Domů     Santiago de Compostela: Pouť plná bolesti i naděje
Santiago de Compostela: Pouť plná bolesti i naděje

Dvanáct je poutních cest, každá jinak dlouhá a jinak náročná, všechny však mají jediný cíl. Místo, kde spočívá svatý Jakub starší, katedrálu v Santiagu de Compostela ve španělské Galicii.

Santiago de Compostela se spolu s Římem a Jeruzalémem řadí k nejvýznamnějším poutním místům křesťanů.

Kolem všech dvanácti poutních cest, které vedou z Itálie, Francie i Portugalska byly postupně vztyčovány orientační kameny, patníky, kříže, boží muka a stavěny kaple, kostely a kláštery poskytující poutníkům azyl.

Svatojakubská poutní cesta je vyhlášena za „evropskou kulturní trasu“ a zařazena mezi památky UNESCO.

Putování s bolestí i vírou

První poutníci se k hrobu svatého apoštola na severozápadním cípu Španělska vypravili už v roce 951. Nyní každým rokem svatojakubskou pouť podstoupí tisíce tisíců dalších. Proč se vydávají na tak namáhavou cestu? Motivů je víc.

* Víra, že se poutí plné odříkání a bolesti očistí od svých hříchů a získají vnitřní klid.

* Naděje, že dokážou ve svém životě něco velkého, že překonají sami sebe.

* Touha spatřit místo nabité biblickou historií, uctít ostatky muže, který stál po boku Krista, a pobýt v jeho bezprostřední blízkosti.

* Důvěra, že ostatky svatého Jakuba staršího pomohou k uzdravení blízkého nemocného nebo poutníka samotného (říká se, že vyléčí hlavně revmatismus) a že přinesou poutníkovi i jeho nejbližším ochranu a pomoc boží v nouzi a v obtížných životních situacích.

* Hledání dobrodružství…

Francouzská cesta

Záleží na každém, po které z 12 cest se vydá a v kterém ročním období. Nejznámější trasou je „královská francouzská“, tzv. Camino Francés. Patří k fyzicky i časově náročnějším a potkáte na ni největší počet poutníků. Nejčastěji se začíná ve francouzském St.

Jean Pied de Port, odkud je to do Compostely asi 790 kilometrů. Cesta trvá více než měsíc. Na místě dostanete i mapku s rozdělením na jednotlivé etapy po dnech. Už samotné cestování vás odloučí od známého prostředí a denních starostí.

Na cestě potkáte hodně lidí, přesto je lépe pouť uskutečnit o samotě. Jen tak se můžete ponořit do svého nitra a zcela se oddat tomu hlavnímu důvodu, pro který jste se sem vydali.

Na místě

Cílem v Santiagu de Compostela je trojlodní katedrála. Uvnitř vás překvapí nepřehlédnutelná, věhlasná, téměř dva metry vysoká kadidelnice Botafumeiro. Na hlavním oltáři stojí dřevěná apoštolova socha z 12. století, pobitá zlatým plechem.

Dostanete se k ní po schůdkách a můžete ji obejmout kolem krku. Poutníci se shodují v tom, že v tomto čaruplném okamžiku se koncentrují všechny prosby, přání a myšlenky za vše, pro co byla pouť vykonána.

Ostatky sv. Jakuba jsou uloženy ve stříbrné rakvi v chrámové kryptě pod oltářem…

Praktické rady

* Abyste v cíli své poutě dostali diplom pro poutníky (La Compostela), musíte s sebou mít tzv. credencial, jakýsi poutnický pas, a sbírat cestou razítka. Prokážete jimi, že jste danou cestu opravdu prošli.

Dostanete je v kostelích, kapličkách a ubytovnách… Další podmínkou získání diplomu je, že musíte ujít nepřerušeně posledních 100 kilometrů. Za každý den pouti je nutné získat aspoň 2 razítka.

* Credencial vám zároveň otevře dveře hromadných ubytoven. Jsou rozesety po celé trase, říká se jim albergues a narazíte na ně každých 15 – 25 kilometrů. Poplatek za nocleh je většinou dobrovolný, ustálený na 5 euro za noc.

Albergues se poutníkům otevírají kolem 15. hodiny a zavírají ve 22 hodin. Přespat můžete pouze jedinou noc a ubytovnu musíte opustit do 8 hodin ráno. Zvířátka tady nejsou povolena a rezervace není možná.

* Po ukončení pouti zajděte do poutnické kanceláře (sídlo má v ulici Rúa Carretas), kde za svá razítka dostanete diplom pro poutníky La Compostela. Pokud byl váš motiv i náboženský, dostanete ji v barevném provedení s latinským zněním svého jména. Za poplatek můžete získat i certifikát o vzdálenosti.

Vychytávky, které cestu usnadňují

* Špunty do uší a maska na oči – V albergue bývá často úplně plno a spát s dalšími lidmi, kteří rozsvěcí, baví se, šustí a rachotí, chrápou a brzy vstávají, není moc příjemné. A vyspat se musíte, protože to je na cestě jedna z nejdůležitějších věcí.

* Měsíčková mast – Ocení ji hlavně vaše nohy. Má vodoodpudivé účinky a vytvoří na nohou filtr, který k nohám nepustí pot a vlhkost, potenciálně ji lze použít na bolestivé puchýře.

* Zásyp nebo dětský krém na opruzeniny – Bude výborný na jakékoli poranění, především pak na otlačené nohy.

* Leukoplast – Když už se puchýře přece jen objeví, užitečné budou i ty s gelovou vložkou, které by měly být hojivé.

* Tejpy – můžete použít na cokoliv od bolavého lokte třeba po opravu podrážky u boty.

* Dvoje ponožky – jsou skvělé – jak jinak – proti puchýřům. Systém je jednoduchý – tenká na nohu, silnější na tenkou. Kůže se tolik netře o boty.

Svatojakubskou pouť si můžete natrénovat i v Česku, kde vede hned několik tras...
Svatojakubskou pouť si můžete natrénovat i v Česku, kde vede hned několik tras…

Kdo byl apoštol Jakub starší?

Syn rybáře Zebedea a Salome je známou biblickou postavou. Spolu se svým bratrem apoštolem a evangelistou Janem a s Petrem patřil ke Kristovým oblíbeným učedníkům. Protože byli oba bratři velmi temperamentní, přezdíval je Syn Boží „synové hromu“.

Byl první ze 12 apoštolů, který zemřel mučednickou smrtí.

Brzy poté byl označen za patrona a ochránce válečníků, dělníků, lékárníků, drogistů, kloboučníků, voskařů, ale i jako přímluvce za dobré počasí, hojnou úrodu jablek a polních plodin, proti revmatismu a samozřejmě také jako průvodce poutníků, především těch, kteří mají zamířeno do Santiaga de Compostela.

Zdroj: ultreia.cz, luckycesta.cz, hedvabnastezka.cz Foto: Shutterstock

Foto:
Lokalita:
Související články
Malebné město Třebíč se rozprostírá uprostřed podhůří kopcovité krajiny Českomoravské vrchoviny. Třebíč mění svoji tvář po celý rok a nabízí vyžití v každém ročním období. Třebíčské památky lákají k návštěvě řadu turistů a jsou klenotem pro místní obyvatele. Jedinečnost třebíčských památek dokládá zápis baziliky sv. Prokopa a židovské čtvrti s židovským hřbitovem na Seznam světového kulturního a
Majestátní Kašperk je nejvýše položeným královským hradem v Čechách a jeho návštěvu bychom si neměli nechat ujít nejen pro jeho unikátní dispozici a bohatou historii, ale i pro úžasné výhledy na šumavskou krajinu, které se nabízejí přímo z hradu nebo z jeho okolí. Už v době vlády krále Jana Lucemburského se hornické městečko Kašperské Hory dočkalo nebývalého rozkvětu. Jak bohatlo a zvyšoval se po
Celé generace hradních pánů toto místo obývaly, zvelebovaly a bránily a díky tomu si my, jejich vzdálení potomci, můžeme užívat krásu staré architektury vetknuté do jednoho z nejmalebnějších koutů přírody. Historii hradu Velhartice se podařilo vysledovat až k jeho založení na sklonku 13. století, stoprocentně potvrzeného však máme prvního oficiálního majitele, kterým se v roce 1318 stal Bušek z V
Odolal požárům, nezískal ho utiskovatel Chodů Lomikar, sloužil ke skladování soli, seděli v něm úředníci a učily se v něm děti. To všechno ve své historii zažil Chodský hrad, v němž dnes chodské tradice nalezly ten nejlepší domov. Tam, kde dnes leží Domažlice, bývala ještě v polovině 13. století nikterak významná osada, do níž se čas od času sjížděli lidé z okolí na trhy. Král Přemysl Otakar II.
Když se otevřou brány památek, začne se psát nová kapitola. Hrady, zámky, kostely i zapomenuté zříceniny vítají návštěvníky a znovu vyprávějí své příběhy. Vysočina zve k objevování míst, kde minulost mluví k přítomnosti a kde se mezi zdmi z kamene a legend odehrává nezapomenutelný zážitek. Objevte hrady, zámky a místa, která nespí – jen čekala, až je někdo znovu uslyší. Příběhy, které nezap
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Vavřín: Pocta pro vítěze i ceněné koření
epochaplus.cz
Vavřín: Pocta pro vítěze i ceněné koření
V obchodě si ho kupujeme v podobě nenápadných suchých listů, které přidáváme při vaření do různých jídel. Samotná dřevina má přitom vznešenost nejen v názvu, ale také ve své historii. Uctívají ji panovníci i umělci, neobejdou se bez ní dokonce ani ve slavné delfské věštírně. A může podpořit zdraví! Vavřínové věnce známe jako poctu pro
Konec zápachu v bytě
panidomu.cz
Konec zápachu v bytě
Možná už se vám to také stalo. Vejdete do bytu a…. cítíte nepříjemný odér, který se line prostorem. Jen nemůžete přijít na to, odkud se bere. V případě, že se váš nos vzbouří a signalizuje nelibý pach, se zkuste zaměřit na 7 nejčastějších důvodů, proč to u vás doma smrdí. 1. Odpadkový koš Používání igelitových
Originální stavba navzdory velké vodě
rezidenceonline.cz
Originální stavba navzdory velké vodě
Okouzlující dům, postavený v povodňovém pásmu na předměstí Byron Bay v oblasti Queensland na východě Austrálie, musel vyhovět přísným stavebním regulím, aby jej nezničily v těchto končinách celkem běžné povodně. Příjemné subtropické klima v pobřežní oblasti australského Queenslandu spolu s nekonečnými písečnými plážemi a národními parky učarovaly také majitelům Northern Rivers Beach House, kteří se obrátili na známé architektonické
S nohama jako konve moc parády bohužel neuděláte
nejsemsama.cz
S nohama jako konve moc parády bohužel neuděláte
V horkém počasí začnou otékat nohy i zdravým lidem. Pocity těžkých nohou jsou nepříjemné a mohou pokazit celý den a místo toho, abyste si teplé dny užívala, trpíte. Vše se dá ale napravit! I když je většina lidí přesvědčena o opaku, nejsou oteklé nohy ani zdaleka problémem pouze starších nebo obézních lidí. Nepříjemně otéct mohou nohy komukoli. Zvlášť rizikové je dlouhé
Ze šperkovnice vycházely zvuky
skutecnepribehy.cz
Ze šperkovnice vycházely zvuky
S manželem jsme zakoupili starou šperkovnici, a pak ji vystavili v obývacím pokoji na komodě. Od té doby se doma začaly dít podivné věci. Když jsme si s manželem pořídili malý byt, nijak jsme s jeho zařizováním nepospíchali. Nechtěli jsme nic uspěchat. Společně s manželem Pavlem jsme přemýšleli, jaké doplňky by byly do obýváku nejvhodnější. Toulali jsme se tehdy na výletě v Kroměříži, když jsme v zapadlé
Ztracené poklady Kypru: Co způsobilo rozdělení středomořského ostrova?
enigmaplus.cz
Ztracené poklady Kypru: Co způsobilo rozdělení středomořského ostrova?
V roce 1974 proběhla invaze turecké armády na ostrov Kypr. Vyvrcholilo tím problematické soužití mezi kyperskými Řeky a kyperskými Turky. Ostrov je stále rozdělen. Část ostrova nyní zahrnuje území Kyp
Vodnice je poklad v domácí apotéce
epochalnisvet.cz
Vodnice je poklad v domácí apotéce
Její druhý název je brukev řepák, ale také se jí lidově říkalo kvaka nebo rabská řepa, to prý podle uherského města Rábu, protože prý snáší podobné vlhké podnebí, jako je tam.   Určitě jste se s ní už setkali, třeba na trzích, někdy i v obchodech. Její bulvy jsou bílé, nahoře někdy fialové a chutí
Nechá se Švandová připravit o luxusní život?
nasehvezdy.cz
Nechá se Švandová připravit o luxusní život?
Když si herečka Jana Švandová (77) brala movitého developera Pavla Satorieho (75), šla hlavně po jistotě. Jenže co když o jejího muže teď usiluje jiná žena se stejným záměrem? Herečka Jana Švandová
Kuřecí prsa ve slaninovém kabátku
tisicereceptu.cz
Kuřecí prsa ve slaninovém kabátku
Nikdy není na škodu zkombinovat více druhů masa. Ingredience 4 ks kuřecích prsou 15 plátků slaniny 1 vejce 100 g strouhanky 100 g nastrouhaného sýru sůl a pepř Postup Nejprve si tři p
Kam se ztratilo tělo Prokopa Holého?
historyplus.cz
Kam se ztratilo tělo Prokopa Holého?
Je neděle pozdě odpoledne, 30. května 1434. Kolem táhlého hřbetu Lipské hory u vesnice Lipany se zvedá prach. Jízdní oddíly umírněných husitů pronikají otevřenou vozovou hradbou táboritů a sirotků a převrátí osm dalších bojových vozů. Za nimi se hrnou pěší, kteří kolem sebe mávají meči a cepy… Právě v těchto rozhodujících okamžicích, kdy proti sobě bojují
Klid v hlavě, sen v duši a mládí v buňkách: Jak nám příroda pomáhá spát a nestárnout
21stoleti.cz
Klid v hlavě, sen v duši a mládí v buňkách: Jak nám příroda pomáhá spát a nestárnout
Usnout včas, spát celou noc, probudit se svěží – pro mnohé sen. Doslova. Ve světě, kde se večerní ticho mění v modré světlo displejů a hlava neumí přestat přemýšlet ani v jednu ráno, se kvalitní spáne
Džob: Graffiti, život a tikající styl s Mühle Glashütte
iluxus.cz
Džob: Graffiti, život a tikající styl s Mühle Glashütte
Letní filmovou sezónu oživuje snímek Džob, závěrečný díl trilogie, kterou režisér Tomáš Vorel započal Gymplem a pokračoval Vejškou. Hrdinové Kolman (Jiří Mádl) a Kocourek (Tomáš Vorel ml.) dospěli – j
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz