Domů     Opěvovaný Karlštejn chránil bohatství císařské pokladnice
Opěvovaný Karlštejn chránil bohatství císařské pokladnice
od 17.1.2020
1

Právem je Karlštejn jedním z našich nejslavnějších hradů. Honosné a výjimečné královské sídlo bylo zároveň unikátním trezorem chránícím říšské a také české korunovační klenoty. Na stavbu pak osobně dohlížel sám Karel IV.! Vydejte se do komnat kdysi nejhonosnější pokladnice království.

Musela to být oslňující oslava, když se v březnu 1357 poprvé otevřely brány slavného Karlštejna, který se tyčí nad třpytivou hladinou Berounky.

Sám král Karel IV. ale nechal základní kámen svého budoucího sídla a také panovnické pokladnice položit už v roce 1348, tedy ve stejném roce, kdy Karel IV. založil Nové Město pražské a pražskou univerzitu.

Dal tak vzniknout jedinečnému hradu, který už v dobách jeho největší slávy obklopovaly mnohé mýty a pověsti. Středověký trezor, kde byly uloženy ty nejcennější klenoty, byl totiž naprosto výlučným místem, kam ve své době měli přístup jen lidé urození.

Jak to bylo se ženami?

Zřejmě nejvíce opakovanou legendou je ta, že do hradu nesměly vstoupit ženy.

Je to ale pravda jen z poloviny, historická fakta si podle potřeb ve své hře Noc na Karlštejně upravil už Vrchlický a opravdovou popularitu pak tento mýtus získal v 70. letech díky stejnojmennému muzikálu Zdeňka Podskalského.

Jak to ale bylo se ženami na Karlštejně doopravdy? Při budování hradu byl ve velké věži postaven doslova trezor. Jakási pevnost v pevnosti, která se stala největší pokladnicí Svaté říše římské.

Mezi jinými poklady tam byly také uloženy zdobené schránky s ostatky světců. Podle tehdejších představ ale pouhá přítomnost ženy mohla tyto poklady znesvětit. Karel IV. proto všem ženám zakázal „pobývati, lehati a spáti ve Velké věži hradu“. Jinak se ovšem po hradě mohly pohybovat naprosto svobodně.

Nedobytná pokladnice

U zvláštní kaple svatého Kříže ve Velké věži se vyplatí pozastavit se poněkud déle. Právě zde byly uschovány říšské a později také české korunovační klenoty spolu s ostatky svatých. I dnes je tato komnata doslova pokladem.

Její obložení je zdobeno zlatem, drahými kameny i benátským sklem. Kaple je rozdělena pozlacenou mříží, o které se traduje, že panovník za ni vstupoval bosý, aby vyjádřil svou pokoru.

Opravdovým unikátem je také soubor deskových maleb z pražské dílny Mistra Theodorika. Původně jich bylo 130, dochovalo se jich ale o jednu méně. Oslňující pokladnice si ovšem žádala také přísná bezpečnostní opatření.

Čtveřice dveří vedoucích do kaple byla pobita železnými pláty a zamykala se na devět zámků. Strážní, kteří se u vchodů střídali, přespávali přímo nad kaplí, do které bylo možné vstoupit jen se svolením císaře.

Není divu, že se tu konaly jen opravdu významné mše, které sloužili pouze arcibiskupové a karlštejnský děkan.

Zapomenuté bohatství

Kromě korunovačních klenotů byl ale po dlouhá staletí na Karlštejně tajně ukrytý ještě jiný poklad. Nikdo už dnes neví, kdo jej nechal na hradě zazdít. Dá se ale říci proč.

Téměř čtyři stovky zlatých a stříbrných předmětů kdosi ukryl zřejmě v roce 1420 či 1421, aby je uchránil před husitskými vojsky, která pevnost obléhala.

Husité u hradeb Karlštejna tehdy nepochodili a není jasné, proč tedy bohatství zůstalo v jeho zdech ukryto po dalších více než pět staletí, až se na něj úplně zapomnělo.

Jaké překvapení pak museli zažít dělníci, kteří Karlštejn opravovali na konci 19. století a na skrýš náhodou narazili. Nutno říci, že poklad objevili jen proto, aby jej opět ukryli a pak tajně prodali přes pražského směnárníka Eduarda Kische.

Karlštejnský poklad se pak dostal až do majetku továrníka a sběratele Jindřicha Waldese, než byl v roce 1947 zabaven státem a uložen do Uměleckoprůmyslového muzea.

Zlaté číše a stříbrné knoflíky

Hodnota Karlštejnského pokladu je obrovská nejen proto, že jde o stovky zlatých a stříbrných výrobků.

Je to také doklad mistrovství středověkých zlatníků a šperkařů, a navíc jsou to věci, kterých se dotýkaly ruce urozených obyvatel Karlštejna před řadou staletí.

Jsou mezi nimi číše a nádoby, velmi ceněná je například zlacená miska zdobená motivy exotických vodních ptáků. Ta byla používána na ředění vína vodou.

Součástí pokladu ale byla také doslova hromada dobových módních doplňků, jako jsou třeba šperky, knoflíky, spony či ozdoby na šaty. Není divu, na zapnutí luxusních šatů šlechty bylo tehdy zapotřebí až padesáti knoflíků.

Poklad se do svého původního domova na hradě bohužel vrací jen výjimečně, naposledy tam byl vystaven v rámci 700. výročí narození Karla IV. v roce 2016.

Konec slavných časů

Po smrti krále Václava IV., který byl synem Karla IV. a Karlštejn si velice oblíbil, ale čeští panovníci na Karlštejn zanevřeli. Po skončení třicetileté války byl už dost zchátralý a v neutěšeném stavu zůstával poměrně dlouhou dobu.

Až na konci 18. století přitáhl pozornost národních obrozenců, kteří jej ale česky přejmenovali na Karlův Týn.

Na začátku 19. století pak po dlouhé době poctila zase Karlštejn urozená návštěva, na hrad totiž zavítal císař František I., to jej možná zachránilo, protože císař dokonce věnoval peníze na jeho opravu.

Tyto poslední přestavby pak hradu vtiskly podobou, jakou známe dnes. Zajímavou epizodu ale Karlštejn zažil i v poměrně moderních časech, když se v roce 1931 podvodník Josef „Harry“ Jelínek pokusil prodat Karlštejn americkému obchodníkovi. Naštěstí neúspěšně.

Historie hradu ale není zdaleka u konce, podle mnohých odborníků navíc skrývá ještě řadu překvapivých objevů.

Jiří Mareček

Co nesmíte minout při návštěvě Karlštejna?

Velká a Malá Amerika – Ačkoli je do dřívějších vápencových lomů Velká i Malá Amerika u Mořiny kvůli nebezpečí úrazu trvale zakázaný vstup, staré lomy, jejich zatopená dna a labyrinty podzemních štol přitahují trampy, jeskyňáře, potápěče a vůbec celou řadu dobrodruhů.

Největší z nich Velká Amerika je 800 metrů dlouhý a 100 metrů hluboký zářez ve skále, na jehož dně se nacházejí dvě navzájem propojená jezírka s průzračnou vodou. Celá oblast je navíc opředena řadou legend a pověstí.

Asi nejznámější je ta o přízraku německého vojáka jménem Hans Hagen, který má na svědomí řadu záhadných úmrtí či zmizení.

Zámek Mníšek pod Brdy – Jen pár kilometrů od Karlštejna si můžete prohlédnout také klasicistní zámek v Mníšku pod Brdy. Zdobí jej trojice nárožních věží a také park s rozlehlým rybníkem. O tamějším sídle existují zmínky už ze 14. století.

Později pak byl zámek sídlem nižší šlechty, která tu setrvala až do období první republiky. Po válce pak sloužil jako archiv politicky citlivých materiálů ministerstva vnitra.

Díky nákladné rekonstrukci vás však dnes prohlídkové trasy zavedou do časů dávno minulých a provedou vás reprezentačními místnostmi se zámeckou kaplí nebo soukromými pokoji posledních majitelů z rodu Kastů.

Foto:
Štítky:
reklama
Související články
Jan Žižka střeží kamenným pohledem gotickou radnici i kostičky lega a čokolády. Pod pláštěm s kalichem za zvuků hudby a pouličního divadla ožívá genius loci města. Město Tábor, tak úzce spojené s husitským revolučním hnutím, vypíná svou hrdou tvář na jihu Čech. Tam, kde dříve řinčely zbraně, dnes cinkají sklenky místních vináren a kavárniček. Chcete-li také pocítit tu zvláštní atmosféru laskavé
Město ležící na březích Labe jako by otevíralo svou náruč vstříc zalesněným svahům Českého středohoří. Nabízí malebné historické centrum i silnou náklonnost k vinařství. Byl to totiž právě nedaleký vrch Radobýl, kde se roku 1359 začaly psát s požehnáním Karla IV. dějiny českého vinařství. Otec vlasti totiž litoměřickému lidu zdejší půdu pro tyto účely daroval... Středověká tepna Kromě barvit
Je toho hodně, co nás napadne při vyslovení jména Štramberk – bohatá historie, cenné architektonické památky, stále živé lidové tradice… V tomto malebném moravském městě je ale pořád možné objevovat něco nového a zajímavého. Historické jádro Štramberka je díky své bohaté historii i cenným památkám městskou památkovou rezervací. Tvoří ji měšťanské domy, obehnané hradbami v okolí svažitého náměstí.
Česká republika má několik míst, která se proslavila chovem koní. Naší specialitou je především starokladrubský kůň, a právě mnoho jeho zástupců našlo svůj domov ve Slatiňanech, v těsné blízkosti významného a hojně navštěvovaného zámku. Od chvíle, kdy na sklonku 13. století vznikla osada zvaná Slatiňany, se zdejší obec stále rozrůstala. Některý z potomků prvního doloženého majitele panství Franti
Jedním z mála dochovaných pevnostních objektů v Olomouci je Korunní pevnůstka ležící vlastně v samém centru města. Budována byla od roku 1754 na území bývalé obce Závodí před středověkými městskými hradbami a tvoří ji několik objektů postavených v průběhu 18. i 19. století. Pevnost obklopuje mohutný zemní val určený k rozmístění děl, jehož podpěrná cihlová zeď dosahuje výška 4,7 metru. Těch děl
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Záhadná ektoplazma: Zpestření spirituálních seancí, nebo opravdový projev duchovního světa?
enigmaplus.cz
Záhadná ektoplazma: Zpestření spirituálních seancí, nebo opravdový projev duchovního světa?
Tajemný bílý dým se pomalu valí z úst ženy sedící v čele kulatého stolu. Médium má oči v sloup a pro mocnější efekt vydává dávivé zvuky. Osazenstvo účastnící se spirituální seance šílí a lapá po dechu
Taburet jako praktický doplněk
panidomu.cz
Taburet jako praktický doplněk
Není nic příjemnějšího, než se po náročném dni uvelebit do sedačky a natáhnout si nohy. K tomu nám skvěle poslouží taburet, tedy stolička bez opěradla. Pro své malé rozměry a variabilní využití taburety doplňují lidská obydlí od nepaměti. Charakteristické především pro styl Ludvíka XIV. , dokonce i samotné slovo taburet má kořeny ve Francii. Dnes
Žabí sauna zachraňuje těmto obojživelníkům životy
21stoleti.cz
Žabí sauna zachraňuje těmto obojživelníkům životy
Žáby po celém světě ohrožuje houba Batrachochytrium dendrobatidis. Způsobuje jim vysoce nakažlivé infekční onemocnění, kterému tyto snadno podléhají. Ochranu a čas na zotavení poskytují žábám tak zvan
(F)akta geny: Když se z bratranců stanou bratři
epochalnisvet.cz
(F)akta geny: Když se z bratranců stanou bratři
Co se stane, když si dva bratři vezmou dvě sestry a mají dvě děti? Normálně by děti byli bratranci, ale co když otcové jsou dvě identická dvojčata a matky také dvě identická dvojčata? Pak podle genetiky jsou vlastně sourozenci a ne bratranci.   Vědci jsou dvojčaty fascinováni odjakživa. Už multižánrový vědec Francis Galton v roce
5 tragédií na osmitisícovkách: Vylámali si zuby na střeše světa Hitlerovi hoši i výprava feministek?
historyplus.cz
5 tragédií na osmitisícovkách: Vylámali si zuby na střeše světa Hitlerovi hoši i výprava feministek?
Horolezec se ve stanu klepe zimou a přerývaně kašle. „Nikdy jsem nemyslel, že někdo může být tak nemocný a stále naživu,“ vzpomíná na chvíle hrůzy při zdolávání druhé nejvyšší hory světa K2 jeden z účastníků expedice. Dopadne ještě dobře. Z vánice, která kolem něj zuří, se nevrátí čtyři jeho kamarádi…   Je jich 14. Hor,
Sleďový salát
tisicereceptu.cz
Sleďový salát
Pro nás trochu nezvyklé, ale oběd ve Švédsku někdy zahrnuje i nakládané sledě. Například v podobě salátu. Potřebujete 4 filety naloženého sledě 4 vejce 2–4 kyselé okurky 1 jablko 2 cibule 1
Luxusní styl uprostřed mořských borovic
rezidenceonline.cz
Luxusní styl uprostřed mořských borovic
Rodinná vila ze šedesátých let minulého století dostala díky velkorysému přístupu současného architekta Massima Iosy Ghiniho nejen moderní kvality a soudobé parametry. Odborný zásah jí přinesl i racionální strukturu a dokonalou rovnováhu v rámci přírodního okolí. Při rekonstrukci se soustředil především na hledání nové koncepce souznění celé nemovitosti se zahradou, jež ji obklopuje. „Většinou šlo
Hýčkat si na prsou nenávist bývá vysilující
skutecnepribehy.cz
Hýčkat si na prsou nenávist bývá vysilující
Je těžké zbavit se nenávisti. Zvlášť, když bylo člověku prokazatelně ublíženo. Myslela jsem, že budeme s bývalým mužem kvůli jeho zradě nepřátelé do konce života. Nenáviděla jsem ho. Byla jsem přesvědčena, že s tou nenávistí i umřu, že si ji vezmu s sebou do hrobu, v němž budu tiše a zarputile ležet a nenávidět do skonání světa. Bylo to vysilující, protože nenávist
Velké stěhování Poullain do Francie se blíží?
nasehvezdy.cz
Velké stěhování Poullain do Francie se blíží?
Není žádné tajemství, že má hvězda seriálu Jedna rodina Chantal Poullain (67) francouzský původ. V České republice žije ale už mnoho let, a dokonce v ní prožila i svou doposud nejsilnější lásku. Pa
Slavný cyklista Radomír Šimůnek: O neštěstí nechtěl vůbec mluvit
epochaplus.cz
Slavný cyklista Radomír Šimůnek: O neštěstí nechtěl vůbec mluvit
Cyklokrosový mistr světa z roku 1991 Radomír Šimůnek zažíval kariérní vrchol. Že jsou cesty osudu nevyzpytatelné, pozná na vlastní kůži hned rok následující. Nehodu, kterou způsobí, nechce dlouho komentovat. Snaží se ji vytěsnit ze vzpomínek a novináře, kteří se na ni ptají, s díky odmítá. Zlobiví kluci jako viníci? Berounsko, 19. listopad 1992. Šimůnek sedí
Vše, co potřebujete vědět o parfémech – průvodce
iluxus.cz
Vše, co potřebujete vědět o parfémech – průvodce
Parfémy poutají naši pozornost již po staletí a fascinují nás rozmanitými vůněmi květin, ovoce, zelených tónů, koření, sladkých akcentů, dřeva a mechu. Často, když saháme po vysněném flakonu, si v
Nepodceňujte varovné příznaky šoku
nejsemsama.cz
Nepodceňujte varovné příznaky šoku
Léto nepřináší jen radovánky, ale také spoustu patálií v podobě hmyzích štípanců. Kdy je nutné volat lékaře? Komáry láká oxid uhličitý, který vydechujeme, pach našeho potu, piva, silné vůně a také třeba tmavé barvy. Jestli se chcete jejich štípnutí vyhnout, oblečte se do světlých barev, použijte antiperspirant bez parfemace, nastříkejte se repelentem a vezměte si dlouhé rukávy