Nekonečnou zvědavost budí obraz Bolestné Panny Marie Přeštické, který se v současnosti nachází v Přeštickém kostele na Plzeňsku. Svého času prý ronil slzy i pot a dokázal uzdravovat poutníky!
Malba s motivem Panny Marie Bolestné pocházející z konce 17. století prý ronila slzy a pot před zraky celé řady svědků. Nachází se v kostele Nanebevzetí Panny Marie v obci Přeštice (asi 20 km jižně od Plzně) a je oficiálně uznána za zázračnou.
Navíc podle pověstí postavy na plátně údajně mrkaly a měnily výrazy ve tvářích. Obraz zvaný též Přeštická Divotvůrkyně si nechává zhotovit Alžběta, žena přeštického měšťana Jakuba Hoffmeistera.
Ten jednoho dne přinese domů tisk obrazu, jehož originál visí v kostele sv. Michala v Praze a který Alžbětu něčím neuvěřitelně zaujme. Portrét Marie držící v náručí svého mrtvého syna Ježíše (pieta) si objedná jako olejomalbu.
Práce se ujme místní malíř Matěj Pazourek, který pochází z nedaleké obce Dobřany. Jeho dílo má rozměry 34,5 x 45,7 centimetru a pro manžele Hoffmeisterovy je doslova klenotem.
Pověsí si ho na význačné místo ve svém domě na náměstí a chovají se k němu s láskou a úctou. Zázraky se začnou dít, co nevidět…
Divotvornost potvrzena!
Prvním, kdo si všimne něčeho neobvyklého, je poutnice Ludmila Berrová, která se u Hoffmeisterových zastaví roku 1700 během své pouti do Říma. Modlí se před obrazem, když najednou vidí, že Kristus otevírá a zavírá oči a roní cosi, co připomíná slzy!
Dokonce se prý také potí. O podivných jevech hovoří i další svědci, a manželé Hoffmeisterovi se proto rozhodnou celou záležitost utajit.
V roce 1710 daruje Alžběta divotvorné dílo přeštickému kostelu Nanebevzetí Panny Marie a obraz projeví svou sílu znovu. Místní benediktini tajemnou událost prošetřují a nevycházejí z údivu.
Nenaleznou žádné vysvětlení, a tak se přikloní k tomu, že popisované zázraky jsou skutečné.
Dne 27. dubna 1711 uzná církev obraz Přeštické Divotvůrkyně za zázračný. Z přeštického kostela se tak stává vyhlášené poutní místo a množí se zvěsti o tom, že pieta léčí nemoci všeho druhu. Z dobových záznamů se dočteme dokonce o 324 zázračných uzdraveních!
Skutečně se takové věci děly? Poslední popsaný případ uzdravení Přeštickou Divotvůrkyní je popsán na konci 19. století a od té doby nemáme o ničem podobném zprávy. Obraz se však stále nachází na oltáři kostela v Přešticích a věřícími je uctíván.
Foto: Shutterstock