Mezi městy Louny a Slaný, stojí chrám opředený záhadami. Stropní malby zde nahrazují stále se měnící oblaka a místo varhan je slyšet zpěv ptáků. Proč lidé posedávají v centru nedostavěného gotického chrámu a proč objímají jeho monumentální zdi?
Skoro se zdá, že chrám měl zůstat nedostavěn úmyslně, aby nic nebránilo uklidňujícímu pohledu do okolí a na modrou oblohu. Vyšlapané cestičky v trávě přímo navádějí na místa, kde by měly být léčivé zóny nejsilnější.
Čím si můžeme vysvětlit silné proudění energií, jež prý mohou vycítit i lidé, kteří nejsou vůči těmto jevům nějak mimořádně citliví?
Může to být způsobeno křížením léčivých zón, jímž se údajně síla pozitivní energie ještě násobí? Uprostřed kněžiště, na místě původně zřejmě určeném pro oltář, se prý nachází ta nejsilnější naměřená pozitivní zóna (a také návštěvníky v hlíně vyšlapaný důlek).
Vedle tohoto tzv. centra energií se nachází ještě místo léčivé a místo meditační. Jak je podle psychotroniků možné ze zdejších léčivých sil načerpat co nejvíce?
Někteří doporučují posedět na tomto místě s rukama v klíně, dlaně obrácené k nebi a meditaci ještě podpořit zpěvem nebo mručením. Jiní však uvádějí, že je třeba v chrámu pobýt alespoň 20 minut, a to nejméně třikrát během 14 dní.
Panenský Týnec je údajně možné využít i jinak. Psychotronik Pavel Kozák uvádí: „Místo jsem několikrát použil pro svoji harmonizaci kosmickou energií…“
Život uvnitř zón
Proč je chrám tolik vyhledávaný, ačkoliv tu není k vidění žádný vzácný oltář ani barevná okenní mozaika? Lidé sem s vírou chodí čerpat energii, optimismus, sebevědomí, sílu. „Náš nedostavěný chrám navštívilo mnoho psychotroniků.
Jeden například zcestoval celou Ameriku, ale největší energie je podle něj u nás v chrámu,“ uvádí starosta Panenského Týnce Václav Švajcr. Nejsou to ovšem jen psychotronici, koho toto kouzelné místo fascinuje.
Torzo trojlodního gotického chrámu přitahuje hodně starších nebo citlivějších lidí, například umělců. V posledních letech přibývá i manželství uzavřených pod nebeskou klenbou chrámu. Co je také údajně možné připsat zdejším mocným silám?
Podle starosty to může být třeba i dlouhověkost občanů Týnce, kde není výjimkou věk nad 90 let.
Vycítil stavitel tajemnou energii?
Nejpravděpodobnější stavitel Panenského Týnce je dnes již skoro zapomenutý Plichta ze Žerotína (1291–1322). Proč se rozhodl založit chrám právě zde? Byla to náhoda, nebo pečlivý výběr?
Podle měření českého psychotronika Stanislava Brázdy byl na 80 procent dobrý člověk a duchovně byl na velice vysoké úrovni. Mohl snad tento silně senzitivní člověk vycítit energii místa?
V prostorách rozestavěného chrámu byla prý naměřena pozitivní zóna číslo 8, tedy nejsilnější a nejvíce uzdravující. Které neduhy si sem můžete přijet léčit?
Uzdravující síla
Podle astroložky Olgy Krumlovské, která se mimo jiné zabývá také přírodním léčitelstvím, dokáže místo posilovat obranyschopnost organismu, odstraňovat depresivní stavy, dodávat optimismus, elán a radost ze života.
Pomoc zde vyhledávají lidé trpící maniodepresemi, lidé se sklony k sebevraždám nebo s nedostatkem sebevědomí. Uzdravující síla tohoto místa prý dokáže pomoci i lidem po mozkové obrně nebo mrtvici a po úrazech hlavy.
Zdejších pozitivních zón chtěl koncem 40. let minulého století zřejmě využít i MUDr. Adolf Maixner (1877–1957), osobní lékař T. G. Masaryka (1850–1937).
Plánoval v Týnci vybudování vodních lázní, ale bývalý režim v roce 1948 jeho zdejší sídlo zabral, a tak odsud doktor odešel.
Foto: Shutterstock