Pardubice jsou jedním z nejkrásnějších východočeských měst, které leží na soutoku řek Labe a Chrudimky. Desáté největší české město je velice dobře dostupné nejen díky síti silnic, ale je i významným železničním uzlem a funguje v něm i letiště.
Vše je tak ideální k tomu se do Pardubic vypravit a poznat je na vlastní oči. A možná i na vlastní chuťové buňky.
Jednou z nejvýraznějších dominant města je renesanční zámek. Nachází se v samém srdci města za mohutnými obrannými valy. Původní sídlo pánů z Pernštejna je přechodem mezi hradem a zámkem a svojí podobou je ve střední Evropě považováno za jedinečné.
Historické centrum města tvoří malebné Pernštýnské náměstí s přilehlými romantickými uličkami. Měšťanské domy s malovanými štíty nesou stopy pozdně gotické i renesanční výstavby.
Nejlepší výhled na historické jádro je z věže Zelené brány, kde se z výšky 60 metrů rozhlédnete nejen po městské památkové rezervaci, ale při dobrém počasí i po širokém okolí Polabské nížiny.
Zač je v Pardubicích perník?
Řekne-li se Pardubice, naprosté většině z nás se vzápětí vybaví slovo perník. Lahodné medové pečivo je s Pardubicemi spjato tak nerozlučně, že se prakticky stalo jejich symbolem.
Nejspíše nenajdeme člověka, jenž by neznal rčení „Ukážu ti, zač je v Pardubicích perník“.
Při procházce centrem města narazíme na obchůdky se zdobeným perníkem téměř na každém rohu, stánky s malovanými perníky pak vítají na nádraží každého, kdo přijede do města po železnici.
I to je symbolické, neboť perník je suvenýrem, bez něhož se žádný návštěvník domů nevrací, počítaje v to i návštěvy skutečně významné.
Od srdce až k perníkové chaloupce
Recept na perník pocházel původně z Hradce Králové, ale tehdejší majitel pardubického panství Vilém z Pernštejna jej na přelomu 15. a 16. století koupil.
Perníkové těsto se vykrajuje do různých tradičních tvarů. Velmi častým motivem je zdobené perníkové srdce, kůň, znak města Pardubice, podkova, Zelená brána, různá zvířátka a postavičky.
Vyrábějí se i perníky s velikonočními a vánočními motivy, postavičky čerta a Mikuláše. Z plátků perníku se slepují a skládají i složitější tvary: nejčastějším je perníková chaloupka, inspirovaná známou pohádkou.
Užijte si perník celý rok
Pardubice jsou na svůj typický produkt právem hrdé a na tradici spojení perníku a města pečlivě dbají. Město perníkem skutečně žije, což dokládá i množství akcí, které si můžete užít v průběhu celého roku.
V květnu se konají na pardubickém zámku Slavnosti perníku, součástí podzimních městských slavností jsou Dny medu. Předvánoční období zpříjemňuje projekt „Advent s vůní perníku“.
Místní kavárny připravují kávu či čokoládu sypanou perníkovým kořením, k ní nabízejí rumové perníčky, perníkový cheesecake a mnoho dalších dobrot s touto nezaměnitelnou vůní.
Jak se probouzí ježibaba
Širokou nabídku akcí a zážitkových programů pro malé i velké návštěvníky nabízí také Perníková chaloupka, která se nachází uprostřed lesů nedaleko hradu Kunětická hora (9 km od Pardubic) a ve které je Muzeum perníku.
Při návštěvě dostanete originální výklad této známé pohádky a dozvíte se zde, jak se unikátní pardubický perník vyrábí. K tradičním akcím patří Probouzení Ježibaby ze zimního spánku, Medobraní nebo Setkání Jeníčků a Mařenek.
Přijeďte si užít perníkovou chuť a vůni do přívětivého a krásného města perníku Pardubic!