Domů     Olomoucký kraj: Nikdy nekončící procházka
Olomoucký kraj: Nikdy nekončící procházka
od 20.11.2023
1

O Olomouckém kraji můžeme zjistit mnoho přesných a exaktních informací. Víme, že je rozčleněn do pěti okresů. Známe jeho rozlohu 5 2067 čtverečních kilometrů i to, že v něm žije 634 000 obyvatel.

Snadno si najdeme, že na jeho území leží 401 obcí, z čehož je 31 měst. Jen těch přírodních krás a památek je tolik, že těch se prostě nikdy nedopočítáme a naše procházka regionem tak hned tak neskončí.

Jenom v Olomouci si turista může vybrat opravdu z mnoha lákadel. Je tu radnice s orlojem z 15. století, z jejíž věže vysoké 76 metrů je překrásný výhled na město. Z výšky si rovnou můžeme vybrat, kam se vydáme dál.

Rozhodně můžeme doporučit tématickou procházku po olomouckých barokních kašnách, která nás současně provede nejrůznějšími zákoutími historického centra.

A potom už je čas vydat se na Svatý kopeček – na světoznámé poutní místo, jehož tradice sahá až do počátku 17., století.

Od dob původní osamocené kaple se tu ale leccos změnilo a dnes tu najdeme rozsáhlý komplex, jemuž vévodí poutní bazilika Navštívení Panny Marie s osmi bočními kaplemi.

Bouzov
Bouzov

Pohádkový hradní mumraj

I když jste třeba všechna zajímavá místa Olomouckého kraje dosud nenavštívili, některá vám nejspíš už při prvním pohledu přijdou povědomá. Třeba hrad Bouzov, který každý z nás určitě už viděl ve slavných českých pohádkách.

Vždyť si zahrál třeba v seriálu Arabela nebo v pohádce O princezně Jasněnce a létajícím ševci. Než hrad objevili filmaři, prožil dlouhých sedm století vzestupů a pádů a dnes jím korzují turisté v šesti prohlídkových okruzích.

Každoročně v létě se také sjíždějí na Bouzovský mumraj – tradiční hradní hradní jarmark s pohádkovými postavami, vystoupeními šermířů či s maškarním karnevalem na nádvoří.

Pověsti se skrývají v podzemí

Na hrady a zámky je ostatně kraj obzvláště bohatý. Západně od Prostějova bychom si neměli nechat ujít pozoruhodný zámek Plumlov.

Jeho stavitel, Karel Eusebius z Lichtenštejna, se na sklonku 17. století rozhodl na troskách starého hradu vybudovat nejúžasnější rezidenci na celé Moravě.

Nakonec sny byly větší než schopnosti a možnosti, a tak v Plumlově stojí jen jediné křídlo ze zamýšleného projektu. Díky tomu ovšem získalo výjimečnou podobu.

Štíhlá a plochá stavba nemá obdoby a zajímavá je rozhodně i uvnitř, kde na návštěvníky čekají expozice se sbírkami keramiky, zbraní a nábytku, k vidění jsou třeba i historické ornáty nebo hudební nástroje a ve sklepeních se zase příchozí dozvědí hodně i o zdejších pověstech.

Po prohlídce se pak můžeme pohodlně usadit v zámecké kavárně s padesáti druhy kávy nebo s pravým ibiškovým čajem dovezeným přímo z Egypta.

Úsov mezi Olomoucí
Úsov mezi Olomoucí

Čím pálí panstvo a čím pytláci

Jme-li v Plumlově, jen necelých padesát kilometrů nás dělí od dalšího zajímavého objektu. Zámek Úsov mezi Olomoucí a Šumperkem se tak trochu vymyká z obvyklého stereotypu historických objektů.

Je současně jedním z nejstarších moravských hradů, ale také barokním zámkem. Oba objekty v průběhu staletí splynuly v jediný, aniž by ale ztratily svou svébytnost a originalitu.

Díky bohatým lichtejnštejnským sbírkám má zdejší Lovecko-lesnické muzeum tolik cenných exponátů, že si zaslouží podrobnější prohlídku. Uchovává totiž nejen na 4000 kusů přírodnin, ale také velkou kolekci zbraní, a to nejen panských, ale i pytláckých.

Tam, kde vyrábějí živou vodu

Ještě větším překvapením pro návštěvníky možná bude zámek Dřevohostice.

Nabízí totiž nejen dobové interiéry, starožitnosti, sbírky a vzácné obrazy jako většina hradů a zámků, ostatně je považován za jednu z nejcennějších památek moravské renesance, ale má i něco navíc: ve svých zdech skrývá tématické muzejní expozice.

Je tu třeba Hasičské muzeum vystavující kromě historických dokumentů i dobovou hasičskou techniku v čele se vzácnou koněspřežnou stříkačkou z roku 1842. Prohlédnout si tu ale můžeme i muzeum léčitelství a psychotroniky s virgulemi, zařízením na výrobu živé a mrtvé vody, rušičkami geopatogenních zón či anténami usměrňujícími pozitivní energii.

Velké Losiny
Velké Losiny

Zámek nešťastných čarodějnic

Při návštěvě výstavného zámku ve Velkých Losinách se v nás nejspíš pro změnu bude prát obdiv a zděšení.

Možná nás totiž překvapí krvavá historie se zámkem spjatá, ať už se týká pověsti loupežníkovi vydávajícím se za nápadníka ucházejícího se o ruku dcery zámeckého pána, nebo zda se odhodláme hlouběji proniknout do dějin inkvizice, která si Velké Losiny vybrala za dějiště obávaných čarodějnických procesů.

Dojem z úchvatné architektury nám to ovšem zkazit nemůže. Zámek se ve skutečnosti skládá ze zámků dvou.

Takzvaný velký zámek je renesančního původu a zdobí ho proslulá sgrafitová výzdoba, vedlejší zámek označovaný jako nízký je barokní, navíc s mladším empírovým křídlem.

Vše dohromady ale dokonale ladí a není divu, že zámek ve Velkých Losinách byl v roce 1995 zařazen mezi národní kulturní památky.

Návštěvníky pak potěší i zámecká kavárna Bellis vybudovaná v objektu barokního letohrádku ze 17. století, vybavená rukodělným nábytkem a s s výstavními prostory v patře.

Tady šlechta po schodech nechodí

A ještě jeden významný objekt se sluší připomenout. Zakladatel šternberského hradu byl podle pověsti hrdina, který v boji s obléhateli města prokázal takovou odvahu, že mu panovník s vděčností věnoval funkci královského číšníka a zdejší pozemky.

Hrad zažíval dobré i zlé časy. Stal biskupskou rezidencí, ale prodělal také ničivý požár. Až Lichtenštejnové ho na sklonku 19. století přivedli k bývalé slávě a proměnili ho mimo jiné v centrum svých bohatých sbírek.

Dnes tak můžeme při procházení jednotlivých prohlídkových okruhů obdivovat nejen kolekce dobového umění nebo třeba slavnou sbírku kachlových kamen, ale také technické vymoženosti, které ve své době rozhodně nepatřily k běžnému vybavení podobných paláců.

Zdejší osobní výtah je třeba jedním z nejstarších, jaké kdy šlechta ve svých rezidencích používala. Hrad ostatně můžeme obdivovat i při pohledu z oken přilehlé restaurace s venkovní zastřešenou terasou vybavenou venkovním grilem a vlastní udírnou.

Nahlédněte do bezedné propasti

Není ale nutné stále setrvávat mezi čtyřmi stěnami. Leckterý turista se po svém výletě rád pochlubí, že na svých cestách navštívil něco opravdu výjimečného, co jinde na světě není k vidění.

Přesně něco takového mohou vyprávět ti, kdo navštíví Hraniční propast v přírodní rezervaci Hůrka u Hranic.

Její změřená hloubka 473 metrů z ní činí nejhlubší zatopenou propast světa, a to ještě geologové tuší, že skutečná hloubka může dosahovat až několika kilometrů.

A všichni, kdo se k propasti vypraví, si mohou výlet rozšířit ještě o další unikát – o nedaleké Zbrašovské aragonitové jeskyně.

Výjimečné postavení mezi našimi i světovými podzemními komplexy zaujímají díky tomu, že jeho krápníkovou výzdobu netvoří kalcit jako v jiných jeskyních, ale díky specifickému klimatu mnohem vzácnější aragonit.

Ročně se dovnitř podívá na 60 tisíc návštěvníků a stojí za to se mezi ně zařadit.

Foto: Shutterstock
Lokalita:
Předchozí článek
Další článek
reklama
Související články
Když se podíváme na lidové valašské stavby, možná nás napadne, jak jsou krásné a jaký vyvolávají přímo umělecký dojem. Pak nás možná nepřekvapí, že na počátku Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm stáli dva výtvarníci. Bratři Alois a Bohumír Jaroňkovi v Rožnově založili Uměleckovýtvarné dílny, v nichž vyráběli předměty, využívající prvků lidových tradic jako malované truhličky, gobe
Skalní věže, těsné uličky, rokle, svažité chodby a vyhlídky – mezi tyto neobvyklé tvary skalních měst Českého ráje se rádi vracejí horolezci i turisté. Nikdy jste tu nebyli? Je čas vyrazit. A hned na začátku si můžete připomenout písničku od Ivana Mládka o Prachovských skalách, kterou si ve filmu Jak dostat tatínka do polepšovny zpíval Tomáš Holý. Ve filmu je mimo jiné zmínka o Dračím zubu, jenž
Desítku zbrusu nových podcastů, speciální prohlídky či asistenci pro znevýhodněné návštěvníky a zejména 116 lokací nachystali pro návštěvníky Open House Brno 2024 jeho pořadatelé. Festival architektury a urbanismu se letos zaměří na témata inkluze a přístupnosti města jako jednoho architektonického celku. Součástí dvoudenní akce budou i hudební vystoupení na vybraných lokacích, speciální nabíd
V Královéhradeckém kraji si každý najde to svoje! Pokud nejste milovníky lyžování nebo běžkování, nemusíte se bát, že byste se tady během zimních měsíců nudili. Přinášíme vám tipy na skvělé výlety, během nichž objevíte mnoho utajených koutů kraje. Když využijete veřejnou dopravu, neutratíte za výletování celou výplatu. Za svůj výlet se určitě nezapomeňte odměnit vyhlášenými královéhradeckými gas
Po loňském úspěchu turistického balíčku 1 víkend a 4 ikonické vily, který nabízel TIC BRNO ve spolupráci se správci všech objektů, se letos mohou návštěvníci Brna těšit na rozšíření. Za jeden víkend mají šanci poznat hned 5 vil – přibyla nově otevřená Arnoldova vila v Černých Polích. „Díky výjimečné spolupráci pěti brněnských institucí vznikl před dvěma lety komplexní turistický produkt pro mil
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Náš Hektor věděl předem, kam udeří blesk
skutecnepribehy.cz
Náš Hektor věděl předem, kam udeří blesk
Mrak na obloze nevypadal nebezpečně. Najednou z něho ale vyšlehl blesk, který zasáhl strom. Kdybychom nedali na našeho psa, byl by s námi asi konec. Ačkoli náš pes byl vzrůstu malého, původu rozmanitého a dobrácké psí duše, byl to pravý hrdina! Byl moc chytrý a statečný, jak mohl mnohokrát za svůj osmnáctiletý život předvést. Nezalekl se ani toulavé kočky,
Libeček: Chutná, přivolává lásku i zlepšuje zdraví
epochaplus.cz
Libeček: Chutná, přivolává lásku i zlepšuje zdraví
V antice se bez něj neobejdou Řekové ani Římané. Když se pak rozšíří po Evropě, libeček se pěstuje i v klášterních zahradách. Oblíbí si ho nejen léčitelé, ale také kuchaři a v gastronomii si získá stálé místo. A příznivci ezoteriky tvrdí, že vám pomůže do života přivolat lásku a další dobré věci! Mohutné, svěže zelené
Tajemná moc menhirů: Zachraňuje jihočeské Stonehenge životy?
enigmaplus.cz
Tajemná moc menhirů: Zachraňuje jihočeské Stonehenge životy?
Přesný účel prastarých megalitických staveb není dodnes znám. Určité indicie ovšem naznačují, že jim lidé možná už v dávnověku připisovali léčivé účinky. Příznivý vliv na zdraví má údajně i moderní ka
Nová kapitola Narciso Rodriguez
iluxus.cz
Nová kapitola Narciso Rodriguez
Narciso Rodriguez uvádí na trh novou kapitolu ikonické řady for him s vůní for him vetiver musc. Tato elementární a aromatická novinka představuje únik k smyslné harmonii přírody. Vůně for him veti
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Odpustila žena Gránskému milenku?
nasehvezdy.cz
Odpustila žena Gránskému milenku?
Herec ze seriálu ZOO David Gránský (32) má už dlouhé roky pověst svůdníka. A to i přesto, že je několik let ženatý a má doma manželku Nikolu Gránskou (30). Ta by pro svého manžela  udělala první pos
Podivuhodné chobotnice:  Hraví, zlomyslní, ale hlavně vysoce inteligentní bezobratlí
21stoleti.cz
Podivuhodné chobotnice: Hraví, zlomyslní, ale hlavně vysoce inteligentní bezobratlí
V životě chobotnice, velmi inteligentního živočicha, nevyhnutelně nastanou chvíle, kdy se nudí. V důsledku toho se zabaví hrou s různými předměty, které bohužel nejsou k snědku anebo jízdou na medúzác
Večeře bez masa a rychle
panidomu.cz
Večeře bez masa a rychle
Jde to a uvidíte, že budou i chutné. Někdy stačí opravdu jen pár surovin a můžete vykouzlit opravdovou dobrotu. Sýr pečený v těstě (2 porce) 2 kusy sýra camembert nebo hermelín, 1 balíček listového těsta, 100 g vlašských ořechů, tymián, rozmarýn, sůl, pepř mletý, 1 cibule, máslo, 12 čerstvých žampionů, smetana ke šlehání, vejce na
Mrkvové karbanátky
nejsemsama.cz
Mrkvové karbanátky
Jsou originální alternativou masa. Pokud by vám ale přece jen chybělo, můžete karbanátky zvydatnit přidáním na kousky opečené slaniny. Ingredience na 4 porce: ● 500 g vařené mrkve ● 500 g brambor vařených ve slupce ● 1 lžíce nasekané petrželky ● 4 jarní cibulky ● 1 vejce ● sůl ● pepř ● 3 lžíce strouhanky ● ½ lžičky drceného kmínu ● strouhanka na obalování ● olej na smažení Postup: Brambory oloupejte
Dýňové rizoto se sýrem
tisicereceptu.cz
Dýňové rizoto se sýrem
Dýňové rizoto si bude rozumět i s aromatičtějšími druhy sýrů. Zkuste s modrou plísní nebo kozí. Ingredience 1 hrnek kulatorznné rýže 200 g dýňového pyré 1 lžička kari 1 stroužek česneku 150
Zradily sv. Martina husy?
historyplus.cz
Zradily sv. Martina husy?
Muž v jednoduché mnišské kutně vleze do hospodářského stavení plného opeřenců. „Snad mne tady nenajdou,“ přemítá, když zdáli slyší procesí lidí, kteří po něm pátrají. Záhy zvuky přehluší kejhání ptáků, mezi nimiž se ukryl.   „Budeš vojákem,“ dozví se od svého otce Martin Tourský (asi 316–397). Sám válečník chce synovi zajistit dobrou budoucnost. Z chlapce,
Obětí stalinských čistek byla i křehká baletka
epochalnisvet.cz
Obětí stalinských čistek byla i křehká baletka
Venku je minus 43 stupňů, ale baletka slavného Kirovova souboru musí tančit. Porce jídla navíc, kterou dostane za představení pro dozorce krutého nápravného lágru, pro ni může znamenat rozdíl mezi životem a smrtí.   V roce 1926 si leningradská umělecká veřejnost vypráví jen o 17leté sólistce věhlasného Kirovova baletního souboru. Nina Alexandrovna Anisimovová (1909–1979) se v průběhu