Ať už máme rádi historii, vyhledáváme nerušená přírodní zákoutí či naopak poznáváme neotřelou atmosféru měst a městeček, můžeme na Plzeňsku strávit třeba celou dovolenou a stále budeme mít co objevovat.
Vydejme se na nezapomenutelná místa, která tento kraj svým návštěvníkům nabízejí.
Při svém putování krajem bychom neměli vynechat západočeskou metropoli Plzeň, čtvrté největší město České republiky a evropské hlavní město kultury pro rok 2015. Zamiluje si ji nejen každý, kdo má rád pivo, ale i všichni ti, kteří by se rádi přenesli na chvíli do historie nebo zavítali na jednu z místních kulturních akcí.
Ale je toho mnohem více, na co se v Plzni můžete těšit.
Nejvyšší kostelní věž
„Plzeňská věž převyšuje kopce, ať si chodí za mou milou, kdo chce,“ zpívá se ve známé lidové písničce z Plzeňska. Chrám svatého Bartoloměje tvoří dominantu celé Plzně a jeho kostelní věž, vůbec nejvyšší v zemi, se pne do výše 102 metrů.
Pokud v sobě najdeme sílu a vyšlapeme 301 schodů na její vyhlídkový ochoz, odměnou nám bude jedinečný výhled na město i jeho okolí. V případě slunečného počasí je možné spatřit v dáli i šumavské vrcholky.
Velká synagoga
Při toulkách Plzní nemůžeme minout ani Velkou synagogu, třetí největší na světě, druhou v Evropě a největší na celém území České republiky.
Velkolepá stavba postavená v maursko-románském slohu se dočkala svého dokončení v roce 1893 a židovská komunita ji využívala až do holocaustu během druhé světové války. Po převzetí moci v zemi komunisty byla uzavřena.
Pro svou působivou atmosféru dnes slouží jako prostor pro pořádání různých koncertů a pravidelných výstav.
Legendární pivovar
V plzeňském pivovaru se zrodila ta opravdová pivařská legenda – Plzeňský Prazdroj, spodně kvašený světlý ležák plné zlaté barvy a středně hořké chuti s výrazným aroma žateckého chmele, od roku 1898 registrovaný pod ochrannou známkou Pilsner Urquell. Pokud se do pivovaru vydáme, zavítáme do míst, kde se vyrábí pivo již od roku 1842. Kroky nás zavedou i do historických pivovarských sklepů včetně možnosti ochutnávky.