Domů     Santiago de Compostela: Pouť plná bolesti i naděje
Santiago de Compostela: Pouť plná bolesti i naděje
od 24.2.2022
1

Dvanáct je poutních cest, každá jinak dlouhá a jinak náročná, všechny však mají jediný cíl. Místo, kde spočívá svatý Jakub starší, katedrálu v Santiagu de Compostela ve španělské Galicii.

Santiago de Compostela se spolu s Římem a Jeruzalémem řadí k nejvýznamnějším poutním místům křesťanů.

Kolem všech dvanácti poutních cest, které vedou z Itálie, Francie i Portugalska byly postupně vztyčovány orientační kameny, patníky, kříže, boží muka a stavěny kaple, kostely a kláštery poskytující poutníkům azyl.

Svatojakubská poutní cesta je vyhlášena za „evropskou kulturní trasu“ a zařazena mezi památky UNESCO.

Putování s bolestí i vírou

První poutníci se k hrobu svatého apoštola na severozápadním cípu Španělska vypravili už v roce 951. Nyní každým rokem svatojakubskou pouť podstoupí tisíce tisíců dalších. Proč se vydávají na tak namáhavou cestu? Motivů je víc.

* Víra, že se poutí plné odříkání a bolesti očistí od svých hříchů a získají vnitřní klid.

* Naděje, že dokážou ve svém životě něco velkého, že překonají sami sebe.

* Touha spatřit místo nabité biblickou historií, uctít ostatky muže, který stál po boku Krista, a pobýt v jeho bezprostřední blízkosti.

* Důvěra, že ostatky svatého Jakuba staršího pomohou k uzdravení blízkého nemocného nebo poutníka samotného (říká se, že vyléčí hlavně revmatismus) a že přinesou poutníkovi i jeho nejbližším ochranu a pomoc boží v nouzi a v obtížných životních situacích.

* Hledání dobrodružství…

Francouzská cesta

Záleží na každém, po které z 12 cest se vydá a v kterém ročním období. Nejznámější trasou je „královská francouzská“, tzv. Camino Francés. Patří k fyzicky i časově náročnějším a potkáte na ni největší počet poutníků. Nejčastěji se začíná ve francouzském St.

Jean Pied de Port, odkud je to do Compostely asi 790 kilometrů. Cesta trvá více než měsíc. Na místě dostanete i mapku s rozdělením na jednotlivé etapy po dnech. Už samotné cestování vás odloučí od známého prostředí a denních starostí.

Na cestě potkáte hodně lidí, přesto je lépe pouť uskutečnit o samotě. Jen tak se můžete ponořit do svého nitra a zcela se oddat tomu hlavnímu důvodu, pro který jste se sem vydali.

Na místě

Cílem v Santiagu de Compostela je trojlodní katedrála. Uvnitř vás překvapí nepřehlédnutelná, věhlasná, téměř dva metry vysoká kadidelnice Botafumeiro. Na hlavním oltáři stojí dřevěná apoštolova socha z 12. století, pobitá zlatým plechem.

Dostanete se k ní po schůdkách a můžete ji obejmout kolem krku. Poutníci se shodují v tom, že v tomto čaruplném okamžiku se koncentrují všechny prosby, přání a myšlenky za vše, pro co byla pouť vykonána.

Ostatky sv. Jakuba jsou uloženy ve stříbrné rakvi v chrámové kryptě pod oltářem…

Praktické rady

* Abyste v cíli své poutě dostali diplom pro poutníky (La Compostela), musíte s sebou mít tzv. credencial, jakýsi poutnický pas, a sbírat cestou razítka. Prokážete jimi, že jste danou cestu opravdu prošli.

Dostanete je v kostelích, kapličkách a ubytovnách… Další podmínkou získání diplomu je, že musíte ujít nepřerušeně posledních 100 kilometrů. Za každý den pouti je nutné získat aspoň 2 razítka.

* Credencial vám zároveň otevře dveře hromadných ubytoven. Jsou rozesety po celé trase, říká se jim albergues a narazíte na ně každých 15 – 25 kilometrů. Poplatek za nocleh je většinou dobrovolný, ustálený na 5 euro za noc.

Albergues se poutníkům otevírají kolem 15. hodiny a zavírají ve 22 hodin. Přespat můžete pouze jedinou noc a ubytovnu musíte opustit do 8 hodin ráno. Zvířátka tady nejsou povolena a rezervace není možná.

* Po ukončení pouti zajděte do poutnické kanceláře (sídlo má v ulici Rúa Carretas), kde za svá razítka dostanete diplom pro poutníky La Compostela. Pokud byl váš motiv i náboženský, dostanete ji v barevném provedení s latinským zněním svého jména. Za poplatek můžete získat i certifikát o vzdálenosti.

Vychytávky, které cestu usnadňují

* Špunty do uší a maska na oči – V albergue bývá často úplně plno a spát s dalšími lidmi, kteří rozsvěcí, baví se, šustí a rachotí, chrápou a brzy vstávají, není moc příjemné. A vyspat se musíte, protože to je na cestě jedna z nejdůležitějších věcí.

* Měsíčková mast – Ocení ji hlavně vaše nohy. Má vodoodpudivé účinky a vytvoří na nohou filtr, který k nohám nepustí pot a vlhkost, potenciálně ji lze použít na bolestivé puchýře.

* Zásyp nebo dětský krém na opruzeniny – Bude výborný na jakékoli poranění, především pak na otlačené nohy.

* Leukoplast – Když už se puchýře přece jen objeví, užitečné budou i ty s gelovou vložkou, které by měly být hojivé.

* Tejpy – můžete použít na cokoliv od bolavého lokte třeba po opravu podrážky u boty.

* Dvoje ponožky – jsou skvělé – jak jinak – proti puchýřům. Systém je jednoduchý – tenká na nohu, silnější na tenkou. Kůže se tolik netře o boty.

Svatojakubskou pouť si můžete natrénovat i v Česku, kde vede hned několik tras...
Svatojakubskou pouť si můžete natrénovat i v Česku, kde vede hned několik tras…

Kdo byl apoštol Jakub starší?

Syn rybáře Zebedea a Salome je známou biblickou postavou. Spolu se svým bratrem apoštolem a evangelistou Janem a s Petrem patřil ke Kristovým oblíbeným učedníkům. Protože byli oba bratři velmi temperamentní, přezdíval je Syn Boží „synové hromu“.

Byl první ze 12 apoštolů, který zemřel mučednickou smrtí.

Brzy poté byl označen za patrona a ochránce válečníků, dělníků, lékárníků, drogistů, kloboučníků, voskařů, ale i jako přímluvce za dobré počasí, hojnou úrodu jablek a polních plodin, proti revmatismu a samozřejmě také jako průvodce poutníků, především těch, kteří mají zamířeno do Santiaga de Compostela.

Zdroj: ultreia.cz, luckycesta.cz, hedvabnastezka.cz Foto: Shutterstock

Foto:
Lokalita:
Předchozí článek
reklama
Související články
Je to už sedm století, co na skalnatém kopci v Javořických vrších vzniklo lovecké sídlo pánů z Hradce. O své přežití do dnešních časů musel sice bojovat, ale ten boj vyhrál a patří mezi perly celého kraje. Podle pověsti si pán zdejšího kraje zatoužil vystavět na skále hrad, ale nedostávalo se mu peněz. Upsal proti duši ďáblu, který za to slíbil vybudovat sídlo za jedinou noc. A hned se pustil do
Gotická Vlkova věž v centru města Znojma je místem zasvěceným vínu. Platí to již 12 let a za tu dobu si zde vína s označením VOC Znojmo zvykli ochutnávat a nakupovat nejen místní, ale i četní turisté, kteří do našeho města zavítají často právě kvůli vínu. Již od 1. dubna, kdy Informační centrum VOC Znojmo zahajuje 12. sezónu, Vlkova věž opět vítá své návštěvníky, ať už jde o jednotlivce, kteří z
Kolonáda Maxima Gorkého je se svými 180 metry je nejdelší lázeňskou kolonádou v republice a na rozdíl od mnoha jiných není kamenná, ale litinová. Neobarokní konstrukce na sklonku 19. století nahradila původní starší kolonádu, její jednotlivé části byly odlity v železárnách Blansko a montovány přímo na místě. Mariánské Lázně: Procházka za zpěvu fontány O vybudování kolonády podle projektu víd
Podle pověsti získal Zbiroh své jméno, když se do zdejších lesů vydala na lov šlechtická družina, zabloudila a byla nucena venku přenocovat. Když se lovci ráno probudili, všude kolem ležely jelení parohy, které pán nařídil sesbírat. A tak se zrodil Zbiroh. Jestli je na dávné pověsti něco pravdy, už asi nezjistíme, zvěře ale v okolních brdských lesích pobíhá stále dost a dost. Samotný zámek Zbiroh
Jižně od Jičína v obci Libáň stojí původně gotický hrad s renesančním zámkem Staré Hrady. Stejně jako samotný Jičín i zdejší místo dokonale zapadá do pohádkového kraje. Staré Hrady u Jičína  Vybírat si můžeme hned z několika pohádkových prohlídkových okruhů, v nichž se seznámíme s více než čtyřmi stovkami pohádkových bytostí. Čekají opravdu všude. Vypravit se za nimi můžeme do sklepení, v němž j
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Vnučka se moc trápila kvůli lásce
skutecnepribehy.cz
Vnučka se moc trápila kvůli lásce
Je jí už třicet, ale máma s ní jedná jako s malou. Zakazuje jí chlapce a hlídá ji na každém kroku. Pořád dělá scény a vnučka chřadne před očima. Moje dcera bývala pěkné kvítko. Už na základce chodila s dvacetiletým a později těch chlapů vystřídala nepočítaně. Když se konečně vdala, ulevilo se mi, ale ne na dlouho. Stala se z ní taková
Koncentrace oxidu uhličitého v atmosféře překonala nový milník
21stoleti.cz
Koncentrace oxidu uhličitého v atmosféře překonala nový milník
V roce 2023 stoupla globální hladina oxidu uhličitého na 419 částic na milion, což je přibližně o 50 % více než před průmyslovou revolucí. To znamená, že ve vzduchu je zhruba o 50 procent více molekul
Versailles v číslech: Od sídla moci po muzeum dějin
epochaplus.cz
Versailles v číslech: Od sídla moci po muzeum dějin
Zámek jako z nejkrásnější pohádky je svědkem pohnutých dějin od doby, kdy se Francie stává významnou velmocí až po dramatický úpadek monarchie. Ve Versailles se však rozhoduje i o osudu jiných států. Impozantní sídlo ve Versailles je jednou z nejcennějších památek Francie, která je od roku 1979 zapsána na seznamu památek UNESCO. A také patří
Do hlubin jeskyně Výpustek: Ukrývá největší krasové jezero u nás?
epochalnisvet.cz
Do hlubin jeskyně Výpustek: Ukrývá největší krasové jezero u nás?
Před badatelem Josefem Urbánkem leží právě dokončená mapa. Zakreslená je na ní také obří vodní plocha. Urbánek totiž ve 20. a 30. letech minulého století postupně prozkoumal záhadnou jeskyni Výpustek. Údajně v ní objevil také přírodní unikát. Po něm se ale úplně slehla zem. Existuje vůbec a může nás k němu mapa přivést?   Rozlehlými prostorami
Bronislav Poloczek už neměl chuť žít
nasehvezdy.cz
Bronislav Poloczek už neměl chuť žít
Herec Bronislav Poloczek (†72) připomínal medvěda. Postavou i chováním. Dětství a mládí prožil Bronislav Poloczek (†72) ve Slezsku a mluvil stejně dobře polsky jako česky. Původně chtěl studovat př
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Opékané španělské papričky
tisicereceptu.cz
Opékané španělské papričky
Ve Španělsku se konzumují jako předkrm. Vy si je můžete vychutnat třeba jako přílohu k masu. Suroviny 250 g čestvých papriček Pimientos de Padrón hrubozrnná (uzená) sůl kvalitní olivový olej
Proč jsem se nechala zlákat na seanci?
nejsemsama.cz
Proč jsem se nechala zlákat na seanci?
Byli jsme mladí a až příliš troufalí. Chtěli jsme si promluvit s duchy našich blízkých. Takovou zkušenost bych ale nikomu nedoporučovala. Tehdy mi bylo třináct let, když mi zemřela babička, kterou jsem měla velice ráda. Neměla jsem moc kamarádek, ráda jsem trávila čas sama. Ráda jsem si četla, malovala a vyšívala, vždy v klidu v tichosti domova. Ven jsem chodila
Mistrovský hodinář tvarů: Cartier odhaluje své novinky pro letošní rok
iluxus.cz
Mistrovský hodinář tvarů: Cartier odhaluje své novinky pro letošní rok
Cartier se vždy vyznačoval vytvářením jedinečných forem, od designu přes propracované siluety, které jsou na první pohled okamžitě rozpoznatelné. Hra s tvary, stírání hranic mezi skutečným a imaginárn
4 neuskutečněné atentáty 2. světové války: Chtěli Britové zabít Hitlera podle románu?
historyplus.cz
4 neuskutečněné atentáty 2. světové války: Chtěli Britové zabít Hitlera podle románu?
Je to jedinečná šance, jak zlikvidovat prvního muže Třetí říše. Při svých pravidelných vycházkách po Obersalzbergu je totiž téměř nechráněn. Stačí vybrat vhodné stanoviště, zamířit a vystřelit. Pokud by britský odstřelovač přece jenom minul, jeho dva kolegové budou připraveni dokončit práci bazukou…   Usekni hadovi hlavu a vyřadíš celé tělo…Myšlenka s jasným poselstvím, že když
Zámek Vranov nad Dyjí: Rejdiště neklidných duchů?
enigmaplus.cz
Zámek Vranov nad Dyjí: Rejdiště neklidných duchů?
Zámek Vranov nad Dyjí, nacházející se na jihu Moravy nedaleko Vranovské přehrady, se může pochlubit velmi bohatou historií. Už okolo roku 1100 zde totiž údajně stával hrad, zmiňovaný rovněž v Kosmově
Vytvořte si svou rustikální nádobu
panidomu.cz
Vytvořte si svou rustikální nádobu
Zahradní koryta a kamenné nádoby jsou dnes velmi módní. Ale trh je prakticky vyčerpaný a nedají se téměř sehnat. Udělejte si jejich imitaci, která je téměř k nerozeznání od originálu. Ozdobte se zahradu vlastnoručně vyrobenými nádobami z umělého kamene. Můžete si ho udělat sami. Z hmoty, které se říká hypertufa. A co víc, můžete si vymyslet, jaký bude