Plzeňské podzemí: Tajemný labyrint skrytý hluboko pod povrchem města
Plzeňské podzemí: Tajemný labyrint skrytý hluboko pod povrchem města

Jste zvědaví a máte podnikavou a dobrodružnou povahu? Zajímají vás stará, dlouho neodhalená tajemství? Tak jen se teple obléknout a můžeme spolu vyrazit na nevšední výpravu do hlubokého podzemí, kde pro nás historie zanechala přes sedm set let staré vzpomínky.

Málokteré město ve střední Evropě se může pochlubit tak rozsáhlým a složitým systémem podzemích prostor jako Plzeň. Chodby a sklepy se tu razily už v dobách založení města, tedy od roku 1295, a táhnou se v různých hloubkách a v několika patrech celkové délce 17,5 kilometru celkem pod 246 domy.

Plzeňští obyvatelé je budovali z několika důvodů. Klasické dvoupatrové nebo třípatrové sklepy sloužily k uchovávání potravin, zatímco většina chodeb byla určena k odvodňování nebo naopak k přivádění vody.

Voda je tu všudypřítomná a pro podloží to není žádná výhra. Hrubozrnný pískovec, na němž Plzeň stojí, se totiž po neustálém nasákání a vysoušení snadno rozpadá, a tak není divu, že v minulosti postihlo plzeňské podzemí hodně havárií.

Podílela se na nich také moderní doprava v posledním století, protože povozy neúměrně zatěžovaly chátrající klenby.

3. Historické klenby plzeňského podzemí byly za dobu své existence mnohokrát opravovány a vyztužovány.

Co jednou vykopeš, už nezasypeš

Už v 16. století Plzeňští k lepšímu a spolehlivějšímu zásobování vodou postavili vodárenskou věž a o tři sta let později se radní pokusili problém s borcením chodeb řešit nařízením o zavezení podzemních chodeb.

Jenže chodbu vyraženou hluboko pod zemí není možné zasypat tak, aby byla stejně pevná jako nedotčený pískovec. Přibývalo obezdívek a výztuh z kamene i cihel, později také betonových, čímž se na mnoha místech historicky cenné chodby nenávratně poškodily.

Ne však všude. V posledních desetiletích minulého století se podařilo část podzemních prostor staticky zajistit a restaurovat, takže na prvního máje 1985 mohli první návštěvníci zvědavě nahlédnout do tajemství skrývajícího se do té doby hluboko pod jejich nohama.

Součástí expozice jsou také předměty vypovídající o způsobu života obyvatel Plzně v uplynulých stoletích.

Staré studny vyprávějí o historii

Prohlídkový okruh dnes měří tři čtvrtě kilometru. Tato délka by na povrchu byla zanedbatelná, v podzemí toho ale během této náročné procházky stihneme spatřit opravdu hodně. Jako první návštěvníci vstoupí do lednice – prostor vytesaných k uchovávání ledu.

Při průchodu labyrintem chodeb si můžeme udělat představu o složitosti celého sytému, budovaného postupně během pěti století. Unikátní jsou také odkryté studny, kterých zdejší obyvatelé vybudovali stovky.

Voda totiž často vyschla, a tak nezbylo než hledat stále nové a nové zdroje. Vyschlé studny pak sloužily často jako místo pro ukládání odpadu, což samozřejmě potěšilo dnešní archeology, kteří tím získali mnoho příležitostí získávat nové informace o každodenním životě lidí před stovkami let.

Mnoho takto nalezených předmětů je samozřejmě k vidění v podzemní expozici. A zlatým hřebem prohlídky je samozřejmě ona historická vodárenská věž z první poloviny 16. století včetně historického čerpacího stroje nebo repliky vodního kola, které se staralo o rozvádění vody do nádrže a do kašen na náměstí.

Foto: Prazdroj Visit

reklama

Komentáře

Mohlo by Vás zajímat

Socha Švejka v Putimi stále baví

Socha Švejka v Putimi stále baví

Ašský výběžek: Kraj rozhleden

Ašský výběžek: Kraj rozhleden

Advent ťuká na dveře. Střední Čechy ovládne vánoční atmosféra.

Advent ťuká na dveře. Střední Čechy ovládne vánoční atmosféra.

Bratislava: Nechte se okouzlit vánoční atmosférou, přijeďte k sousedům na vánoční trhy

Bratislava: Nechte se okouzlit vánoční atmosférou, přijeďte k sousedům na vánoční trhy

Cyklotrasa: Z Velichova na Potůčky

Cyklotrasa: Z Velichova na Potůčky

Lázně Luhačovice: Odpočinek s tradicí

Lázně Luhačovice: Odpočinek s tradicí

Nenechte si ujít další zajímavé články