Domů     Překrásný zámek Ostrov nad Ohří
Překrásný zámek Ostrov nad Ohří

Návštěvníka západočeského města Ostrov možná překvapí, jak rozsáhlý a architektonicky bohatý je komplex zdejšího zámeckého areálu. Leckdo možná zatouží vrátit se do těch dávno zašlých dob, kdy se sem vydávali obdivovatelé toužící spatřit osmý div světa.

Dlouho se historikové přeli o původ zámku v Ostrově nad Ohří. Byli si jisti tím, že na svém místě stál už v roce 1545 jako sídlo rodu Šliků. Ale co bylo předtím? Nedávné archeologické nálezy potvrdily, že předpoklad o původním gotickém hradu byl správný.

Postavit ho zde nechal sám panovník Přemysl Otakar II. v 60. letech 13. století, tedy v době, kdy zakládal samo město Ostrov. To dostalo jméno podle svého umístění mezi říčkou Bystřicí a potokem Veseřice.

Pozůstatky původního hradu obdélníkového půdorysu s nárožními věžemi a s přístupem po mostě přes Bystřici ovšem objeví už jenom ti hodně pečliví v podobě základového zdiva v suterénu dnešního zámku.

Když Versailles bledne závistí

Původní hrad Šlikové přebudovali na renesanční zámek někdy na přelomu 15. a 16. století a položili tak základ budoucího zámeckého komplexu. Ten totiž dnes tvoří hned několik památek z různých historických dob.

Ve staveniště se okolí zámku proměnilo v době, kdy se sem nedlouho po počátku 17. století nastěhoval nový majitel, císařský plukovník vévoda Julius Jindřich Sasko-Lauenburský.

Právě on se zasloužil o budování rozlehlé zámecké zahrady, které bylo předurčeno se zanedlouho stát jedním z nejproslulejších architektonických parků v Čechách.

Už od založení zahrady se v ní prolínaly vlivy renesančních, manýristických a raně barokních italských vzorů. Tvůrci si dali záležet také na zkrocení vodního živlu. Krajinu tak oživily vodní plochy s bohatou sochařskou výzdobou a nezbytnými vodotrysky.

Vévoda, který založení zahrady obětoval tehdy astronomickou sumu 60 tisíc říšských tolarů, po sobě toužil zanechat dílo srovnatelné s věhlasem francouzských Versailles. A zřejmě se mu to podařilo. Ve své době býval ostrovský park označován za osmý div světa.

Uplynulo pak půl druhého století a původní zahrada začala v souladu s dobovou módou pozvolna měnit v přírodně-krajinářský park. Ten byl více podobný skutečné přírodě, ale zase postrádal kouzlo původní promyšlené koncepce.

V té době zdejší prostor bohužel přišel o některé stavby a ani o vodní prvky se nikdo už příliš nestaral. Dnes se zámecká zahrada, především pak okolí letohrádku, začíná opět přibližovat své původní podobě včetně replik dvou původních bazénů.

Foto: Lubor Ferenc CC BY-SA 4.0
Foto: Lubor Ferenc CC BY-SA 4.0

Jeden zámek k pohodlí nestačí

Vévoda Julius Jindřich zatoužil také poněkud rozšířit původní šlikovské sídlo. Nejprve odkoupil sousední hospodářský dvorec zvaný Bílý dvůr, z něhož nechal vytvořit trojkřídlý Palác princů s honosným průčelím a čtverhrannými věžicemi na nárožích.

Původně byl stavebně propojen se zámkem, po požáru v roce 1795 bylo ale západní křídlo Paláce princů zbouráno. Obyvatelé zámku tak sice přišli o průchozí chodbu mezi palácem a zámkem, ale zato získali z nádvoří otevřený pohled do vzkvétajícího parku.

Na nádvoří dnes stojí zachovaná kamenná mísa fontány z druhé poloviny 17. století, poslední pozůstatek z bohaté výzdoby zámecké zahrady. Budovatelské nadšení přešlo i na Jindřichova syna Františka.

Byl to on, kdo zámeckou zahradu korunoval raně barokním letohrádkem, kterým nahradil původní dřevěný letohrádek svého otce. A na sklonku 17. století dospěl k názoru, že jeden zámek nestačí, a tak hned vedle započal se stavbou nového. Tomu se dnes podle svých zakladatelů říká Lauenburský.

Nádvoří se skleněnou čepicí

Ke konečné podobě areálu bylo v té době ale ještě přece jen docela daleko. Do velkorysé přestavby se pustil až arcivévoda Ferdinand IV. na sklonku 19. století.

Kromě toho, že se zrodilo nové zámecké křídlo a další prvky, se také konečně členěním i barevností sjednotily fasády různě starých objektů a v Ostrově se vyloupl oku lahodící komplex těšící odborníky i laiky.

A skočíme-li přes jedno století až do roku 2014, můžeme sledovat závěrečné okamžiky náročné a nákladné rekonstrukce, která také poněkud pozměnila podobu zámku.

Vše se samozřejmě dělo pod dohledem památkářů a archeologů, kterým se podařilo mimo jiné odkrýt cenné nástěnné malby, zmapovat původní vedení městských hradeb nebo objevit studnu se štoudví a koncem rumpálu.

Na pohled nejvýznamnější změnou je ale ambiciózní zastřešení nádvoří, díky kterému ve dvoře barokní památky vzniklo prakticky využitelné atrium.

Do knihovny nejen pro knihy

V zámku dnes našel své sídlo městský úřad, ale nemusíte do něj vcházet jenom za úředními záležitostmi.

Expozice v sala terreně vás provede historií rudného hornictví v krušnohorském regionu už od 15. století, v podkroví se zase představuje šlechtický rod Šliků a jeho doba.

Nechybějí ani opravdové vzácnosti, například národní kulturní památka – slavná šlikovská stříbrná pokladnice osázená 44 mincemi a medailemi vyraženými v různých českých mincovnách.

Jiné povahy ovšem možná víc zaujme třeba popravčí meč kata Mydláře, který se ovšem k Ostrovu vztahuje. V roce 1621 jím byl v Praze na Staroměstském náměstí sťat Jáchym Ondřej Šlik spolu s dalšími českými vůdci stavovského povstání.

Kromě městského úřadu sídlí dnes v zámku také knihovna, kterou si můžeme přijít prohlédnout i bez čtenářského průkazu.

Obdivovat tak můžeme třeba restaurované fresky nebo originální zdobené plochy kolem oken a je zajímavé využít také možnost nahlédnout do novodobé i historické kroniky města. Zdarma je přístupná i původní oranžerie, v současnosti proměněná ve výstavní síň.

Techničtí nadšenci nejspíš ocení, že bezdrátový internet je dostupný nejen v knihovně, ale i v celém zámeckém parku. V červnu loňského roku se v zastřešené dvoraně zámku otevřela také výstava představující slavný ostrovský porcelán.

Zdejší porcelánka Plus patřila v první polovině minulého století k nejlepším v celém Krušnohoří městu Ostrov se podařilo shromáždit unikátní kolekci sedmi stovek vzácných předmětů.

Foto: Wikimedia Commons, úvodní foto: Radek Miler - CC BY-SA 4.0
Související články
Když se otevřou brány památek, začne se psát nová kapitola. Hrady, zámky, kostely i zapomenuté zříceniny vítají návštěvníky a znovu vyprávějí své příběhy. Vysočina zve k objevování míst, kde minulost mluví k přítomnosti a kde se mezi zdmi z kamene a legend odehrává nezapomenutelný zážitek. Objevte hrady, zámky a místa, která nespí – jen čekala, až je někdo znovu uslyší. Příběhy, které nezap
Po staletí se lidé v určený čas vydávají na cesty, aby vyjádřili svou víru, modlili se či prosili Boha o odpuštění. Čekají na ně posvátná poutní místa, na nichž stojí slavné kaple, kláštery nebo kostely. Tak jako na Chlumu Svaté Maří na Sokolovsku. Bylo nebylo, kdysi dávno putoval krajem řeznický tovaryš. Únava ho zmohla tak, že na úpatí kopce Chlumu usnul. Když se probudil, našel vedle sebe v lí
Pro nalezení první zmínky o Třebíči bychom historické spisy museli prolistovat hodně hluboko. Zastavili bychom se až u roku 1101, kdy moravská knížata Oldřich a Litold na tomto místě založila benediktinský klášter. A ta historie je tu vidět na každém kroku. Hned od založení kláštera přibývaly stavby, například bazilika svatého Prokopa, a v roce 1335 konečně přišlo panovnické povolení opevnit sídl
Navštívit vesničku Štěpánovice jen kousek severně od Klatov možná každého při výletu na Šumavu nenapadne. V okolí ale najdeme spoustu zajímavých turistických cílů a přímo v obci stojí stavba, která si pozornost určitě zaslouží. A kromě té pozornosti možná i zvláštní cenu za nezdolnost. Pánové ze Štěpánovic si tvrz postavili v polovině 14. století a z dobových pramenů víme, že měla v přízemí dva p
Třebíč, město na Vysočině, je jedním z nejvýznamnějších historických a kulturních pokladů České republiky. Díky své jedinečné architektuře, která spojuje románské, gotické i barokní prvky, a především díky své židovské čtvrti, která je jednou z nejlépe dochovaných v Evropě, byla Třebíč zapsána na seznam světového dědictví UNESCO. Město, které spojuje stopy dávné minulosti s živým současným děním
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Bagetka s plátky hovězí svíčkové
tisicereceptu.cz
Bagetka s plátky hovězí svíčkové
Hovězí svíčkovou známe jako klasický steak, ale věděli jste, že výborně chutná i studená? Třeba v sedviči? Suroviny 250 g hovězí svíčkové 3 lžíce majonézy čerstvá citronová šťáva sůl, pepř 1
Guacamole
nejsemsama.cz
Guacamole
Tradiční pokrm (vyslovuje se waka-moleę) je oblíbený po celém světě. Chutná i jako lehká svačinka. Ingredience na 4 porce: ● 2 avokáda ● 1 lžíce šťávy z citronu ● 1 cibule šalotka ● 1 jalapeňo paprička ● 3 cherry rajčátka ● 1 stroužek česneku ● 1 lžička sušeného koriandru ● sůl Nachos: ● 1 tortilla ● olivový olej ● pečicí papír Postup: Zralá avokáda zbavte slupky a pecky a v
5 objevitelů Austrálie: Snílci, dobrodruzi a vyznavači metody pokus-omyl
historyplus.cz
5 objevitelů Austrálie: Snílci, dobrodruzi a vyznavači metody pokus-omyl
Čluny dorazí na místo. „Isaacu vyskoč,“ vyzve 18letého Isaaca Smitha velitel výpravy. Stopa mladíka je 29. dubna 1770 v zátoce Botany Bay první evropskou, která se otiskla do povrchu nové země. V tomto momentu začíná objevování dosud nepoznaného kontinentu.   Pět mužů, pět cest. Každá jiná, každá nebezpečná a plná dobrodružství. Takové je objevování světa u protinožců.
Jak se mění výroba knih: Od řemesla k průmyslu
epochaplus.cz
Jak se mění výroba knih: Od řemesla k průmyslu
„Kniha je živý tvor,“ říká starý knihař a jemně přejíždí rukou po hřbetu vázané bichle. Ještě v 18. století by měl naprostou pravdu. Každá kniha je tehdy jedinečný originál, vzniká pomalu a s pečlivostí – list po listu, steh po stehu. Knižní blok a desky se vyrábějí společně, vše drží pohromadě jako celek. Až potom
Baroni omezili práva nehodného krále
epochalnisvet.cz
Baroni omezili práva nehodného krále
Král se tváří vznešeně, ale potají skřípe zuby. Historický dokument, jehož platnost právě stvrzuje přiložením své pečeti, mu nadiktovali vzbouřenci z řad vysoké šlechty, kteří o pár dní dříve obsadili Londýn.   Anglie v roce 1199 truchlí i oslavuje současně. Tento svět právě opustil chrabrý král Richard Lví srdce (*1157), ale země vzápětí získává nového panovníka. Stává
Zbrusu nová kolekce hodinek XIIVI v nabídce ateliéru Chronoshop
iluxus.cz
Zbrusu nová kolekce hodinek XIIVI v nabídce ateliéru Chronoshop
Pražský hodinář vystupující pod přezdívkou Beeman udělal ve světě nezávislého hodinářství před několika lety pořádnou paseku. Po dlouhé kariéře v IT  – původně pracoval jako programátor a analytik – s
Asteroid, který vyhubil dinosaury, měl překvapivý vliv na život mlžů
21stoleti.cz
Asteroid, který vyhubil dinosaury, měl překvapivý vliv na život mlžů
Když před 66 miliony let narazil do naší planety asteroid, došlo k vyhynutí asi 70 % živočišných druhů, včetně slavných dinosaurů. Vyhubeni byli i páni druhohorních oceánů, tedy mosasauři, stejně jako
Manželova lest nám zachránila vztah
skutecnepribehy.cz
Manželova lest nám zachránila vztah
Myslela jsem si, že mám svého muže jistého. To já měla vždycky ve vztahu navrch. Byl to šok, když jsem ho viděla s jinou. Musela jsem zasáhnout! Pravdou je, že jsem to přeháněla, nechovala jsem se ke svému muži nejlépe. Láska už vyprchala, občas jsem na svého Jardu zavrčela a občas měl studenou večeři. Byl to tichý
Niccolò Paganini: Ďáblem nadaný bohém?
enigmaplus.cz
Niccolò Paganini: Ďáblem nadaný bohém?
Houslista a skladatel Niccolò Paganini je mnohými považován za největšího houslového virtuosa všech dob. Podle mnohých dodnes nemá konkurenci. Hře na housle se Paganini pod dohledem svého přísného otc
Freddie Mercury dlouhé roky skrýval nemanželskou dceru
nasehvezdy.cz
Freddie Mercury dlouhé roky skrýval nemanželskou dceru
Šokující odhalení otřásá světem fanoušků legendárního zpěváka Freddieho Mercuryho (†45)! Nová biografie s názvem Love, Freddie přináší tvrzení, že se frontmanovi skupiny Queen v roce 1976 narodila n
Luxusní život mezi skalami a mořem
rezidenceonline.cz
Luxusní život mezi skalami a mořem
Pobřeží Indického oceánu bylo výzvou pro architekty ze studia SAOTA, aby projekt luxusní rezidence přizpůsobili okolní dramatické přírodě. Rezidence s přístupem v nejvyšším patře se v pohledu od příjezdové komunikace jeví jako nenápadná stavba. Její tři patra terasovitě klesají směrem k pláži v souladu se svahem obráceným k jihovýchodu. Architekti vyšli vstříc majitelům, kteří si přáli jeden otevřený obývací prostor,
Máte rádi hořčici?
panidomu.cz
Máte rádi hořčici?
Kdo by neměl! Dobrý párek se bez ní vůbec nedá vychutnat. Nejen proto je ale hořčice je v různých obměnách doma prakticky po celém světě. Výchozími surovinami pro výrobu hořčice jsou hořčičné semínko, ocet a sůl. Ovšem není hořčice jako hořčice. Už v základu se hořčice odlišuje podle toho, jaký druh hořčičného semínka se používá. *
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz