem Broumov nebo hluboké a tiché lesy sevřené horami.

Srdcem Broumovska je město Broumov, které usiluje o zisk prestižního titulu Evropské město kultury 2028. Ve finále se utká s Českými Budějovicemi.

V centru Broumova se vypíná impozantní broumovský klášter, který se díky Vzdělávacímu a kulturnímu centru Broumov stal střediskem kulturního dědictví.

V klášteře můžete celoročně navštívit prohlídkový okruh s historickými interiéry, volně přístupnou klášterní zahradu, klášterní kavárnu Café Dientzenhofer, restauraci U Tří růží nebo Dětskou galerii Lapidárium.

Pravidelně tu pořádají interaktivní prohlídky skriptoria s knihovnou, degustace vín v benediktinských sklepích nebo organizují trhy s regionálními produkty.

Přímo v barokním komplexu navíc máte možnost se ubytovat, a to v renovovaných mnišských celách Domu hostů.

Klášter Broumov
Klášter Broumov

Jedenáct perel v krajině

Klášter Broumov ale není zdaleka jedinou barokní perlou v regionu. Nachází se tu soubor nazvaný Broumovská skupina kostelů od stavitelů Kryštofa Dientzenhofera a jeho syna Kiliána Ignáce Dientzenhofera.

Tento soubor staveb se v roce 2022 stal národní kulturní památkou. Celkem se jedná o jedenáct kostelů, které tvoří vzájemně provázaný architektonický soubor výjimečný zejména díky svému urbanistickému působení v krajině.

Hřbitovní kostel Panny Marie
Hřbitovní kostel Panny Marie

Dokonalé tesařské dílo

Zcela unikátní je také další církevní stavba v Broumově – hřbitovní kostel Panny Marie. Je jednou z nejstarších dřevěných sakrálních staveb ve střední Evropě, pochází pravděpodobně z roku 1450. Kostel je výjimečný nejen svým stářím, ale i technikou stavby.

Nenajdete v něm jediný hřebík, celá jeho trámová konstrukce lodi a kněžiště, stropu a krovů, na které je nasazena vysoká zvonice, tvoří jeden celek, dokonalé tesařské dílo.

Vesnice monumentálních památek

Z hlediska architektury byste si během své návštěvy Broumovska měli povšimnout také takzvaných statků broumovského typu.

Byly postaveny ve stylu klasicismu ve druhé polovině 19. století a typické jsou pro ně monumentální, bohatě zdobené štíty orientované do silnice.

Prohlédnout si je můžete například ve vesnici Křinice, která je od roku 1995 vesnickou památkovou rezervací a dodnes jedinou památkově chráněnou vesnicí na Broumovsku.

Bohužel se mnoho těchto statků, stejně jako kostely z Broumovské skupiny kostelů, nachází v zuboženém stavu a potřebují opravu.

Dětský ráj tisíce věží

Na Broumovsku se nebudou nudit ani vaše nejmenší ratolesti. Takřka povinností je návštěva přírodní rezervace Adršpašsko-teplických skal, které je okouzlí tisíci skalními věžemi, výhledy a pojmenovanými skalními útvary.

Nezapomeňte však, abyste si zejména v exponované turistické sezoně do Adršpašských skal koupili svůj lístek pro vstup a na parkování předem online. Ušetříte tím nejen svoje peníze, ale také čas.

Vzhůru do Ocelového města!

Zárukou skvěle stráveného času s dětmi je návštěva Muzea stavebnice Merkur v Polici nad Metují. Tato tradiční česká stavebnice vznikla v roce 1920 a její inovovaný systém se v nezměněné podobě zachoval dodnes.

Součástí expozice je nejen herna, ve které si vyzkoušíte svoji zručnost při práci se stavebnicí, ale také Ocelové město, největší model z Merkuru zapsaný do Guinnessovy knihy rekordů.

Mlýn Dřevíček
Mlýn Dřevíček

Třetí princ čeká v podzemí

Nedaleko odtud se nachází jediný plně funkční obilný vodní mlýn ve východních Čechách – Mlýn Dřevíček, který si vaši pozornost také zaslouží, nebo Měděný důl Bohumír, do něhož můžete sfárat a projít se pod zemí trasou dlouhou 400 metrů.

Nejen v případě nepříznivého počasí se skvěle zabavíte na Zámku Adršpach s jeho stálou expozicí o životě na zámku nebo ve zdejším muzeu horolezectví.

A na motivy pohádky Třetí princ s Libuší Šafránkovou, která se v Adršpachu natáčela, tu mají v tajemném zámeckém sklepení připravenou dokonce speciální únikovou hru.

Do pivovaru s celou rodinou

Milovníci piva jistě ocení exkurzi do Pivovarského muzea v areálu olivětínského pivovaru Opat. Vedle prohlídky pivovaru spojenou s ochutnávkou místních piv mohou absolvovat i prohlídku stálé expozice pivovarnictví zaměřenou na historii pivovaru.

Během návštěvy je k vidění například kancelář nejdůležitější osoby celého pivovaru – sládka. Prohlídku si užijí i rodiny s dětmi, protože na nejmladší návštěvníky čeká alchymista Opatus a jeho skřítkové.

Foto: Archiv institucí, Shutterstock
Související články
Malebné město Třebíč se rozprostírá uprostřed podhůří kopcovité krajiny Českomoravské vrchoviny. Třebíč mění svoji tvář po celý rok a nabízí vyžití v každém ročním období. Třebíčské památky lákají k návštěvě řadu turistů a jsou klenotem pro místní obyvatele. Jedinečnost třebíčských památek dokládá zápis baziliky sv. Prokopa a židovské čtvrti s židovským hřbitovem na Seznam světového kulturního a
Majestátní Kašperk je nejvýše položeným královským hradem v Čechách a jeho návštěvu bychom si neměli nechat ujít nejen pro jeho unikátní dispozici a bohatou historii, ale i pro úžasné výhledy na šumavskou krajinu, které se nabízejí přímo z hradu nebo z jeho okolí. Už v době vlády krále Jana Lucemburského se hornické městečko Kašperské Hory dočkalo nebývalého rozkvětu. Jak bohatlo a zvyšoval se po
Celé generace hradních pánů toto místo obývaly, zvelebovaly a bránily a díky tomu si my, jejich vzdálení potomci, můžeme užívat krásu staré architektury vetknuté do jednoho z nejmalebnějších koutů přírody. Historii hradu Velhartice se podařilo vysledovat až k jeho založení na sklonku 13. století, stoprocentně potvrzeného však máme prvního oficiálního majitele, kterým se v roce 1318 stal Bušek z V
Odolal požárům, nezískal ho utiskovatel Chodů Lomikar, sloužil ke skladování soli, seděli v něm úředníci a učily se v něm děti. To všechno ve své historii zažil Chodský hrad, v němž dnes chodské tradice nalezly ten nejlepší domov. Tam, kde dnes leží Domažlice, bývala ještě v polovině 13. století nikterak významná osada, do níž se čas od času sjížděli lidé z okolí na trhy. Král Přemysl Otakar II.
Když se otevřou brány památek, začne se psát nová kapitola. Hrady, zámky, kostely i zapomenuté zříceniny vítají návštěvníky a znovu vyprávějí své příběhy. Vysočina zve k objevování míst, kde minulost mluví k přítomnosti a kde se mezi zdmi z kamene a legend odehrává nezapomenutelný zážitek. Objevte hrady, zámky a místa, která nespí – jen čekala, až je někdo znovu uslyší. Příběhy, které nezap
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Vavřín: Pocta pro vítěze i ceněné koření
epochaplus.cz
Vavřín: Pocta pro vítěze i ceněné koření
V obchodě si ho kupujeme v podobě nenápadných suchých listů, které přidáváme při vaření do různých jídel. Samotná dřevina má přitom vznešenost nejen v názvu, ale také ve své historii. Uctívají ji panovníci i umělci, neobejdou se bez ní dokonce ani ve slavné delfské věštírně. A může podpořit zdraví! Vavřínové věnce známe jako poctu pro
Konec zápachu v bytě
panidomu.cz
Konec zápachu v bytě
Možná už se vám to také stalo. Vejdete do bytu a…. cítíte nepříjemný odér, který se line prostorem. Jen nemůžete přijít na to, odkud se bere. V případě, že se váš nos vzbouří a signalizuje nelibý pach, se zkuste zaměřit na 7 nejčastějších důvodů, proč to u vás doma smrdí. 1. Odpadkový koš Používání igelitových
Originální stavba navzdory velké vodě
rezidenceonline.cz
Originální stavba navzdory velké vodě
Okouzlující dům, postavený v povodňovém pásmu na předměstí Byron Bay v oblasti Queensland na východě Austrálie, musel vyhovět přísným stavebním regulím, aby jej nezničily v těchto končinách celkem běžné povodně. Příjemné subtropické klima v pobřežní oblasti australského Queenslandu spolu s nekonečnými písečnými plážemi a národními parky učarovaly také majitelům Northern Rivers Beach House, kteří se obrátili na známé architektonické
S nohama jako konve moc parády bohužel neuděláte
nejsemsama.cz
S nohama jako konve moc parády bohužel neuděláte
V horkém počasí začnou otékat nohy i zdravým lidem. Pocity těžkých nohou jsou nepříjemné a mohou pokazit celý den a místo toho, abyste si teplé dny užívala, trpíte. Vše se dá ale napravit! I když je většina lidí přesvědčena o opaku, nejsou oteklé nohy ani zdaleka problémem pouze starších nebo obézních lidí. Nepříjemně otéct mohou nohy komukoli. Zvlášť rizikové je dlouhé
Ze šperkovnice vycházely zvuky
skutecnepribehy.cz
Ze šperkovnice vycházely zvuky
S manželem jsme zakoupili starou šperkovnici, a pak ji vystavili v obývacím pokoji na komodě. Od té doby se doma začaly dít podivné věci. Když jsme si s manželem pořídili malý byt, nijak jsme s jeho zařizováním nepospíchali. Nechtěli jsme nic uspěchat. Společně s manželem Pavlem jsme přemýšleli, jaké doplňky by byly do obýváku nejvhodnější. Toulali jsme se tehdy na výletě v Kroměříži, když jsme v zapadlé
Ztracené poklady Kypru: Co způsobilo rozdělení středomořského ostrova?
enigmaplus.cz
Ztracené poklady Kypru: Co způsobilo rozdělení středomořského ostrova?
V roce 1974 proběhla invaze turecké armády na ostrov Kypr. Vyvrcholilo tím problematické soužití mezi kyperskými Řeky a kyperskými Turky. Ostrov je stále rozdělen. Část ostrova nyní zahrnuje území Kyp
Vodnice je poklad v domácí apotéce
epochalnisvet.cz
Vodnice je poklad v domácí apotéce
Její druhý název je brukev řepák, ale také se jí lidově říkalo kvaka nebo rabská řepa, to prý podle uherského města Rábu, protože prý snáší podobné vlhké podnebí, jako je tam.   Určitě jste se s ní už setkali, třeba na trzích, někdy i v obchodech. Její bulvy jsou bílé, nahoře někdy fialové a chutí
Nechá se Švandová připravit o luxusní život?
nasehvezdy.cz
Nechá se Švandová připravit o luxusní život?
Když si herečka Jana Švandová (77) brala movitého developera Pavla Satorieho (75), šla hlavně po jistotě. Jenže co když o jejího muže teď usiluje jiná žena se stejným záměrem? Herečka Jana Švandová
Kuřecí prsa ve slaninovém kabátku
tisicereceptu.cz
Kuřecí prsa ve slaninovém kabátku
Nikdy není na škodu zkombinovat více druhů masa. Ingredience 4 ks kuřecích prsou 15 plátků slaniny 1 vejce 100 g strouhanky 100 g nastrouhaného sýru sůl a pepř Postup Nejprve si tři p
Kam se ztratilo tělo Prokopa Holého?
historyplus.cz
Kam se ztratilo tělo Prokopa Holého?
Je neděle pozdě odpoledne, 30. května 1434. Kolem táhlého hřbetu Lipské hory u vesnice Lipany se zvedá prach. Jízdní oddíly umírněných husitů pronikají otevřenou vozovou hradbou táboritů a sirotků a převrátí osm dalších bojových vozů. Za nimi se hrnou pěší, kteří kolem sebe mávají meči a cepy… Právě v těchto rozhodujících okamžicích, kdy proti sobě bojují
Klid v hlavě, sen v duši a mládí v buňkách: Jak nám příroda pomáhá spát a nestárnout
21stoleti.cz
Klid v hlavě, sen v duši a mládí v buňkách: Jak nám příroda pomáhá spát a nestárnout
Usnout včas, spát celou noc, probudit se svěží – pro mnohé sen. Doslova. Ve světě, kde se večerní ticho mění v modré světlo displejů a hlava neumí přestat přemýšlet ani v jednu ráno, se kvalitní spáne
Džob: Graffiti, život a tikající styl s Mühle Glashütte
iluxus.cz
Džob: Graffiti, život a tikající styl s Mühle Glashütte
Letní filmovou sezónu oživuje snímek Džob, závěrečný díl trilogie, kterou režisér Tomáš Vorel započal Gymplem a pokračoval Vejškou. Hrdinové Kolman (Jiří Mádl) a Kocourek (Tomáš Vorel ml.) dospěli – j
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz