Domů     Fort XIII: Kruh pevností chrání pevnost
Fort XIII: Kruh pevností chrání pevnost

Mezi nejzajímavější architektonické památky naší historie patří ty, které vznikly pro armádu. Některé z nich nás totiž přesvědčí, že i takové objekty mohou být krásné a technicky dokonalé a dokáží i dnes nadchnout návštěvníky všech věkových kategorií.

Habsburská monarchie se v polovině 18. století nenacházela v nejlepší kondici. Takzvaná válka o habsburské dědictví ji vyčerpávala, a dokonce přišla o Slezsko. Není divu, že se začala víc věnovat posilování armády, a k tomu patřilo i budování nových opevnění.

Jedno takové se v roce 1742 začalo rodit v Olomouci. A nebylo vůbec ledajaké.

Prusové si na barona nepřišli

Autor projektu, habsburský expert baron Pierre Philippe Bechade de Rochepine, vytvořil bastionovou pevnost. Ta je typická částmi opevnění vystupujícími mimo linii hradeb, což umožňuje efektivnější ostřelování nepřítele do více úhlů.

Dokonale přitom využil možností poskytovaných terénem a přidal i vodní příkopy či kasematy.

Stavba za 10 milionů zlatých byla vzorem pro další pevnosti svého druhu a po svém dokončení v roce 1757 se na celé další století stala také pilířem obrany severní Moravy. Už rok po uvedení do provozu se ukázalo, jak dobře baron stavěl.

V roce 1758 si na pevnosti vylámala zuby pruská armáda a když od května do července nedokázala bastionovou pevnost dobýt, Olomouc opustila.

Obranný kruh bojovat nemusel

Vývoj válečnictví se ale nezastavil a už v polovině 19. století olomoucká pevnost najednou nebyla tak nedobytná jako dřív. Bylo třeba vymyslet, jak její obranu posílit. Řešením se staly takzvané forty – předsunuté dělostřelecké pevnůstky.

První z nich začaly pevnost obklopovat na sklonku třicátých let právě v místech, odkud před lety nejvíce hrozila pruská děla.

Podle představ projektantů mělo být takových pevnůstek celkem pětadvacet, vzdáleny od sebe měly být jeden až dva kilometry a měly kolem pevnosti tvořit ucelený obranný kruh.

Jednou z prvních velkých pevností byl Fort XIII postavený v letech 1850-1854. Naštěstí se nikdy neobjevil nepřítel, který by kvalitu stavby prověřil, a tak se Fort XIII nakonec stal jen skladem munice, ubytovnou vojáků, a dokonce i vězením.

Nepříteli hrozí 26 děl

V roce 1850 opět hrozil další pruský útok a pevnost ještě zdaleka nebyla hotová. Obklopoval ji jen navršený val a vojáci přebývali v dřevěných barácích. Teprve když hrozba pominula, rozběhla se stavba naplno.

Po dokončení pak v pevnosti Fort XIII sloužilo až 410 mužů a k dispozici bylo i 26 děl jak na obvodovém zemním valu, tak na takzvaném reduitu – podkovovité kasárenské budově.

V pozdějších letech už Fort XIII sice ztratil své výjimečné postavení, ale armáda ho využívala nadále. Dokonce i ta německá za druhé světové války si tu vybudovala dělostřelecký post a ubytovala tu jednotku Hitlerjugend.

Padací most jako na hradě

Návštěva Fortu XIII je výjimečným zážitkem, který milovníky vojenské historie poučí o mnohém z fungování armády v 19. století. Nachází se na západním konci olomoucké čtvrti Nová ulice nedaleko aquaparku.

Objekt dostal podkovovitý tvar a toto opevnění se v mnohém liší od pozdějších betonových bunkrů. Obsahuje totiž řadu cenných architektonických prvků svědčících nejen o vynalézavosti a technické zdatnosti, ale i o estetickém cítění stavitelů.

Jsou tu pískovcová ostění, cimbuří, arkýře či krakorce. Ve zdi jsou proraženy střílny, zdi před dělostřelectvem chrání zemní val a do pevnosti se vstupuje zděnou neogotickou branou s padacím mostem.

Pohled do vojenské historie

V současné době je sice pevnost Fort XIII v soukromém vlastnictví a stále, vlastně už dvacet let, prochází rekonstrukcí, ale i tak se do ní můžeme podívat. Dokončeny jsou už práce na obnově reduitu a části týlního opevnění.

Tyto prostory jsou už využívány k představení expozic. Obnoveno je také nádvoří, opravy se dočkal padací most a suchý příkop u vstupu. Fort XIII je dnes muzeem představujícím vývoj celé olomoucké bastionové pevnosti i následného budování okolních fortů.

Najdeme tu model pevnostního systému, který představuje opevnění ve stavu z roku 1756, i názorné makety jednotlivých druhů fortových opevnění v měřítku 1:400, které se lišily tvarem i velikostí. Expozici doplňují další předměty – historické zbraně, uniformy i dokumenty.

Dobrodružná noc v pevnosti

Projít se můžeme i venkovní částí pevnosti.

Učiníme si tak představu o průběhu obléhání i o záměrech stavitelů, uvidíme dělostřelecká postavení na zemních valech, obranný příkop se zachovalou eskarpou – obvodovou stěnou příkopu obrácenou směrem k nepříteli se střílnami zajišťujícími obranu příkopu.

Návštěvníky určitě zaujme i sbírka vojenské techniky, používané československou armádou v letech 1950 až 1989 od dvou desítek vojenských aut až po tank T-55. Fort XIII nabízí čtyři komentované prohlídky denně, po dohodě je ale možné domluvit si i jiný termín.

Pro školní skupiny nabízí pevnost dokonce podrobnější prohlídky s lákavou možností přenocování.

Foto: Shutterstock
Štítky:
Související články
Kraj obklopující hlavní město láká každoročně tisíce návštěvníků do hlubokých lesů, k nedobytným hradům i skvostným zámkům. Toulat se můžete mezi skalami, obdivovat technické památky i malebná náměstí. Itálie v Kosmonosích Loreta byla postavena v Kosmonosích u Mladé Boleslavi na místě dřevěného kostelíka. Je tvořena střední obdélníkovou budovou Santa Casa a jejím vzorem byla první stavba to
Pojďte se s námi toulat labyrinty uliček, objevovat malebná zákoutí kontrastující se syrovostí hradeb, nádherně zdobené renesanční domy, majestátní radnici a pozůstatky hradu nebo nejstarší vodní nádrž ve střední Evropě. Rok 2020 je pro město na řece Lužnici přelomový. Chystají se tu totiž velkolepé oslavy 600 let od založení města. Tehdy se rozhodli stoupenci husitského hnutí založit centrum náb
Olomouc se může pochlubit mnoha pamětihodnostmi, ale o jedné zvláštnosti návštěvníci města příliš nevědí. Stojí zde totiž neobvyklý počet kašen. Zdejší soubor barokních kašen byl dokonce zařazen mezi národní kulturní památky. Dnes bychom ve městě napočítali kašen na pět desítek, i když některé si přece jen zaslouží větší pozornost než ostatní. Ty barokní jsou považovány za evropský unikát také pr
Broumovsko je neprávem opomíjeným, ale postupně objevovaným regionem v Královéhradeckém kraji na samé hranici s Polskem. Vydejte se poznávat Broumovský výběžek, který nabízí svým obyvatelům i návštěvníkům nesčetné krásy. Ať už obdivovaná skalní města, skvostné barokní památky v čele s Klášterem Broumov nebo hluboké a tiché lesy sevřené horami. Srdcem Broumovska je město Broumov, které usiluje o
Jan Blažej Santini je tvůrcem, který po sobě zanechává skutečně hluboký odkaz. Lze říci, že kde se objeví jeho stavba, jde rázem ruku v ruce s mocnou energií. Které jeho další objekty jsou plné tajemství? Kostel Nanebevzetí Panny Marie Kde: Kladruby Navštívit benediktinský klášter v Kladrubech ležících asi sedm kilometrů od západočeského Stříbra je skutečně silný zážitek. A to doslova. Zdejší k
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Bylinky pro lepší spánek a psychickou pohodu
panidomu.cz
Bylinky pro lepší spánek a psychickou pohodu
Špatně usínáte? Přes den jste zase ve stresu, nervózní a neklidní? Není divu, v dnešní době se to týká téměř každého z nás. Ale než sáhnete po tabletce, zkuste to jinak. Pomoci vám mohou bylinky. Samozřejmě i s nimi musíte zacházet opatrně a jejich účinek může být pozvolnější, ale zase jsou k organismu šetrnější. Použít
Nejzáhadnější rytina všech dob: Lze Melancholii vůbec rozluštit?
epochalnisvet.cz
Nejzáhadnější rytina všech dob: Lze Melancholii vůbec rozluštit?
Rok 1514 je v životě německého renesančního umělce Albrechta Dürera nesmírně krutý. Umírá mu jeho milovaná matka. „Smutek, který jsem kvůli ní cítil, se nedá ani popsat,“ zaznamenává si tehdy. A pak stvoří Melancholii I, mědiryt zhruba ve formátu A4, který dodnes mate historiky umění.   Podle znalce renesančních umělců Giorgia Vasariho (1511–1574) Dürerova Melancholie
Opečené škubánky s mákem
tisicereceptu.cz
Opečené škubánky s mákem
Jednoduché sladké jídlo připravené z mouky a brambor buď milujete, nebo nenávidíte. Specifickou chuť jídlu propůjčuje také mák, kterým se šišky sypou. Potřebujete 1 kg brambor 220 g hladké mouk
Nový život pro starobylou usedlost
rezidenceonline.cz
Nový život pro starobylou usedlost
Původní lovecký zámeček, už tak trošku trochu staromódní, byl zcela zrekonstruován, aby se proměnil v elegantní, moderní a příjemné útočiště. Jsou místa, která nás okouzlí na první pohled; mají ono těžko uchopitelné kouzlo přitažlivosti. Stejně tak tomu bylo i s malým, tak trochu zanedbaným zámečkem, vzdáleným několik málo kilometrů západně od francouzského Lyonu. Když mladí manželé poprvé tuto romantickou stavbu
Konec muže nenásilného odporu: Mahátma Gándhí
epochaplus.cz
Konec muže nenásilného odporu: Mahátma Gándhí
Mahátma Gándhí, známý jako „Velký duch“, byl jedním z nejvýznamnějších vůdců indického boje za nezávislost. Jeho filozofie nenásilného odporu inspirovala miliony lidí po celém světě. Přestože jeho život skončil tragicky, jeho odkaz žije dál jako symbol míru a svobody. Po první světové válce je stále více lidem zřejmé, že se éra britské koloniální velmoci chýlí
Blboun nejapný 2.0: Bude se mít kam vrátit?
21stoleti.cz
Blboun nejapný 2.0: Bude se mít kam vrátit?
Když u břehů Mauriciu poprvé přistála evropská loď, námořníci se mohli potrhat smíchy: Jídlo jim tam chodilo samo naproti! Ptáci velcí jako krocani se dali bezelstně ubíjet, neutíkali a svá vejce nech
Šťastná novinka u Marešů?
nasehvezdy.cz
Šťastná novinka u Marešů?
Během dovolené v Las Vegas zamířil moderátor Leoš Mareš (48) do tetovacího salónu a na ruku si nechal zvěčnit jména svých tří dětí – Jakuba, Matěje a Alex. Pochlubil se tím svým fanouškům, kteří
Nakonec neskončím sama!
skutecnepribehy.cz
Nakonec neskončím sama!
Když mi zemřel milovaný muž, nikoho jiného jsem si nehledala. Cesty osudu jsou někdy ale nevyzpytatelné. Roky jsem žila sama. Manžel mi zemřel na rakovinu. V den desátého výročí jeho úmrtí jsem uklízela knihovnu. Když jsem vzala do ruky jeho nejoblíbenější knížku o letadlech, vypadl z ní zvláštní vzkaz a peníze. Boj prohrál Nikdy v životě jsem netrpěla tolik jako
Jak se vyhnout nachlazení? Pomůže strava a otužování!
nejsemsama.cz
Jak se vyhnout nachlazení? Pomůže strava a otužování!
Podzim přináší nejen chlad, ale i virózy a nachlazení a další nemoci. Můžete se jim ale vyhnout, když posílíte svou imunitu. Imunitní systém, pokud dobře funguje, nás chrání před škodlivými mikroorganismy. Pokud ale dojde k jeho oslabení, je potřeba mu pomoci. Jezte s rozmyslem Pestrý jídelníček je jedním z nejdůležitějších předpokladů. Zařaďte do něj co nejvíce čerstvé zeleniny a
Středověké hrady krále Václava IV.: Historické legendy i strašidelné příběhy ze současnosti…
enigmaplus.cz
Středověké hrady krále Václava IV.: Historické legendy i strašidelné příběhy ze současnosti…
Bezprostřední příčinou ke stavbě nového hradu Točníka byl bezpochyby požár, který roku 1395 poškodil původní králův hrad Žebrák. Nedlouho poté si tedy začal král Václav IV. stavět honosnější a pohodln
Ruský Kolumbus: Na moře ho znovu vyhnala carevna
historyplus.cz
Ruský Kolumbus: Na moře ho znovu vyhnala carevna
Loď dánského kapitána si proráží cestu chladnými vlnami stále dál na sever. Všichni s napětím hledí kupředu. Postaví se lodi do cesty pevnina? Žádná tu ale není a cesta je volná. Svět se konečně dozví, že Asie není spojena s Amerikou. Rodina celního inspektora, do níž se v dánském přístavním městě Horsens narodil chlapec Vitus Bering (1681–1741),
V nové kavárně na Pankráci zaplatíte kryptoměnami
iluxus.cz
V nové kavárně na Pankráci zaplatíte kryptoměnami
V OC Arkády Pankrác byla otevřena unikátní kavárna BITmarkets Café by CAFÉ LEVEL, která propojuje lásku ke kvalitní kávě s fascinujícím světem kryptoměn a technologických inovací. Návštěvníci si zde m
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz