Domů     Santiago de Compostela: Pouť plná bolesti i naděje
Santiago de Compostela: Pouť plná bolesti i naděje

Dvanáct je poutních cest, každá jinak dlouhá a jinak náročná, všechny však mají jediný cíl. Místo, kde spočívá svatý Jakub starší, katedrálu v Santiagu de Compostela ve španělské Galicii.

Santiago de Compostela se spolu s Římem a Jeruzalémem řadí k nejvýznamnějším poutním místům křesťanů.

Kolem všech dvanácti poutních cest, které vedou z Itálie, Francie i Portugalska byly postupně vztyčovány orientační kameny, patníky, kříže, boží muka a stavěny kaple, kostely a kláštery poskytující poutníkům azyl.

Svatojakubská poutní cesta je vyhlášena za „evropskou kulturní trasu“ a zařazena mezi památky UNESCO.

Putování s bolestí i vírou

První poutníci se k hrobu svatého apoštola na severozápadním cípu Španělska vypravili už v roce 951. Nyní každým rokem svatojakubskou pouť podstoupí tisíce tisíců dalších. Proč se vydávají na tak namáhavou cestu? Motivů je víc.

* Víra, že se poutí plné odříkání a bolesti očistí od svých hříchů a získají vnitřní klid.

* Naděje, že dokážou ve svém životě něco velkého, že překonají sami sebe.

* Touha spatřit místo nabité biblickou historií, uctít ostatky muže, který stál po boku Krista, a pobýt v jeho bezprostřední blízkosti.

* Důvěra, že ostatky svatého Jakuba staršího pomohou k uzdravení blízkého nemocného nebo poutníka samotného (říká se, že vyléčí hlavně revmatismus) a že přinesou poutníkovi i jeho nejbližším ochranu a pomoc boží v nouzi a v obtížných životních situacích.

* Hledání dobrodružství…

Francouzská cesta

Záleží na každém, po které z 12 cest se vydá a v kterém ročním období. Nejznámější trasou je „královská francouzská“, tzv. Camino Francés. Patří k fyzicky i časově náročnějším a potkáte na ni největší počet poutníků. Nejčastěji se začíná ve francouzském St.

Jean Pied de Port, odkud je to do Compostely asi 790 kilometrů. Cesta trvá více než měsíc. Na místě dostanete i mapku s rozdělením na jednotlivé etapy po dnech. Už samotné cestování vás odloučí od známého prostředí a denních starostí.

Na cestě potkáte hodně lidí, přesto je lépe pouť uskutečnit o samotě. Jen tak se můžete ponořit do svého nitra a zcela se oddat tomu hlavnímu důvodu, pro který jste se sem vydali.

Na místě

Cílem v Santiagu de Compostela je trojlodní katedrála. Uvnitř vás překvapí nepřehlédnutelná, věhlasná, téměř dva metry vysoká kadidelnice Botafumeiro. Na hlavním oltáři stojí dřevěná apoštolova socha z 12. století, pobitá zlatým plechem.

Dostanete se k ní po schůdkách a můžete ji obejmout kolem krku. Poutníci se shodují v tom, že v tomto čaruplném okamžiku se koncentrují všechny prosby, přání a myšlenky za vše, pro co byla pouť vykonána.

Ostatky sv. Jakuba jsou uloženy ve stříbrné rakvi v chrámové kryptě pod oltářem…

Praktické rady

* Abyste v cíli své poutě dostali diplom pro poutníky (La Compostela), musíte s sebou mít tzv. credencial, jakýsi poutnický pas, a sbírat cestou razítka. Prokážete jimi, že jste danou cestu opravdu prošli.

Dostanete je v kostelích, kapličkách a ubytovnách… Další podmínkou získání diplomu je, že musíte ujít nepřerušeně posledních 100 kilometrů. Za každý den pouti je nutné získat aspoň 2 razítka.

* Credencial vám zároveň otevře dveře hromadných ubytoven. Jsou rozesety po celé trase, říká se jim albergues a narazíte na ně každých 15 – 25 kilometrů. Poplatek za nocleh je většinou dobrovolný, ustálený na 5 euro za noc.

Albergues se poutníkům otevírají kolem 15. hodiny a zavírají ve 22 hodin. Přespat můžete pouze jedinou noc a ubytovnu musíte opustit do 8 hodin ráno. Zvířátka tady nejsou povolena a rezervace není možná.

* Po ukončení pouti zajděte do poutnické kanceláře (sídlo má v ulici Rúa Carretas), kde za svá razítka dostanete diplom pro poutníky La Compostela. Pokud byl váš motiv i náboženský, dostanete ji v barevném provedení s latinským zněním svého jména. Za poplatek můžete získat i certifikát o vzdálenosti.

Vychytávky, které cestu usnadňují

* Špunty do uší a maska na oči – V albergue bývá často úplně plno a spát s dalšími lidmi, kteří rozsvěcí, baví se, šustí a rachotí, chrápou a brzy vstávají, není moc příjemné. A vyspat se musíte, protože to je na cestě jedna z nejdůležitějších věcí.

* Měsíčková mast – Ocení ji hlavně vaše nohy. Má vodoodpudivé účinky a vytvoří na nohou filtr, který k nohám nepustí pot a vlhkost, potenciálně ji lze použít na bolestivé puchýře.

* Zásyp nebo dětský krém na opruzeniny – Bude výborný na jakékoli poranění, především pak na otlačené nohy.

* Leukoplast – Když už se puchýře přece jen objeví, užitečné budou i ty s gelovou vložkou, které by měly být hojivé.

* Tejpy – můžete použít na cokoliv od bolavého lokte třeba po opravu podrážky u boty.

* Dvoje ponožky – jsou skvělé – jak jinak – proti puchýřům. Systém je jednoduchý – tenká na nohu, silnější na tenkou. Kůže se tolik netře o boty.

Svatojakubskou pouť si můžete natrénovat i v Česku, kde vede hned několik tras...
Svatojakubskou pouť si můžete natrénovat i v Česku, kde vede hned několik tras…

Kdo byl apoštol Jakub starší?

Syn rybáře Zebedea a Salome je známou biblickou postavou. Spolu se svým bratrem apoštolem a evangelistou Janem a s Petrem patřil ke Kristovým oblíbeným učedníkům. Protože byli oba bratři velmi temperamentní, přezdíval je Syn Boží „synové hromu“.

Byl první ze 12 apoštolů, který zemřel mučednickou smrtí.

Brzy poté byl označen za patrona a ochránce válečníků, dělníků, lékárníků, drogistů, kloboučníků, voskařů, ale i jako přímluvce za dobré počasí, hojnou úrodu jablek a polních plodin, proti revmatismu a samozřejmě také jako průvodce poutníků, především těch, kteří mají zamířeno do Santiaga de Compostela.

Zdroj: ultreia.cz, luckycesta.cz, hedvabnastezka.cz Foto: Shutterstock

Foto:
Lokalita:
Předchozí článek
reklama
Související články
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali první zmínku o boskovickém hr
Strakonický hrad oplývá bohatou historií i mnoha legendami. Celá staletí patřil k hlavním sídlům řádu johanitů, po rozsáhlé rekonstrukci sem ale míří davy turistů. V jeho rozsáhlých prostorách je totiž neustále co objevovat. Podle pověsti je jednou z nejznámějších obyvatelek strakonického hradu Bílá paní, dcera Oldřicha z Rožmberka. Pokud se zjevila, všichni s napětím sledovali její náladu. Trado
Hrad Rabí si znalci historie nejčastěji spojují s husitským vojevůdcem Janem Žižkou. Právě při obléhání tohoto opevněného sídla v červenci roku 1421 přišel o druhé oko, když se do hrušně, pod kterou stál, zabodl zbloudilý šíp a vyloupl osudnou třísku. Hrad má ovšem mnohem bohatší a zajímavější historii, která sahá nejméně dvě století před Žižkovo obléhání. Nejrozsáhlejší česká zřícenina Někdy na
Orloj v Litomyšli je relativně mladý a skromný, ale přesto stojí za pozornost. Najdete ho na věži staré radnice na Smetanově náměstí. Stejně jako věžní hodiny ho dodala firma Karel Adamec z Čáslavi v roce 1907. Výtvarné řešení desky orloje pochází od Antonína Růžičky, pozdějšího profesora kreslení na Státní průmyslové škole v Praze. Tomu ovšem v době, kdy pracoval na orloji bylo bylo pouhých dva
Frýdlantský hrad po staletí hlídal bezpečnost obchodních stezek, nenápadně se měnil z gotické pevnost v renesanční pohodlné sídlo, a nakonec v něm majitelé zřídili jednu z prvních hradních expozic v Evropě. Navštívit ho samozřejmě stojí za to i dnes. Pověst praví, že na místě dnešního frýdlantského zámku stála už v roce 1014 mohutná kamenná věž zvaná Indica vysoká 49 metrů, na jejíž ploché střeše
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Otevřený minimalismus Diablo House
rezidenceonline.cz
Otevřený minimalismus Diablo House
Kancelář Terry & Terry Architecture představila zdařilý projekt v podobě přístavby obytného křídla ke stávajícímu jednopodlažnímu domu. Nový dvoupatrový objem, napojený na původní objekt pod ostrým úhlem, začleňuje obytný prostor do okolí a těží z dalekých výhledů na přilehlé kopce a údolí. Jádro domu, jež zaujímá celkovou plochu 613 čtverečních metrů, je v aktuálním uspořádání
Leoš Mareš by své manželce snesl modré z nebe
nasehvezdy.cz
Leoš Mareš by své manželce snesl modré z nebe
UMarešových nikdy není nuda. Své fanoušky stále baví a ti netrpělivě každý den očekávají, kdy zase Leoš Mareš (48) přijde s nějakou novinkou. Když se nedávno obarvil na blond, lidé nestačili zírat.
Station Anděl na pražském Smíchově právě otevřel
iluxus.cz
Station Anděl na pražském Smíchově právě otevřel
Novinka roku se právě otevřela. Station Anděl na pražském Smíchově láká svou autentickou newyorskou atmosférou, kde chutě neznají mezí evropského kontinentu. Americké receptury, které odpovídají návšt
Chtěli mi vzít milované dítě!
skutecnepribehy.cz
Chtěli mi vzít milované dítě!
Dalo by se říct, že jsem prožila mládí v té nejlepší době. Po revoluci se otevřelo tolik možností. Jenže já na jednu až surově doplatila. Zajímá vás, jak to všechno začalo? Bylo mi 22 a měla jsem kamarádku Karlu, která byla o čtyři roky starší. Dvakrát byla jako au pair ve Velké Británii a lákala
Číhal na Napoleona v Brně tovaryš s puškou?
historyplus.cz
Číhal na Napoleona v Brně tovaryš s puškou?
Vrací se do města až za tmy. Už z dáli Napoleona vítají v Brně dvě zapálené svíce v každém okně. Ne že by Moravané chtěli francouzskému císaři takto vzdát hold. Prostě jim to nařídil… Zvolit správný terén pro zásadní bitvu není jen tak, a proto Napoleon (1769–1821) objíždí v listopadu 1805 okolí Brna, aby si vyhlédl místo chystaného
Havajská technika Ho´oponopono: Klíč k dosažení všeho?
epochalnisvet.cz
Havajská technika Ho´oponopono: Klíč k dosažení všeho?
Nejrůznější alternativní metody určené k osobnímu rozvoji obvykle vychází z východních hinduistických či buddhistických tradic. Ovšem i v jiných koutech světa najdeme postupy, které mají do našeho života přitáhnout pozitivitu a štěstí. Havajská metoda s trochu zvláštním názvem Ho´oponopono je jednou z nich. Skutečně má až zázračné výsledky?   Na terase typického havajského domku sedí muž v bílé košili. Má zavřené
Kazí vám ostruha radost z chůze? Zatočte s ní!
nejsemsama.cz
Kazí vám ostruha radost z chůze? Zatočte s ní!
Mnohdy až nesnesitelná bolest, která se s každým krokem jen stupňuje. Patní ostruha se může ozvat kdykoli a většinou za ní stojí nevhodná obuv, obezita, dlouhodobý tlak a přetěžování. Každodenní zátěž nohou si dříve či později vybere svou daň, ať už se jedná o otoky, křečové žíly, nebo různé výrůstky. Patní ostruha se ale řadí mezi ty nejvíc nepříjemné.
Něco extra: zmrzlina z avokáda
panidomu.cz
Něco extra: zmrzlina z avokáda
Se zmrzlinami se hodně experimentuje, ale právě tato z avokáda není chuťově výstřelkem, ale naopak překvapivě lahodným dezertem. Avokádo má hned dva předpoklady stát se praktickou ingrediencí pro výrobu domácí zmrzliny. Především obsahuje vysoké množství tuku, navíc přirozeně krémové konzistence. K tomu si přičtěte jemnou, lehce trávovou chuť dužiny, která se dá dobře skloubit s
Eduard VIII.: Nekorunovaný mistr průšvihů
epochaplus.cz
Eduard VIII.: Nekorunovaný mistr průšvihů
Je pohledný, charismatický, zcestovalý a jeho styl diktuje módu v ostrovním státě. Pro svou snahu být v první linii si vyslouží i úctu prvoválečných veteránů.   Řeč je o králi Spojeného království a britských dominií a císaři Indie Eduardovi VIII. (1894–1972). Většina lidí si ho ale spojí hlavně s abdikací kvůli fanatické lásce k Američance Wallis Simpsonové (1896–1986). Eduardova
Akademie věd simuluje pobyt na Měsíci
21stoleti.cz
Akademie věd simuluje pobyt na Měsíci
Český záložní astronaut Aleš Svoboda se včera vydal na simulovanou víkendovou misi na Měsíc – s dalšími členy posádky při ní bude provádět různé vědecké a technologické experimenty. Součástí mise je v
Může se člověk sám vznítit?
enigmaplus.cz
Může se člověk sám vznítit?
Může oheň přijít bez varování, zdánlivě odnikud a rozhořet se tak, že během chvilky je z lidského těla hromádka popela? Je spontánní samovznícení reálnou hrozbou? Americký lékař v penzi J. I. Bentl
Asijská kuřecí polévka
tisicereceptu.cz
Asijská kuřecí polévka
Asijská jednoduchá polévka vás rozhodně zahřeje a potěšující navíc je, že ingredience máte vlastně téměř vždy doma. Ingredience rostlinný olej 750 ml kuřecího vývaru 3 mrkve 1 menší pórek 10